Drugie dziecko

83-85696-60-1
horror, dziewczynka
horror
Amaris

Drugie dziecko jest historią dwóch dziewczynek, która rozgrywa się w malowniczym miasteczku na południu Stanów Zjednoczonych. Sielską atmosferę miasteczka przerywają nagle tajemnicze i mroczne wydarzenia, w dziwny sposób związane z tragedią sprzed stu lat. Bohaterka powieści, dziewczynka o imieniu Melissa, żyje w świecie fantazji i książek. Pewnego dnia do miasteczka przybywa jej przybrana siostra, stając się ulubienicą matki. W zamkniętym i spokojnym świecie Melissy intruzka nagle zaczyna zachowywać się coraz agresywniej...

romy | 2019-06-07
Przeczytana: 11 maja 2019

I kolejna (czwarta już!) świetna książka Johna Saula za mną. W “Drugim dziecku” jak i w większości powieści autora głównymi bohaterami są creepy dzieci - w tym przypadku dwie przyrodnie siostry. Opis wydawcy jest wielce mylący - sugerując się nim myślałam, że wiem, która z dziewcząt będzie tą dziwaczną i niepokojącą, a która normalną. I tu - już na pierwszych 20 stronach spotkało mnie pierwsze zaskoczenie - okazało się, że nie jest to kolejny schematyczny horror o morderczych dzieciach, którego całą fabułę możemy przewidzieć już po pierwszym rozdziale. Co to, to nie! Czytając nie miałam pojęcia co przyniesie każda kolejna strona. Kiedy domyślałam się, że wydarzenia pójdą w tym a tym kierunku, to Saul wyskakiwał z zupełnie innym rozwiązaniem - różnym o 180 stopni od tego, co ja przewidywałam. Wszystkie te niespodzianki sprawiły, że “Dziecko” okazało się dla mnie powieścią nieodkładalną, praktycznie czytało się samo aż do ostatniej strony. A i tu - na ostatniej stronie, w ostatnim...

gwiazdka | 2019-03-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2019
Przeczytana: 25 marca 2019

Znowu książka, która wywołuje mieszane uczucia. Do połowy powieści niby ciekawe „Drugie dziecko’ wywoływało jedynie znużenie. Miałam cały czas uczucie, że powieść nic mi nie daje, jest wtórna, bardzo przewidywalna i średnio ciekawa. Wydarzenia też nie porywały, ot takie sobie przeciętne czytadło, które nie do końca pasuje do Saula. Dopiero druga połowa mnie porwała. Tutaj już było wszystko. I kilka razy zostałam zaskoczona i psychologiczne portrety postaci już były pełne i zdarzenia nie były takie wtórne. Cała książka oczywiście jest dobrze i lekko napisana, czyta się ją łatwo i bez wysiłku. O ile początek mnie rozczarował, zakończenie, może nie powaliło na kolana, ale na pewno zadowoliło.

Tomek | 2019-02-26

Od dosyć dawna miałem tą książce na półce"chcę przeczytać",w końcu się udało.
Czy żałuję-nie
Książka ma już ładnych kilka lat,można to odczuć, czytając czuć klimat dosyć dawno minionych lat.Łatwa w odbiorze i nieskomplikowana fabuła niosąca jednak w swej treści przestrogę że nie wart próbować być kimś kim się w rzeczywistości nie jest.
Parę mocnych momentów,na prawdę fajnie i przyjemnie się czyta.
Czy warto?-warto:).

Beata | 2018-08-06
Przeczytana: lipiec 1999

25,06,99

basik43 | 2018-01-31
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Książka z pogranicza thrillera kryminalno- psychologicznego. Chwilami można się dopatrzeć elementów horroru. Bardzo szybko polubiłam główną bohaterkę Melissę, jej prostolinijność, niewinność i wiarę w ludzi. Akcja trzyma w napięciu, rozwija się w równym tempie, nie ma dłużyzn ani niekonsekwentnych postaci. Autorka jasno rysuje swoich bohaterów i od początku wiemy kto jest kim. Bardzo
ciekawe zakończenie. Książkę czyta się dobrze i z zainteresowaniem. Polecam.

Książka ciekawa i wciągająca. Historia opowiedziana w niej również zajmująca.
Trochę przeszkadzała mi niekiedy infantylność niektórych scen i rozwiązań.
Ale ogólnie jestem zadowolona.

viera800 | 2015-06-03

Dopiero po przeczytaniu tej książki dowiedziałam się, że zaliczana jest do gatunku horroru, co jest dla mnie lekko niezrozumiałe.
Ja określiłabym ją jako dramat psychologiczny.
Świetnie nakreślone portrety psychologiczne głównych bohaterów.
Cała historia jest tragiczna i skomplikowana, budzi w czytelniku współczucie dla Melissy, niechęć do Teri, przyrodniej siostry Melissy i do Phyliss, matki Melissy. Wywołuje w czytelniku skrajne emocje, jak matka może być tak okrutna dla własnej córki jak przesiąknięty złem i zepsuciem może być człowiek, by postępować tak jak Teri.
Melissa – wrażliwa, dobra dziewczynka, która nie umie się odnaleźć w otaczającym ją, sztucznym i okrutnym świecie. Uciekająca we własny świat. Spokój ducha odzyskuje tylko przy kochającym ją ojcu oraz gospodyni Cori i jej wnuku.
Teri – przesiąknięta do cna złem młoda dziewczyna. Wyrachowana, przebiegła, gotowa zabić nawet własnych rodziców, by osiągnąć zamierzony cel.
Phyllis – matka Melissy, kobieta pusta, próżna...

ania | 2015-05-06
Przeczytana: 05 maja 2015

Ni to horror, ni thriller.
Malo ciekawe i malo wciagajace. A tym bardziej nie straszne.
Nuda...
Skad te wysokie oceny?

Schwarzi | 2015-04-12

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka niewątpliwie jedyna w swoim rodzaju.
Oceniam ją wysoko, bo napisana została przystępnym, łatwym w odbiorze językiem,a sama historia jest dość mroczna.
Uważam natomiast,że błędem autora było wprowadzenie wątku z duchem. D'Arcy powinna być drugą osobowością Melissy, tak zawsze ją postrzegałam podczas czytania i tak byłoby bardziej przerażająco.
Co nie zmienia faktu,że autor (być może nieświadomie) opisał problematykę osobowości mnogiej wraz z jej genezą i przebiegiem i zrobił to w rewelacyjny sposób.

Animagia | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Zawsze po przeczytaniu książki Johna Saula nasuwa mi się jedno zasadnicze pytanie: dlaczego ten autor jest aż tak niedoceniony w naszym kraju? Aby zdobyć jakąkolwiek jego pozycję trzeba się nieźle nagimnastykować, nie wspominając już o tym, że większość w ogóle nie jest przetłumaczona. A przecież horrory pisze po prostu rewelacyjne!
"Drugie dziecko" przeczytałam szybko, chociaż właśnie ze względu na to, jak długo czekałam na tę książkę spieszyć się nie chciałam :) Inaczej się jednak nie dało.
Powieść opisuje historię dwóch sióstr przyrodnich - jednej wychowanej wśród luksusu, jednak mimo to nieszczęśliwej z powodu konfliktów z matką, a także drugiej, wychowanej wśród miłości, ale pozbawionej dostatku, o których marzy. Dziewczynki zupełnie od siebie różne i posiadające zupełnie inne cele łączy tak naprawdę jedynie osoba ojca. Od nieszczęśliwego zdarzenia, w którym ginie matka oraz ojczym drugiej z dziewcząt zamieszkuje ona w wymarzonym luksusowym domu wraz z ojcem, siostrą i jej...