Polscy himalaiści

Okładka książki Tatrzańskie opowieści Dariusz Jaroń, Mateusz Waligóra
Tatrzańskie op... Dariusz Jaroń, Mate...
Okładka książki Janusz Majer. Góry w cieniu życia Dariusz Jaroń, Janusz Majer
Janusz Majer. ... Dariusz Jaroń, Janu...

Klątwa himalajskich pionierów

Świetna książka o polskich himalaistach, którzy dokonali niebywałego osiągnięcia, przyćmionego nadejściem II Wojny Światowej. Pozycja krótka, zawierająca wiele niewiadomych, wiele zagadek, których prawdopodobnie nikt już nie rozwiąże. Przedstawia losy zapalonych wspinaczy, którzy bez względu na wszelkie przeciwności losu zdecydowali wyruszyć w Himalaje. Jak zawsze czytając książki o podobnej tematyce zastanawiam się, dlaczego nikt nie wspomina o takich sukcesach. Bohaterom książki należy się pamięć i poczucie dumy z dokonanych przez nich dokonań. Warto przeczytać, docenić niezłomność tych ludzi oraz czasy w jakich przyszło nam żyć.

Czy mielibyście odwagę rzucić wszystko i wybrać się tam, gdzie jeszcze nikt inny nie był? Tam, gdzie to przyroda decyduje o Twoim być albo nie być? Tam, gdzie według wierzeń, nawet jeśli wystarczy Ci determinacji i siły by dotrzeć na szczyt, to o Twoim żywocie i tak zadecyduje bogini Parwati, od której góra zyskała swoją nazwę Nanda Devi? Można machnąć ręką i powiedzieć, góra jak góra, swoje trzeba wycierpieć, ale widok wynagrodzi wszystko. Ale jakieś przesądy, czy pseudo klątwy? To nie dla mnie. A co, jeśli mimo wszystko jest w tym choćby ziarnko prawdy?

A teraz wyobraźcie sobie ludzi, którzy marzą, by zobaczyć świat z perspektywy tego szczytu. I w tym wypadku nie wystarczy porozmawiać z szefem o dłuższym urlopie, zebrać odpowiednie fundusze i przy pomocy wykwalifikowanej firmy już za chwilę poczuć na własnej skórze, co to znaczy być w Himalajach. Cofnijmy się do czasów, kiedy na odpowiedź z zagranicy trzeba było czekać tygodniami. Kiedy latanie samolotem było tylko dla elit i nikt jeszcze nie słyszał o goreteksie i innych materiałach, które dziś pozwalają przetrwać himalajskie zimno. Kiedy cała wiedza na temat gór opierała się na nielicznych wspomnieniach innych podróżników, a każda informacja była na wagę złota, na wagę przetrwać lub zginąć.

I oto proszę Państwa w historii polskiego himalaizmy mamy takich śmiałków. Czterech marzycieli, którzy pomimo żmudnych kilkuletnich starań o zgodę na wjazd w Himalaje, zbieraniu potężnych jak na tamte czasy funduszy, i przekonania, że coś tak pionierskiego i śmiałego może się udać, nie poddali się. Żegnając się z rodzinami i wyruszając w przygodę życia nie wiedzieli, jaki scenariusz przygotowała dla nich bogini Parwati.

Pozwólcie na chwilę zabrać się w podróż, która z perspektywy dzisiejszych technologii wydaje się całkowitym szaleństwem. Poznajcie osoby, od których zaczęła się polska himalajska przygoda, która po dziś dzień budzi wiele emocji. Liczne fotografie, cytaty z listów i pamiętników sprawiają, że czytelnik zaczyna się wczuwać w sytuację i traktować bohaterów tej historii jak bliskich znajomych.

Polscy himalaiści, to nie tylko dziennikowa wersja opisująca kolejne kroki ekspedycji. W tym wypadku nie mamy już okazji porozmawiać z bohaterami, więc jedno, to wycinki z ich prywatnych listów i pamiętników, a drugie, to tło historyczne, które autor bardzo umiejętnie wplata w historię, i tym samym dopełnia całości.

Cieszę się, że Dariusz Jaroń za cel swojej książki obrał akurat ten temat i cudownie ocalił go od zapomnienia. I gdy następnym razem usłyszycie hasło Polscy himalaiści, obok Kukuczki, Rutkiewicz i innych wybitnych postaci, na pewno wspomnicie także tych czterech śmiałków.
Książka w dłoń!

Góry są piękne, majestatyczne, niezwykłe. Były tysiące lat przed nami i będą długo po nas. Wspinając się po nich, warto pamiętać, że są nieobliczalne i mają swoje humory. Ostrożności nigdy za wiele.

Ludzi od zawsze ciągnęło, by zdobywać góry. Droga na szczyt często sprawiała himalaistom wiele trudności. Potrafiła zabrać to, co najcenniejsze, czyli życie.

"Polscy himalaiści" to opowieść o zdobyciu szczytu Nanda Devi East, na którym 2 lipca 1939 roku stanęli Jakub Bujak i Janusz Klarner. W ekspedycji brali udział też Adam Karpiński i Stefan Bernadzikiewicz.

W tamtym czasie sytuacja w kraju była niezwykle napięta. Wspinacze chcieli zdobyć szczyt i zrealizować swoje marzenia. Nic nie przychodziło im z łatwością. Musieli zorganizować sprzęt, pozwolenia, pieniądze, odpowiednio przygotować się do wyprawy.

Bohaterowie książki mieli w sobie wielką odwagą i wiarę. Nie poddawali się łatwo, a porażka była dla nich tylko drogą do celu.

Był to wyczyn niezwykły. A jeszcze bardziej zdumiewające były późniejsze losy wspinaczy.

"Polscy himalaiści" to historia mało znana. Warta przypomnienia. Lektura składa się ze zdjęć, zapisków, listów, wspomnień i relacji świadków i bliskich.

Wspaniałe się to czyta, polecam.

"Polscy...

Muszę odjąć jedną gwiazdkę, bo druga część trochę mnie zmęczyła. Początek książki opisujący samą wyprawę bardzo ciekawy. Oczywiscie historia dalszych losów ocalałych himalaistów również zasługuje na uwagę. Jednak dla mnie ten wątek można było trochę skrócić.
Doceniam pracę włożoną przez autora, który starał się bardzo rzetelnie przedstawić temat. Jak najbardziej sie to udało.

bardzo ciekawa książka o trudach polskich himalaistów, zarówno sportowych jak i poza (nie będę spoilerował). czytać :)

Książka ma bardzo dobry, wciągający początek, bo też i sylwetki pierwszych polskich himalaistów są niezwykłe. Twardzi, zdeterminowani ludzie. O bogatej wiedzy, nie tylko z zakresu wspinaczki wysokogórskiej. Każdy z nich był inżynierem, specjalistą w swojej dziedzinie. Pomysłowi, ambitni, wytrzymali. Musieli tacy być, jeśli chcieli jeszcze przed drugą wojną światową wspinać się w Himalajach. Trzeba było umieć napisać pisma, wiedzieć do kogo, zorganizować finanse i sprzęt (niekiedy sami tworzyli prototypy). I to wszystko im się udało. Po czym zaczyna się nudniejsza część biografii. Drobiazgowe relacje z wyprawy na Nanda Devi East dla laika są nużące. Za to gdy już zdobędą szczyt opowieść znowu robi się wciągająca. Dlaczego? Poczytajcie sami. Jeśli jesteście fanami wspinaczki - obowiązkowo. Polecam.

Bardzo ciekawa książka opisująca pierwszą polską wyprawę w Himalaje oraz późniejsze losy jej uczestników. Kawał dobrze napisanej i udokumentowanej w źródłach historii. Polecam
Ocena: 7,5/10

Ocena: 7,5/10

Ciekawy temat, fajnie napisana, jak dla mnie zupełnie nieznana historia. Interesujące dla mnie jest jak bardzo zmienił się sposób uprawiana himalaizmu w tak krótkim czasie. Podejścia do wypraw, sposobu ich przygotowania itp.

Gratka dla wielbicieli książek o tematyce podróżniczej, a w szczególności o wyprawach w góry. Obecnie, najgłośniejsze pozycje obejmujące to środowisko opowiadają o bardzo współczesnych wspinaczach lub o tych, będących najsłynniejszymi nawet teraz, tych którzy dokonywali nieprawdopodobnych rzeczy w latach 70. i 80. XX w. Przez wzgląd na te trendy naprawdę warto sięgnąć po książkę, w której autor przedstawia historie pierwszych polskich himalaistów. Jeśli ktoś mówi, że dziś jest bardzo trudno zebrać środki na wyprawę? Powinien to przeczytać! Jeśli ktoś mówi jak bardzo wyczerpująca jest wyprawa w dzisiejszych czasach? Powinien to przeczytać! Jeśli ktoś uważa, że występują problemy komunikacyjne podczas wypraw w obecnych czasach? Powinien to przeczytać! Dzięki tej książce można nabrać większej świadomości i szacunku do tego czego dokonywali himalaiści kilkadziesiąt lat temu. Autor podjął się dużego wyzwania, biorąc pod uwagę to jak niewiele relacji, zdjęć zachowało się do dziś z tamtego okresu. Ta książka jest nagrodą jego wysiłków, notki, listy do rodzin, archiwalne zdjęcia, raporty z wypraw, wszystko co cenne i istotne można znaleźć w tej książce. Naturalnie, wciąż pozostają znaki zapytania przy wielu kwestiach. „Polscy himalaiści” to nie tylko historia o wyprawie w najwyższe góry świata, to także historia o trudach przedstawionych osób, po powrocie do brutalnej rzeczywistości panującej w tym czasie w Europie - niedawno rozpoczętej II wojnie światowej.

Książka łącząca w sobie pasję i miłość do gór z kawałkiem historii II Wojny Światowej. Bardzo ciekawie opisana historia, czyta się jakby samemu uczestniczyło się w opisanych wydarzeniach. Na plus, że poświęcono tyle stron historii bohaterów po powrocie z Himalajów i zakończeniu wojny.

• Góry
  • Literatura górska