Wokini

2003-05-01
2003-05-01
Michał Madaliński
miłość rodzina życie

Książka ta zdziwiła mnie dwukrotnie. Po raz pierwszy, gdy ją zobaczyłam, bo spodziewałam się powieści, a dostałam coś niewiele obszerniejszego od broszury. Po raz drugi, gdy zaczęłam ją czytać, bo zamiast beletrystyki dostałam mini traktat filozoficzny o szczęściu. I choć byłam rozczarowana, że zamiast ciekawej opowieści czytam jakiś poradnik, w którymś momencie zdałam sobie sprawę, że te dobre rady mają sens. Początkowo miałam ocenić ją nisko, ale tylko dlatego, że okazała się czymś innym, niż oczekiwałam. Finalnie oceniam wysoko, bo przedstawione wskazówki, jak żyć szczęśliwie, z pozoru banalne, zostały przedstawione w sposób na tyle sugestywny, że spróbuję przynajmniej niektóre wcielić w życie.

Po książkę sięgnąłem tylko dlatego, że współautorem jest Nicholas Sparks. Ciężka do opisania. Wszystko zaczyna się od straty bliskiej osoby. To zmusza Davida do odnalezienia szczęścia. Jak je odzyskać? Jak je w ogóle znaleźć? Czym jest szczęście? Sama fabuła i historia Davida ciekawa, ukazana z perspektywy Indian, jednak nie czytałem jej z ogromnym zainteresowaniem.

Wiele rad jest wartościowych, ale moim zdaniem nie zadziałają w przypadku każdego. W teorii wszystko wygląda lepiej, a w praktyce jest różnie. „Szczęście zależy tylko od Ciebie”. W porządku, ale przykładowo osoba mająca samoocenę na poziomie zero prawdopodobnie dalej będzie przejmować się opiniami innych ludzi, nie pozbędzie się kompleksów i nagle nie zmieni nastawienia w stosunku do własnej osoby. Nie wydaje mi się, żeby to było takie proste. Nie twierdzę, że to złe rady, ale na pewno nie dla każdego. Chociaż dobrze, że w posłowiu jest napisane, że te rady nie mogą być skierowane do osób w depresji. „Książka ta przeznaczona jest dla osób, które chcą pracować nad sobą, aby spojrzeć na swoje życie w nowy, lepszy sposób. W żadnym razie jednak nie może być remedium na kliniczną depresję”. Jest kilka wartości, które powinniśmy sobie wbić do głów.

Odnosiłem wrażenie, że sporo rzeczy się powtarza. Czytając klasycznego Sparksa wiem, że przenoszę się w świat fikcji i to mi się podoba. Tutaj natłok tych prostych rad trochę mnie zmęczył. Może nie byłem na to gotowy. Na pewno nie podoba mi się opis książki na tylnej okładce, który wprost mówi, że to przewodnik dla każdej kobiety, a „romantyczne opowieści Nicholasa Sparksa pokochały kobiety na całym świecie”. Po pierwsze nie dla każdej kobiety, a po drugie wpisuje autora w literaturę kobiecą. Dla mnie czegoś takiego nie ma.

Sam nie nazwałbym się szczęśliwym, spokojnym i zharmonizowanym człowiekiem, nie czuję tego. To wszystko można znaleźć różnymi drogami. Uważam, że PRAWDZIWA i SZCZERA wiara może być bardzo pomocna. Ja tego nie mam, dlatego zazdroszczę osobom naprawdę wierzącym, że mogą czerpać z tego siłę.

Pierwsza książka z oceną poniżej 6 gwiazdek. Jednak zachęcam do przeczytania, bo na pewno trafi do wielu osób, które są gotowe na zmianę, które lubią takie przewodniki. :)

Wiele...

Nie lubię tego typu poradników. Tyle stron napisane o niczym. Sięgnęłam tylko dlatego, że Sparks był współautorem, ale jego wkład był chyba bardzo mały. Droga do szczęścia małymi krokami, dostrzeganie Matki Natury/Ziemi/przyrody i otaczanie się pozytywną energią.

Bardzo fajna książka. Nie jest to książka psychologiczna, ale w historia młodego Indianina pomaga czytelnikowi lepiej poznać samego siebie. Odkrywamy z nim tajemnicę szczęścia i uważam że zawiera ona dużo prawdy na ten temat.

Nie lubię oceniania książek przeczytanych w kawałku, dlatego przemęczyłam się i przeczytałam od deski do deski. Cóż.. kompletnie do mnie nie przemawia. Jestem przekonana, że nazwisko Sparksa zapisane na okładce to jedyny jego wkład w to "dzieło". Chyba tylko po to, żeby się lepiej sprzedawało. Co do samej książki: smutna, poruszająca, ale nudna i nieciekawa, napisana zupełnie bez polotu. Jedyne co mi się podobało to dwie czy trzy ostatnie strony, ale one nie mogą świadczyć o tym, że książka jest dobra.

Bardzo dobry poradnik. Osobiście nie przepadam za takim typem książek a w wydaniu Sparksa mi się bardzo spodobał. O dziwo, nawet mnie zmotywował do działania i poczyniłam kilka kroków w mojej drodze do szczęścia. Nie stosowałam się jednak do tych zawartych w książce ale to chyba jeszcze nie czas na moją podróż. Myślę, że kiedyś do niej wrócę i zacznę może stosować się w pełni. 😊Polecam.

Smutna książka, bo opowiada o stracie bliskiej osoby. Ale mimo to jest wciągająca od samego początku, no i oczywiście warta przeczytania ;)

Książka dobra,szybko się czyta ale spodziewałam się czegoś lepszego😕

Książka dobra,szybko się czyta ale spodziewałam się czegoś lepszego😕

O tej książce mogę na pewno powiedzieć, że jest dziwna, nietypowa i oryginalna.
Jednak odczucia wobec niej mam mieszane.
Jest to coś na zasadzie "Sekretu" Rhondy Byrne, tyle tylko, że 'mądrości' uwięzione są w fabule. Przede wszystkim ten pseudoporadnik skupia się na poszukiwaniu 'szczęścia' i o tym jak je znaleźć, zdobyć i zawsze być szczęśliwym.
Prawie do mnie przemówiła, ale...
Ale.
Pierwsza połowa książki miała w sobie naprawdę dużo praktycznych rad, które zdecydowanie wypróbowałabym w prawdziwym życiu. Zachęcona przewracałam kartka za kartką.
Druga połowa zaś wszystko zniszczyła. Lekcje były niejasne, zbyt filozoficzne, czasami też, sprzeczne ze sobą. Nawet gdybym chciała, nie wiem, jak miałabym przetestować je w życiu.
Dodatkowo zakończenie fabuły, poprowadziło mnie do puenty, której autorowie chyba nie mieli w planie, a mianowicie - że to, o czym mowa była przez calusieńką powieść - to ułuda. Do takich wniosków doszłam, gdy przeczytałam ostatnich kilka zdań.
Pióra Sparksa to ja się tutaj nie doszukałam, jak dla mnie to jego wkład kończy się na jego nazwisku na okładce, aby przyciągało czytelników. Nic poza tym.
Właściwie to nie wiem, czy polecam.
Przekonajcie się sami.

O tej książce mogę na pewno powiedzieć, że jest dziwna, nietypowa i oryginalna.
Jednak odczucia wobec niej mam mieszane.
Prawie do mnie przemówiła,...

9/2018

9/2018