powieść, historia, Saksonia

Inne wydania

Powieść historyczna z XVIII wieku

czytający | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Przy dźwiękach barokowej opery rodzi się potwór ulepiony z władzy i zbyt wysokich ambicji. Zamiast służyć to on wciąż karmi się słabością swego pana siedzącego w najważniejszej loży. Wykorzystując jego naiwność i chęć posiadania świętego spokoju wie, że tylko podstępem osiągnie swój cel. Podczas tego żałosnego spektaklu jedynie dyskretne spojrzenia zza japońskich wachlarzy zdradzają, że mamy do czynienia z nie byle jakim szatanem w ludzkim ciele. Pomimo wspaniałych teatralnych gestów, równie żałośni aktorzy nie potrafią ukryć fałszywego kierunku do którego zmierza finał sztuki. Jesteśmy oto świadkami makiawelizmu w czystej postaci. Widzimy przed sobą mistrza intrygi i hipokryzji jakiego jeszcze dwór saski nigdy nie oglądał. Kurtyna idzie w górę i wszechwładny minister Henryk Brühl sam nam opowie swoją historię.

Gdyby spojrzeć bardziej wnikliwie na "Brühla" Józefa Ignacego Kraszewskiego to można mieć wątpliwości, kto jest królem a kto tylko wykonawcą jego rozkazów. Tłem...

wiciu | 2014-09-23
Przeczytana: 23 września 2014

Książka chyba nawet lepsza niż Hrabina Cosel. Autor w doskonały sposób przedstawia drogę dochodzenia królewskiego pazia do niemal pełni władzy. W tle przedstawiony jest niemal bezwolny władca August III targany przez różne stronnictwa, opłacane niekiedy przez ludzi szpiegujących na rzecz innych dworów (np. Habsburgów austriackich).
Częściowo szpiegowski charakter tej powieści sprawia, że czyta się niemal jednym tchem. Może jedyne czego mi brakuje, to jakiegoś większego historycznego odniesienia do ówczesnej sytuacji międzynarodowej (podwójna polska elekcja, wojny śląskie). Nie wiem, czy Kraszewski tez trochę nie przesadził przedstawiając Augusta III jako kompletnego idiotę. Myślę jednak, ze można to wybaczyć, zważywszy na to, że autor najwyraźniej starał się skupić na osobowościach głównych bohaterów, zwłaszcza Bruhla, który idzie po trupach do celu w niezwykle wyrachowany sposób.

KarolKa | 2016-10-17
Przeczytana: 11 października 2016

Kraszewski - pisarz oraz historyk - stworzył utwór unikatowy. Jedna z lepszych powieści historycznych jego autorstwa. Napisana w konwencji powieści historycznej dokumentarnej, w utworze chyba nie ma ani jednego fikcyjnego nazwiska. Fabularyzacja dokumentów historycznych wymaga dużych umiejętności, "Bruhla" czyta się jednym tchem, to lektura pasjonująca!Konflikt Sułkowskiego i Bruhl jest frapujący sam w sobie, ale mamy też wiele interesujących tematów pobocznych: obraz króla Augusta, czarną legendę jezuitów, mamy okazję wejść do kulis teatru; pisarz uniknął jednocześnie przy "malowaniu" kolorytu tamtych czasów antykwarycznych dłużyzn. Świetna lektura!

Arras | 2016-05-24
Przeczytana: 07 września 2015

Bardzo niedoceniona z perspektywy czasu powieść historyczna. Moim zdaniem zjada na śniadanie np. "Potop" Henryka Sienkiewicza.

Ignacy Kraszewski genialnie przedstawił samego Henryka Brühla, który jawi się jako człowiek chorobliwie ambitny, rządny władzy, pieniędzy i zaszczytów, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć to co chce. Najbardziej razi jednak jego obłuda i hipokryzja. Religia jest dla niego jedynie środkiem do osiągania korzyści. Brühl pozuje na pobożnego człowieka, skutecznie oddalając od siebie jakiekolwiek podejrzenia o niecne działania. Czytając nie sposób nie docenić jednak konsekwencji z jaką piął się w górę od ubogiego szlachcica do faktycznego władcy dwóch państw.

Monika | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Świetna powieść oparta na faktach historycznych. Sto razy lepsza, wg mnie, od części pierwszej, czyli hrabiny Cosel. Wciągnęła mnie od pierwszej strony i z ciekawością śledziłam intrygi głównego bohatera. Polecam :)

nepri | 2013-01-31

Moja pierwsza książka historyczna przeczytana dawno temu . Świetnie napisana , ciekawa .

Michał | 2013-02-06

Jak na Kraszewskiego to i tak wysoka nota, czytałem tylko parę z kilkuset powieści. Nuda. Ocena za info historyczne.

Ensui-Szyszka | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Nie było takie złe... i dało się zrozumieć!

Kasia | 2016-12-01
Jolka | 2016-07-08