Paragraf 22

Okładka książki Paragraf 22 Joseph Heller
Okładka książki Paragraf 22
Joseph Heller Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Paragraf 22 (1970) Seria: Klasyki Albatrosa literatura piękna
Klasyki Albatrosa
Lech Jęczmyk Yossarian II wojna światowa paragraf 22 absurd
Inne

Prześwietna Książka!

Prześwietna Książka!

To nie jest książka dla mnie. Nie przepadam za tematyką wojenną, choć podanie jej w lekki sposób i oparcie na dialogach sprawiło, że łatwiej było przebrnąć przez historię.

Niestety, w pewnym momencie fabuła zjeżdża z głównego toru i przechodzi do dziwnych historii o gwał**ch (i żartach z nich - wtf),kobietach lekkich obyczajów i kompletnie dziwnych opowiastek o księżach...

Nie jest to nawet książka, która mnie rozbawiła.

Nie bawiła, nie cieszyła, w zasadzie nikogo tu nie polubiłam (a i chyba o to autorowi chodziło, ale jednak nie tego szukam w literaturze).

Jako klasyk - warto się zapoznać, bo jest oryginalna, ale zdecydowanie nie dla każdego. Mam wręcz wrażenie, że to pozycja, w której tematyce odnajdzie się bardzo wąskie grono odbiorców.

Absurdalna lektura z absurdalnymi historiami. W tym roku mam twarde postanowienie nadrobienia książek , które leżą na półce wstydu najwięcej czasu ( ta akurat 8 lat). Nadrabiam i dziwię się. Dziwię się, czemu ta pozycja leżała tyle na tej półce i po nią nie sięgnęłam. Zabawna, groteskowa, absurdalna historia. Bardzo wszystkim polecam i serial i książkę.

Przesłuchałam audiobook, i myślę, że niestety w dużej mierze o słabej ocenie zadecydował lektor- Krzysztof Globisz. Droga przez mękę... kiedyś próbowałam przeczytać Paragraf, ale poległam po jakimś czasie, więc to chyba nie jest literatura dla mnie.

Mam z tym dziełem Hellera pewien problem. Z jednej strony rozumiem je i przemawia do mnie, z drugiej... chyba rozczarowało mnie, że jest ono jednak aż tak oczywiste i tak łatwe w odczytaniu. Możliwe jednak, że się mylę. Faktem zaś jest, że pod względem wymowy Paragraf 22 to jedna z ważniejszych książek XX wieku. Nawet jeśli nie docenimy jej literacko - bo literacko szału nie ma, jest po prostu porządny, dobry warsztat - to przewrotna opowieść o wojnie i biznesie pozostanie w nas już na zawsze.

Potwornie męczyłam ten tytuł. Nie przepadam za tematyką wojenną, a nie potrzeba absurdalnego humoru, by mnie przekonać o absurdzie wojny. Miała dobre momenty i masę one-linerów, ale nie wciągnęła mnie i jest dla mnie dobrym przykładem, że nie wszystko, co "wypada przeczytać" jest dobre, wciągające i przyjemne.

Co tu dużo pisać - klasyka gatunku

Co tu dużo pisać - klasyka gatunku

Bardzo przyjemna, aczkolwiek chyba spodziewałem się więcej. Były momenty, w których roześmiałem się głosem, ale były też momenty niezgrabne i pozbawione symbiozy z całością. Całkiem prawdopodobne, że tak też właśnie miało być, aczkolwiek przeczytać naprawdę warto!

Książka nie jest jakaś niesamowicie pokrzepiająca, ale tak całościowo to niemal doskonała. Urzekła mnie soczystość języka, nie wiem, jaki był wkład tłumacza, ale no, przekaz emocjonalny jest niecodziennie wyrazisty. Psychologia postaci bardzo ciekawa, z jednej strony kojarzą się z jakąś groteską, ale trudno powiedzieć, czy w określonym otoczeniu nie zdarza się, że wszystko staje się karykaturą, zdając się przy tym w pewnym sensie normą. Bohaterowie są beznadziejni i ogólnie to dodałabym, że kapelanowi akurat stosunkowo trochę za mało się dostało? Jakieś fory chyba... W każdym razie, pod względem polecalności, nie jest to raczej pozycja dla głębi filozoficznej i odnalezienia pępka wszechświata, i innych tego typu szczególności, ale pod wieloma innymi względami jest to majstersztyk. Nom i nie uważam, że to super, że książka została napisana, tym bardziej, że nawet nie została, np., wprowadzona anarchia?? Jestem za i przeciw.

Po latach wróciłam do książki. Nadal bawi i uczy tego bezsensu wojen. W ten czas nadal aktualna... niestety.
Nie każdemu podejdzie to poczucie humoru w tym nieśmiesznym otoczeniu, ale dla mnie strzał w 22!

• Klasyka
  • Literatura amerykańska