Obrzędy przejścia we współczesnej Japonii

Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Jest to jedna z tych książek, które mają sporą wartość poznawczą, ale nie zapadają jakoś szczególnie w pamięć. Autorka w swojej pracy - jak się domyślam rozprawy doktorskiej - opisuje rytuały przejścia i obrzędy wciąż funkcjonujące w kulturze japońskiej.
Rozpoczynają się one od zwyczajów związanych z ciążą i połogiem, a także z przyjmowaniem małego człowieka do społeczności. Oczywiście ten ostatni proces składa się z kilku mniej lub bardziej ważnych etapów, a autorka porusza w jego ramach zarówno ceremonie religijne, jaki zupełnie świeckie momenty przejścia, takie jak na przykład zakończenie szkoły czy osiągnięcie pewnego wieku.
W podobny sposób opisuje także japońskie pogrzeby, zarówno w tradycji shintoistycznej jak i buddyjskiej.

To, co w tej pracy wydawało mi się najciekawsze, to swego rodzaju rozwinięcie tematu podjętego przez Igę Rutkowską w jej książce "W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japończyków". Chodzi mianowicie o japońskich śluby, szczególnie te w wersji "zachodniej". Dochodzi w nich do niezwykle ciekawych połączeń symboli zaczerpniętych z kultury europejskiej, a których znaczenie zostało zmienione lub całkowicie wykreślone, z symbolami i znaczeniami charakterystycznymi raczej dla kultury japońskiej.

Praca na ogół rzetelna, ale trudno czytać ją z wypiekami na twarzy.

Jest to jedna z tych książek, które mają sporą wartość poznawczą, ale nie zapadają jakoś szczególnie w pamięć. Autorka w swojej pracy - jak się domyślam rozprawy doktorskiej - opisuje rytuały przejścia i obrzędy wciąż funkcjonujące w kulturze japońskiej.
Rozpoczynają się one od zwyczajów związanych z ciążą i połogiem, a także z przyjmowaniem małego człowieka do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • Japonia - kultura i życie codzienne
    1
  • Japonia
    1
  • Papier
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obrzędy przejścia we współczesnej Japonii


Podobne książki

Przeczytaj także