Drogi Martinie

Wydawnictwo: NieZwykłe
karollllllla

To surowa, fascynująca i niezaprzeczalnie prawdziwa książka. W swoim oszałamiającym debiucie, w którym odważnie mierzy się z zagadnieniem stosunków międzyrasowych w Ameryce, Nic Stone dołącza do tytanów tego trudnego tematu, takich jak Jason Reynolds i Walter Dean Myers. Justyce McAllister jest jednym z najlepszych uczniów w roczniku i planuje studia na renomowanym uniwersytecie – ale dla...

Justyce McAllister jest jednym z najlepszych uczniów w roczniku i planuje studia na renomowanym uniwersytecie – ale dla policjanta, który właśnie zakuł go w kajdanki, nie ma to żadnego znaczenia. Choć Justyce opuścił niebezpieczną dzielnicę, w której się wychował, nie może uciec od szyderstw dawnych kolegów i drwin uczniów z nowej szkoły. Pomocy szuka w naukach Martina Luthera Kinga. Ale czy są wciąż aktualne? Żeby się przekonać, Justyce zaczyna pisać do niego listy. Pewnego dnia wybiera się na przejażdżkę ze swoim najlepszym przyjacielem Mannym. Opuszczają szyby, podkręcają muzykę… na tyle głośno, że wywołują furię u jadącego obok białego gliniarza po służbie.

„Nie możecie przegapić!”
Angie Thomas, autorka bestsellera „New York Timesa”, The Hate U Give

źródło opisu: niezwykłe

źródło okładki: niezwykłe

WolneLitery | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Spodziewałam się, że będzie trochę dłuższa. Ma ona jednak zaledwie 199 stron i czyta się ją naprawdę w błyskawicznym tempie. Książka z przesłaniem - ZDECYDOWANIE! Jest to debiut Nic Stone i uważam, że to co chciała osiągnąć napisaniem tej książki zdecydowanie jej się udało.
Całą misją powieści jest to, że chciała ona spojrzeć na obecne sytuacje oczami i nauką Martina Luthera, który jak wiadomo walczył o równość i prawa obywatelskie. Jest to historia Justyca, który będąc czarnoskóry doświadcza sporo ataków, zarówno na siebie, jak i na otaczające go osoby. Pomocą dla niego mają być nauki Martina Luthera Kinga - sprawdza tym samym czy cały czas są one aktualne. W książce pisze on do niego listy i to właśnie nimi przeplatana jest ta książka.
Widzimy jego ból, wahanie, niepewność. W pewnym momencie sam nie wie co powinien myśleć o sobie i otaczających go osobach. Historie zawarte w tej książce o tym, jak traktowani są czarnoskórzy w Ameryce są prawdziwe. W tej książce przeplata się ich...

Luna_czyta | 2018-11-07

"Za każdym razem, gdy włączam wiadomości i słyszę o kolejnym zastrzelonym czarnym, dociera do mnie, że ludzie widzą we mnie zagrożenie, a nie istotę ludzką."

Justyce McAllister to jeden z najlepszych uczniów w roczniku; jest dobrym chłopakiem, którego marzeniem jest dostanie się do Yale. Mimo iż opuścił niebezpieczną dzielnicę, w której się wychował, życie nadal nie jest dla niego łatwe. Rasizm dotyka go na każdym kroku - choćby wtedy gdy policjant bezpodstawnie zakuwa go w kajdanki. Justyce szuka ukojenia w naukach Martina Luthera Kinga pisząc do niego listy. Pewnej nocy jedzie na przejażdżkę ze swoim najlepszym przyjacielem. Okazuje się, że podkręcili muzykę na tyle głośno, iż wywołują furię u jadącego obok białego gliniarza. Czy to może skończyć się dobrze?

Książka "Drogi Martinie" jest debiutem Nic Stone i muszę przyznać - bardzo udanym. Porusza ona temat rasizmu we współczesnym świecie, a jej akcja równie dobrze mogłaby być oparta na faktach co znowuż nie jest do końca...

Karolina | 2018-11-15
Przeczytana: 19 października 2018

Zapewne zauważyliście, że w ostatnich latach zaczęto przykładać ogromną wagę do tego by w powieściach odzwierciedlają różnorodność z jaką spotykamy się na co dzień w prawdziwym życiu; by wśród bohaterów przewijały się postacie o różnym kolorze skóry, pochodzeniu, orientacji seksualnej czy z pewnymi niepełnosprawnościami; a także by problematyka związana z przejawami dyskryminacji stanowiła element fabuły. Mam wrażenie, że niektóre z tych tematów nie są nam tak bliskie jak choćby Amerykanom, ale i tak coraz więcej historii wpisujących się w hasło „We need diverse books” dociera na polski rynek wydawniczy. Choćby „Drogi Martinie”.

Justyce McAllister jest jednym z najlepszych uczniów na swoim roku, unika podejrzanego towarzystwa i troszczy się o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale też swoich znajomych. Ale to i tak nie wystarcza by uniknąć kłopotów - chłopak zostaje zakuty w kajdanki i odprowadzony do aresztu tylko dlatego, że chciał pomóc swojej pijanej byłej dziewczynie. ...

Heather | 2018-11-12
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione

Temat czarnoskórych w Ameryce po raz kolejny pojawił się na pierwszym planie powieści dla młodzieży. Czy słusznie? Moim zdaniem - zdecydowanie. Gdzie indziej powinniśmy szerzyć głos rozsądku i świadomości, jeśli nie w młodym pokoleniu?

Byłam ogromnie ciekawa czym zaskoczy nas autorka. Czy podejmie się tematu w humorystycznym stylu? A może zaleje nas falą smutku i dołującego, rzeczywistego życia? Obie wersje w umiejętnych rękach wypadłyby dobrze, więc nie miałam swojego typu. Otrzymałam jednak połączenie tych dwój form - z jednej strony swobodną narrację bez szczególnie negatywnych emocji, posypaną szczyptą czarnego humoru z życiowymi, bardzo mądrymi odniesieniami aktualnych sytuacji. I taka forma ogromnie przypadła mi do gustu.

Historia opowiada losy Justyce McAllist. To inteligentny chłopak, który właśnie zakończył szkołę i patrzy w stronę swojej przyszłości na uniwersytecie. Jednak nie może uciec spod piętna swojego społeczeństwa, które zatracone w rasizmie uwielbia dręczyć...

Przeczytana: 04 listopada 2018

Nie przywykłam do czytania tego typu książek, dlatego też długo przygotowywałam się, żeby w końcu się za nią zabrać i zapoznać z przedstawioną w niej treścią, która tak na marginesie była genialna, ale o tym później. Uwielbiam Amerykę i wszystkie książki, których akcja dzieje się na tym kontynencie - np. akcja "Zabić Sarai" działa się w Meksyku, a jak wiadomo jest to jedna z moich najulubieńszych książek tego roku - i dotychczas tylko jednokrotnie spotkałam się z książką dotyczącą rasizmu i wyśmiewania osób o innym kolorze skóry. Dlatego też byłam niezmiernie ciekawa, co ma mi do zaoferowania Nic Stone i czy jej twórczość mnie przekona - co tak na marginesie jej się udało.

Autorka w prosty i intrygujący zarazem sposób przedstawia nam swoją wizję świata, z którym najprawdopodobniej każdy z nas się spotkał, czy to w książce, filmie lub na własnym przypadku. W dodatku robi to w taki sposób, że jej opowieść potrafi chwycić za serce i pozostawić po sobie trwały ślad. Tak trwały, że już...

tosieńka | 2018-10-29

Witajcie, przychodzę do Was po raz pierwszy z recenzją książki, którą otrzymałam od wydawnictwa. Nie mogłam się doczekać jej przeczytania. Czy spełniła moje oczekiwania? Przekonajcie się, czytając poniższą recenzję :) Bohaterem powieści "Drogi Martinie" autorstwa Nic Stone jest czarnoskóry siedemnastoletni Justyce, który świetnie się uczy, jest dobrym chłopakiem i ma wielkie plany na przyszłość. Jednak na każdym kroku spotyka trudności w ich realizacji- od mniejszych aż po takie, w wyniku których ląduje przyciśnięty do ziemi i skuty kajdankami. Żeby dać upust żalowi i złości, zaczyna pisać listy do osoby, którą podziwia- wielebnego Martina Luthra Kinga.

Może zacznę od plusów tej książki. Z całą pewnością pomysł z pisaniem listów był świetny, zwłaszcza, że Martin Luther King to bardzo ciekawa postać historyczna. I rzeczywiście listy są chyba najlepszą częścią tej książki. Książkę czyta się bardzo dobrze i szybciutko, bo mi (a ja czytam powoli) zajęła tylko kilka godzin.

Niestety...

„Drogi Martinie” to pierwsza książka Nic Stone. Wydawnictwo Niezwykłe po raz kolejny udowodniło, że książki jakie wydaje mają ukryte przesłanie, które można odczytać między wierszami lektury, a przy okazji szerzej pomyśleć o dzisiejszym świecie.

Zanim jednak przejdę do krótkiego opisu fabuły tej pozycji, chciałam Wam przytoczyć słowa z Wikipedii, kim był tytułowy Martin.

Martin Luther King Jr.(ur. 15 stycznia 1929 w Atlancie, zm. 4 kwietnia 1968 w Memphis) – pastor baptystyczny, lider ruchu praw obywatelskich, działacz na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej, laureat pokojowej Nagrody Nobla z roku 1964, człowiek roku 1963 magazynu „Time”. Zamordowany 4 kwietnia 1968 przez przeciwników politycznych.

Pewnej nocy, po ostrej imprezie Melo, była dziewczyna Justyce, zalana w trupa nie może dotrzeć do swojego samochodu, aby wrócić do domu. Co gorsza, chce...

siemamoniaczyta | 2018-11-16
Na półkach: Przeczytane, Mam