Książka Roku 2018

Perveriada

Wydawnictwo: Novae Res
Mirka

Diaboliczna intryga z wielką sztuką w tle Znany kreator mody Herro przegrywa aukcję dwóch obrazów z końca XVI wieku autorstwa holenderskiego malarza van der Hoesa. Wkrótce otrzymuje zaproszenie od zwyciężczyni aukcji, tajemniczej Larfy d’Arras, która proponuje mu bezterminową dzierżawę obrazów w zamian za podpisanie pewnej umowy. Od tej chwili Herro zaczyna przygotowywać pokazy, które okazują...

Diaboliczna intryga z wielką sztuką w tle

Znany kreator mody Herro przegrywa aukcję dwóch obrazów z końca XVI wieku autorstwa holenderskiego malarza van der Hoesa. Wkrótce otrzymuje zaproszenie od zwyciężczyni aukcji, tajemniczej Larfy d’Arras, która proponuje mu bezterminową dzierżawę obrazów w zamian za podpisanie pewnej umowy. Od tej chwili Herro zaczyna przygotowywać pokazy, które okazują się zbyt kontrowersyjne nawet dla tolerancyjnego świata mody... Perwersyjna relacja, jaka połączy tych dwojga, stanie się kanwą historii z pogranicza sztuki, erotyki, mody i powieści sensacyjnej. Kim okaże się ekscentryczna Larfa d’Arras? Jaką tajemnicę kryje seria niedokończonych portretów z XVI wieku? Kto tak naprawdę stoi za tą diaboliczną intrygą?

Kawał literatury z najwyższej półki. Choć fabuła „Perveriady” osadzona jest współcześnie, nie sposób pozbyć się wrażenia, że gęsta atmosfera, nasycone barwy narracji i niejednoznaczni bohaterowie pochodzą wprost z mrocznych zakamarków epoki fin de siècle. Debiut Jana Jamińskiego należy czytać w towarzystwie lampki – koniecznie! – czerwonego wina.
Agnieszka Rachwał-Chybowska

Jan Jamiński rozprawia się ze schematami fabularnymi. Gdy już czytelnikowi wydaje się, że wie, dokąd zmierza historia, okazuje się, że dał się zwieść. Bo, czytając tę powieść, najlepiej przestać przewidywać, a pozwolić się zaskakiwać. Malarskie opisy, błyskotliwe dialogi i świeże metafory pozwalają czerpać przyjemność z nieprzewidywalności.
Joanna Wrycza-Bekier

źródło opisu: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=perveriada,druk

źródło okładki: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=perveriada,druk

Alpha | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Pierwsze co przyciągnęło mnie do tej książki, to właśnie pierwsze zdanie opisu. Spodziewałam się powieści na miarę Dana Browna oraz bohatera wypisz wymaluj niczym Robert Langdon. Czy dostałam to czego się spodziewałam?

„Nie bez powodu
Larfa zwróciła uwagę na korelację między
wyrafinowaniem ubioru i skłonnością do grzechu.”

Dzień staje się coraz krótszy, a wieczory coraz dłuższe. To idealny powód do tego, żeby po powrocie z pracy/ studiów wziąć pod pachę puchaty kocyk, zaparzyć ulubionej herbaty, kawy czy kakao (choć do tej książki polecam głównie wino czerwone, wytrawne), wyciągnąć ze skrytki coś na ząb i usiąść w wygodnym fotelu. Jeśli jesteście miłośnikami kryminału, rozwiązywania zagadek niczym legendarny Sherlock Holmes, czy wątków erotycznych, to książka „Perveriada” autorstwa Jana Jamińskiego na pewno Wam się spodoba.

Naszą przygodę z „Perveriadą” rozpoczynamy w Paryżu, kiedy to popularny kreator mody zostaje zaproszony do domu Larfy f'Arras. Kobieta zaprosiła go tuż...

ambros | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Znany kreator mody Herro bierze udział w aukcji obrazów z XVI wieku autorstwa holenderskiego malarza van der Hoesa. I ku własnemu zdumieniu, przegrywa tę aukcję. Któż się ważył z nim wygrać? Aukcję wygrywana tajemnicza od samego początku Larfa d’Arras. Jednak wkrótce zwyciężczyni zaprasza Herro do siebie i proponuje mu dzierżawę tych obrazów w zamian za podpisanie pewnej umowy. Od tego czasu Herro ma zająć się organizacją bardzo kontrowersyjnych, wzburzających i szokujących pokazów mody. Pokazów, które nawet wzburzą bardzo tolerancyjnych odbiorców jego sztuki. Jak to się skończy dla wielkiego kreatora mody, dowiecie się po lekturze tej powieści. Ale pojawia się wiele znaków zapytania. Kim jest tajemnicza
i wyuzdana Larfa d’Arras? Do czego doprowadzą ich wzajemne relacje? Jak się bardzo i pod czyim wpływem zmieni się Herro? Kim dla Herro jest Stella Jacobsen – czy tylko konserwatorem sztuki? Jaki wpływ ich wzajemne stosunki będą miały na jego relacje z Larfą?
Powieść Jana...

Anisikor | 2018-12-27
Przeczytana: 21 listopada 2018

Czytam pozostałe recenzje i mam wrażenie, że ja czytałam Perveriadę jakoś "inaczej". Już tłumaczę. Sam opis na okładce - wspominający bohaterów, pokazujący zarys akcji - wystarcza za zapowiedź. I tak czytając - ja rozsmakowałam się w słowach, napięciu, spójności akcji.
Sam tytuł "Perveriada" - skojarzenie natychmiastowe "perwersja". Ta "oczywista" rzeźby, stroje, pokazy, sex to dla mnie było jak zewnętrzna obwoluta. Istnieje, a i owszem, lecz nie w niej tkwi istota tylko w przekraczaniu granic, w tym do czego jesteśmy (tak my!) zdolni - dotrwaj czytelniku do wizyty w domu na odludziu a docenisz pikanterię.
Sama akcja - zbudowana wielowarstwowo, kilka wątków wzajemnie się przeplatających, cykl obrazów i osób na nich się znajdujących, skoki w czasie a do tego miejsca - z jednej strony Paryż a potem mała mieścina z prowincjuszami jak z zaścianka. To właśnie kontrasty na każdym kroku potęgują emocje odbioru.
Akcja - ja to nazwałam tak "idealna książka dla analityka, skup się albo się...

Cocotte | 2019-01-11
Przeczytana: styczeń 2019

To, co oszałamia w Perveriadzie, to bogactwo języka i treści, niespotykane w kryminałach. I tu od razu pytanie – czy to jest jeszcze kryminał? Z jednej strony śledztwo w sprawie morderstwa autora portretów z końca XVII wieku napędza fabułę, z drugiej wydaje się, że autor używa go jako wabika do wprowadzenia czytelnika, trochę podstępem, w obrazoburczy świat, gdzie bohaterowie prowadzą wyrafinowane gry, dyskutują o filozofii, rozkoszują się modą i architekturą, od czasu do czasu delektując się używkami i uprawiając w tej scenerii seks z nie mniejszym zacięciem estetycznym.

Bogactwo języka to gratka dla czytelników, oczekujących w tej kwestii zdecydowanie więcej, niż dają Dan Brown czy Rem Mróz. Styl na najwyższym poziomie, zapewniający gładkość czytania, który jednocześnie potrafi przykuć uwagę świeżymi metaforami, zgrabnymi akapitami o sarkastycznym morale i sentencjami jak „Nie zaprasza się moralisty na salony” (każdy rozdział otwiera cytat, będący wypowiedzią jednego z...

Monika Karkosz | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019