Wokini

Wokini
miłość, rodzina, życie
angielski
Julka

W tłumaczeniu z języka północnoamerykańskich Indian Lakota WOKINI oznacza poszukiwanie nowego początku. Ta książka pokazuje, jak za pomocą drobnych kroków, poprzez medytacje, marzenia, umiłowanie przyrody, a także nowoczesne techniki terapeutyczne, można wzbogacić swoje życie i stać się człowiekiem mądrzejszym, lepszym i bardziej kochającym. W tej współczesnej alegorii młody indiański chłopiec David po śmierci swojej siostry jest przekonany, że nigdy nie zazna szczęścia. Ojciec daje mu w prezencie zwój z siedmioma ręcznie malowanymi rysunkami. Ich właściwa interpretacja pozwoli Davidowi zrozumieć samego siebie.

FairytaleePrincess | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

O tej książce mogę na pewno powiedzieć, że jest dziwna, nietypowa i oryginalna.
Jednak odczucia wobec niej mam mieszane.
Jest to coś na zasadzie "Sekretu" Rhondy Byrne, tyle tylko, że 'mądrości' uwięzione są w fabule. Przede wszystkim ten pseudoporadnik skupia się na poszukiwaniu 'szczęścia' i o tym jak je znaleźć, zdobyć i zawsze być szczęśliwym.
Prawie do mnie przemówiła, ale...
Ale.
Pierwsza połowa książki miała w sobie naprawdę dużo praktycznych rad, które zdecydowanie wypróbowałabym w prawdziwym życiu. Zachęcona przewracałam kartka za kartką.
Druga połowa zaś wszystko zniszczyła. Lekcje były niejasne, zbyt filozoficzne, czasami też, sprzeczne ze sobą. Nawet gdybym chciała, nie wiem, jak miałabym przetestować je w życiu.
Dodatkowo zakończenie fabuły, poprowadziło mnie do puenty, której autorowie chyba nie mieli w planie, a mianowicie - że to, o czym mowa była przez calusieńką powieść - to ułuda. Do takich wniosków doszłam, gdy przeczytałam ostatnich kilka zdań.
Pióra Sparksa to...

agusia96a | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Jest mega ciekawa, bardzo mi się podobała. Opisuje co potrzebne jest do osiągnięcia szczęścia w życiu. Pouczająca, fajnie opowiedziana historia z perspektywy Davida, który nie mógł się pogodzić ze śmiercią ukochanej siostry i postanowił odzyskać szczęście.

książek: 2080
Wojciech Gołębiewski | 2015-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2015

Billy MILLS, Nicholas SPARKS - "Wokini"
Na 10 gwiazdek składają się: 1. Nicholas Sparks, sam w sobie; szczególnie lubiany po "Pamiętniku"; 2. Temat, którego zapowiedzią jest tytuł oryginału: "Wokini: A Lakota Journey to Happiness and Self-Understanding" oraz najistotniejszy: 3. współautor - Billy MILLS /1938/, inaczej William Mervin MILLS, orig. Makata Taka Hela, do dzisiaj członek Oglata Lakota /Sioux/ Tribe.

Dlaczego Mills jest tak ważny?. Bo nikt, kto widział jego mistrzowski bieg na 10 km, w 1964 roku, na Olimpiadzie w Tokio, nie jest w stanie go zapomnieć. Miałem wtedy 21 lat, a dzisiaj 72, i w lekkoatletyce niczego porównywalnego nigdy nie widziałem. Nieznany Sioux, jako jedyny wytrzymał tempo dwóch faworytów, dwa razy słabł, i przy niesamowitym dopingu publiczności, dochodził uciekającą dwójkę, by na finiszu wygrać. Król tamtej Olimpiady!!.

A książka? ...

Angelika Lachór | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014
Grażyna | 2011-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Króciutka książka o prawdach życiowych, wartościach jakimi należy kierować się w życiu, niby oczywista, ale może warto sobie przypomnieć, bo jak wiadomo z praktyką bywa różnie. Polecam, zabiera niewiele czasu.

pUlla | 2015-02-20
Na półkach: Przeczytane, Przeciętne

Historia o tym, co jest najważniejsze w życiu. Krótka, banalna.

virgo123 | 2018-08-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Smutna książka, bo opowiada o stracie bliskiej osoby. Ale mimo to jest wciągająca od samego początku, no i oczywiście warta przeczytania ;)

Basiek | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Cudowna książka. Ucząca nasz jak być szczęśliwym krok po kroku. Mówiąca co jest ważne w życiu, a co nie. Polecam książkę wszystkim. Jest krótka. Ale daje do myślenia.

książek: 1909
foolosophy | 2010-05-31
Przeczytana: 31 maja 2010

Nie można porównać tej książki do “Sekretu”, nie można nawet myśleć tą kategorią. Nie można porównywać jej do żadnej innej książki, bo tak, jak my jesteśmy niepowtarzalni, tak ona taka jest. Mądrość, jaka spływa na czytelnika podczas lektury, jest, lekko mówiąc, duża. Naprawdę duża. Wiele można zrozumieć i wiele odkryć. Można odkrywać dużo rzeczy, ale mało ważnych. A tu, kontemplacja jest mocna, realistyczna i optymistyczna.

"Szczęście pozwoli ci dostrzec nadzieję w najczarniejszej godzinie i odnaleźć spokój umysłu w największym zamęcie. To najwspanialszy stan ducha, a co więcej – nigdy nie musi cię opuszczać!"

Wiele razy płakałam przy tej książce, ja, najbardziej nieszczęśliwa osoba pod słońcem, powtarzająca zawsze, że nie będzie lepiej, ryczałam jak bóbr uświadamiając sobie, że uzależniłam własne szczęście od innych. A jak pisze autor, szczęście zależy tylko od nas samych, jest sprawą indywidualną. Myślimy sobie, że będąc szczupli, bogaci, piękni czy mądrzy, będziemy...

Jest niewiele książek tego typu mogących wywołać tak wiele refleksji na tak niewielu stronach. Przypominając sobie drogę jaką podróżowałem z Coehlowskim Pielgrzymem miałem przypuszczenie, że już nie nadarzy się okazja na wędrówkę do środka serca, do jądra duszy. O ile przy poprzedniej pozycji mam na myśli książkę Pielgrzym, dotarłem jeno do przedsionka lewej komory. Nie myślcie, że mam lewicowe poglądy.
Dla mnie lewa strona serca jest tą słabsza. Mniej znacząca, gdzie nic się nie dzieje. Prądy krwiobiegu poniosły mnie znacznie dalej przepływając przez lewy przedsionek, potem komorę, prawy przedsionek i jej komorę. Dobrnąłem w w swej tułaczce do krainy równie niezwykłej, co codziennej. Otóż otworzyłem oczy i ukazał się mi mój pokój, moje meblem, tyle, że to już nie miało dla mnie takiego znaczenia. Odbywając podróż w głąb siebie "Wokini- z języka Siuksów Lakota znaczy nowe życie" dało mi nową perspektywę na to co dzieje się wokół mnie. Nie ma już moje, ale co mogę ofiarować wam....