Start level 1

Okładka książki Start level 1 Roland Janotta
Okładka książki Start level 1
Roland Janotta Wydawnictwo: Wydawnictwo WasPos Cykl: Start (tom 1) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Start (tom 1)
Wydawnictwo WasPos
2018-09-19
2018-09-19

Okładka książki O!Fka: Literacki Kwartalnik Fantastyczny #4 Bartosz Berezowski, Katarzyna Borucka, Wojciech Dyrda, Roland Janotta, Redakcja magazynu O!Fka, Artur Olchowy, Maja Olender, Szymon Płuska, Katarzyna Talar, Patryk Tomala
O!Fka: Literac... Bartosz Berezowski,...

Self-publishing. Słaba korekta. Sama historia to zapis grania w grę. Masa tabelek, nawiązań. Rzadko grywam, więc pozostawiam bez oceny. Raczej dla miłośników RPG.

Świetna historia, jako że od czasu do czasu gram w różne gry to pozycja mi się podoba, dla fanów gatunku pozycja wręcz obowiązkowa. Lekko się czyta, no ale to zakończenie - kosmos! Trzeba jedynie przymknąć oko na błędy (głównie literówki).

Gry, podobnie jak książki, często stają się formą ucieczki od szarej, nudnej, przepełnionej kłopotami rzeczywistości. Dają swym odbiorcom naprawdę dużą dawkę swobody, pozwalają poczuć się pewniej, spełnić marzenia. Sam proces tworzenia postaci jest wyjątkowy, gdyż w zasadzie otrzymujemy nowe, ciekawsze, często niemożliwe do spełnienia w realnym świecie życie. Pasjonujące przygody, postacie nie z tego świata, magiczne zdolności, wszystko to zdaje się być lepsze i łatwiejsze niż problemy, którym trzeba stawić czoła na co dzień. Niestety, gdy nagle gra staje się prawdziwym życiem, dość szybko wychodzi na jaw, iż wcale nie jest taka prosta, jak to się mogło początkowo zdawać.

"Ciekawe, jak by to było, gdybym został w domu? Prawdopodobnie byłbym dalej w tym samym pokoju, z tym samym komputerem, co każdego dnia, a moje życie nie przyniosłoby nic dobrego, a tutaj może jednak coś innego osiągnę niż życie z dnia na dzień."

Pierwszy raz miałam styczność z taką formą powieści, gdzie akcja rozgrywa się w świecie gry komputerowej i muszę przyznać, że autor naprawdę się postarał. Misternie skonstruowana fantastyczna rzeczywistość jest filarem tej pozycji, nadaje jej wyjątkowego klimatu i funduje czytelnikom niezapomnianą, pełną ekscytujących przygód podróż w nieznane. Wszystko jest tu dopracowane, drobne elementy dopełniają się tworząc w ten sposób trwalszą całość. Jak to w grach bywa, każde działanie zwiększa poziom doświadczenia, otwiera nowe możliwości, pokonywanie przeszkód i wrogów gwarantuje awans i materialne nagrody. Co pewien czas nasz bohater sprawdza starannie swoje statystki, dzięki czemu czytelnik otrzymuje wgląd do tabelek przedstawiających jego status. Informacje o nagrodach czy nowych, niespodziewanych umiejętnościach pojawiają się spontanicznie, a biorąc pod uwagę, iż Henry nie idzie na łatwiznę i często kroczy nową drogą i odkrywa nieznane, bonusy te wyskakują wyjątkowo często.

Główna postać nie należy do bohaterów sztampowych. Swoimi wyborami zaskakuje nawet najbardziej doświadczonych graczy, łączy elementy wykluczające się, obiera inne drogi, intensywnie trenuje i starannie rozwija wszelkie umiejętności. To osoba obrotna, pracowita i rezolutna, a na dodatek obdarzona dobrym sercem, dzięki czemu momentalnie zyskuje sympatię czytelnika, jak i pozostałych bohaterów. Ewidentnie widać, że Henry w realnym świecie posiadał smykałkę do tego typu działań, dlatego mimo początkowych trudności, dość szybko odnalazł się w nowej, niespodziewanej rzeczywistości. Z zapartym tchem śledziłam jego zaskakujące losy i kibicowałam mu całym sercem, mimo że dotychczas z pewnością nie uważałam się za fankę gier.

Pióro autora należy do lekkich i przystępnych, dlatego książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie. Całość dopieszcza duża dawka emocjonujących dialogów, dzięki czemu właściwie kartki same przelatują przez palce. Ogromną zaletą jest nieprzewidywalność, już sama świadomość, iż w grze może zdarzyć się w zasadzie wszystko, skutecznie podkręca atmosferę. Połykałam kolejne kartki z wypiekami na twarzy i z entuzjazmem wyczekiwałam nowych postaci nie z tego świata, a także pasjonujących, lecz mrożących krew w żyłach przygód. Mimo że Henry dość szybko przekonał się, że życie w wirtualnym świecie wcale nie należy do nieskomplikowanych, to jednak odnalazł tu prawdziwych przyjaciół, dzięki którym powrót do normalnego domu przestał być istotny. Tylko czy w tej grze to na pewno on decyduje, którą drogę wybierze? Czy ktoś ma większy wpływ na bieg wydarzeń?

"Z początku myślałem, że życie w takim świecie jest łatwe, proste i przyjemne, ale im dłużej tu byłem, tym bardziej miałem wrażenie, że moje poprzednie życie było łatwiejsze i lepsze zarazem, a już na pewno prostsze."

"Start Level 1" to porywająca, pasjonująca, przepełniona niespodziankami, dopracowana w każdym szczególe, hipnotyzująca powieść, która Was pochłonie już od pierwszej strony. Interesująca, nieprzewidywalna fabuła, nietuzinkowe postacie, niespotykane istoty nadprzyrodzone, magiczne, typowe dla gier zdolności, pasjonująca walka o osiągnięcie wyższego poziomu, lecz także o przeżycie, a wszystko nakreślone wyjątkowo przyjemny piórem polskiego autora, o którym niebawem z pewnością będzie głośno. Jeśli macie ochotę na niezapomnianą przygodę w głąb ekscytującej, wirtualnej rzeczywistości, w której zdarzyć może się w zasadzie wszystko, koniecznie musicie poznać losy Henry'ego i jego wyjątkowych przyjaciół! Polecam gorąco!

Fabuła jest dobra, pomysł nawet bardzo i szczerze liczę na kontynuację. Jednak po przeczytaniu naszła mnie taka refleksja, słowo jednakże występuje chyba średnio raz na stronę. Korekta całkowicie położyła sprawę, niektóre zdania są całkowicie niepoprawne gramatycznie. Mam nadzieję, że następna część będzie napisana po polsku, a nie po polskiemu.

Książka ta oparta na motywie życia w grze posiada mocne jak i słabe strony. Na pochwały i zachwyty zasługuje sam świat wykreowany przez autora. Przemyślany, tajemniczy i ciekawy. Z fascynacją odkrywałam, każde jego elementy. Pomysł na fabułę nie jest czymś odkrywczym, jednak ja nie czytałam jeszcze książek z owym motywem. Dlatego to według mnie zasługuje na kolejny plus, bo z zainteresowaniem śledziłam poczynania bohatera. Najsłabszym dla mnie ogniwem, składnikiem, który według mnie zepsuł całą sałatkę niczym nie dobry kiszony ogórek to sam Henry. Nie poczułam z nim żadnej więzi, a jak wiesz rzadko kiedy marudzę na główne postaci. Owszem jego przygody są ciekawe i historia, jednak on sam jest dla mnie postacią bez charyzmy, spłaszczoną wręcz momentami nijaką, podobną do innych bohaterów. Jest on niezbędny do poznania całego świata, bo dzięki niemu zwiedzamy wspaniałe miejsca, jednak mnie nie zachwycił. Mam na obecną chwilę do niego nijaki stosunek. Wiem, że to 1 tom i mam nadzieję, że Henry zmieni swój smak i dopasuje się do naszej smakowitej sałatki, bo ewidentnie odstaje od niej owym niedopracowaniem. Niczym Miszel ( celowy zabieg) dam mu fartucha z nadzieją, że poprawi się przy następnym daniu. Co do formy mamy do czynienia z dziennikiem. Czyli nie mamy rozdziałów , a podział na dni i to mi się podobało. Bowiem forma gry zostaje cały czas utrzymana. Procenty, tabelki z punktami uwiarygodniają całą tą historię. Język jest prosty co według mnie jest kolejnym plusem. Jestem bardzo ciekawa kolejnego tomu. Książka w ogólnym rozrachunku wypada dobrze. Choć wiem, że przez jej specyfikę ( fanastyczno- graczową) nie jest uniwersalna i nie każdy po nią sięgnie, to mimo to zachęcam do jej spróbowania

Nie­dawno w moje ręce tra­fiła książka „Start. Level 1” autor­stwa Rolanda Janotta. Opo­wiada o grze, w któ­rym główny boha­ter gra w grze, która polega na oca­le­niu jego życia.

„Start level 1, opo­wiada histo­rię zwy­kłego czło­wieka, który nagle budzi się w innym świe­cie. Henry, począt­kowo wyco­fany ze spo­łe­czeń­stwa ma na celu jedy­nie prze­ży­cie. Oka­zuje się, że nowy świat jest speł­nie­niem jego marzeń. Obo­wią­zuje tam sys­tem gier, roz­wi­ja­nie się poprzez zdo­by­wa­nie doświad­cze­nia. Cała książka opiera się na tzw. „boskiej grze”, według któ­rej kolejni bogo­wie przy­wy­wają do tego świata setki ludzi, szu­ka­jąc tym samym wybrańca, który sta­nie się pion­kiem w ich roz­grywce. Boha­ter, w miarę pozna­wa­nia świata, w któ­rym przy­szło mu żyć, poj­muje, że sama boską gra nie jest taka pro­sta jak mu się począt­kowo wyda­wało”.

Autor ma lek­kie pióro. Boha­terowie są nie­prze­wi­dy­walni. Bar­dzo dużo w książce dia­lo­gów, a mniej opi­sów. Akcja dobrze roz­wi­nięta. Bar­dzo cie­kawe dia­logi. Dość szybko się czy­tało. Boha­terowie zasko­czyli mnie swoją postawą do walki w grze i zdo­by­wa­niem punk­tów za grę. Bar­dzo cie­kawa histo­ria, o tym jak grać, by zdo­by­wać pozy­cję wyżej i nagrody. Książka mnie wcią­gnęła i to bar­dzo. Treść dla mnie była czy­telna i zro­zu­miała. Ta książka jest prze­zna­czona dla fanów gier. Jeśli lubisz grać w gry, to przy­pusz­czam, że ta książka przy­pad­nie Ci do gustu. Zachę­cam Was, dro­dzy czy­tel­nicy do kupna tej przy­jem­nej lek­tury. Uwa­żam, że książka jest warta uwagi. Pole­cam! Ocena 5/5.

Wydaw­nic­twu WasPos dzię­kuję ślicz­nie za egzem­plarz do recenzji

Wydawnictwo WasPos

Historia jest świetna, wciągająca i bardzo ciekawa. Jednak styl, w jakim jest napisana, to jedna wielka katastrofa. Tekst jakby żywcem wyjęty z nieudolnego translatora, choć o ile mi wiadomo, autor jest Polakiem. Mnóstwo błędów stylistycznych, niepoprawna odmiana, przecinki rozmieszczone jakby zupełnie przypadkowo. Średnio w co drugim zdaniu te same słowa, czasem nawet w jednym powtórzone kilkukrotnie (jednakże, o dziwo, w sumie...). Zdania często zupełnie nielogiczne, trzeba się zastanawiać nad ich sensem. Nie rozumiem jak można coś takiego wydać i sprzedawać. Jednak chętnie poznam ciąg dalszy opowieści, ale mam nadzieję chociaż na zmianę osoby, która robiła będzie robiła korektę książki, bo zadanie zdecydowanie ją przerasta.

Ebook dostałam od przyjaciółki z dość dobrą opinią. Jak na osobę czytającą mało i będącą sceptycznie nastawioną do takiej tematyki przyznam że czytało się lekko i nawet przyjemnie. Książka dobra na chwilę przerwy, chociaż pod koniec atmosfera zgęstniała, a moment zakończenia książki pozostawił bardzo wiele domysłów i chęć poznania dalszych wydarzeń.

• Przeczytane w 2019
  • Fantastyka/science fiction