rozwińzwiń

Obrzędy przejścia we współczesnej Japonii

Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1577
1572

Na półkach: ,

Jest to jedna z tych książek, które mają sporą wartość poznawczą, ale nie zapadają jakoś szczególnie w pamięć. Autorka w swojej pracy - jak się domyślam rozprawy doktorskiej - opisuje rytuały przejścia i obrzędy wciąż funkcjonujące w kulturze japońskiej.
Rozpoczynają się one od zwyczajów związanych z ciążą i połogiem, a także z przyjmowaniem małego człowieka do społeczności. Oczywiście ten ostatni proces składa się z kilku mniej lub bardziej ważnych etapów, a autorka porusza w jego ramach zarówno ceremonie religijne, jaki zupełnie świeckie momenty przejścia, takie jak na przykład zakończenie szkoły czy osiągnięcie pewnego wieku.
W podobny sposób opisuje także japońskie pogrzeby, zarówno w tradycji shintoistycznej jak i buddyjskiej.

To, co w tej pracy wydawało mi się najciekawsze, to swego rodzaju rozwinięcie tematu podjętego przez Igę Rutkowską w jej książce "W Kawagoe. Antropolog wobec życia codziennego Japończyków". Chodzi mianowicie o japońskich śluby, szczególnie te w wersji "zachodniej". Dochodzi w nich do niezwykle ciekawych połączeń symboli zaczerpniętych z kultury europejskiej, a których znaczenie zostało zmienione lub całkowicie wykreślone, z symbolami i znaczeniami charakterystycznymi raczej dla kultury japońskiej.

Praca na ogół rzetelna, ale trudno czytać ją z wypiekami na twarzy.

Jest to jedna z tych książek, które mają sporą wartość poznawczą, ale nie zapadają jakoś szczególnie w pamięć. Autorka w swojej pracy - jak się domyślam rozprawy doktorskiej - opisuje rytuały przejścia i obrzędy wciąż funkcjonujące w kulturze japońskiej.
Rozpoczynają się one od zwyczajów związanych z ciążą i połogiem, a także z przyjmowaniem małego człowieka do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • Japonia - kultura i życie codzienne
    1
  • Japonia
    1
  • Papier
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obrzędy przejścia we współczesnej Japonii


Podobne książki

Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Ocena 7,5
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Aktywizator seniorów. Scenariusze zajęć Małgorzata Brzezińska, Małgorzata Graczkowska, Anna Kwaśniewska
Ocena 6,8
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...
Okładka książki Ból emocjonalny. Strategie i ćwiczenia, dzięki którym przezwyciężysz cierpienie psychiczne Patrick Fanning, Matthew McKay, Patricia Zurita Ona, Erica Pool
Ocena 10,0
Ból emocjonaln... Patrick Fanning, Ma...

Przeczytaj także