Niemoralna propozycja

Tłumaczenie: Krzysztof Sokołowski
Wydawnictwo: Replika
Indecent Proposal
primrose

Co byś zrobił, by zyskać milion dolarów? Pozbawiona perspektyw para próbuje szczęścia w kasynie w Atlantic City. Ona, Joan, jest absolutnie zachwycająca, co przyciąga uwagę multimilionera, który może kupić wszystko, na co tylko spojrzy. Ale czy może także kupować ludzi? Może "kupić" Joan? "Niemoralna propozycja" zyskała sobie miejsce w jednym szeregu z takimi klasykami jak "Wielki Gatsby"...

Co byś zrobił, by zyskać milion dolarów?

"Niemoralna propozycja" zyskała sobie miejsce w jednym szeregu z takimi klasykami jak "Wielki Gatsby" Fitzgeralda czy "Anna Karenina" Tołstoja. Za sprawą znakomitego języka oraz bogactwa treści powieść pozostaje jedną z najczęściej czytanych i dyskutowanych książek na świecie. Przetłumaczono ją na ponad 20 języków, a Hollywood stworzyło na jej podstawie megahit w gwiazdorskiej obsadzie z Demi Moore, Robertem Redfordem i Woodym Harrelsonem w rolach głównych.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Nutellova | 2019-09-04

Wciągająca

Michał | 2017-11-27

Wyjątkowo, ale jednak ekranizacja filmowa z Demi Moore była o niebo lepsza od samej książki.

Rasia | 2017-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Mój głos będzie na pewno jednym z niewielu, który wyłamuje się z niepochlebnych opinii o tej książce. Wynika to z faktu, że nie widziałam filmu z racji zasady, że ten stoi zawsze na drugim miejscu. Wydaje mi się, że w tym wypadku bardzo słusznie - wyzbyłam się niepotrzebnych oczekiwań, a moje spojrzenie było bardzo świeże, dzięki czemu w pełni doceniłam tę opowieść. Bo to, że warto ją docenić, jest dla mnie raczej faktem niepodważalnym.
Po części to historia jak jedna z wielu. Zafascynowane sobą małżeństwo, zmęczenie codzienną rutyną, obrzydzenie do własnego miasta i biedy, lecz nagle... wielka okazja, która może zmienić wszystko na lepsze, o ile wcześniej tego nie zrujnuje. Wbrew pozorom to książka pełna żalu i goryczy, dla mnie osobiście bardzo poruszająca i zmuszająca do refleksji; niekoniecznie nad głównym wątkiem, ale setkami pobocznych. Wydaje mi się, że odbiór tej lektury bardzo zależy od bagażu doświadczeń, który dźwiga czytelnik, a także od jego spojrzenia na świat.
Dla...

Roman Dłużniewski | 2016-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2016

Niemoralna propozycja ma twarz Redforda. Milion dolarów. A co ja bym zrobił...? Odpowiem szczerze... Albo lepiej nie. A książkę warto przeczytać.

Magdalena | 2016-07-25

"Niemoralna propozycja" Jack'a Engelharda to książka z gatunku raczej już klasyki literackiej wydana nakładem Wydawnictwa Replika.

Historia, którą zna prawie każdy za sprawą filmu w gwiazdorskiej obsadzie z Demi Moore, Robertem Redfordem i Woodym Harrelsonem w rolach głównych. To historia przetłumaczona na ponad 20 języków w wielu krajach.

Fabułę najlepiej opisze krótka notka od Wydawcy.

Czy jedna noc warta jest miliona dolarów?
Pozbawione perspektyw małżeństwo próbuje szczęścia w kasynie w Atlantic City. Ona, Joan, jest absolutnie zachwycająca, co przyciąga uwagę multimilionera, który może kupić wszystko, na co tylko spojrzy. Ale czy może także kupować ludzi? Może „mieć” Joan?

Według mnie niestety historia filmowa jest znacznie lepsza od tej literackiej, lecz z klasyką się nie dyskutuje ;) Warto sięgnąć po nią, aby przekonać się czy wszystko w życiu można sprzedać? Historia na pewno warta, aby choć raz w życiu się z nią zapoznać.

anaszko | 2016-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Przed lekturą książki moim oczom ukazał się cudowny film z Demi Moore i Robertem Redfordem w rolach głównych. Swoją droga, kto nie widział niech nadrobi te straszną zaległość!

Ogółem mówiąc: historia zawarta w "Niemoralnej propozycji" jest genialnym sposobem na pokazanie jak wielką wartością w życiu człowieka są pieniądze, jak rządzą światem, ale i także na zwrócenie uwagi czytelnika, na takie wartości jak miłość, oddanie i szczerość, których jak się okazuje nie można kupić.

Książka ta mnie zawiodła. Jak na filmie płakałam jak bóbr, tak podczas lektury nie odczuwałam żadnych emocji. No, może poza nerwami na Joan, która irytowała mnie jak nikt inny.

Po obejrzeniu wspaniałego filmu byłam pełna oczekiwań wobec tej pozycji. Niestety bardzo się zawiodłam. I mimo tego, że książkę czytało mi się bardzo szybko, nie mogę jej polecić. Nie ma w niej takich emocji jakie powinna była mieć.

terenaa | 2015-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Prawdziwa i smutna historia o tym, że wszystko jest na sprzedaż i nie jest to jedynie wynik obecnych czasów; było tak od zawsze.

masque | 2015-05-22

Nie będę streszczała tej książki bo pewnie już ktoś na pewno to zrobił. Bardzo się rozczarowałam tą książką,myślałam że będzie dużo lepsza mimo,że nie jest opisana historia ta sama co w filmie. Według mnie to wydanie jest kiepskie. Główna bohaterka jest dla mnie totalną hipokrytką. Tu zapewnia męża że to tylko ciało tylko czy aż tak angażuje się kobieta w seks kiedy nie ma na niego ochoty jak ona? Nie sądzę... a już na pewno nie z kimś za kasę i obcym.
Tak czy inaczej nie wiem jak wygląda drugie wydanie tej książki, jednak jeśli mam porównać film czy książka zdecydowanie (jeśli chodzi o to wydanie) wybieram film. Mimo wszystko w filmie była fajniej pokazana ta historia.

MadameShepard | 2014-03-06

Rzadki przypadek książki, która jest stokrotnie gorsza niż film, który powstał na jej podstawie. To żenująco słabe wypociny z ciekawym zawiązaniem fabuły. Nie ma się co katować, lepiej obejrzeć "Niemoralną propozycję" w reżyserii Lyne'a ze świetnym trójkątem miłosnym, granym przez Demi Moore, Woody Harrelsona i Roberta Redforda.

Madi | 2013-07-03

Muszę stwierdzić,że film był o wiele lepszy( co się rzadko zdarza).
Książkę jakoś tak się ciężko czytało,bez jakichkolwiek emocji-ot zwykła opowieść.