Szlachta w mieście - Kronika Miasta Poznania 1/2018

Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie Posnania
historia
luna

Średniowieczna i staropolska szlachta to warstwa na wskroś rustykalna, związana z wiejskim środowiskiem, wiejską gospodarką i wiejskim stylem życia. Szlachcic w mieście wydaje się być figurą zgoła niepotrzebną. Naturalna była też niechęć szlachecka wobec miasta i mieszczan, odwzajemniana zresztą przez tych ostatnich. Z jednej strony mamy kultywujących rycerski etos wojowników, wierzących w wagę cnót wynikających z dobrego urodzenia, z drugiej zaś – zarabiających własnym przemysłem i sprytem kupców i rzemieślników, doceniających wartość pokoju i spokoju. A jednak szlachta w życiu miasta, i to również tak dużego jak Poznań, była stale obecna. W najnowszej, „szlacheckiej” KMP staramy się tego dowieść.

źródło opisu: http://wmsklep.home.pl/pl/p/Szlachta-w-miescie-KMP-12018/922

źródło okładki: http://wmsklep.home.pl/pl/p/Szlachta-w-miescie-KMP-12018/922

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!