Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie

Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie
Frédéric Martel Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Sodoma : enquête au cœur du vatican
Agora
2019-04-03
2019-04-03
Anastazja Dwulit, Elżbieta Derelkowska, Jagna Wisz
demagogia duchowieństwo kler kłamstwo Kościół katolicki literatura faktu manipulacja oszustwo poszukiwanie prawdy przemoc seksualna reportaż walka o władzę Watykan wykorzystywanie seksualne życie seksualne duchownych
Inne

więcej Więcej

House of Cards w wersji klerykalnej. Najbardziej rozbudowaną i zegzemplifikowana definicja słowa hipokryzja.

Kultowa, na swój sposób, pozycja w gatunku reportażu w tematyce funkcjonowania instytucji religijnych.

Czytałem ją długo. Rozdział tu, rozdział tam, pomiędzy rozdziałami krótsze lub dłuższe przerwy. Wcale to nie umniejsza jakości. Wręcz odwrotnie – świetny przykład dziennikarstwa śledczego i gromadzenia materiałów. Lektura jest przeładowana faktami, wynikającymi ze żmudnej...

Pierwsze 150 stron zniosłam trudno. Liczne dygresje, niekończące się zapowiedzi afer, skakanie z tematu na temat, począwszy od przedstawienia głównych bohaterów aż po pantofle kardynałów i wyposażenie ich penthausów. Kilka razy odkładałam książkę z nudów albowiem temat jest mi znany i nie odnalazłam swojego "cliffhangera". Wtedy przyszedł pontyfikat Jana Pawła II i się...

Moja pierwsza książka w tym temacie, ale pochłonęła mnie bez reszty. Polecam żeby zobaczyć ten świat od środka. Daje do myślenia, ale nie osądza.

Najwyższa ocena za rzetelność i przystępne przedstawienie tematu. Mistrzowskie pokazanie wielu plag Watykanu - kolosa na glinianych nogach, który chwieje się coraz bardziej. I pomyśleć, że jedną z głównych przyczyn patologii jest celibat - wymysł samego kleru, tego kleru, który teraz tapla się w błocie różnego typu nadużyć seksualnych, pije piwo, które sam uwarzył.
Książka...

Bardzo dobrze merytorycznie napisana książka. Nie jest ona atakiem na Kościół a pewnym podkreśleniem występujących w nich dziś problemów, które są skrzętnie skrywane.
Zdecydowanie polecam.

2064

"Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie" to bardzo obszerny, przekrojowy reportaż dotyczący wpływów homoseksualnego wewnętrznego lobby na zarzadzanie sprawami Kościoła Rzymskokatolickiego, zarówno w Watykanie, jak i innych miejscach świata. Szokujące? Miejscami tak, ale to opowieść raczej pozbawiona zbędnych, zbyt pikantnych szczegółów. Owszem, można je znaleźć we...

Niesamowity reportaż. Można domniemywać, że Frederic ma świetne zdolności interpersonalne - jego bohaterzy niemal sami opowiedzieli o homoseksualiźmie w KK. Ilość kontaktów, informatorów, kardynałów i innych hierarchów, z którymi przeprowadzono wywiad robi wrażenie i należy się wielki szacunek dla autora za to i za wszelki research poza samymi rozmowami.

Język jest lekki,...

Książka niezwykle specyficzna, ma wiele wad i zalet. Ukazała mi nieznaną dotychczas panoramę życia kleru w Watykanie, na całym świecie właściwie. Nie wiedziałam, że posiadanie orientacji homoseksualnej predysponuje do zostania kapłanem. Tzn. słyszałam wcześniej o takiej zależności (daleki kuzyn, gej był w zakonie), ale nie sądziłam, że odbywa się to na taką skalę. ...

Lektura obowiązkowa dla każdego katolika. Nie jest to łatwa lektura ale warto po nią sięgnąć aby móc spojrzeć na kościół katolicki z perspektywy od środka.

2 802
    1 868