Kopnij piłkę ponad chmury. Reportaże z Nepalu

Wydawnictwo: Marginesy
literatura faktu

Nepal to kraj u progu zmian, w rozkroku pomiędzy starym a nowym światem. Iwona Szelezińska portretuje społeczeństwo w dobie po trzęsieniu ziemi z 2015 roku, które zachwiało znanym porządkiem, pokrzyżowało plany, złamało niejeden życiorys, ale też dało szansę. Kieruje uwagę w stronę tych, których z reguły nie widać, których wygodniej jest nie dostrzegać, bo zetknięcie z nimi wymusza zmianę...

Nepal to kraj u progu zmian, w rozkroku pomiędzy starym a nowym światem.

Iwona Szelezińska portretuje społeczeństwo w dobie po trzęsieniu ziemi z 2015 roku, które zachwiało znanym porządkiem, pokrzyżowało plany, złamało niejeden życiorys, ale też dało szansę. Kieruje uwagę w stronę tych, których z reguły nie widać, których wygodniej jest nie dostrzegać, bo zetknięcie z nimi wymusza zmianę postawy: ludzi teoretycznie zbyt słabych, by stawili czoło sztywnym społecznym normom, sprostali oczekiwaniom ogółu. Ale czy na pewno?

Spotkamy tu zmuszane do prostytucji ofiary handlu ludźmi, dzieci odratowane z więzienia, które urodziły się i wychowały za kratkami przy boku osadzonych matek, boginię-dziewicę zatopioną w religijnej tradycji, ludzi gór, dla których linia himalajskich szczytów stanowi granicę horyzontu. To książka o konsekwencjach patriarchatu i nieugiętego konserwatyzmu. A także opowieść o nepalskich kobietach i rodzącej się w nich sile.

Bohaterowie tej książki cenią wolność. Choć ich swoboda nie jest bezpośrednio ograniczona, nieustannie podlegają rygorom tradycyjnego świata, w którego wąskich ramach nie każdy ma szansę żyć całą pełnią. Autorka sprawdza, na ile jest możliwe nie tyle poszerzenie tych ram, ile całkowite wyjście poza nie, by żyć bez stygmatu i oddychać pełną piersią.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133175/kopni...(?)

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133175/kopni...»

mirabelka01 | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Reportaż, to specyficzny gatunek literatury i nie każdy ma ten dar, i szerokie spojrzenie na rzeczywistość, które przeniesie czytelników do świata, który opisuje. Nie każdemu autorowi udaje się rzetelnie przedstawić fakty i za pomocą słów namalować wydarzenia wraz z ich kolorami, zapachami i dźwiękami. Iwona Szelezińska podjęła się tego wyzwania i moim zdaniem wyszło jej to znakomicie. Jej reportaże o Nepalu nie tylko zabierają nas do tego pełnego kontrastów kraju, ale też pobudzają do głębszych przemyśleń, do większego otwarcia się na inne kultury. One po prostu żyją.

Kopnij piłkę ponad chmury, to zbiór kilkunastu reportaży, które bardzo szeroko przedstawiają kwestię Nepalu. Autorka rozmawia z dorosłą Kumari – żywą boginką, odwiedza ośrodek dla dzieci, których rodzice przebywają w więzieniu, pomaga w rozbiórkach zniszczonych przez trzęsienie ziemi domów w dolinie Katmandu. Jest w tych opowieściach obecna, jest wiarygodna, bo sama to przeżyła, dotknęła tego i zmierzyła się z tym....

aali | 2018-10-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2018

Wciśnięty pomiędzy Indie, Chiny i Himalaje, kraj którego ponad osiemdziesiąt procent powierzchni pokrywają góry. Nepal, "miejsce spokoju, modlitwy i medytacji", dla nas wydaje się być odległy, tajemniczy, trochę mityczny, a dzięki Iwonie Szelezińskiej i jej reportażom zebranym w zbiorze "Kopnij piłkę ponad ziemię" staje się znacznie bliższy. Jej reportaże utkane są z ludzkich historii, często osobistych, bolesnych, bardzo odległych od sielanki, jednak każda z tych historii pokazuje, że prawdziwa siła Nepalu, tkwi w jego mieszkańcach.

Opowieść dziewczyny, która kiedyś była Kumari, reinkarnacją hinduskiej bogini. Reportaż o sprzedaży kobiet do pracy w indyjskich domach publicznych, opowieść o aranżowanych małżeństwach, które wciąż są obecne w Nepalu. Opowieść kobiety, która ratuje dzieci urodzone i wychowane za kratkami, przy boku swoich matek, czy reportaż o bardziej przyziemnych problemach z którymi na co dzień borykają się Nepalczycy, jak brak bieżącej wody, prądu, świadczeń...

Kinga | 2018-10-08
Przeczytana: 01 października 2018

Widać, że Iwona Szelezińska dobrze zna Nepal i społeczeństwo zamieszkujące ten kraj. Jej debiutancka książka ma szansę się wybić a ja mam nadzieję, że jej w tym pomożecie. „Kopnij piłkę ponad chmury” to interesujący zbiór reportaży o kraju wciśniętym pomiędzy Indie a Chiny.

Chcielibyście wiedzieć, kim jest Kumari i jakie obowiązki na niej spoczywają? Ja co prawda już o tym słyszałam, ale jakoś nikt wcześniej nie sprawił, żebym zaczęła zastanawiać się nad problemami jej dnia codziennego. Autorka pozwoliła mi otworzyć oczy na wyzwania, z jakimi musi się ona zmierzyć po zakończeniu swojej kadencji. Poza tym w książce przeczytamy również o analfabetyzmie, izolacji, potrzebie miłości i takiej wewnętrznej dzikości. Szczerze mówiąc, myślę że to świetny pomysł na kolejną książkę, ponieważ te kilkanaście stron już teraz wzbudza wiele pytań: Czy to odbieranie dzieciństwa, czy jednak tradycja, którą warto kontynuować? Jak powinni postępować rodzice oraz władze kraju? Jak poradzić sobie z...

Maja | 2018-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2018

Nepal to jedno z miejsc, które stoi w rozkroku między starym i nowym światem. Są tutaj dziecięce wcielenia bogini, dzieci wychowywane z matkami w więzieniach i ofiary handlu ludźmi. Tak, takie rzeczy też dzieją się w XXI wieku. Wiem, że to w głowie się nie mieści, ale taka jest prawda. O tym między innymi mówi autorka.

Nie każdy ma dar, żeby pisać reportaże. To specyficzny rodzaj literatury i łatwo można zanudzić czytelnika swoją opowieścią. Iwona Szelezińska jednak podbiła moje serce. Przeniosła mnie do niezwykłego, a jednocześnie przerażającego miejsca. Przepadłam przy tej lekturze na dobre.

Jeśli chodzi o moją wiedzę na temat Nepalu, to jest ona niewielka. Oglądałam co prawda kilka programów podróżniczych o nim, ale to wciąż kropla w morzu. Lektura tej książki mi to uświadomiła. O ile pierwsza opowieść o Kumari, dziecięcych wcieleniach bogini, była dla mnie znana, słyszałam o nich wcześniej, o tyle reszta to było dla mnie coś nowego. Wstrząsnęły mną zwłaszcza historie dzieci,...

Polishreading | 2018-10-10

Nepal to kraj, w którym 80% powierzchni pokrywają góry z najwyższym szczytem świata Mount Everest. Dla ludzi gór linia himalajskich szczytów stanowi granicę horyzontu. To kraj, w którym jest wiele grup etnicznych i system kastowy. To patriarchalny świat, w którym kobieta nie decyduje o sobie, nie jest samodzielna, a tym bardziej samowystarczalna, na każdym etapie swojego życia potrzebuje opieki mężczyzny: ojca, męża, syna, oni podejmują za nią wszelkie decyzje. Rola kobiety sprowadza się do opieki nad mężem, teściami, dziećmi, a dzieci należy mieć, bo to one definiują jej byt, najlepiej synów, bo syn to łaska. Kobieta bezdzietna przynosi pecha.
Nepalczycy związani są rodziną, tradycją i społecznymi normami.
Nepal to kraj, w którym czci się Kumari, w którym kobiety w czasie menstruacji izoluje się z przestrzeni publicznej i domowej, w którym są aranżowane małżeństwa.
To kraj, w którym kobiety i dzieci są ofiarami handlu ludźmi.
Nepal to również kraj, który dźwiga się po potężnym w...

malineczka74 | 2018-10-08
Przeczytana: 06 października 2018

Nepal - jedyne takie miejsce na Ziemi

Nepal to kraj wyjątkowy do którego chciałabym pojechać. Nepal fascynuje mnie od lat, ale do tej pory patrzyłam na niego przez pryzmat gór i turystyki. Przez Himalaje i leżące w tym kraju ośmiotysięczne szczyty na które docierały polskie wyprawy. Nepal to dla mnie do tej pory stolica Katmadu i jej turystyczna dzielnica Thamel, Lukla i jej charakterystyczne lotnisko oraz trasy trekkingowe do baz pod szczytami, Namche Bazar i Szerpowie. Do tego folkowa muzyka, która mnie bardzo wycisza i relaksuje. To znane mi oblicza Nepalu.

Dzięki książce Iwony Szelezińskiej odkryłam inne twarze tego kraju. Spojrzałam mniej turystycznie, a bardziej zwyczajnie. Choć moim zdaniem Nepal nie jest nigdy zwyczajny. On jest tak bardzo mistyczny i tajemniczy, pociągający i kryjący sekrety.

Reportaże z Nepalu zawarte w książce "Kopnij piłkę ponad chmury" dosłownie mnie oczarowały. Po pierwsze dlatego, że zostały napisane w sposób fenomenalny, po drugie ze względu na...

Potisz | 2018-11-17

Debiutancka książka 37-letniej autorki to zbiór reportaży odwołujących się do obyczajowości Nepalu. Opis kilku tamtejszych obrzędów, dokonany mało finezyjnym językiem, pasowałaby może i na program podróżniczy, ale literatura faktu wymaga dużo więcej od osoby kontynuującej jej tradycje. Brakuje odwołań do historii kraju.
Wyjaśnienia co do sytuacji ludności podane są wprost, nie pozostawiając wiele miejsca na przemyślenia.
Widać talent do wynajdywania konkretnych tematów, ale nie jest poparty odpowiednimi środkami stylistycznymi. Za przykład mógłby posłużyć obraz ujęty w tytule książki - wydaje się słabo wyodrębnionym ujęciem problematyki, choć mógłby przeobrazić się w barwny pejzaż pełen metaforyki rozdartej między bezsilnością społeczności Nepalu, a jej wiarą w lepsze jutro.
Bohaterowie są raczej papierowi, a ich historie aż proszą się o lepsze pióro reportera.
Być może następnym razem autorka dobierze odpowiedni język, w powodzenie czego będę mocno trzymał kciuki.

bettylou | 2018-10-01

Niesamowity reportaż o Nepalu u progu zmian, o nepalskich kobietach, dla których los miesza się co rusz z tragedią wynikającą z utartych norm społecznych. Iwona Szelezińska w niezwykle obrazowy sposób maluje portret społeczeństwa po trzęsieniu ziemi z 2015 roku. Na kartach swojej książki opowiada o ludziach, których normy społeczne, utarte schematy, złamały człowieka. Człowieka zmuszonego do prostytucji, dzieci wydarte z więzienia, ofiary handlu ludźmi.

Jednak nie tylko krzywda jest tematem reportażu Szelezińskiej. Jest to również siła człowieka w walce z przeciwnościami losu o zachowanie swojego człowieczeństwa.

Polecam dla wszystkich tych, którzy w dzisiejszych czasach nie obrośli w znieczulicę.

bookovska | 2018-10-16

Ocena "na gorąco" - poruszające, wciągające, powalające. Pani Szelezińska ma nosa do wyjątkowych historii.

Karuzelka | 2018-10-05
Przeczytana: 05 października 2018

Rewelacyjny reportaż. Nie suche fakty bez duszy, lecz opowieść, pełna uczuć i emocji. Płakałam przez połowę książki, bardziej nawet dlatego że to się dzieje naprawdę :(
książka czyta się lekko mimo trudnych treści, są również zdjęcia.
Polecam