Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie

Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie
Frédéric Martel Wydawnictwo: Agora reportaż
reportaż
Sodoma : enquête au cœur du vatican
Agora
2019-04-03
2019-01-01
Anastazja Dwulit, Elżbieta Derelkowska, Jagna Wisz
demagogia duchowieństwo kler kłamstwo Kościół katolicki literatura faktu manipulacja oszustwo poszukiwanie prawdy przemoc seksualna reportaż walka o władzę Watykan wykorzystywanie seksualne życie seksualne duchownych
Inne

2054 ocen

Bardzo ciekawa książka. Z przyjemnością ale i przerażeniem czytałam do samego końca. Obowiązkowa lektura zarówna dla niewierzących jak i (w szczególności!) wierzących.

Naprawdę ciekawa pozycja. Narracja nie jest nachalna, autor nie narzuca swojej wizji świata. Pozostawia sferę interpretacji czytelnikowi w większości przypadków. Serdecznie polecam każdemu.

Wierzyć się nie chce w ten świat za murami Watykanu, taki brudny , taki ohydny , pełen krętactw , mataczeń i fałszu .Casarolii i Sodano byli gejami .To prawie niemożliwe do uwierzenia a jednak .Jest też wielu , wielu innych .Skandale seksualne opisane dość dokładnie , w tym sprawa polskiego księdza, który publicznie przyznaje się do homoseksualizmu .Bardzo dużo faktów , bardzo dużo opisów i dramat Benedykta XVI, który ustąpił ze swojego stanowiska , po wizycie na Kubie .Wstrząsające.---(---ocena 8 /10---)

Problemem tej książki jest to, że ona nic nie zmienia. Nie zmienia obecnie (2024),nie zmieniała również wtedy, kiedy była wydawana (2018),a nawet w latach, gdy była tworzona (2015-2017).

Trudno nazywać to dziennikarskim śledztwem, gdy większość najbardziej szokujących skandali, w momencie spisywania książki była już znana. To nie jest tak, że autor ujawnia skandale, o których nikt nie wiedział. W tej książce nie ma ani jednego takiego wydarzenia, więc gdzie tu śledztwo? To po prostu tytaniczna praca, polegająca na tym, aby zebrać to wszystko do kupy, a to faktycznie jest warte docenienia.

Chyba, że ktoś uzna za skandal skalę samego zjawiska. Skalę, która wydaje się być zresztą nie do końca przekonująca, bo bazuje raczej na luźnych szacunkach autora. Natomiast te faktyczne skandale, które się tu pojawiają, tak naprawdę stanowią jedynie podbudówkę, do tego, aby ujawnić, że kolejny ksiądz prawdopodobnie może mieć skłonności homoseksualne. Tylko - na Boga! - żeby wyciągnąć taki wniosek, nie potrzebujemy 700-stronnicowej otoczki. Wystarczyłoby się zapoznać z sekcją "Kontrowersje" przy danym nazwisku na Wikipedii. Poza tym przy trzecim, dziesiątym, piętnastym czy dwudziestym nazwisku, którego i tak nie spamiętamy, czytelnik zaczyna się z tym oswajać i myśli "Tak, kumam, to kolejny gnojek, ale co w związku z tym?".

Ogólnie jestem też nieco zdziwiony tym, jak często o aktywność homoseksualną podejrzewani są ludzie, którzy przekroczyli siedemdziesiąty, osiemdziesiąty czy nawet dziewięćdziesiąty rok życia. W wieku, w którym wstanie z łóżka czy podtarcie tyłka stanowi wyzwanie, dla autora relacja pomiędzy dwójką mężczyzn ma podteksty seksualne. Co jest dziwnego w tym, że dwoje podstarzałych zaprzyjaźnionych mężczyzn, decyduje się na wspólną egzystencję w momencie, gdy najczęściej jeden z nich (rzadziej obaj) stoją u progu niepełnosprawności, a nawet śmierci. Czy naprawdę takim ludziom figle i amory w głowie? Wątpię. I żeby nie było - to żaden mechanizm wyparcia - oczywiście dopuszczam możliwość, że sporo z nich w przeszłości było aktywnymi homoseksualistami. Tylko, że w samej książce więcej mówimy o aktualnych relacjach księży (czyli relacjach ze schyłku ich życia, które zapewne będą czyste jak łza z absolutnie prozaicznych powodów, jakimi jest niemoc ludzkiego organizmu),niżeli o udokumentowanych aktach z przeszłości.

I na koniec - jeżeli ktoś ma chrapkę na lekturę, dostarczającą argumentów w dyskusji o tym, że Jan Paweł II nie był wielkim Polakiem, to... przeliczy się. Najdłuższa z części tej historii (proporcjonalnie do trwania pontyfikatu),licząca prawie 300 stron, traktuje w zasadzie o wszystkim dookoła, tylko nie o roli Jana Pawła II w opisywanych wydarzeniach. Dowiemy się co prawda, że Jan Paweł II potwornie błądził w kwestii zakazu stosowania prezerwatyw w targanej AIDS Afryce, ale nawet tu ciężar zostanie przeniesiony na innych. Tak, jakby największą zbrodnią Papieża było to, że otaczał się ludźmi chytrymi, przebiegłymi, natomiast faktyczna rola Karola Wojtyły wydaje się być całkowicie obca autorowi, o czym zresztą bez wstydu przyznaje już na pierwszych stronach. Nie wiemy, czy Papież Polak wiedział, o czymkolwiek, czy może po prostu był starym schorowanym człowiekiem, który bezgranicznie ufał ludziom z najbliższego otoczenia, którzy cynicznie wykorzystywali jego niedołężność. Zresztą w części zatytułowanej dumnie "Jan Paweł II" i tak więcej jest o Ratzingerze i trudno nie odnieść wrażenia, że ten blisko 300-stronnicowy rozdział to tylko preludium do potwornego rajdu po Benedykcie XVI. Jest to zresztą aż dziwne, że 27-letni pontyfikat Wojtyły nie dostarczył Martelowi twardych argumentów na to, że sam Jan Paweł II miał coś za uszami. A jednak nie przeszkodziło mu to, aby wysmarować tak długi słowotok rzekomo na jego temat.

Podsumowując: "Sodoma" to twór zbyt rozwleczony, wałkujący ciągle ten sam temat, z ostatecznie nieprzekonującymi dowodami, pomimo absolutnie tytanicznej pracy, która została włożona w przygotowanie reportażu. Niestety autor jest też nieco zbyt nachalnie zachwycony samym sobą (zwłaszcza swoim intelektem i doświadczeniami czerpanym z odbywanych podróży) i choć rzekomo (według jego własnej deklaracji) Martel nie lubi pisać o samym sobie, to trudno nie odnieść wrażenia, że przez cały czas przedstawia on nieobiektywną, mocno autorską wizję świata.

Książka tylko dla wytrwałych.

Z jednej strony sporo faktografii, potężny research i dziesiątki przeprowadzonych wywiadów z hierarchami Kościoła i ludzi z nim związanych, z drugiej natomiast wiele niedomówień, aluzji autora do tematów, których nawet nie można zaliczyć do poszlak. To wszystko sprawia, że książka nie jest spójna. Z pewnością jednak Martel udowadnia hipokryzję Watykanu i zasługuje na uznanie.

Absolutny must read.

Absolutny must read.

Ważna książka; taka etnografia Watykanu. Przewraca wyobrażenia na temat Kościoła. Słowo "hipokryzja" w tytule jest kluczowe. Po tej lekturze już nic nie będzie takie samo.

Wyjątkowa erudycja i świetny warsztat pisarski autora. Tłumaczenie za to chropowate; anglicyzm pogania anglicyzm.

Nie jest to łatwa lektura. Po pierwsze za sprawą ilości materiału faktograficznego, którym autor mi bardzo zaimponował. Po drugie za sprawą samego tematu, dzięki któremu czytelnik doświadcza pewnego rodzaju dysonansu poznawczego bo Kościół, który cały czas dyskredytuje mniejszości seksualne, za sprawą tej książki okazuje się być miejscem gdzie ponad połowa księży to homoseksualiści. Potwierdzają to wprost rozmówcy autora (sposób których jest blisko 40 kardynałów). Martel rozmawia też i z innymi ludźmi nie tylko związanymi wprost z Kościołem jak chociażby osoby świadczące usługi seksualne księżom. Opisuje też sytuację w episkopatach w innych krajach (Niemcy, Polska, Włochy, Argentyna i kilku innych). Zostałem wychowany w katolickiej wierze to po lekturze takiej książki jak ta, im więcej mam lat tym bardziej wątpię w instytuację kościoła. I jeszcze jedno. Autor nikogo nie obraża, nie dyskredytuje, nie ocenia. Po prostu przytacza fakty. Każdy katolik powinien tą książkę przeczytać.

Dużo faktów. Prawda porażająca i przerażająca. Autor napracował się. Trzeba przeczytać.

Książka napisana bardzo przystępnym językiem, lecz momentami dłużąca się. Na minus też ogrom nazwisk, choć jak rozumiem ma to nadać prawdomówności autorowi.
Sam temat niesamowicie ciekawy i przerażający zarazem. Lata cierpień wyrządzonych homoseksualistom na całym świecie przez kler poprzez homofobiczną politykę, ale też i samym księżom przez samobiczowanie się w obrzydzeniu swoją homofilią.
Książkę do rozważań nad archaiczną organizacją jaką jest KK i do rozmyślań w co musi przeobrazić się Kościół by nie upaść pod ciężarem swoich własnych błędów.

• Literatura faktu