Korea Południowa. Republika żywiołów

Okładka książki Korea Południowa. Republika żywiołów
Marcin Jacoby Wydawnictwo: Muza Seria: Spektrum Poleca reportaż
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Spektrum Poleca
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2018-11-21
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-21
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328710740
Tagi:
Literatura polska Koreańczycy Korea Południowa Azja Daleki Wschód
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Nowa gra w Chińczyka Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby, Tomasz Sajewicz
Ocena 8,2
Nowa gra w Chi... Bogdan Góralczyk, M...
Okładka książki Dzieje Koreańczyków. Z azjatyckiego zaułka na salony świata Leszek Będkowski, Anna Diniejko-Wąs, Marcin Jacoby, Kamila Kozioł, Agnieszka Krzemińska, Jakub Krzosek, Krzysztof Kubiak, Oskar Pietrewicz, Anna Piwowarska, Dominik Rutana, Ewa Rynarzewska, Agnieszka Smiatacz, Jędrzej Winiecki, Michał Wiśniewski
Ocena 3,0
Dzieje Koreańc... Leszek Będkowski, A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
399 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
381
380

Na półkach:

(2018)

Koreańczycy z Południa okiem polskiego sinologa, związanego z Koreanką. Książka jest bardzo dobra: przystępnie napisana, przemyślana, z właściwie zachowanymi proporcjami między zagadnieniami. Pozwala wyrobić sobie ogólne pojęcie o tamtejszym społeczeństwie albo przypomnieć znane już informacje. Skierowana jest do szerokiej rzeszy czytelników ciekawych świata.

„Książkę podzieliłem na trzy części. W pierwszej opisuję nieco sam kraj, ale koncentruję się na [...] relacjach społecznych, rodzinie, tradycyjnej duchowości i religii. Druga część przynosi solidną dawkę historii i historii politycznej Republiki Korei w XX oraz na początku XXI wieku. [...] Ostatnia część poświęcona jest zagadnieniom gospodarczym, technologii i konsumpcji” (str.15-16).

W blurbie przeczytamy, że tytuł który trzymamy w dłoniach, to „Pierwsza książka o Korei napisana przez osobę, która ten kraj zna, kocha i potrafi to przekazać”. Autor od czasu do czasu odwiedza Koreę, ma o niej szeroką wiedzę, ale patrzy na wszystko co się tam dzieje z zewnątrz, z perspektywy gościa, a na miejscu żyją i pracują, mają partnerów, dzieci, nierzadko od lat, mówiący po koreańsku rodacy*, którzy bez wątpienia mogą sporo powiedzieć o tamtejszej codzienności, nastrojach społecznych, przedłożyć masę anegdot i doświadczeń z bezpośrednich relacji z mieszkańcami półwyspu, reprezentującymi różne grupy wiekowe, zawody, klasy, itd. Przekazać te wszystkie szczegóły i niuanse jakich ta książka niestety nie zawiera (również z uwagi na jej przekrojowy charakter). Więc tak i nie. Autor podszedł do tematu uczciwie, zrobił swoje dobrze i ze smakiem, ale że żyjemy w świecie zglobalizowanym, przyzwyczajeni do osobistych książek, internetowych wpisów i nagrań video rezydentów, dzielących się z nami swoim życiem na obczyźnie na bieżąco, w najdrobniejszych detalach, z góry zakładamy, że by pisać o obcym kraju, trzeba w nim żyć. Poniekąd słusznie, ale ta książka jasno dowodzi że sporo można nadrobić inteligencją, zaangażowaniem, oczytaniem i zdrowym, analitycznym podejściem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki swej żonie Jacoby mógł wszystko sprawnie weryfikować, a także dotrzeć do materiałów które dla osoby nieznającej koreańskiego są niedostępne.

Anna Sawińska** napisała o Korei dwie książki („W Korei” i „Za rękę z Koreańczykiem”), szkoda, że żadne duże wydawnictwo nie może zaoferować jej sensownego wynagrodzenia, nakładu i promocji. Jeśli znalazłaby czas, na pewno napisałaby opracowanie które spotkałoby się z szerokim uznaniem. W „Korei Południowej. Republice żywiołów”*** brakuje opisów relacji międzyludzkich. Coś tam jest, ale o wiele więcej można podpatrzeć na szklanym ekranie****. (Nie ma nic np. o homoseksualistach, adopcji dzieci, presji społecznej odnośnie związków, uciekinierach z północy, itp.). Sawińska umiałaby się do tego odnieść.

Dużym plusem natomiast jest naszkicowanie najnowszej historii południowej części Półwyspu. Nie zawsze jest to lektura porywająca, ale wyraźnie pokazuje, że podział na dobrych Koreańczyków z południa i złych z północy nie jest tak do końca zasadny, a najgorsze co przytrafiło się tym ludziom, to fakt, że ich kraj stał się areną zmagań dwóch globalnych potęg: zbrodniczych reżimów komunistycznych i imperialnej polityki USA. Nie znaczy to oczywiście że grubasy z Pjongjangu rządzą mądrze.

Po lekturze książki Jacobyego, czytelnik chętnie sięgnąłby po jakiś zbiór reportaży dokumentujących koreańską rzeczywistość, poznał konkretne historie, przykłady zasygnalizowanych problemów, poczuł emocje z nimi związane, zadowalający byłby choćby przekład – ale nasz polski rynek w zasadzie nie ma nic do zaoferowania.

___________________
* Facebookowa grupa Polacy w Korei liczy sobie 3835 członków – stan na styczeń 2019.
** Jej podcast, zatytułowany „Zakorkowani”, nagrywany 4-5 lat temu, wraz z Leszkiem Moniuszko (dostępny na https://www.podomatic.com/podcasts/zakorkowani i https://www.youtube.com/channel/UCWWhaw_BsNMA-YnwVPME_4A/videos), oraz wpisy na blogu i FB, to kopalnia wiedzy o współczesnej Korei. W podobnym tonie utrzymana jest seria vlogów na kanale Pyra w Korei, Po polsku Po koreańsku (YT) i zapewne wielu innych, które można łatwo wyszukać. Ostatnio przypadkowo trafiałem na nagrania młodych Koreńczyków mieszkających w Polsce, ale są strasznie infantylne i nie czuję się ich targetem.
Mimo iż Korea leży daleko od Lechistanu, Polacy dzięki srogości carskiej polityki zetknęli się z nią dość wcześnie, rzucani na wschodnie rubieże Syberii, do Harbina i Mandżurii.
Ossendowski wspomina że Rosjanie na Dalekim Wschodzie zasadzali się na wędrujących samotnie Koreańczyków, przezywanych przez nich łabędziami (z uwagi na białe szaty, zresztą Jacoby też pisze że to jeden z ich ulubionych kolorów, rzekomo preferowany w codziennym ubiorze). Sieroszewski, którym w „Jakucku” zajmował się Książek, napisał przeszło sto lat temu: „Korea. Klucz Dalekiego Wschodu” (1905) – która z uwagi na okres w którym powstawała, ówczesny poziom wiedzy historycznej i antropologicznej (zapewne pełen błędów i przeinaczeń), wydaje się bardzo ciekawą lekturą (całość dostępna on-line: https://pl.wikisource.org/wiki/Korea._Klucz_Dalekiego_Wschodu). Książką w „Korei szerokopasmowej” zachwycał się Konrad Godlewski.
*** Flaga Republiki Korei zawiera cztery chińskie trygramy, symbolizujące ogień, ziemię, wodę i powietrze.
**** Autor wymienia w książce kilka koreańskich filmów, ja ze swej strony mogę polecić:
Lament (2016), Bezimienny Gangster, prawo czasów/Beom-joi-wa-eui Jeon-jaeng: Na-bbeun-nom-deul Jeon-seong-si-dae (2012) i anime Król świń (2011). Bardzo dobre produkcje, świetnie zrealizowane, mówiące sporo na temat tamtejszej obyczajowości. Z uwagi na tę ostatnią, a nie wartość artystyczną/rozrywkową, można krytycznym okiem obejrzeć: Vanishing Time: A Boy Who Returned/Ga-lyeo-jin Si-gan (2015), Braterstwo broni/Taegukgi (2004), Midnight Runners/Chungnyeon gyungchal (2017), Tajna misja w Seulu (2017). Jeśli ktoś to i owo o Kraju Spokojnego Poranka czytał, obserwowanie codziennych rytuałów i praktyk wplecionych w tamtejsza zwesternizowaną rzeczywistość będzie sprawiać mu wiele przyjemności. (Filmy wymienione w przypadkowej kolejności, tylko te które zapadły mi w pamięć).



Jeśli książką będzie miała drugie wydanie, warto poprawić kilka zdań: str. 30 – papierowa podłoga (?) – była mowa o tym, że jej podkład stanowi nasączony olejem papier, chroniący przed wilgocią i dobrze przewodzący ciepło, ale sama powierzchnia użytkowa jest raczej drewniana (?); str. 62 – o przetarciu oczu (tryb Yoda); str. 103 – dziedzica (dziedzińca); str. 113 – powtórzenie informacji o sile konfucjańskiej wspólnoty; str. 146 – pismo koreańsykie (koreańskie); str. 240 – pierwsza, pierwszy, pierwszych (ostatnie słowo w kolejnym zdaniu warto by zastąpić synonimem); str. 268 – OK, ale czy ówczesny $ nie miał innej siły nabywczej?; str. 289 – zakłady FSO znajdują się na Pelcowiźnie, nie na Żeraniu (wbrew utartej opinii); str. 302 – tryb Yoda; str. 319 – brakuje przecinka w 17 linijce; str. 332 – autor się zaplątał; str. 346-347 – o jedzeniu psów z perspektywy człowieka Zachodu, zbyt krótko, zbyt mało wnikliwe – zupa z psiny i psia rąbanka to tematy zasługujące na szersze omówienie; str. 354 – e-sportów (e-sportu).

Autor wspomina o różnych zawodach, ale nieco szerzej rozpisuje się jedynie o sprzedawcach owoców i pracownikach biurowych, a przecież nie tylko dzięki nim ten kraj funkcjonuje.

Tak jak w poprzedniej książce, autor lubi użyć czasem mniej popularnych wariantów słów (tutaj np. mnisiego zamiast mniszego, itd.). Jeśli ktoś chciałby dodać to do listy błędów – nie ma to większego sensu.

(2018)

Koreańczycy z Południa okiem polskiego sinologa, związanego z Koreanką. Książka jest bardzo dobra: przystępnie napisana, przemyślana, z właściwie zachowanymi proporcjami między zagadnieniami. Pozwala wyrobić sobie ogólne pojęcie o tamtejszym społeczeństwie albo przypomnieć znane już informacje. Skierowana jest do szerokiej rzeszy czytelników ciekawych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    592
  • Przeczytane
    516
  • Posiadam
    116
  • Teraz czytam
    37
  • Korea
    23
  • 2019
    15
  • Reportaż
    15
  • 2021
    14
  • 2020
    10
  • Azja
    10

Cytaty

Więcej
Marcin Jacoby Korea Południowa. Republika żywiołów Zobacz więcej
Marcin Jacoby Korea Południowa. Republika żywiołów Zobacz więcej
Marcin Jacoby Korea Południowa. Republika żywiołów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także