Cynamon, chłopaki i ja

Cykl: Cynamon (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Zimt und weg
Kasia_

Witajcie w zakręconym multiwersum Victorii King! Piętnastoletnia Vicky ma pewną kłopotliwą przypadłość – zdarza jej się przeskakiwać do równoległego świata. W jednej chwili czuje zapach cynamonu, a w następnej trafia zupełnie gdzieś indziej, i do tego zamienia się miejscami z pewną złośliwą zołzą, która wygląda tak jak ona! I kiedy jako Tori musi sobie poradzić w obcym otoczeniu, jej drugie...

Witajcie w zakręconym multiwersum Victorii King!

Piętnastoletnia Vicky ma pewną kłopotliwą przypadłość – zdarza jej się przeskakiwać do równoległego świata. W jednej chwili czuje zapach cynamonu, a w następnej trafia zupełnie gdzieś indziej, i do tego zamienia się miejscami z pewną złośliwą zołzą, która wygląda tak jak ona! I kiedy jako Tori musi sobie poradzić w obcym otoczeniu, jej drugie ja sieje spustoszenie w prawdziwym życiu dziewczyny, wtykając nos w nie swoje sprawy, zwłaszcza miłosne…

Pełna humoru, niepowtarzalna love (a raczej cynamon) story dla wszystkich, którzy mają pewność, że oprócz naszego istnieje jeszcze wiele innych światów.

Dagmar Bach to odkrycie niemieckiego wydawcy młodzieżowych książek Kerstin Gier, a jej seria cynamonowa łączy wszystkie elementy, które są gwarancją dobrej lektury – trzymająca w napięciu narracja, niebanalny wątek romantyczny i błyskotliwe poczucie humoru, a to wszystko w zachwycającej oprawie graficznej – z przezroczystą obwolutą z częściowym zadrukiem!

źródło opisu: www.mediarodzina.pl

źródło okładki: www.mediarodzina.pl

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 1051

Gdzie jesteś, kiedy cię nie ma?

Pewnie każdy z nas miał chwile, kiedy chciał się zamienić z kimś innym na życie. Przenieść się do innego świata, wymienić na problemy, psocić bez konsekwencji, pożyć odmiennym żywotem. Co jeśli taka zamiana jest możliwa, ale jak większość rzeczy okazuje się dużo bardziej zakręcona i brzemienna w skutki, niż myślimy?

Zapach cynamonu i pyk! Victoria King przenosi się do równoległego wszechświata, gdzie zamienia się miejscami ze swoim nieznośnym i rozwydrzonym „ja”. Tam musi bronić się przed kłopotami, które przyciąga jak magnes. Posiadanie siostry bliźniaczki już mogłoby być nie lada wyzwaniem, lecz posiadanie sobowtóra, który różni się od ciebie tylko (o zgrozo!) fryzurą? To dopiero istny ambaras!

Słodki chłopak z kręconymi włosami, za którym szaleją dziesiątki dziewczyn? Jest. Babcine mądrości, które niekoniecznie podnoszą na duchu? Są. Ciocia wyglądająca jak Bellatriks Lestrange? Obecna. Ohydna cytrynowa lampa? Stoi. Kłopotów co nie miara? Obecne w nadmiarze. A to wszystko na tle szkolnych perypetii, pensjonatu w angielskim stylu i ekstrawaganckiej imprezy niczym z „Wielkiego Gatsby’ego”.

Dagmar Bach przybywa do nas z historią dla młodzieży o tym, jak nasze otoczenie wpływa na nasz charakter. Zastanawia się, czy alternatywny świat tak bardzo różni się od naszego, które decyzje mają określone konsekwencje i ile możliwych ścieżek oferuje nam nasze życie. Czy charakter człowieka, niezależnie od scenariusza jego życia, pozostaje taki sam? Vicky próbuje zgłębić tajemnice swojej osobliwej przypadłości, jednocześnie zmagając się z młodzieńczymi uczuciami budzącymi się pod wpływem błękitnookiego Konstantina.

Bycie skoczkiem między światami ma swoje nieprzeciętne plusy i niebywałe minusy. Natura nie lubi próżni. Moment paniki przychodzi, kiedy Vic uświadamia sobie, że zamiast martwić się o swoje wpadki w obcym świecie, musi zacząć przejmować się tym, jakie spustoszenie druga Vic sieje w jej życiu. Ostatecznie razem tkwią w tej patowej sytuacji.

Życie dwoma żywotami, w których nie można zaprowadzić porządku ani nawet dokonać ostatecznego wyboru czy dokończyć zdania, to naprawdę osobliwa sytuacja. Zapach cynamonu pojawia się w najmniej odpowiednich momentach, a przebywanie w świecie paralelnym i konfrontacja z nową sytuacją wymaga od Vic zupełnie nowego spojrzenia na świat. Wychowana w korespondencji dwóch kultur, jak poradzi sobie rozdarta przez dwa wszechświaty?

Czytając tę książkę, nie czujemy presji naszego świata. Niegroźne dziwactwa bohaterów oraz barwne i niebanalne porównania trzymają czytelnika z daleka od nudy. Sprawiają, że przez książkę płyniemy z nieblaknącym uśmiechem na ustach, czerpiąc czystą frajdę z czytania. A dzięki tak dobremu i pełnemu polotu tłumaczeniu, autorka nie musi się martwić o swoje polskie wydanie. Dobrze było poczuć powiew świeżości w tematyce paralelnego chaosu zamiany światów.

Cynamonowa historia zawładnie waszym czasem, półprzezroczysta obwoluta książki skradnie wasze czytelnicze serca. Coś czuję, że w drugim tomie naszych bohaterów czekają nie lada turbulencje! Jedno jest pewne – zapach cynamonu już zawsze będzie wam przywodzić na myśl historię Victorii King.

Anna Gajewska

motheroftworeads | 2019-07-12

„Nazywam się Victoria King. Mam prawie piętnaście lat, chodzę do dziewiątej klasy prywatnej szkoły Świętej Anny i mam pewną kłopotliwą przypadłość… A mianowicie czasem znikam z jednego miejsca, by sekundę później pojawić się w innym. Ot tak,bez ostrzeżenia.”

Piętnastoletnia Victoria kiedy tylko poczuje zapach cynamonu znika i pojawia się gdzieś innej. W świecie równoległym, jednak miejscami zamienia się w dość złośliwą dziewczynę która wygląda identycznie jak ona. I kiedy ona Victoria próbuje się odnaleźć, tamta sieje spustoszenie w jej świecie. Czy Victoria poradzi sobie z tym wszystkim zanim jej drugie ja namiesza całkiem w jej życiu?

„Cynamon, chłopaki i ja” to dosyć interesująca i zabawna młodzieżówka. Do sięgnięcia po tę książkę namówiła mnie @czytam_o_zmroku i powiem szczerze, że nie żałuję czasu spędzonego przy książce. Oprócz tego, że czyta się ją naprawdę bardzo szybko, to dość intrygująca fabuła, zabawni bohaterowie, a przede wszystkim główna bohaterka, która jest...

_kingu_reads | 2019-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2019

‘’Cynamon’’ to zabawna opowieść o nastoletniej Victorii, której od pewnego czasu przytrafiają się dziwne incydenty. Polegają one ma tym, że gdy dziewczyna poczuje woń cynamonu przenosi się do równoległej rzeczywistości. Dotąd jej podróże trwały zaledwie kilka sekund, lecz od jakiegoś czasu zaczynają się stopniowo wydłużać, a to co Victoria odkrywa ‘’pod drugiej tronie’’ bez wątpienia ją zaskakuje. Czy oba światy w których na przemian bywa dziewczyna coś łączy ?
Akcja książki ‘’Cynamon’’ toczy się w małym miasteczku znajdującym się w Niemczech. Nasza główna bohaterka chodzi do prywatnej szkoły, gdzie także uczęszcza jej najlepsza przyjaciółka Pauline, która stara się rozgryźć zagadkę tajemniczych przejść Victorii i wytłumaczyć je z naukowego punktu widzenia. Jako że Victoria jest piętnastolatką jej głowę zaczynają zaprzątać chłopcy, w szczególności Dawid, który zupełnie nie zwraca na nią uwagi. Tajemnicze przeskoki do równoległego świata uświadamiają jej jednak, że to nie on...

nicki | 2019-07-03
Przeczytana: 17 czerwca 2019

Chyba jestem oczarowana i upojona zapachem cynamonu. No i należę do #teamKonstantin :-) Jak to dobrze, że wkrótce kontynuacja!

Edyta28 | 2019-07-02
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Podobno każdy człowiek ma swojego sobowtóra, alternatywnego bliźniaka, kogoś identycznego z wyglądu jak my. Ten ktoś nie musi być z nami spokrewniony, choć, gdyby dokładnie zbadać drzewo genealogiczne, to kto wie?
Inna, fantastyczna teoria, głosi, że istnieje mnogość światów, w których żyją nasze inne ja, jakby lustrzane odbicia. Teoria ta jest równie niepokojąca, co intrygująca. A co gdyby można było się z naszym alter ego zamienić miejscami choć na chwilę i trochę zamieszać w jej życiu? A co gdyby ona zamieszała w naszym?

14-letnia Victoria King ma fajne życie. Jej ekscentryczna mama prowadzi angielski pensjonat w samym sercu Niemiec, równie ekscentryczni dziadkowie żyją pełnią życia, a jeszcze bardziej ekscentryczna ciocia Polly jest samozwańczym wynalazcą i konstruktorem. Do pełni szczęścia Victoria ma jeszcze oddaną przyjaciółkę Pauline oraz kochającego tatę, który niestety nie mieszka z nimi, gdyż rodzice są rozwiedzeni. Ma jednak z córką dobry kontakt.

Brzmi super,...

Monika | 2019-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 30 marca 2019

Victoria wiedzie życie normalnej nastolatki. Mieszka z mamą i dziadkami w prowadzonym przez jej rodzinę pensjonacie, uczy się nieźle, ma najlepszą przyjaciółkę, chodzi na treningi pływackie. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że gdy zaczyna czuć woń cynamonu...przeskakuje do innego wymiaru i znajduje się w ciele innej siebie. W czasie, gdy dziewczyna przebywa w innym wymiarze, nie wie, że Victoria stamtąd miesza w jej prywatnych sprawach.

Przyznam, że sięgając po Cynamon, chłopaki i ja nie spodziewałam się, że ta książka mnie tak wciągnie i okaże się najlepszą, jaką przeczytałam w marcu. Dagmar Bach stworzyła świetną powieść młodzieżową, okraszoną niesamowitymi przygodami, garścią problemów miłosnych, a do tego kotła dorzuciła szczyptę humoru.

Po pierwsze tajemnicza przygoda

O tym, że Victoria przeskakuje do innego wymiaru dowiadujemy się już na samym początku. Nie wiemy natomiast, czemu tak się dzieje. Razem z bohaterką lądujemy w równoległym świecie, w którym...

Ta książka miała w sobie coś z "Małgośka contra Małgośka" i jednocześnie coś z "Trylogii czasu", ale zdecydowanie podobała mi się bardziej niż książki z popularnej trylogii autorstwa Kerstin Gier, choć nie była bez wad.
Bohaterka tej historii nie do końca przypadła mi do gustu, choć nie była też jakoś bardzo źle stworzona. Ale jednak. Była zbyt idealna. Powiedzmy sobie szczerze, wyszła na trochę mało inteligentną, co skłania mnie bardziej do lubienia bohaterek z "Trylogii snów".
Mogę jednak zaznaczyć, że wątek romantyczny jest dużo mniej schematyczny niż w książkach Kerstin Gier. Pozostawia, co prawda, trochę do życzenia, ale nie był aż taki przewidywalny jak we wspomnianych książkach.
Powieść czytało mi się zdecydowanie przyjemnie. Język i opisy były akurat atutem tej książki i w tym polu nie można autorce nic zarzucić. Tutaj naprawdę mogła się popisać i za to zdecydowanie mogę polecić lekturę tej opowieści.
Co prawda widać odwzorowanie na owych dwóch książkach, o czym już...

Caroline Anne | 2019-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2019

„Życie nastolatka jest takie ekscytujące! Zaczyna podejmować własne decyzje, coraz lepiej wie, czego chce, i uczy się funkcjonować w społeczeństwie. Uniezależnia się od matki i ojca i powoli odcina od domu rodzinnego. Najważniejszymi osobami w życiu nastolatka stają się przyjaciele. Zaczyna mieć tajemnice przed rodzicami, którzy jeszcze do niedawna byli mu najbliżsi.
Tyle mówi teoria w mądrych książkach o dojrzewaniu. W praktyce okazało się oczywiście, że nie mogłam być jak przeciętna nastolatka (…)”

Wyjątkowo zabawny, uroczy, ciekawy i oryginalny – tak podsumowałabym ten tytuł. :)

„Cynamon, chłopaki i ja” to książka opowiadająca o losach piętnastoletniej Victorii King, która zmaga się z nietypową przypadłością. Otóż - dziewczyna jest w stanie przeskakiwać do jakiegoś równoległego świata. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie do tego momentu brzmi to super. Największy problem polega jednak na tym, że Vicky tego nie kontroluje. Nieważne, czy dziewczyna jest w domu, w szkole, czy w...

Zosia | 2019-05-27
Przeczytana: 18 maja 2019

Victoria piętnastoletnia dziewczyna na co dzień wiedzie zwykłe, nastoletnie życie. Jednak posiada dość niespodziewany dar. Gdy poczuje woń cynamonu przenosi się do równoległego świata. Wszystkie podróże zapisuje w specjalnym do tego przeznaczonym miejscu. Do pewnego momentu podróże trwają kilka, kilkanaście minut. Z czasem jej pobyt w innym świecie wydłuża się do godziny lub nawet czterech. Ten równoległy świat to świat Tori, która jest zupełnym przeciwieństwem Victorii. Chociaż dużo ich różni to jedna rzecz je łączy - chłopcy. Jak podróże między światami wpłyną na dotychczasowe życie dziewczyny?. Z czym Victoria będzie musiała się zmierzyć?.

Książka utrzymana w lekkim stylu. Jej czytanie to czysta przyjemność. Nie wiadomo, kiedy trafia się na ostatnie strony książki. Autorka doskonale odnajduje się w tematyce równoległych światów. Wszystko to za sprawą jej zainteresowań w tym obszarze. Wątek główny to przede wszystkim przenoszenie się do innych wymiarów. Innym wątkiem jest jak...

Czytamozmroku | 2019-05-23

“Cynamon chłopaki i ja” to zabawna i intrygująca powieść młodzieżowa, która dzięki szczypty magii o zapachu cynamonu przenosi główną bohaterkę, Vicky do równoległego świata. Wszystko w nim wydaje się inne, jednak przyglądając się odrobinę dłużej, można znaleźć wiele pasujących cech.

Vicky podczas swoich podróży zamienia się miejscami z nią samą, nie taką samą, bo Vicky ze świata równoległego jest i inna i przysparza jej wiele problemów. Na początku wydaje się, że oprócz paru niewinnych zmian nic innego się nie dzieje. Jednak kilka przeskoków później nastolatka jest przekonana, że druga JA próbuję namieszać w jej życiu.

Przeskoki są niespodziewane, ale Vicky rozpoznaje ich nadejście po zapachu cynamonu. To niecodzienne zjawisko, o którym wie jedynie jej najbliższa przyjaciółka, Pauli. Stara się pomóc nastolatce wyjaśnić wszystko w logiczny sposób. Lecz czy logiczne wyjaśnienie istnieje? Z czym będzie musiała się zmierzyć nastolatka w swoich dwóch światach?

“Wisi mi to, głupia...

Jadzia | 2019-05-17
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo długo zabierałam się za tą książkę. Uważałam, że w moim wieku już nie wypada czytać takich książek.(Książka z rodzaju Young adult zwłaszcza dla dziewczyn) Obawiałam się, że uznam ją za zbyt dziecinną i szybko będę żałować, że straciłam na nią czas. Tymczasem już po rozdziale zaczęłam żałować, że tak późno się za nią zabrałam. Książka jest cudowna, wciągająca i nie można się od niej oderwać. Jednym zdaniem: Dagmar Bach odwaliła dobrą robotę! Dzięki niej z każdym zapachem cynamonu ja będę przeskakiwać do świata z jej opowieści.
Zastanawialiście się kiedyś co by było gdybyście byli inną wersją siebie? Jak mogłoby wyglądać wasze alter ego? Albo co by było gdyby? Albo jak to jest być w ciele kogoś innego ?
Na te pytania w sposób opowieści o przygodach pewnej dziewczyny odpowiada nam Dagmar Bach w swojej książce „Cynamon, chłopaki i ja”. W opowieść o nastolatce wplata swoje odpowiedzi na te pytania i tak jak ona to widzi. Główna bohaterka, Victoria jest prawie normalną...