Najnowsze artykuły
Artykuły
Nagroda Nike 2023: Zyta Rudzka laureatkąLubimyCzytać7Artykuły
Wyzwanie czytelnicze Lubimyczytać. Temat na październik 2023Anna Sierant2017Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: październik 2023Konrad Wrzesiński2Artykuły
Międzynarodowy Dzień Tłumacza – 7 ciekawostek o tłumaczach i tłumaczeniachAnna Sierant92
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Otto Friederike

1
6,2/10
Pisze książki: reportaż
Urodzona: 1983 (data przybliżona)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,2/10średnia ocena książek autora
57 przeczytało książki autora
107 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2019
Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane
Otto Friederike
6,2 z 50 ocen
165 czytelników 27 opinii
2019
Najnowsze opinie o książkach autora
Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane Otto Friederike 
6,2

Po fizyku z Oxfordu pracującym w samym centrum wydarzeń spodziewałem się raczej porządnej dawki solidnej wiedzy na dosłownie gorące tematy a dostałem w zamian jakieś swobodne przemyślenia i opis swojej pracy. Czyta się to coś bardzo lekko bo nauki tu jak na lekarstwo a wiedza o klimacie podana jest w sposób pobieżny i mało pogłębiony. Nie przypomina to książki popularnonaukowej ale publicystykę, długi artykuł prasowy lub zwykły blog.Jestem rozczarowany i zawiedziony bo po lekturze nie jestem ani trochę mądrzejszy niż przed.
Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane Otto Friederike 
6,2

Zaskakują mnie zarzuty, podnoszone przez niektórych czytelników, jakoby autorka zbyt emocjonalnie i bez wyważenia opisywała kwestie dot. badań nad klimatem.
Narracja jest w pewien sposób dwutorowa - Otto z jednej strony opisuje jak z jej perspektywy wyglądało tworzenie odpowiedniej komórki badającej zmiany klimatu, a z drugiej koncentruje się na obecnym stanie wiedzy i komentowaniu poszczególnych zdarzeń jak np. huragany w niektórych rejonach świata.
Emocjonalność pojawia się w jej relacjach, ale to raczej z powodu przyjętej konwencji reportażu. Gdy jednak przychodzi do przedstawiania informacji naukowych ani razu Otto nie posuwa się do jakichś konfabulacji, wprowadzania w błąd czy grania na emocjach. Wręcz przeciwnie. Autorka na każdym kroku podkreśla, że trudno jest nam jednoznacznie wskazywać czy dane zdarzenie można jednoznacznie przypisać globalnemu ociepleniu czy jedynie jest to sporadyczne zjawisko, podlegające prawidłom statystyki. Dodaje też, że takie oceny są możliwe po wielu gruntowanych badaniach i to z różnych ośrodków na całym świecie. Nie sposób zarzucać jej w obliczu tego stronniczość. Potrafi zarówno hamować klimatycznych negacjonistów, jak i studzić tych, którzy każde ekstremalne zjawiska przypisują zmianom klimatu. Takich wyważonych i rzetelnych opracowań powinno być zdecydowanie więcej.