Arlo Finch i Dolina Ognia

Jaguar
2019-04-03
2019-04-03
Dominika Repeczko
dla dzieci dla młodzieży literatura młodzieżowa magia

Przyjemnie się czytało. Książka przeznaczona dla młodszego czytelnika ale i starszy będzie mógł oderwać się od rzeczywistości i miło spędzić czas.

Przyjemna i momentami zabawna historia o młodym Arlo. Stanowi połączenie klimatu fantasy z przyziemnym życiem. Nie mam pojęcia do jakiej grupy wiekowej jest ona kierowana, ale ja się świetnie bawiłam czytając ją, jeżeli są kolejne części to chętnie po nie sięgnę.

Świetna książka dla młodego pokolenia. Czytałam ją razem z synem i przyznam szczerze że i mnie mocno wciągnęła ☺️ pobudza wyobraźnię 😉

Świetnie opisany świat i skauci-strażnicy. Mam jednak nadzieję na drugą część, bo w tej praktycznie żadna z tajemnic się nie wyjaśniła.

Arlo Finch- dwunastolatek, który przeprowadza się do miasta Pine Mountain w Kolorado. Po kilku dniach odkrywa, że otaczający las wykazuje się zdarzeniami magicznymi, a siły, które go zamieszkują są bardzo niebezpieczne. Chłopak postanawia poskromić nieokiełznaną dziką magię, która zagraża jego życiu. Wykorzystuje do tego umiejętności skauta wykazuje się podstawowymi wartościami takimi jak lojalność, odwaga, życzliwość oraz prawda. Czy młody Arlo podoła takiemu wyzwaniu? Kto zwycięży- siły dobra czy też siły ciemności? Ostatnia walka właśnie się rozpoczęła...

"Arlo Finch i Dolina Ognia" autorstwa John'a August'a jest książką przygodową zawierającą w sobie szczyptę magii. Opowiada ona historię młodego chłopaka, który próbuje uratować małe miasteczko od czyhającego na nie zła.

Pozycja książkowa, którą dzieli się ze swoimi czytelnikami John August jest w mojej opinii skierowana w sposób szczególny do młodszego pokolenia. Idealnie sprawdzi się jako książka na początek przygody z czytaniem.

Dzięki łatwemu językowi i sposobie przekazania treści historia jest przejrzysta i prosta w odbiorze. Czytelnik szybko może pochłaniać kolejne strony, aby móc dowiedzieć się jak potoczą się losy bohaterów.

Podsumowując, "Arlo Finch i Dolina Ognia" bardzo mi się podobała, ponieważ dała mi swoistą odskocznię od codzienności. Zanurzenie się w świecie magii i czarów przeniosło mnie do innego świata dzięki czemu ta powieść rozkochała mnie w sobie.

Kupiłam bo spodobała mi się okładka :) :) i chętnie przeczytam kolejną część o ile zostanie u nas wydana. Bardzo przyjemna młodzieżówka, bardzo fajnie się czytało. Może ciut za dużo opisów zmagań drużynowych Strażników, ale jest tu tak naprawdę i przygoda i tajemnica, która tak naprawdę dopiero będzie się przed czytelnikiem odkrywać. Nie żałuję zakupu i nie żałuję tych dwóch wieczorów, podczas których ją przeczytałam

Ostatnio postanowiłam sobie, że więcej będę sięgać po książki dla młodszych czytelników. Ja uwielbiam takie klimaty, gdzie historia nie jest mocno skomplikowana, ale można się przy niej naprawdę świetnie bawić. Dlatego w końcu postanowiłam przeczytać książkę, która na mojej półce zalegała już sporo. “Arlo Finch I Dolina Ognia” to książka, o której za wiele nie słyszałam w strefie blogosfery. Jednak czy warto mówić o tej książce? Jest ciekawa I odpowiednia dla naszych młodszych braci czy sióstr?

Arlo Finch to dwunastoletni chłopiec, który wraz z siostrą i mamą przeprowadza się do Pine Mountain. Małej miejscowości położonej w Kolorado. Chłopiec stara się przywyknąć do nowej I zarazem dziwnej sytuacji. Nie pomaga mu w tym fakt, że widzi, rzeczy oraz ludzi, których nie może dostrzec nikt poza nim. Gdy w nowej szkole poznaje znajomych, postanawia za ich namową wstąpić do Strażników. Jednak, mimo że rola skauta nie wydaje się wymagająca, to zbliża się niebezpieczeństwo, z którym będą musieli sobie poradzić.

W książce bardzo wiele się dzieje, czytelnik po prostu nie ma czasu, aby się zacząć nudzić. Fajne krótkie rozdziały I duża czcionka sprawia, że przez książkę się po prostu płynie. Jednak czegoś mi zabrakło w tej pozycji. Nie potrafiłam dokładnie określić czego, jednak po przeczytaniu tej książki poczułam, że czegoś w niej ważnego nie było. I ja wiem, że to pierwszy tom serii I wiele wątków się jeszcze wyjaśni, ale nie wiem, czy poleciłabym tę książkę mojej siostrzenicy. Ona uwielbia np. Kroniki Jaaru i była nimi oczarowana, jednak ta chyba jest skierowana do jeszcze młodszych osób, niż te 12-letnie. Ja po drugi tom pewnie sięgnę, bo jestem ciekawa co tam słychać u Arlo, i zobaczę czy w kolejnych tomach odnajdę to, czego mi zabrakło. Książkę przeczytałam w niecałe 3 godziny także, polecam, bo to książeczka po prostu na raz.

Trochę zajęło mi przeczytanie tej książki córce. To nie dlatego, że się nie podobała, wręcz przeciwnie. Kwestia tego, że czytałam ją młodej do snu i czasami po kilku stronach padała. :) Nadrabiałyśmy w ciągu dnia, ale jest to dość (może nie gruba) ale jedna z obszerniejszych książek i nie poszło nam to za szybko. :)
Nie zmienia to faktu, że świetnie się przy niej bawiłyśmy. Arlo to bardzo ciekawy, pełen energii chłopiec. Jego przygody, wyprawy były zdecydowanie intrygujące i godne poznania. Działo się tu mnóstwo. pełno akcji i choć były momenty, w których myślałam, że Zuzia się wystraszy - ona przyjmowała je na "klatę" i jak gdyby nigdy nic zadowolona słuchała dalej. :D W takich chwilach uświadamiam sobie, że moje dziecko robi się coraz starsze i coraz mniej rzeczy ją przeraża.
Książka absolutnie w naszych gustach. Teraz w planach mamy "Akademię dobra i zła". Choć słyszałam, że jest to książka mogąca moje dziecko "przestraszyć" - młoda chce spróbować, więc będziemy czytać. Jeśli się okaże, że nie jest to powieść dla niej, po prostu odłożymy ją i poczekamy na odpowiedni moment. Jeszcze nam się takie coś nie zdarzyło, ale różnie bywa. :)
Po Arlo Fincha śmiało sięgajcie z dzieciaczkami. Zapewni wam mnóstwo wrażeń i niesamowitej magii. :) Polecam.

Nie zmienia to faktu, że świetnie się przy niej...

Książki dla młodszej młodzieży od jakiegoś czasu stały się dla mnie mniej atrakcyjne. Starzeję się i obecnie wolę czytać o bohaterach mniej więcej w moim wieku lub starszych. Jednak gdy dostałam propozycję przeczytania książki Johna Augusta pod tytułem „Arlo Finch i Dolina Ognia” nie mogłam się powstrzymać i natychmiast zgodziłam się ją zrecenzować. Duży wpływ na podjęcie takiej decyzji miała, nie ukrywam, przecudowna okładka. Jednak nie tylko ona skusiła mnie do tej powieści. Przede wszystkim chciałam dzięki niej cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa, w którym właśnie tego typu historie królowały. Przyznam szczerze, że niewiele się po lekturze tej powieści spodziewałam. Nieco ją zlekceważyła, czego bardzo żałuję.

Liczyłam na lekką fantastyczną opowieść z niezbyt skomplikowaną fabułą i być może z kilkoma znanymi mi schematami. Do stałam jednak powieść, która pochłonęła mnie już od pierwszej strony i zabrała w magiczną przygodę, podczas której znowu odkryłam w sobie dziecko. Książka nie ma ani trochę banalnej fabuły. Może nie ma w niej zbyt wiele intryg, ale jest bardzo złożona i tajemnicza. Składa się z zagadek, które wraz z bohaterami odkrywamy, jednocześnie zaplątując się w sieć kolejnych niewyjaśnionych zdarzeń. Dzięki temu czytelnik nie ma szans, by zacząć się nudzić. Ciągle bowiem się coś dzieje. Ponadto koncept powieści wcale nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Niewiele znajdziemy tutaj szablonowych wątków. Autor postawił na oryginalność i stworzył coś, czego jeszcze nie było. W dzisiejszych czasach i przy tym gatunku jest to bardzo trudne zadanie, jednak autor mu podołał, za co należy mu się ogromne uznanie.

Cała recenzja:

Bardzo dobra i co najważniejsze - wciągająca ksiązka.

Bardzo dobra i co najważniejsze - wciągająca ksiązka.

• Młodzieżowe
  • 2019 (121)