Moxie

Okładka książki Moxie Jennifer Mathieu Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Moxie
Jennifer Mathieu Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
#GOYOUNG
Moxie
Wydawnictwo Dolnośląskie
2018-10-17
2018-10-17
2017-09-19
Joanna Nykiel
dziewczyna feminizm literatura dla młodzieży nastolatka powieść obyczajowa szkoła wyobraźnia

Zrób mi kanapkę – przepis na odważną młodzieżówkę

Jedna z lepszych młodzieżówek, jakie czytałam. W których "końskie zaloty" są jasno nazwane molestowaniem, seksizmem i tym samym potępione. Szkolny łobuz to szkolny łobuz, a nie zachęcające do stworzenia związku "ciacho". Podoba mi się, że autorka pokazuje młodym dziewczynom, na co nie powinny się zgadzać, że powinny wyznaczać granice innym i potępiać chamskie zachowania często tłumaczone przez niby dojrzałych dorosłych bycia atrakcyjną dla chłopaków. W społeczeństwie (czy to w PL czy USA) nadal panuje zbyt duże przyzwolenie na nie do końca sotosowne zachowanie w stosunku do kobiet, dziewcząt. Chłopakom wolno więcej w stosunku do nas. Czasem o wiele za dużo. Moxie, według mnie, jest potrzebną książką i dobrze, że powstała.

Uważam, że ta książka porusza ważną kwestię, a mianowicie stereotypów. Stereotypów odnoszących się do kobiet tego jak powinny się zachowywać, jak ubierać i co robić. Pokazuje w jak dużym stopniu kobieta jest postrzegana jako przedmiot. Główna bohaterka ma dosyć takiego traktowania. Moxie jest hasłem, które skłania inne dziewczyny do działania, daje motywację do walki. Ciekawa lektura, która zdecydowanie skłania do przemyśleń.

Moxie to książka naprawdę wartościowa. Pokazuje jak trudno jest być c kobietą , w społeczeństwie, w którym mężczyźni wioda prym. Ponadto w niezwykły sposób przekazuje, jak ważne są więzy przyjaźni, czy rodziny oraz uczy, że zawsze należy walczyć o swoje prawa, szczególnie kiedy są one przekraczane tylko i wyłącznie dlatego że nie jest się uwielbianym przez wszystkich chłopakiem z drużyny.

Nie zawiodłam się, książka porusza wszystko co trzeba ale nadal trzyma młodzieżowy klimat. Nie polecam jednak filmu, totalne dno lepiej przeczytać książkę

Jennifer Mathieu w swojej książce porusza problem, który niestety nie jest fikcją. Seksizm to coś, co dotyczy praktycznie każdej kobiety. Jak często słyszymy, że kobiety są słabsze, głupsze, czy mniej ważne? Autorka przedstawia tu grupę dziewczyn, które walczą z seksizmem oraz poniżającymi komentarzami, aby każda kobieta mogła postawić się na równi z innymi. Problemy poruszane w tej książce są naprawdę bardzo ważne, szczególnie, że dotyczą one tak wielu kobiet na całym świecie. Mathieu zwraca tu uwagę na to, jak istotny jest feminizm. Porusza także temat molestowania. Mówi, że problemem nie jest ubiór czy zachowanie ofiary. Problem zawsze leży po stronie oprawcy. Poruszanie tak ciężkich wątków jest wielkim plusem tej książki. Vivan, główna bohaterka, jest silna i zdeterminowana. Były jednak momenty, w których jej zachowanie lekko mnie irytowało. Czymś co niezbyt mi się spodobało był wątek miłosny. Miałam wrażenie, że wszystko działo się strasznie szybko, a uczucia Vivian pojawiły się tylko dlatego, że Seth wsparł jej ruch. Niektóre momenty lekko mi się dłużyły i ciężko było mi się wciągnąć w tę historię. "Moxie" jest dość przeciętną młodzieżówką, która nie wywołuje zbyt wielu emocji, ale warto ją przeczytać dla wartości, które propaguje.

"Moxie" to zdecydowanie bardzo dobra książka młodzieżowa. Muszę stwierdzić, że zwróciłam na nią uwagę ze względu na tematykę. Historia opiera się na walce młodych dziewczyn z East Rockport High School, które mają dość kontroli ubioru, molestowania przez członków drużyny futbolowej, braku równego traktowania i krzywdzących stereotypów. Główna bohaterka, Vivian, wpada na pomysł stworzenia feministycznego zinu MOXIE, w którym anonimowo wyraża swoje niezadowolenie. Nie wie jeszcze, że ten krok zdecydował o początku rewolucji, której nikt już nie zatrzyma. Oczywiście bardzo podobał mi się przedstawiony motyw feministyczny, który autorka pokazuje z różnych punktów widzenia. Jak zawsze doceniam w książkach zjednoczenie dziewczyn, by walczyć razem w słusznej sprawie. Niezwykłym plusem są opisane różne relacje rodzinne – zarówno naszej narratorki, jak i jej koleżanek. Poruszone zostały też motywy żałoby, przyjaźni i , no właśnie, wątek miłosny. Moim zdaniem jest to najsłabszy punkt tej historii – okey relacja i jakaś chemia między bohaterami była, ale moim zdaniem było to za szybkie. À propos szybkości – wydaje mi się, że autorka chciała całą fabułę rozciągnąć na jeden rok szkolny. Przez to niektóre rozdziały dzieliło kilka tygodni, a bohaterowie zachowywali się, jakby to było kilka dni. Może to małe niedopatrzenie, ale ja zwróciłam na nie uwagę. Żeby zakończyć recenzję optymistycznie, dopowiem, że 'girl power vibe' jest bardzo mocny, dający kopa do działania i energii, którą można zarażać innych. Ostrzegam też, że trochę będziecie się denerwować na seksistowskie zachowania niektórych bohaterów. Mimo kilku małych minusów, ja polecam gorąco! <3

Główna bohaterka Vivian Carter to
16 - letnia uczennica liceum East Rockport High School. Z pozoru grzeczna i nieśmiała dziewczyna zainspirowana buntowniczą przeszłością swojej mamy niespodziewanie rozpoczyna rewolucję.
Do jej szkoły dołącza nowa uczennica Lucy Hernandez, która w poprzedniej szkole była wiceprzewodniczącą feministycznego klubu.
Vivian oglądając film o zbuntowanych dziewczynach myślała o pudełku wspomnień swojej mamy "MOJA NIEPOKORNA MŁODOŚĆ". Widziała w wyobraźni Wonder Woman walczącą z ulicznymi prześladowcami kobiet.
W jej głowie zaczął rodzić się szalony plan...
W książce "Moxie" widzimy typowy obraz amerykańskiej szkoły, w której rządzi drużyna futbolowa. Chłopcy robią, co im się podoba, a lider drużyny Michell Wilson jest totalnie bezczelny, bo jego ojciec jest dyrektorem szkoły i toleruje wszystkie wybryki chłopaków.
W tej szkole chłopcy ciągle rzucają seksistowskimi tekstami, molestują dziewczyny na korytarzach, a nauczyciele przeprowadzają kontrolę ubioru tylko dziewczyn i karają je za łamanie regulaminu. Dyrektor szkoły udaje, że nie widzi żadnych problemów w swojej placówce szkolnej. Natomiast dziewczyny czują ogromną niesprawiedliwość. Mają dosyć krytykowania, oceniania, zawiści, durnych seksistowskich tekstów chłopaków, podziałów rasowych oraz przeprowadzanych wyborów na dziewczynę z najlepszym tyłkiem.
To wszystko sprawia, że Vivian wściekła się i zainspirowana przeszłością swojej mamy wydaje feministyczną i antyseksistowską gazetkę "Moxie". Potajemnie rozkłada ją w szkolnych damskich toaletach. Vivian czuje misję, aby poprzez MOXIE odmienić East Rockport High. W ten sposób tworzy się silny ruch dziewczyn, które walczą o sprawiedliwość i równouprawnienie.
Ta powieść to także opowieść o prawdziwej przyjaźni i o pierwszej miłości. Bardzo podobała mi się historia poznania się Vivian z Sethem Acostą. Ona na początku nieśmiała i onieśmielona pod wpływem Setha zmienia się nie do poznania. Seth, który wydawał się jej niebezpieczny i zbuntowany okazał się całkiem przystępny. Piękna pierwsza młodzieńcza miłość.
Autorka w swojej powieści porusza ważne tematy o sile w grupie, o tym że każdy jest ważny, wartościowy i ma takie same prawa. Historia o tym, że nikt nie jest sam, gdy wydarzy się coś strasznego.
Ta książka jest rewelacyjna. Spodobała mi się i wciągnęła mnie od pierwszej strony.
Idealna książka dla dziewczyn, bo pokazuje, że każda z nas jest mądra, zdolna, silna i trzeba walczyć o swoje prawa niezależnie od tego ile mamy lat. Każda z nas może być "Panną MOXIE".
Genialna książka, z którą ciekawie spędziłam czas.
W książce możecie zobaczyć wydania gazetek MOXIE.
Na Netflixie jest film inspirowany książką "Moxie" i zamierzam go obejrzeć.
Polecam gorąco!

Główna bohaterka Vivian Carter to
Vivian oglądając film o...

To jest „Moxie” i nadchodzi rewolucja! Czytając książkę Jennifer Mathieu rozbolała mnie szyja, od kręcenia w złości i niedowierzaniu głową, bo to, jak są traktowane nastoletnie dziewczyny – wzbudza ogromny sprzeciw! Bohaterką, która jako jedyna miała odwagę coś z tym zrobić, jest Vivian Carter, uczennica jednej z teksańskich szkół. Nauczyciele i dyrekcja stawiają na pierwszym miejscu sport, a zwłaszcza drużynę footbolową, więc wszyscy jej członkowie czują się jako bogowie, panowie i władcy całej szkoły. Footboliści mogą robić, co chcą bez ponoszenia kary i bardzo często obrzucają dziewczyny seksistowskimi uwagami, obłapiają i pozwalają sobie na coraz więcej! Gdy do szkoły przychodzi nowa uczennica i na dzień dobry zostaje potraktowana po chamsku – w Viv wybucha gniew! Ma dość kontroli ubioru i molestowania na korytarzach! Czerpiąc inspirację z opowieści matki i wzorując się na ruchu Root Grrrl zaczyna walkę – tworzy feministyczną gazetkę MOXIE, w której wzywa wszystkie dziewczyny do okazywania sobie wsparcia i przeciwstawieniu się takiemu traktowaniu!

Uważam, że „Moxie” powinny przeczytać dorastające nastolatki (głównie dziewczyny),ale i ich rodzicie. Nie tylko w amerykańskich szkołach, ale i w naszych polskich coraz częściej dochodzi do uprzedmiotowień uczniów, hejtu, czy mobbingu. Czy skoro nauczyciele i dyrekcja pozostaje głucha na skargi, sprawę gwałtu zamiata pod dywan, to należy siedzieć cicho? Autorka pokazuje, że nie! I choć Moxie to tylko szkolna gazetka, w której Vivian zachęcała koleżanki do pieczenia ciasteczek, rysowania gwiazdek, to jej akcja skończyła się solidarnością wszystkich dziewczyn. Nie ważne, czy jesteś popularną cheerleaderką, kujonem czy zakompleksioną uczennicą – wszystkie jesteście równe! To, że jesteście kobietami, nie znaczy, że stworzone jesteście do mycia garów, klepania po tyłku i wychowywania dzieci! Przeraża mnie to, co się dzieje z dzieciakami i z jakimi problemami muszą się one teraz mierzyć i bardzo dobrze, że ukazują się takie książki, które mówią, że istnieje kobieca solidarność – „girl power”, a każdy głos jest ważny. Nie potrzeba wiele, by zrobić rewolucję!

Drogi Czytelniku...

Seksizm? Cóż...
Walka? Nieustanna.
Feminizm? A jakże.
Ruch oporu? Obecny.
Między innymi właśnie to serwuje nam Jennifer Mathieu w swojej książce pod tytułem „Moxie”.
Jaki osiągnęła efekt? By poznać odpowiedź na to pytanie, jak zawsze odsyłam do lektury.

Nie za miło było przenieść się do świata Vivian, Lucy, Mitchella, Claudii, Meg, Kaitlyn, Jasona, Setha, Lisy, Emmy, Kiery, Sary, Matta, Johna, Franka, Zoe, Alejandra i innych.

Na pewno zastanawiacie się jakie są moje odczucia po lekturze.
Już odpowiadam.

Po pierwsze, bohaterowie. Są dobrze wykreowani, ale jednocześnie tacy nijacy...
Autorka mnie do nich nie przekonała. Nie czułam tu tej 'chemii'. Leci za to minusik.

Po drugie, fabuła. Nie chcę nikomu zdradzać tu szczegółów, jednak powiem, że zdecydowanie nie jest to prawdziwy rollercoaster, przynajmniej dla mnie. Akcja rozkręca się bardzo powoli. Autorka nie serwuje nam emocji ogromnymi porcjami. Zabrakło mi tu zaskakujących zwrotów akcji, wywoływania w nas skrajnych uczuć chociaż nie zabrakło problemów, którymi obarczone są nasze persony. Przyznaję za to następnego minusa.

Po trzecie, styl. Książka napisana jest lekkim językiem, przystępnym dla każdego. Daję za to plusika.

Po czwarte, ważne tematy. Fajnie, że są tu poruszane. Według mnie jednak autorka nie za bardzo sobie z nimi poradziła. Przyznaję za to kolejnego minusa.

Powieść jest lekką lekturą do poduszki.

Opowieść pokazuje, że zmiany same nie nastąpią, by coś mogło się zmienić musimy najpierw wykonać pierwszy krok.

Książka niestety nie czyta się sama. Historia mnie nie wciągnęła, nie sprawiła, że chciałam być częścią życia naszych bohaterów i nie opuszczać go aż do końca.

Autorce mimo wszystko dziękuję za tę przygodę.

Ogólna ocena - 5/10. :(

Seksizm? Cóż...
Walka? Nieustanna.
Feminizm? A jakże.
Ruch oporu? Obecny.

Bardzo dobra książka dla młodzieży, która porusza bardzo ważne kwestie.

Bardzo dobra książka dla młodzieży, która porusza bardzo ważne kwestie.

Jennifer Mathieu Moxie Zobacz więcej