Na Starym Szlaku

Agencja Wydawnicza Morex
1995-01-01
1995-01-01
Cezary Głuszenia

Od "LOWCOW WILKOW" zaczela sie moja przygoda z Curwodem. Dostalem ja w ladnej, twardej oprawie od rodzicow na dzien dziecka bo w czasach mlodosci mojego ojca ksiazki tego pisarza byly popularne. Wspaniale bylo przeniesc sie oczami wyobrazni w te wspaniale miejsca i przezywac niesamowite przygody z bohaterami. Dzis posiadam wszystkie jego ksiazki na polce w jezyku polskim I angielskim.

"NA STARYM SZLAKU" (org. The Ancient Highway) to mniej znana I jedna z moich ulubionych ksiazek Curwooda zaraz po NAJDZIKSZYCH SERCACH, DOLINIE SMIERCI i DOLINIE LUDZI MILCZACYCH. Akcja powiesci rozgrywa sie glownie w miescie Montrealu I obszaru Quebec co jest sporym zaskoczeniem dla czytelnikow przyzwyczajonych do rozleglych barenow dalekiej polnocy. To piekna powiesc Curwooda, ze spora dawka humoru, z watkiem milosnym i kryminalnym, ku pokrzepieniu serc, z pieknymi opisami przyrody jak na Curwooda przystalo...

NA "STARYM SZLAKU "jest bardzo trudno zdobyc na rynku, wiec jesli posiadasz ta ksiazke to duze gratulacje... Glowny bohater Clifton Brant powraca po wojnie w rodzinne strony po 20 latach tytulowym starym szlakiem by odnalezc jedynie zgliszcza dawnego domu rodzinnego I zrealizowac swoj plan zemsty za smierc ojca. Na skutek roznych okoliczosci i zbiegu wydarzen dowodzi grupa robotnikow splawiajacych drewno do Jeziora Sw Jana i walczy z nielegalnymi praktykami bogatego i wplywowego przedsiebiorcy w imie honoru, milosci i zasad. Cala ksiazka to typowy styl pisarski Curwooda na ktory skladaja sie piekne opisy krajobrazow, umilowanie do natury, walka dobra ze zlem w imie zasad I honoru , prawdziwa milosc ktora zawsze przezwycieza na koncu, kodeks moralny, ponadczasowe wartosci ,poscigi I ucieczki, szlachetnosc bohaterow, walka w obronie slabszych, ciekawostki z zycia zwierzat I ludzi na tamtych obszarach I oczywiscie tajemnica ktora trzyma czytelnika w napieciu do ostatniego rozdzialu. Bezkresne, dziewicze tereny kusza, przywoluja i zachecaja czytelnika do dalszych eksploracji.

Dla mnie bez watpienia najpiekniejszym rozdzialem jest koncowa scena gdy zakochani porwani przez nurt rzeki splywaja razem ze splawianym drewnem, szczepieni w mocnym uscisku, patrzac sobie w oczy, czekaja na to co ma nastapic. Ksiazki takie jak ta pozwalaja uwierzyc w milosc prawdziwa i na cale zycie. Milosc ktora rodzi sie w trudnych okolicznosciach, wystawiona na probe i o ktora trzeba walczyc do samego konca. Ksiazki takie jak ta ucza milosci do natury, sklaniaja do refleksji, podpowiada co w zyciu jest wazne i czego nie mozna kupic, co sprawia ze jestesmy szczesliwi i bardzo rzadko sa to zloto czy pieniadze... Definicja szczescia czesto powiazana jest z przyroda, ktora nas otacza dlatego musimy ja chronic I szanowac. Kunsztowny jezyk literacki Curwoda, sugestywne I plastyczne opisy, pozwalacja czytelnikowi byc w centrum wydarzen, czuc chlod wiatru na twarzy, szum rzeki, trzask pekajacego lodu, oraz wolnosc I bliskosc natury.

Szkoda ze tak wspaniale ksiazki J. O. Curwoda nie sa juz popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawilo sie swiatelko w tunelu! . Agencja wydawnicza LTW wypuscila 3 nowe ksiazki Curwooda nigdy wczesniej nie publikowane tzn Niebezpieczny szlak, Kraj Boga i kobieta oraz Honor wielkich sniegow (a takze Dolina Smierci po raz pierwszy wydana od czasow dwudziestolecia miedzywojennego) . Jest nadzieja, wiec zachecam do czytania I moich pozostalych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam milosnikow J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

• Dziecięca, młodzieżowa
  • Przygodowa