Moja dzika Syberia

Psychoskok
2019-03-02
2019-03-02
9788381194167
ciekawe reportaże ciekawostki ze świata dzika Syberia fakty kolej transsyberyjska książka 2019 książki o podróżach książki podróżnicze podróże Syberia wspomnienia

Rozczarowanie. Niedowartościowane i zakompleksione dzieci z parciem na szkło czasami też piszą książki. O niczym.

Karolina Kozioł – autorka serii książek "Poszukiwacz Marzeń", w tym jednej szczególnie mi bliskiej, czyli "Z kamerą wśród kobiet Iranu" mieszkająca w Londynie (o czym rozmawiałyśmy całkiem niedawno) tym razem zabiera czytelników w miejsce niedostępne dla zwykłych ludzi, a mianowicie na mroźną Syberię, przez którą podróżuje najdłuższą na świecie koleją transsyberyjską. Jednak nie jest to taka zwykła podróż, ponieważ Karolina na swojej drodze spotyka niezwykłych pasażerów podobnie jak ona przemierzających odległe zakątki Rosji.

Każdy z rozdziałów reportażu to osobna historia osoby znajdującej się na krawędzi życia. Są to więc niezwykłe rozmowy z niezwykłymi ludźmi, przy których autorka na nowo odkrywa siebie oraz coraz bardziej zaczyna rozumieć, dlaczego w ogóle zaczęła nie tylko podróż w sensie fizycznym. Dla niej jest to również podróż sentymentalna w głąb siebie skłaniająca do refleksji nad istotą odkrywania życia na nowo oraz konieczności poznawania świata.

Dzięki Karolinie czytelnik ma szansę poznać blaski i cienie kolei transsyberyjskiej. Dziewczyna nic nie ukrywa, nie koloryzuje. Mówi, jak jest, a dzięki umiejętnie prowadzonej narracji w 1 osobie możemy poczuć jakbyśmy byli z nią w tych samych miejscach oraz rozmawiali z tymi samymi ludźmi, co ona.

"Moja dzika Syberia" to reportaż pełen refleksji nie tylko o podróżowaniu po świecie. Zawiera wiedzę o życiu i jego trudach. Niemal każde wypowiedziane w książce słowo może więc stanowić dla czytelnika tzw. złotą myśl towarzyszącą mu w codziennych zmaganiach się z rzeczywistością. Na kartach reportażu znajdziecie wzruszenie, nieraz zatrzymacie się moment, aby pomyśleć nad właśnie przeczytanym zdaniem. Tu nic nie dzieje się przypadkiem, a wszystko to opakowane w lekki język autorki, której młody wiek nie jest przeszkodą w tworzeniu dojrzałych i pełnych emocji historii.

Po tej książce zmieni się nie tylko pogląd na podróż koleją, ale też sposób patrzenia na życie.

Nie będę powtarzać wypisanych przez innych użytkowników wad tej książki. Od siebie dodam, że irytowała mnie anglojęzyczna forma pisania niektórych nazw np. Krasnoyarsk, albo co gorsza Anthony Czechow. Nie wiem czy wynika to z ignorancji czy lenistwa autorki (bo brak korekty i redakcji jest więcej niż pewny),ale bardzo razi. Tym bardziej, że Moskwa czy Władywostok są za każdym razem pisane w formie polskojęzycznej.

2025

Lubię podróże retro, dlatego sięgnęłam po tę książkę opisującą podróż pociągiem na daleką Syberię. lot do Rygi, z Rygi do Petersburga towarzyszymy autorce. Niestety małe i niewyraźne czarno-białe zdjęcia nie zachęcają do lektury, niezbyt uatrakcyjniają książkę. Dzięki jednostajnemu opisowi mijanych "atrakcji" wieje nudą. Relacja z wyprawy dość sucha, pobieżna, autorce wyraźnie brakuje talentu gawędziarskiego. Nawet pasjonaci podróży koleją będą zniechęceni wątpliwą jakością przedstawionych tu obserwacji i refleksji. Dla mnie strata czasu.

Książka a raczej jakieś notatki napisane przez osobę jak by to była dojrzewająca panienka
Panienka była w Sankt Petersburgu
Moskwie, Krasnojarsku, Irkucku, Władywostwistoku ale nic prawie nie dowiadujemy się o tych miastach.
Za to książeczka pelna jest frazesów typu : zaczynam nowe życie, nie mogę się napatrzeć, wszystko zostawiam za sobą,
Istny bełkot i nigdy tak się nie zirytowałm czytając książkę.
Pewnie panienka wydała to na własny koszt bo któż by chciał to wydać po przeczytaniu
Porażka!

Panienka była w Sankt Petersburgu
Istny bełkot i nigdy tak się...

Miałam wrażenie, że książka ta jest jakaś niedokończona. Czytając na kindlu zastanawiałam się czy plik przypadkiem nie jest uszkodzony i po prostu połowy brakuje?
Autorka zdaje się być sympatyczną osobą i nie pisze źle. Ale zdecydowanie mało jak na publikację, za mało.

Fajnie się czyta, ale czuję niedosyt, stanowczo za krótka opowieść o tak długiej podróży.

Gdybym książkę ściągnęła zamiast kupić byłabym przekonana, że to jakaś wybrakowana wersja. Treść jest ciekawa, ale miałam wrażenie, że wszystkiego jest za mało. Tak jakbym czytała tylko zalążek tekstu, który musiał zostać wydany gdyż gonił termin. Szybko się czytało, umiliła mi podróż pociągiem, ale liczyłam na więcej.

Wielkie rozczarowanie I tyle.
Od dawna fascynuje mnie temat Syberii i podróży koleją transsyberyjską. I tu jest pies pogrzebany. Gdy w rekomendacjach lubimy czytać pojawiła się „Moja dzika Syberia” niewiele myśląc zamówiłam dzieło, nawet zadowolona, że książka w ulubionej tematyce tym razem pochłonęła tylko 20 zł.
Mina mi zrzedła, gdy przesyłka dotarła do moich rąk i zamiast solidnego tomu wybrałam 100 stronnicowa broszurkę. No ale moja wina . Mogłam to sprawdzić, a nie na hurra kupować bez zastanowienia. To mnie zniechęciło i broszura, bo trudno to wydawnictwo nazwać książką, zaległa na stosie książek do przeczytania. Dopiero porządki skłoniły mnie do lektury. Pomyślałam, ze ostatecznie machnę to w godzinę. I stało się.
Niestety tak jak objętość, tak tez rozczarowała mnie zawartość. Książka moim zdaniem nie widziała redaktora, bo delikatnie mówiąc treść jest niespójna. Zbiór opisów fragmentów podróży słabo ze sobą połączonych. Język też pozostawia wiele do życzenia, momentami jest bardzo nieporadny. Dialogi płytkie, ludzie opowiadają dramaty życiowe, a czytelnik nie czuje nic. Poszczególne wątki są objętościowo nieproporcjonalne. W 100 – stronnicowej opowieści o podróży po Syberii na 30-tej stronie ciągle jesteśmy w Moskwie. Zdarza się tak, że zapierające dech widoki, budzą zachwyt nie wiadomo dlaczego. Przynajmniej dla Czytelnika. Dowiedziałam się tez że medycyna rosyjska jest znana na całym świecie. Nie wiedziałam i nie wiem dalej dlaczego . Tak można powiedzieć o medycynie chińskiej, bo faktycznie jest zdecydowanie odmienna i niezwykle skuteczna. Stąd jej popularność. Sporo autorka poświęca swoim przeżyciom na stoku narciarskim. Bobrowy Łog chyba do najłatwiejszych nie należy i wjechanie na niego bez przygotowani to skrajna głupota, ale to sprawa autorki. Poświęcanie jednak 7-dmiu stron opisowi tej traumy to raczej przesada. I tak dalej….
Mnie to zakrawa na self-publishing lub vanity-press, bo z książeczki można by coś wyciągnąć tylko trzeba nad tym popracować. Pani Karolino, proszę podróżować, bo to świetna odskocznia od codzienności i lekarstwo na stres. A jak Pani koniecznie musi pisać to proszę zacząć od bloga, wpisów na Instagrama, Facebooka. A przed napisaniem kolejnej książki proszę znaleźć dobrego redaktora, który pomoże Pani ją ciekawie napisać.

Wielkie rozczarowanie I tyle.
Mina mi zrzedła, gdy przesyłka dotarła do moich rąk i...

Ze względu na swoją małą objętość jest to raczej broszura niż książka. Czytało mi się dobrze,ale uważam,że fotki mogłyby być kolorowe i lepszej jakości oraz mogłoby się znaleźć więcej opisów tych miejsc,które autorka odwiedzała,jakichś ciekawostek. W jednym miejscu zastanawiałam się czy autorka kłamie,koloryzuje czy przeinacza fakty. Mianowicie napisała,że mając narty pierwszy raz w życiu na nogach,wjechała wyciągiem na ogromną górę i SAMA zjechała w dół. Przecież każdy,to jeździ na nartach,zdaje sobie sprawę,że to totalny absurd.Albo już wcześniej jeździła na nartach albo po prostu zmyśliła tę historię. Wszystko opisane jakoś tak chaotycznie. Myślę,że gdyby się bardziej przyłożyć do opisania tej podróży,to mogłaby to być na prawdę fajna rzecz. Mimo wszystko - warto przeczytać.Mi zajęło to jeden wieczór

• Podróżnicze
  • Literatura faktu