Festiwal strachu

Festival of Fear
83-7301-670-8
opowiadania, strach, zaskoczenie
Marcin

Festiwal strachu - nowa książka mistrza horrorów Grahama Mastertona. Kolejny, czwarty już na polskim rynku zbiór znakomitych opowiadań mistrza horroru. Festiwal strachu zawiera dziesięć krótkich, dotąd nie przetłumaczonych utworów, które powstały w latach 2002 - 2004. Masterton między innymi opowiada o roli sił nadprzyrodzonych w historii Anglii, ukazuje ludzkie obsesje i dewiacje we...

Festiwal strachu - nowa książka mistrza horrorów Grahama Mastertona.
Kolejny, czwarty już na polskim rynku zbiór znakomitych opowiadań mistrza horroru. Festiwal strachu zawiera dziesięć krótkich, dotąd nie przetłumaczonych utworów, które powstały w latach 2002 - 2004. Masterton między innymi opowiada o roli sił nadprzyrodzonych w historii Anglii, ukazuje ludzkie obsesje i dewiacje we współczesnym świecie, przestrzega przed korzystaniem z fast foodów, przedstawia prawdziwe oblicze Świętego Mikołaja - jak zwykle zaskakując, strasząc i bawiąc.

Książkowa-Fantazja | 2013-09-06
Przeczytana: 19 lipca 2013

Nadszedł piątkowy wieczór, dla większości z Was tym samym rozpoczął się długo wyczekiwany weekend. Dlatego też dziś coś specjalnego i z dużą dawką grozy. Mowa oczywiście o "Festiwalu Strachu", na, który składa się 10 opowiadań. Forma jest różnorodna, bowiem jedne opowiadania są bardzo krótkie, drugie dłuższe, ale mianownik mają jeden, czyli wzbudzić w czytelniku chwilę grozy, a zarazem podnieść poziom adrenaliny, który osiągnie apogeum. Ale, czy faktycznie tak było?

Graham Masterton ur. w 1946 roku w Edynburgu. Brytyjski pisarz, który przede wszystkim znany jest z gatunku horrorów. Autor zadebiutował wydaniem powieści "Manitou", która stała się bardzo szybko, światowym bestsellerem, a dwa lata później "weszła" na szklany ekran. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami m.in. za takie tytuły jak: "Zwierciadło piekieł", "Wizerunek zła", czy "Kostnica".

Jesteście gotowi? Zatem zaczynamy od pierwszego krótkiego opowiadania, liczącego zaledwie 500 słów pt. "Sarkofag"....

Co prezentuje sobą książka? 10 tekstów różnej długości i o bardzo różnorodnej tematyce. Każdy z nich, zgodnie z tradycją tego typu kolekcji poprzedzony jest przedmową autora na temat okoliczności powstania opowiadań, tematyki, lub miejsca akcji.
Zbiór otwiera króciutkie opowiadanie „Sarkofag”, napisane specjalnie na potrzeby charytatywnej antologii o zjadaczach mięsa. Tekst nie przekracza ilości 500 słów, a mimo to jest świetną miniaturką poruszającą tematykę wiecznie rozszerzającej się kalokagatii.
Opowiadanie „Burgery z Calais” to niesmaczne opowiadanie napisane ku przestrodze dla miłośników fast-foodów. Autor daje w nim ujście swojej nienawiści do niezdrowego jedzenia, z której jest zresztą znany. Bohaterem opowiadania jest John Dauphin, postać zabawna niczym Harry Erskine i nawet bardziej rozpoznawalna z powodu swojej ogromnej tuszy. Bohater posiada tak niesamowite poczucie humoru i przebojowość, że Graham postanowił użyć go na potrzeby powstałej w latach późniejszych powieści...

Koala | 2013-06-01

Świetne opowiadania. Niektóre naprawdę straszne.

Victoryette | 2013-09-01

Pierwszy zbiór opowiadań Mastertona, który przeczytałam. Jestem bardzo miło zaskoczona - opowiadania są przerażające i trzymają w napięciu. Czytało mi się je dosyć szybko i cały czas byłam ciekawa, tego, co rozgrywa się na dalszych kartach książki.
Nie polecam osobom ze słabym żołądkiem :-), gdyż niektóre z opowiasek mogą (po ich przeczytaniu) skutecznie pohamować apetyt do tego stopnia, że będziecie chcieli wynieść z domu lodówkę :-). Moim number one jest zdecydowanie "Posocznica". Podobały mi się również "Towarzystwo współczucia", "Sąsiedzi z piekła" i "Burgery z Calais", ale warte przeczytania są oczywiście wszystkie, może z wyjątkiem "Epifanii". No, chyba, że lubicie takie klimaty. To opowiadanie jest dla mnie zbyt mocno erotyczne. Oczywiście mając za sobą mnóstwo Mastertonowych powieści, musiałam przywyknąć do tego typu scen w jego utworach, ale poświęcenie całego 30-stronnicowego opowiadania seksualnym pobudkom to lekkie...

Tak pół na pół bo jakoś za krótkimi formami nie przepadam.Wolę jednak jedno konkretne danie odpowiednio doprawione a nie dzielenie obiadu na raty.I nie bez powodu robię tu dygresje do jedzenia bo tomik zawiera opowieści "dla smakoszy"; wskazane czytać na pusty żołądek;)

książek: 1984
Mekare76 | 2011-08-12

Uwielbiam tą książkę. Być może przez to, że to zbiór opowiadań, nie ma możliwości ochłonąć, tylko wchłania się tą zgrozę i te pomysły, idealne jak dla mnie powiastki.

Marcin | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Przeciętny zbiór opowiadań, gdzie kilka jest całkiem dobrych, natomiast reszta średnia lub słaba. Generalnie część opowiadań posiada sporą dozę erotycznych opisów (co u Mastertona jest standardem, natomiast tutaj jest to mocno wyeksponowane).
Na plus z pewnością Anty-Mikołaj (niezła wariacja na temat tej postaci) oraz Towarzystwo Współczucia (ciekawy pomysł, szkoda, że mało rozwinięty). Jako takie wyróżnienie można przyznać także opowiadaniu Burgery z Calais za czarny humor i makabrę.
Osobna nagroda należy się opowiadaniu Posocznica - jest to drugie najobrzydliwsze (po Eryk Pasztet ze zbioru Dwa Tygodnie Strachu) dzieło Mastertona jakie poznałem.
W kwestii wyuzdania za to prym wiedzie Epifania, choć samo opowiadanie nie porywa.
Największy minus tego zbioru to Sarkofag (krótkie i miałkie), Bazgroła (nieźle się zaczyna, ale potem niestety zawodzi) oraz Camelot (choć momentami zalatywało mi tu... Murakamim, jeśli chodzi o dziwność świata i zdarzeń - wciąganie ludzi przez lustra).

Freya | 2014-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2014

Masterton mną wstrząsnął. Jest on autorem zarówno horrorów, jak i poradników erotycznych - i tutaj widzimy połączenie jednego z drugim, jeszcze z dodatkiem pomysłów wyjętych z najskrytszych odmętów wyobraźni. Mieszanka wybuchowa? Dokładnie!
Opowiadania oscylują wokół różnych tematów: legenda arturiańska, święty Mikołaj, fast-foody... Także tytułowy strach niejedno ma oblicze. Okładka może być myląca, bo nie jest to ten strach wyłaniający się z ciemności, usłyszany w skrzypiących drzwiach, kryjący się pod łóżkiem. Jest to raczej mieszanka różnego rodzaju lęków, które odczuwamy na co dzień. Obawa przed odrzuceniem, stratą, także różnego rodzaju obsesje. Mastertonowski strach niejedno ma imię.
Same opowiadania są, jak już wspomniałam, szokujące. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem szerokich horyzontów wyobraźni autora. Dla przykładu, "Posocznica" była najbardziej obrzydliwą rzeczą, jaką do tej pory czytałam. Ale dzięki temu z pewnością na długo zostanie w mojej pamięci - czy tego...

Katarzyna | 2014-04-11
Na półkach: 52/2014, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Jak to u Mastertona, w opowiadaniach jest groza, jest obrzydliwość, jest seks, czyli to co charakteryzuje jego twórczość. Jednak ten zbiór, moim zdaniem, jest najsłabszym z wszystkich jego zbiorów opowiadań, dotychczas przeczytanych przeze mnie. Cóż, przeczytać nie zaszkodzi. ;)