Lessons. My Path to a Meaningful Life

2018-10-02
autobiografia rozwój osobisty motywacja

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Gisele Bundchen jest ikoną nie tylko światowego modellingu, ale także niekwestionowanym wzorem do naśladowania. Jej otwartość, szczerość i umiejętność motywacji robią wrażenie. Lekcje Gisele Bundchen to wielka wartość dodana do codzienności wątpiących; ludzi, którzy zmagają się z lękami, wewnętrznymi blokadami i wątpliwościami. Narracja wzbogacona o osobiste wyznania, a także wstawki duchowe i zdjęcia z różnych momentów życia autorki sprawiają, że książka nabiera nowego wymiaru. Niestety rozczarował mnie za to polski przekład. Rzadko się zdarza, aby Wydawnictwo Literackie zaliczało takie wpadki, ale w tym przypadku momentami czułam, że czytam tekst przetłumaczony przez chat GDP. Na pewno będę próbowała wrócić do tej pozycji także w innych przekładach. I będdę do niej wracać z przyjemnością!

Gdy przeczytałam, że napisanie tej książki było dla Gisele przeżyciem bardzo trudnym i obnażającym jej lęki przed szerszą publicznością, moje oczekiwania zdecydowanie wzrosły. Początkowe opisy beztroskiego dzieciństwa i rozpoczęcia kariery modelki są nawet przyjemne w odbiorze, natomiast z każdą kolejną stroną wchodzimy w świat bardzo modnego ostatnimi czasy rozwojowego bełkotu, wedle którego, żeby w życiu odnieść sukces należy wstawać rano, jeść warzywa i płukać zęby olejem z kokosa.

Zdaje się, że na potrzeby aktualnej retoryki modelce umknęła dawna współpraca z firmami futrzarskimi, a jej skandale z udziałem PETA traktowane są jako temat tabu. A szkoda, bo może gdyby otwarcie odniosła się do swojego niegdysiejszego umiłowania do noszenia futra i opisała przemianę jaka w niej zaszła od czasu pokazu Victoria’s Secret w 2002 roku, ta książka zyskałaby chociaż jakąś głębię, a może nawet stałaby się interesująca.

Wyszedł z tego pamiętnik dziewczyny wychowującej się w dobrym, kochającym i wspierającym domu, która odniosła w życiu zawodowy sukces, a teraz dzieli się z czytelnikami zdjęciami z okresu dzieciństwa i opisuje swoje codzienne rytuały, nie różniące się w zasadzie od tych, którymi bombardują nas na co drugim instagramowym profilu, co czyni tę pozycję jedynie lekką, niewymagającą, a czasami nawet przyjemną lekturą.

Niezwykle inspirująca historia kobiety, która osiągnęła światowy sukces w modellingu, nie zatracając przy tym samej siebie. To chyba największe wyzwanie, z jakim mierzą się współcześnie kobiety, zwłaszcza w takich środowiskach jak to związane z modą. Gisele Bundchen potrafiła umiejętnie wykorzystać swoje atuty, przede wszystkim dzięki ciężkiej pracy, ale także bliższemu poznaniu samej siebie. Kluczem do jej sukcesu było zamiłowanie do nauki oraz stawianie sobie nowych wyzwań i celów. W jej życiu znaczącą rolę odegrała też rodzina oraz przyjaciele i miłość do przyrody i zwierząt. Książka jest pełna mądrych wskazówek na życie w pełnej harmonii ze światem oraz jego naturą, którymi z niebywałą łatwością dzieli się była modelka. To piękna i wartościowa książka.

Osobiście uwielbiam tę książkę! Od pierwszego spojrzenia wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Będę do niej często wracać, bo Gisele opowiada o swoim życiu, jednocześnie dając rady i dzieląc się zasadami, które wyznaje. Lekko się czyta i można wynieść dużo dobrego :)

Idealna na prezent. Czyta się szybko, lekko i można odnaleźć wiele mądrych przesłanek dla siebie. Polecam.

Na początku wydawała mi się trochę płytka, ale z kolejnymi kartkami jej przesłanie poszerzało horyzont. Generalnie podziwiam kobietę, Motywująca lektura, ale nie na tyle oderwana od życia, że człowiek od razu myśli, że takie życie jest niemożliwe. Ciekawe było dla mnie to, że nigdy wcześniej nie zagłębiałam się w życie żadnej modelki, ale ją odebrałam jako bardzo świadomą, inteligentną i życiowo świetnie sobie radzącą kobietą. Lekka lektura, która dodatkowo może zmotywować. 7 za to, że po prostu jest przyjemną książką, napisaną prosto (Czytałam po anielsku więc to może nie być adekwatne do polskiego tłumaczenia).

Przyjemna książka, którą szybko się czyta. Wiele trafnych spostrzeżeń z życia prywatnego modelki.

Lekko się czyta. Wiele trafnych spostrzeżen jak wieść zrównoważone życie.

Lekko się czyta. Wiele trafnych spostrzeżen jak wieść zrównoważone życie.

Po autobiografie, czy pamiętniki zdarza mi się sięgać rzadko, żeby nie powiedzieć prawie wcale. Niewielu jest ludzi, których historię chciałabym poznać. Jednak przychodzi taki moment, że ma się ochotę zaszaleć i sięgnąć po coś, co w „normalnych warunkach” kompletnie by nas nie zainteresowało. Tak było w przypadku książki Gisele Bündchen, której publikacja jednocześnie w pewnym sensie jest także poradnikiem, a do tych pozycji mam już całkiem wyrobione zdanie...

Jako modelkę znam ją z telewizji i sesji zdjęciowych dla największych domów mody. Miałam okazję widzieć ją także na wybiegu pokazu Victoria's Secret (oczywiście w tv). Zastanawiałam się wówczas, czy przedstawicielki tegoż zawodu to zblazowane panny, dla których liczą się markowe ciuchy, drogie kosmetyki, wystawne domy i cały ten blichtr związany z wykonywaną przez nie pracą. No, a teraz, jak na ich tle prezentuje się sama Gisele...

Lektura Lekcji z pewnością przybliży jej postać każdemu, kto choć odrobinę zainteresuje się jej osobą. Modelka rozprawia bowiem o swoim życiu, drodze na szczyt modelingowego świata, o potknięciach oraz sukcesach i w końcu o macierzyństwie i małżeństwie. Odkrywa przed czytelnikami swoje prawdziwe oblicze, które okazuje się zupełnie inne od medialnej kreacji. Ta książka to takie wejście do jej świata, na jej warunkach i dojrzenie tego, czego nie widać na zdjęciach znanych fotografów, czy nagraniach z pokazów mody, trochę tak jak przekroczeni drzwi w Alicji w Krainie Czarów...

Modelka i jak się okazuje filantropka, prywatnie jest zupełnie normalną kobietą, która borykała się i nadal boryka z problemami, jakie dotykają setki, ba!, tysiące, jeśli nie miliony kobiet na całym świecie. Nie tylko modelek, choć o tych doświadczeniach jest tu bardzo dużo, wszak ponad dwadzieścia lat przepracowała w tym zawodzie. Jak sama pisze, życie wiele ją nauczyło, a z perspektywy czasu dostrzega znacznie więcej, niż w czasie, gdy była to jej teraźniejszość. To wszystko ukształtowało ją na osobę, jaką jest teraz. I nadal nad sobą pracuje.

Gisele Bündchen dzieli się w tej publikacji z czytelniczkami ośmioma radami lub, jak kto woli, wskazówkami, które pomogły jej dojść do tego miejsca, w którym jest teraz. Zaznacza również, że to, że w jej przypadku się sprawdziły, nie znaczy, że są złotym rozwiązaniem dla każdego, każdy bowiem jest inny.

Nie napiszę, że te wskazówki i porady modelki są jakieś oryginalne, nowe i niespotykane. Nie. Nie napisała nic nowego i oryginalnego, ale... przedstawiła wszystko to, co można przeczytać w dziesiątkach poradników, tak, że człowiek zwyczajnie wierzy, że faktycznie ma to rację bytu, motywując jednocześnie, że i jemu może się to wszystko udać, a jego cel jest na wyciągnięcie ręki.
Bo sami przyznacie, że wpływ dyscypliny na nasze życie, wykorzystywanie danych nam przez życie okazji, relacje z innymi ludźmi, siła słowa, zdrowe odżywianie i wsłuchiwanie się w siebie nie są odkrywcze. A jednak wszystko to podparte przykładami z jej życia potrafią zasiać ziarenko nadziei, które na podatnym gruncie wykiełkuje i będzie miało szansę rozwinąć się w piękny kwiat.

Całość opatrzona jest licznymi prywatnymi zdjęciami modelki, które ukazują, że jest takim samym człowiekiem, jak my.

Lekcje. Moja droga do dobrego życia to publikacja, która pokaże Wam, że świat leży u waszych stóp, a tylko od Was zależy, jak wykorzystacie ten fakt i jaką ścieżkę obierzecie, by patrząc wstecz być zadowolonym z niego i siebie. A przy okazji możecie poznać prawdziwe oblicze jednej z bardziej znanych kobiet na świecie.

• 2021 rok
  • Biografie