Arlo Finch i Dolina Ognia

Wydawnictwo: Jaguar
Arlo Finch in the Valley of Fire
przygodowa
Incognityzm

Dwunastoletni Arlo Finch przeprowadza się do Pine Mountain w Kolorado. Odkrywa, że las otaczający miasto jest magiczny, a zamieszkujące go siły są bardzo niebezpieczne. Na szczęście zaprzyjaźnia się z Indrą i Wu, dzięki którym dołącza do patrolu Skautów. Dowiaduje się, jak poskromić dziką magię, która najwyraźniej czyha na jego życie. Wykorzystując nabyte umiejętności staje oko w oko ze swoim wyjątkowym przeznaczeniem i weryfikuje wartości, które są podstawą Przysięgi Skauta: lojalność, odwagę, życzliwość i prawdę.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Wydawnictwo

SylwiaAnna | 2019-05-15
Przeczytana: 12 maja 2019

"Przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda..." Tak, właśnie... każdego zdania szkoda, nawet każdego wyrazu szkoda. Ciągle coś się dzieję, akcja jest pełna zwrotów i wywołuje co chwilę inne emocje, od uśmiechu, poprzez śmiech, po dreszczyk obawy, a nawet ciarki na plecach ze strachu. Co chwilę pojawiają się na kartkach powieści nowe, dziwne ( dotąd niespotykane) stwory, z którymi zmierzyć musi się dwunastolatek. Ta historia jest jak worek św. Mikołaja. Tylko zamiast zabawek, znajdują się w niej przeróżne pomysły, zaskakujące i nieprzewidywalne. Każdy rozdział to kolejny epizod. A mimo to wszystko tworzy spójną całość, którą jak przystało na literaturę skierowaną do dzieci i młodzieży, czyta się bardzo szybko. To zasługa między innymi prostego języka, pozbawionego górnolotnych stwierdzeń i wyszukanych wyrażeń ( brawa dla tłumacza Dominiki Repeczko, która stanęło na wysokości zadania). To także zasługa opisów, które w malowniczy sposób oddają miejsce, w którym dzieje się akcja powieści...

Zaczytana_Panna | 2019-05-05
Przeczytana: 04 maja 2019

Świetna powieść, zarówno dla młodszych czytelników, jak i tych starszych :) Jak na fantastykę przystało, pełno tutaj niesamowitych istot oraz wartkiej akcji. Autor wykreował świetnych bohaterów i dzięki temu, że nie ma ich zbyt wielu czytelnikowi jest łatwiej połapać się w tym, kto jest kim i polubić ich lub tez nie pałać do nich zbyt gorącymi uczuciami. Fajnym "dodatkiem" do opowiadanej historii są piękne, wręcz magiczne ilustracje, chociaż nie są one kolorowe, to oddają w pełni przekazywaną historię. Polecam, bo naprawdę ciężko się oderwać :)

Mallorey | 2019-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Każdy z nas jest na swój sposób inny, wyróżniamy się charakterami, kolorami włosów, oczu czy też upodobaniami, jednak właśnie tacy jesteśmy. Niczym płatki śniegu w zimowy poranek. Nie ma dwóch takich samych osób, gdyż każdy z nas ma sobą zupełnie co innego do zaprezentowania.

Arlo Finch to postać, która wyróżnia się w sposób szczególny. Nie dość, że natura obdarzyła go dwukolorowymi oczami, to jeszcze posiada on pewną osobliwość. Jako dziecko słyszał głosy, które biegiem czasu ucichły. Ponadto już dawno przyzwyczaił się do przeprowadzek, jednak gdy jego ojciec został zmuszony do opuszczenia kraju i wyjazdu do Chin, wraz z matką i siostrą przeprowadzali się znacznie częściej.

Przenieśli się do niewielkiego domu znajdującego się pośrodku lasu niedaleko tak maleńkiej wioski, że trudno było odnaleźć ją na mapach. Nawet tych elektronicznych. Już pierwszego dnia pobytu w tamtym miejscu zobaczył psa. Tyle że później okazało się, że zwierzę zdechło lata temu. Jednak to wszystko było...

KittyAilla | 2019-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Dobrze wiecie, że często czytam książki dla młodszych czytelników, a historia Arlo zdecydowanie się do takich zalicza. Język książki jest bardzo prosty, ale jednocześnie autor wplótł w treść ważne życiowe wartości, jak lojalność czy wagę pracy zespołowej.

To nie tylko historia o magii. Całą historię poznajemy oczami Arlo i chociaż autor zastosował narrację trzecioosobową, daje nam bardzo bogaty wgląd w myśli głównego bohatera. I to właśnie on przekazuje czytelnikowi pewne wartości, często zastanawiając się nad ich istotą. Jednak magia czy też Cudowność odgrywa znaczącą rolę. Czytelnik nie będzie miał problemu ze zrozumieniem praw, jakie rządzą światem w powieści, ponieważ poznajemy je razem z Arlo. Tempo akcji natomiast dostosowane jest do wydarzeń, które mają miejsce, a zakończenie skłania ku intensywnym rozmyślaniom, co stanie się w kolejnym tomie! Tym bardziej, że w opowieść autor wplata wątki, które zdecydowanie zostaną rozwinięte, a mega intrygują.

Wierność, lojalność nie...

Carmen | 2019-05-12