Saladyn. Pogromca Chrześcijaństwa

Wydawnictwo RM
2018-11-11
2018-11-11
Sergiusz Lipnicki

Monografia władcy, którego charakteryzowała ogromna szlachetność, rycerskość, głęboka wiara, autorstwa Geoffrey Hindley, jest kompleksowym opisem wydarzeń politycznych wewnątrz świata arabskiego oraz konfliktu z światem chrześcijańskim. Niestety o młodości Saladyna w zasadzie nic nie wiadomo. Udokumentowane wydarzenia ( miał dwóch biografów),zaczynają się od ukończonego 28 roku życia. Autor zaznajamia czytelnika z procesem jednoczenia świata arabskiego, zdobycia władzy oraz wypierania Franków z kontynentu, ze zdobyciem świętego miasta na czele. Zdecydowanie warto przeczytać, gdyż władca był zaprzeczeniem stereotypu saraceńskiego władcy, wręcz niepowtarzalną osobistością. Do tej pory nie pojawił się jego odpowiednik, po żadnej ze stron konfliktu religijnego.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Dzięki popkulturze z wyprawami krzyżowymi kojarzą się przeciętnemu Europejczykowi dwie postacie z obu stron barykady – Saladyn i Ryszard Lwie Serce.
Przy tym pierwszy z nich, gorliwy wyznawca islamu, ma spośród muzułmanów chyba najlepszą prasę pośród autorów europejskich, wywodzących się bądź co bądź z szeroko rozumianej kultury chrześcijańskiej.
I książka to wyjaśnia, aczkolwiek nie do końca, albowiem odpowiedzi autora każdy może sobie uzupełnić chociażby po lekturze biografii.
Niewątpliwie Jusuf, syn Ajjuba, posiadający jeszcze wiele imion związanych z jego osiągnięciami, zwany przez Europejczyków w skrócie Saladynem, był najwybitniejszą postacią Bliskiego Wschodu w drugiej połowie XII wieku. Syn kurdyjskiego dworzanina jednego z syryjskich pomniejszych muzułmańskich władców faktycznie zjednoczył islam w walce z chrześcijańsko-europejską próba opanowania terenów między Nilem a Eufratem.
Autor przedstawia swojego bohatera jako człowieka, który aczkolwiek urodził się w bogactwie, ale w środowisku poddanych regionalnego władcy. Dzięki inteligencji, bystrości i kreatywności piął sie po szczeblach kariery, ufając przede wszystkim członkom własnej rodziny oraz tym, którzy wszystko mu zawdzięczali. Bardzo dobry urzędnik i organizator, wybitny polityk i dyplomata, błyskotliwy analityk, doceniający pracę wywiadu i korzystający z niej oraz oczywiście doskonały wódz – zarówno strateg, planujący długofalowo kampanie wojenne z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, jak i świetny taktyk nie tylko na polu bitwy, ale i potrafiący zmienić plany w reakcji na nowe wiadomości czy wydarzenia.
W pewnym sensie był tez pionierem średniowiecznego, międzykulturowego PRru. Ówcześni europejscy wodzowie doceniali jego rycerskość, przejawiająca się w darowaniu wolności na słowo, czy też odesłaniu rodzin takim władcom czy wodzom. Ale nie mówili, a tym bardziej nie pisali o zdarzających się rzeziach jeńców (co czynili również wówczas na Bliskim Wchodzie Frankowie, jak wówczas nazywano Europejczyków, m.in. przereklamowany Ryszard Lwie Serce),sprzedawaniu zwyczajnych jeńców na targach niewolników czy zachęcający muzułmanów do walki hasłami „świętej wojny”. Na pewno postać, która przerosła swoje czasy, podobnie jak urodzony w rok po jego śmierci Fryderyk II Hohenstauf.
Biografia napisana jest tradycyjnie i w stylu popularnonaukowym, dzięki czemu czyta się ją łatwiej, ale historykom z zawodu i zamiłowania to pewnie nie wystarczy. Biografia i opis źródeł nie są wyczerpujące, ale i nie jest to praca pisana dla innych naukowców, lecz dla szerokiego kręgu czytelników, zainteresowanych historią. Dla nich na końcu zamieszczono słowniczek pojęć muzułmańskich. No i polski wydawca zmienił podtytuł – z „bohatera islamu” zrobił „pogromcę chrześcijaństwa”.
Przeczytane w ramach wyzwania kwietniowego – biografia lub autobiografia.

I książka to wyjaśnia,...

Przez pierwsze kilkanaście stron trochę się gubiłem od natłoku imion arabskich władców, ale po przebrnięciu kilku rozdziałów pozostała część okazała się przyjemniejsza w czytaniu. Idzie wyczuć lekką stronniczość autora, który trochę trzyma po stronie muzułmanów.

Zapraszam na moją opinię

Zapraszam na moją opinię

2028

Saladyn pogromca krzyżowców i chrześcijaństwa, człowiek o niebywałej charyzmie i zdolnościach przywódczych, który określany jest mianem wielkie bohatera islamu. Bezsprzecznie jeden z największych wojowników średniowiecza, któremu nie były obce przymioty rycerskości. Jeśli chce ktoś lepiej poznać tę postać, to zdecydowanie powinien sięgnąć po recenzowaną książkę.

Na samym wstępie słów kilka na temat autora publikacji. Geoffrey Hindley był wyśmienitym historykiem specjalizującym się w okresie średniowiecza. Zdecydowanie jego największą pasją były wyprawy krzyżowe i wszystko, co się z nimi wiązało. Biografia Saladyna jest pierwszą publikacją tego autora, która ukazała się na naszym rynku. Oryginał zatytułowany „Bohater islamu” został pierwotnie wydany 1976 roku. Polskie wydanie jest tłumaczeniem późniejszej edycji, która została wzbogacona o najnowsze i stosunkowo najaktualniejsze wyniki badań i odkryć.

Pierwszy rozdział książki poświęcony jest oblężeniu Jerozolimy w 1187 roku, której upadek jest zdecydowanie jedną z ważniejszych dat w historii świata. Twórca pokazuje tym samym mocno zarys wszystkich walk na terenach Bliskiego Wschodu, które ostatecznie prowadziły do całkowitego wydarcia tych terenów spod władzy chrześcijan. Po takim wstępie autor przenosi się w przeszłość, starając się przedstawić zarys sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie w okresie przed narodzinami Saladyna i podczas jego młodości. Nie mamy tutaj jednak do czynienia z typową biografią, gdzie autor opisuje stopniowo kolejne lata życia danej postaci. Tak naprawdę okres jego dzieciństwa i młodości jest stosunkowo słabo udokumentowany. Dużo więcej informacji na jego temat pojawia się, dopiero gdy był on bliski osiągnięcia wieku „średniego”. Nie mniej jednak autor stara się w początkowych rozdziałach opisać ród, z jakiego pochodził Saladyn, kim byli jego przodkowie i jakie pełnili funkcję. Najważniejszym elementem tego fragmentu publikacji jest skupienie się na sytuacji w Egipcie i obaleniu Fatymidów, dzięki czemu stał się on namiestnikiem w imieniu Nur ad-Dina. To właśnie to wydarzenie miało ogromny i bezpośredni wpływ na późniejsze jego losy i osiągane przez niego wielkie sukcesy. Zdobycie Egiptu i stopniowe poszerzanie władzy na kolejne terytoria zjednywało mu coraz większą ilość sojuszników. Zdobycie takich miast jak Damaszek, Hims, Baalbek musiało zwrócić uwagę tamtejszego świata na jego poczynania. To właśnie w tym okresie zdobył on najpotrzebniejsze szlify w zarządzaniu podległymi terenami. Autor pokazuje czytelnikowi, jak radził on sobie z obsadzaniem kolejnych ważnych stanowisk oraz jak prezentowała się jego dyplomacja prowadząca do podpisania wielu istotnych rozejmów/sojuszy. Każda podejmowana przez niego decyzja miała na celu skupienie się na podboju Królestwa Jerozolimskiego i wydarcia tych ziem z rąk chrześcijan.

To właśnie walkom z Frankami poświęcona jest dalsza i najbardziej obszerna cześć publikacji. Autor w dobrym stylu pokazuje, jak Saladyn przewodzi „dżihadowi” (umiejętnie wykorzystując „świętą wojnę” do własnych potrzeb i planów). Po śmierci Baldwina IV Trędowatego wykorzystuje on wewnętrzne konflikty chrześcijan, odzyskując kolejne ziemie. Mniejsze i większe sukcesy militarne prowadzą do jednego – zdobycia Jerozolimy i rozgromienia sił wroga pod Hittinem w 1187 roku. Prowadzi to do dalszych licznych walk, między innymi oblężenia Akki czy trzeciej wyprawy krzyżowej, której przewodził Ryszard Lwie Serce. Całość historii kończy się w 1192 roku, podpisaniem pokoju i niedługo później (niecały rok) śmiercią wielkiego sułtana.

Hindley w swojej książce nie skupia się tylko i wyłącznie na pokazaniu kolejnych etatów życia Saladyna. Stara się on dodatkowo koncentrować na politycznych aspektach funkcjonowania tego zakątku świata i konsekwencjach militarnych wygranych wielkiego władcy. Każda wygrana przez niego bitwa czy podejmowana decyzja była dobrze przemyślana i miała ogromny wpływ na cały świat islamu. Twórca dużo mniejszą uwagę przykłada do opisu życia prywatnego sułtana, jest to jednak po części wynikłe (jak zostało to już w recenzji wspomniane) z dość skąpych informacji historycznych (szczególnie z okresu jego dzieciństwa i lat młodości). Nie jest to jednak żadna ujma dla publikacji, wręcz przeciwni mocniejsze skupienie się na poczynaniach Saladyna i ich analiza sprawia, że książka jest zbiorem naprawdę istotnych faktów.

Całą recenzja na:

Na samym...

Bardzo dobrze napisana historia ostatniego rycerza islamu. Łatwo i z zaciekawieniem się czyta, co w książkach historycznych nie zawsze jest pewnikiem. Po raz pierwszy, obszernie, dowiedziałam się dużo o dzieciństwie Saladyna.
Historia wypraw krzyżowych sama w sobie jest ciekawa, w połączeniu z tak dobrze napisaną biografią, tak niezwykłej postaci , to wielki plus. Polecam serdecznie

Bardzo dobrze i przystępnie napisana książka o bohaterze islamu - Saladynie. Trochę obawiałem się tego tematu, ale autor bardzo sprawnie prowadzi czytelnika przez meandry historii. Świetnie sprawdza się fabuła w stylu Quentina - że najpierw zdobycie Jerozolimy, opus magnum Saladyna, a potem opowieść od początku jego życia, a nawet nieco wcześniej, do korzeni islamu, zasad oraz układu sił w państwach islamskich na bliskim wschodzie.
Geoffreyowi udało się też bardzo dobrze ukazać rywalizację między Aleppo, Damaszkiem, Mosulem o prymat w regionie, nałożyć na to różnice religijne między szyitami i sunnitami (konflikt Bagdad - Egipt),rolę Zankistów i pojawienie się rodu Saladyna. W ogóle jestem pod wrażeniem jak dwa gigantycznie trudne zagadnienia (rodowody władców oraz nieznana mi geografia poszczególnych miast),została mi wrzucona do głowy przez autora, praktycznie bezboleśnie.
Dużo dowiedziałem się też o krucjatach, głównych postaciach, co grało a co nie - świetna książka dla amatora, co w tym temacie się nie orientuje.
W sumie czaiłem się 2 lata z przeczytaniem tej książki - szkoda, że tyle zwlekałem

„Błyskawiczny awans, podboje, intrygi, rycerskość i honor – oto opowieść o jednym z najsłynniejszych wodzów w historii świata”.

Historia kołem się toczy. Królowie przychodzą i odchodzą a dzieje ich spektakularnych osiągnięć, podbojów, wielkich zwycięstw i upokarzających klęsk, powoli, acz nieubłaganie, odchodzą i nikną w przysłowiowej pomroce dziejów.

Zdarzają się jednak władcy wybitni, których sława przetrwała wieki a nieśmiertelna legenda rozpalała wyobraźnie kolejnych pokoleń, sięgając aż po czasy nam współczesne.

Jedną z takich właśnie postaci jest z całą pewnością al-Malik an-Nasir Salah ad-Dunja wa-ad-Din Abu al-Muzaffar Jusuf ibn Ajjub ibn Szazi al-Kurdi znany bardziej jako Saladyn. Nam Europejczykom władca ten kojarzy się przede wszystkim jako ten, który złamał potęgę Królestwa Jerozolimskiego, pokonał armie krzyżowców w słynnej bitwie pod Hittin (w roku 1187) zdobył Jerozolimę i wyparł chrześcijan z większości zajmowanych przez nich ziem.

Postać zdecydowanie nietuzinkowa (wystarczy przyjrzeć się jego burzliwej i krętej ścieżce na szczyty władzy) i znacznie wykraczająca poza ramy swoich czasów. Uchodzący za symbol mądrości, odwagi i honoru, podziwiany i darzony szacunkiem nawet przez swoich wrogów, co w owych czasach nie było zjawiskiem zbyt częstym. Osobowością, która jak żadna inny wywarła ogromny wpływ ma kształt swoich czasów, stając się zarazem ponadczasowym symbolem politycznej wielkości i militarnego geniuszu.

Jego zmagania z Krzyżowcami i całym światem chrześcijan jest jednak jedynie fragmentem jego bogatej biografii, którą będziemy mieli okazje poznać dzięki świetnie napisanej (wydanej przez Wydawnictwo RM) popularnonaukowej pozycji Geoffreya Hindleya zatytułowanej „Saladyn. Pogromca chrześcijan”.

Autor w sposób niezwykle staranny, przemyślany i podparty gruntowną wiedzą kreśli nam obraz tego władcy na tle głębokiego historycznego rysu średniowiecznej rzeczywistości w jego rożnych, niekiedy bardzo skomplikowanych, odsłonach: politycznych, militarnych, religijnych, etnicznych, gospodarczych, światopoglądowych, i innych.

Poznamy kulisy rozmaitych decyzji Saladyna na ówczesnej arenie lokalnej (w łonie społeczności muzułmańskiej) i międzynarodowej, tworzenie się zrębów długofalowej polityki związanej z ugruntowaniem swojej pozycji w świecie arabskim, ułożeniem stosunków z sąsiadami, zdławieniem zagrażających jego przywództwu ruchów odśrodkowych oraz ekspansją terytorialną, ekonomiczną i religijną.

Wszystko to pozwala nam spojrzeć na tego nietuzinkowego władcę z różnych, często bardzo odmiennych, perspektyw.

Naturalnie, przeważająca cześć publikacji obejmuje i dotyczy wielkiej polityki, dyplomacji oraz bezpośrednich aspektów natury militarnej czy ogólno-wojskowej, wliczając w to strategię, taktykę oraz szczegółowe opisy zbrojnych kampanii i poszczególnych bitew. Pamiętajmy iż dzieje tego władcy w dużej mierze zdominowały podboje i walki zbrojne, począwszy od jego poczynań w Egipcie, walki o dziedzictwo Zankidów, zdobywanie i jednoczenie pod swoim berłem poszczególnych muzułmańskich krajów i wreszcie podbój ziem chrześcijańskich, zakończone konfrontacją z innym słynnym europejskim królem, Ryszardem Lwie Serce, w wielkiej bitwie pod Arsuf 7 września 1191.

To co najbardziej podoba mi się w tej lekturze to to iż autor nie dał się przytłoczyć i olśnić nimbem legendy, pozwalając swojemu bohaterowi co jakiś czas zejść z piedestału historii, ukazując jego niedoskonałości, słabe strony, wady charakteru i często nietrafione czy błędne (niekiedy bardzo doniosłe w skutkach) decyzję.

Całość publikacji podana jest w niezwykle ciekawej, interesującej i pobudzającej wyobraźnie popularno-naukowej formie, skierowanej do szeroko grona czytelników w rożnym wieku i różnym poziomie historycznej wiedzy. Myślę iż spełni oczekiwania wszystkich miłośników dziejów dawnych a zwłaszcza tych zakochanych w tematyce średniowiecznej.

Polecam.

Zdarzają się jednak...

Saladyn to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci okresu wypraw krzyżowych, ceniony zarówno przez muzułmanów, jak i chrześcijan stał się już legendą za życia. Książka Geoffreya Hindleya przybliża nam jego życiorys. Przede wszystkim książka ma trochę przydługie wprowadzenie. Jak to zwykle bywa w tego typu pozycjach, czytelnik dostaje skrót historii od czasów bitwy pod Manzikertem. Sama część dotycząca Saladyna jest już poprawna. Jest to oczywiście biografia polityczna, gdzie Hindley przedstawia początki kariery Saladyna w Egipcie, walki o dziedzictwo Zankidów i rywalizację z Frankami, która doprowadziła do bitwy pod Hittin i odbicia Jerozolimy przez Muzułmanów. Sporym problemem dla mnie jest brak przypisów, autor czasami stara się nawiązywać do prac innych historyków, no ale co z tego, skoro nie dowiemy się z jakim dziełem Hindley polemizuje (chyba, że sam napisze to w tekście głównym). Książka zawiera cztery mapy i kilkanaście ilustracji.

Okres krucjat to jeden z ciekawszych momentów historii średniowiecza. Wojska chrześcijańskie zdobywają Ziemię Świętą, tworząc na tym terenie państwa na wzór zachodnioeuropejski. Muszą jednak borykać się z problemem wrogich sobie muzułmanów, z których to rąk odebrali sporne ziemie. Geoffrey Hindley w swej książce Saladyn. Pogromca chrześcijaństwa rozpatruje jedną z najbardziej znanych osobistości muzułmańskich tego okresu, dobrego organizatora i wojskowego, czyli Saladyna.
Swoją historię autor rozpoczyna od zdobycia Jerozolimy przez wojska Saladyna – Świętego Miasta dla wszystkich trzech wielkich religii monoteistycznych. Nakreśla tym samym charakter licznych walk o wydarcie z rąk chrześcijan terenów Bliskiego Wschodu. Następne rozdziały cofają nas w czasie – opisane zostają wydarzenia sprzed politycznej działalności Saladyna. Istotne jest tło wewnątrz muzułmańskiej społeczności, która podzielona była nie tylko na liczne, zwalczające się państwa, ale i pod względem religijnym (podział na sunnitów i szyitów). Jest to niezwykle ważny aspekt, gdyż skłócone ze sobą kraje nie są w stanie przeciwdziałać niewiernym, którzy podbili część Bliskiego Wschodu w XI wieku. Dalsze strony książki przybliżają nam ośrodki, starające się zjednoczyć tutejszych muzułmanów, co jest kontynuowane przez władców syryjskich. Od teraz główną osią narracji jest Saladyn i jego powolne, systematyczne wspinanie się na szczeblach władzy. Kontrolowanie bogatego Egiptu daje mu możliwość podjęcia próby zjednoczenia za pomocą wojny i dyplomacji. To właśnie wtedy może on w pełni pokazać swoje możliwości – zarówno na polu bitwy, jak i na dworze pośród muzułmańskich książąt i emirów. Punktem kulminacyjnym jest wcześniej wspomniane zdobycie Jerozolimy, co przynosi reakcje państw europejskich w postaci III krucjaty. To właśnie wtedy Saladyn ma do czynienia z równym sobie przeciwnikiem, jakim okazuje się król angielski, Ryszard Lwie Serce. Całość książki kończy efekt tejże krucjaty i śmierć tytułowego bohatera.
Saladyn to pozycja popularnonaukowa, jednak autor nie zapomniał o bibliografii, którą mamy na końcu książki. Zabiegiem bardzo na plus ze strony wydawcy było umieszczenie w nawiasach polskojęzycznej wersji opracowania, z którego korzystał historyk. Ponadto w uwagach i źródłach autor stara się przedstawić co wykorzystał do napisania danego rozdziału, gdyż w książce nie uświadczymy znanych z pozycji naukowych przypisów. Na plus zasługują również mapy, które są przejrzyste i czytelne, dzięki czemu czytelnik nie ma problemu z lokalizacją miejsc opisanych w książce. Język autora jest bardzo plastyczny, czyta się go przyjemnie i co najważniejsze – jest zrozumiały. Terminy arabskie w formie słowniczka umieszczono na końcu, co jest dodatkowym plusem. Żeby nie było, w książce znalazło się też parę literówek, jednak nie przeszkadzały one w odbiorze treści. Pozycja ta nadaje się zarówno dla historyków czy pasjonatów jak i dla zupełnych laików. Zawarta bibliografia pozwala rozszerzyć stan wiedzy na temat tego bohatera oraz jego czasów. Czas spędzony z tą lekturą uważam za udany.

• Średniowiecze
  • Bliski Wschód