Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku

Okładka książki Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku Joanna Krzyżanek
Okładka książki Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku
Joanna Krzyżanek Wydawnictwo: Debit Cykl: Ignaś Ziółko gotuje (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Ignaś Ziółko gotuje (tom 3)
Debit
2018-09-12
2018-09-12
dla dzieci edukacyjne warzywa

Okładka książki Dobranocki na pogodę i niepogodę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Joanna Fabicka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Maria Łastowiecka, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Jaki znak twój... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Kubuś i Przyjaciele. Biblioteka Bajek Thea Feldman, Catherine Hapka
Kubuś i Przyja... Thea Feldman, Cathe...

Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku", to wspaniała i pyszna książka! Dlaczego? Już opowiadam! Bohaterami książki jest chłopiec, tytułowy Ignaś oraz jego przyjaciel pies - Kminek. Są oni wielkimi smakoszami i uwielbiają gotować. Pewnego dnia otwierają Bardzo Smaczną Księgę i dyniobusem wyruszają na buraczaną planetę. Lądują w pięknym warzywniaku stworka, Klodwika. Gospodarz proponuje gościom przeróżne warzywne przysmaki, na co oni kręcą nosem. Dopiero gdy warzywny ludek, niby przypadkiem opowiada im o kuleczkach mocy (jakie np. kryją w sobie marchewki),są zainteresowani i słuchają z uwagą. Po tej jakże wartościowej lekcji, przyjaciele przygotowują wiele smakołyków: warzywne smarowidełka, batatowy plasterkowiec, szparagowe tulipany czy złote kalafiory, a to tylko przedsmak tego, co szykuje dla nas Joanna Krzyżanek w swojej najnowszej publikacji! Korzyści wcinania warzyw zauważają sami bohaterowie. Futerko Kminka staje się błyszczące, no i w końcu pozbywa się pewnej małej lokatorki, pchełki ;) Książka jest napisana w pogodnym, lekkim stylu. Czcionka jest spora, więc nie będzie sprawiała problemu podczas samodzielnej próby czytania. Cała przepełniona jest kolorami, których Zenon Wiewiurka (nie popełniłam błędu w nazwisku!) nie żałował 😊 Szata graficzna jest urocza, a pomysł na stworzenie postaci Klodwika - genialna! Publikacja jest doskonała w każdym calu. Na początku, autorka częstuje nas niezwykłą podróżą. Wraz z dwójką przyjaciół podróżujemy dyniobusem i lądujemy w warzywnej krainie! Niemal możemy poczuć zapach i smak potraw z warzyw, o których opowiada Klodwik. No bo komu nie pocieknie ślinka na myśl o uprażonej jeszcze ciepłej cebulce na chlebie? Abo zapiekane brokuły z serami bądź selerowe pałeczki z twarożkiem? To tak pysznie brzmi! Poza opowiadaniem, w książce znajdziemy informacje dotyczącą właściwości (mocy) warzyw, przykładowe przepisy, a także puste miejsca do zapisania skomponowanych przez siebie potraw. Każdy przepis posiada listę składników oraz prosty sposób wykonania. Bez problemu odtworzymy każde danie. Prawdziwe zdjęcia gotowych potraw, a także towarzyszące im obrazki, zachęcają do gotowania. My także nie mogliśmy się powstrzymać i wypróbowaliśmy jeden pomysł z książeczki. No bo jak tu zachwalać książkę z przepisami, skoro nie przetestowało się przynajmniej jednego z nich? A więc wieczorową porą, wspólnymi siłami, ramię w ramię upiekliśmy Pomarańczowe marchewki Ignasia. Efekty naszej pracy oraz przepis, zamieściłam na blogu. Zapraszam: mamatosiaczka.blogspot.com

Ignaś Ziółko wraz ze swoim psem Kminkiem zostają zabrani w niezwykłą podróż po warzywniaku. Dzięki Klodwikowi poznają niezwykłą moc warzyw.
Dowiedzą się między innymi co to są kulki mocy.
Czy od kapusty włoskiej robią się zmarszczki?
Co się dzieje po zjedzeniu brokuła?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź sięgając po tę książkę.

Dowiedzą się między innymi co to są kulki mocy.
Czy od kapusty włoskiej robią się zmarszczki?
Co się dzieje po zjedzeniu brokuła?
Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź sięgając po tę książkę.

Lekka, przezabawna książka dla najmłodszych. Pokazuje jak szybko i sprawnie można przygotować zdrowe posiłki dla dzieci, zawiera dużą dawkę humoru. Jednocześnie pokazuje dzieciom dlaczego warzywa, owoce są dla nich tak ważne.

Mimo, iż jest to trzeci tom, to ja dopiero teraz mam z tą serią styczność i o zgrozo, żałuję że tak późno się z nią zapoznałam. Jest to jedna z tych książek, której w zasadzie nic nie brakuje. Jest świetna treść, całość została cudownie zilustrowana w największych detalach, a do tego powieść wnosi wartość dodaną, bowiem po lekturze możemy sami wypróbować przepisów z księgi znalezionej przez Ignasia na strychu.

Bardzo podobała mi się oprawa graficzna tej pozycji. Tekst jest duży, przeplatany z zabawnym, kolorowym fontem, na ilustracjach dużo się dzieje, dzięki czemu mamy pewność, że dzieciaki nie wynudzą się podczas czytania im historii Ignasia.

Wydaje mi się, że pozycja ta jest skierowana bardziej do dzieciaków w wieku przedszkolnym, które będą w stanie zrozumieć trudniejsze aspekty wiedzy oraz wpajają odpowiednie nawyki jedzeniowe.
Dodatkowo ciekawym aspektem w książce jest zabawa słowem oraz gra skojarzeń, jednakże wydaje mi się, że specyficzne powtarzane frazy mogą po którejś stronie dzieciaki znużyć.

Świetnym pomysłem było również wprowadzenie mini książki kucharskiej dla dzieci, gdzie oprócz interesująco wyeksponowanego przepisu, mamy również zdjęcie gotowej potrawy.

Miejmy świadomość, że po przeczytaniu tej pozycji z naszym brzdącem, nie skończą się problemy z jedzeniem jarzynek. Jeszcze nikt nie wymyślił takiego sposobu, aby niejadek zjadł co nieco z talerza. Jednak "Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku" może być fajnym rozpoczęciem tytułowej przygody z warzywkami. Uważajcie, bo podczas czytania można zgłodnieć :)

więcej: czytamiogladam.pl

„Ignaś Ziółko gotuje” to seria książek dla dzieci i ich rodziców, która ułatwia komponowanie ciekawych posiłków dla najmłodszych. My spotkałyśmy się z nią pierwszy raz i książeczka od razu przypadła nam do gustu.
Jest podzielona na kilka części, a w każdej z nich dowiadujemy się ciekawostek. Na początku poznajemy głównego bohatera i jego psa o imieniu Kminek, po czym dowiadujemy się na co działają poszczególne warzywa (np. sałata przyspiesza gojenie się ran, burak dostarcza siły, seler oczyszcza organizm, pietruszka czuwa nad mięśniami). W kolejnej części autorka wyjaśnia np., że warzywa trzeba myć nawet przed ich obraniem i najlepiej gotować je w całości – wtedy zostaje w nich więcej witamin. Możemy również dowiedzieć się w jaki sposób działają kolory warzyw. Np. żółte i pomarańczowe dbają o wzrok, skórę, włosy i paznokcie. Pod koniec książki znajdziemy kilkanaście przepisów, które możemy wykonać z dziećmi. Są tu szpinakowe i cukiniowe babeczki, groszkowa i porowa zupa, pomarańczowe marchewki, pasty warzywne i zielone koktajle. Książeczka kończy się miejscem na własne przepisy.

Bardzo podobają mi się przepisy przedstawione w książce, ponieważ są bardzo proste do wykonania. Dania są niezwykle kolorowe i prezentują się bardzo apetycznie, więc myślę, że nawet niejadek chętnie się na nie skusi. My z córką nie miałyśmy na razie czasu, aby spróbować tych przepisów, ale myślę, że niedługo to nadrobimy.
Moim zdaniem to idealna pozycja do tego, by zachęcić dziecko do jedzenia warzyw, jeżeli ma z tym problem. Książka poza tym, że zawiera ciekawostki, jest również przepięknie wydana – znajdziecie w niej dużo kolorowych rysunków Zenona Wiewiurki.
Polecam bardzo gorąco :)

Ignaś Ziółko najbardziej lubi gotować. Na strychu znalazł starą książkę kucharską. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Kminkiem przenoszą się do warzywnego świata. Dyniobus zabiera ich na buraczkową planetę, gdzie czeka na nich Klodwik, specjalista od warzywek. Przeżywają tam niesamowite przygody. Marchewka, cebula, brokuły, włoska kapusta, ogórek, burak, seler, papryka, sałata, rukola, szczaw, szpinak, fasolka, cykoria i wiele innych warzyw. Klodwik przekonuje naszych przyjaciół o tym, że warzywa mają moc. Ignaś wraz z Kminkiem przygotowuje wiele jarzynowych smakołyków. Na takie pyszności nie sposób się nie skusić.

Warzywa nie są ulubioną pozycją w dziecięcym menu. Nie ma jednego przepisu na to, aby dziecko chętniej sięgało po warzywa. Czy da się nauczyć dziecko jeść warzywa? Warto sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego nie chce ich jeść. Jeśli rodzice nie jedzą warzyw, nie gustują w nich to trudno oczekiwać tego od dziecka. Dzieci potrzebują kilkukrotnego podejścia aby przekonać się do nowego pokarmu. Czasami trzeba się nieźle nagimnastykować aby przemycić w niektórych daniach choć trochę warzyw.

"Przygoda w warzywniaku" to potężna dawka jarzynowej lekcji. Wraz z sympatycznymi bohaterami przenosimy się na buraczkową planetę. Mądry Klodwik udziela wielu interesujących ciekawostek na temat zdrowego odżywiania. Warzywa to moc co udowadnia ta bajeczka. Ignaś nie był wielbicielem warzyw, przecież cebula wyciska łzy, po brokułach śnią się koszmary a seler zmienia brzuchy w balony. Każde warzywko to jednak kopalna mocy. Klodwik przedstawia jaką moc ma każde z warzyw, co zyskujemy dzięki ich spożywaniu oraz udowadnia, że nawet kolor warzyw ma ogromne znaczenie.

Ta książeczka nie sprawi od razu, że dzieci zaczną wręcz pochłaniać warzywa. Może być jednak ciekawym początkiem a potem już wszystko będzie zależeć tylko od nas. W książeczce zostało ukazanych wiele przepisów z warzywami w roli głównej, które pokazują, że dania z nich przyrządzone są kolorowe i wcale nie są nudne. Mamy szerokie pole do działania i wszystko zależy od naszej wyobraźni. Od przepisów i przepięknych zdjęć potraw aż cieknie ślinka. Są one proste w wykonaniu i mogą być świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem. Lekka historyjka otoczona jest kolorowymi, pięknymi ilustracjami, które bardzo spodobały się moim małym czytelnikom. Książeczka została przeczytana już nie jeden raz i teraz zabieram się za wypróbowywanie warzywnych przepisów. Ta książeczka to bardzo smaczny pomysł na rozpoczęcie zdrowego stylu życia. Gorąco polecam!

Książka dla dzieci, przy której ciekła nam ślinka od samego czytania 😋 dzieci były zdziwione, co ten Ignaś tak nic nie chce zjeść, bo oni to najchętniej zjedliby wszystko i jaka była ich radość, gdy jednak zdecydował się coś spróbować 😊 z lektury tej dowiemy się też np., że marchewka wspomaga wzrok, pietruszka - mięśnie, a cebula odporność oraz wiele innych ciekawostek o innych warzywach, a na końcu książki znajdziemy kilka interesujących przepisów na różne pyszność do zrobienia z dziećmi, nas zaciekawił przepis na lody z buraka, który na pewno wypróbujemy 🍨 i myślę, że warto wpuszczać dzieci do kuchni jak najczęściej, bo wspólne gotowanie potrafi wiele nauczyć 👩‍🍳👨‍🍳

"I stało się. Coś zaskrzypiało, zadymiło, zafurgotało, zahamowało i wciągnęło chłopca i psa do środka, jak odkurzacz. To był dyniobus. Wyglądał, to oczywiste, jak dynia. Poruszał się, co już mniej oczywiste, jak poduszkowiec. W środku pachniało koperkiem i było miękko, jakby podłogę stanowiła papka z marchewki."

"Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku" to kolejna historia kilkuletniego chłopca Ignasia i jego pieska Kminka. W trzecim tomie serii Ignaś zabiera ze sobą małego czytelnika na buraczkową planetę, a konkretniej do warzywniaka u cudaka Klodwika - specjalisty od warzywek, który, swoją drogą, sam z warzywek się składa. Klodwik zachęca małych podróżników do jedzenia zdrowych potraw. W końcu przekonuje Ignasia oraz Kminka opowiadając im o kulkach mocy, które znajdują się w warzywach oraz przedstawiając ich właściwości w sposób zrozumiały dla dzieci. Gdy już dochodzą między sobą do porozumienia, cała trójka gotuje warzywne pyszności, których przepisami dzieli się z małymi czytelnikami oraz ich rodzicami.

Z przygodami Ignasia Ziółko spotykamy się po raz pierwszy, więc nie wiedziałam też do końca, czego się po tej książeczce dla dzieci spodziewać. Postanowiłam, że swoją (naszą) opinię oprę na doświadczeniach zarówno moich jak i mojego malucha, bo przecież o to chodzi, żeby dać Was znać, czy dana pozycja wydaje się być ciekawa dla naszych najmłodszych. Więc ... :) Przygoda Ignasia w warzywniaku porwała mojego Brunolka od pierwszych stron. Właściwie, to codziennie otwiera ją na czwartej stronie i pokazuje, jak to Tata potrafi zrobić kraba z pomidora, Mama - owcę z kalafiora, Baba - świnkę z pomarańczy, czy Dziadzio - buldoga z ziemniaka. I wiecie, mówi na przykład "Tata", pokazuje na pomidora i chce, by mu przeczytać, co ten Tata z pomidora potrafi stworzyć. Śmieje się przy tym co nie miara, a i to jest zjawiskiem, które rzadko się zdarza podczas czytania książek (chyba te, co mamy nie są aż tak zabawne jak przygody Ignasia i Kminka) ;). Momentami Bruno troszkę się nudził, co wynikało z licznych powtórzeń, gdzie Ignaś i jego piesek odmawiali Klodwikowi zjedzenia kolejnego zaproponowanego z rzędu posiłku. Weźcie pod uwagę, że Bruno w lipcu skończył dwa latka, jest jeszcze malutki i takie powtórzenia są dla niego nużące. Jednak taki zabieg z pewnością przynosi odmienne rezultaty jeśli chodzi o nieco starszą grupkę dzieciaczków. W końcu doczekaliśmy się z Bruniem momentu, gdzie Ignaś z Kminkiem skusili się na jedzonko! Muszę Wam napisać, że i ja podszlifowałam swoją wiedzę odnośnie właściwości danych warzyw, więc i rodzice z tej książeczki mogą coś wynieść. Na koniec cała trójka zabiera nas do kuchni, gdzie tworzy naprawdę fajne potrawy i dzieli się z nami przepisami. Zostawili nam nawet miejsce na własne przepisy, za co przyznaję duży plus. Sami mamy chrapkę na "Złote kalafiory Kminka", które w najbliższym czasie przygotujemy i oczywiście zjemy :).

"Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku" jest idealna zarówno dla małych niejadków jak i łakomczuszków. Mój Bruno jest gdzieś po środku tej grupy, ale za gotowane warzywa da się pokroić ;) Szczególnie za marchewkę z rosołu (swoją drogą, ma to po mamie;)). Do książeczki na pewno będziemy wracać, synek polubił się z historią Ignasia. Zabierzemy ją też do kuchni, by przygotować warzywne pyszności. W serii ukazały się również "Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w młynie" - tam znajdziecie m.in. przepisy dla dzieci uczulonych na gluten oraz "Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda u Świętego Mikołaja", tu znajdziecie przepisy na ... jadalne bombki. My na pewno uzupełnimy biblioteczkę o poprzednie tomy, już się nie mogę doczekać świąt, gdzie będziemy wypróbowywać świąteczne przepisy.

"Ignaś Ziółko gotuje. Przygoda w warzywniaku" to kolejna...

Ile jest dzieciaków przekonanych, że warzywa są trujące, niesmaczne i niezdrowe? Mnóstwo! Uparcie trzymają się swojego zdania i kwapią się do jego zmiany. Na szczęście na pomoc przychodzi do Was Ignaś Ziółko i jego pies Kminek, którzy w pyszny i kolorowy sposób przedstawią maluchom warzywa w zupełnie innej odsłonie!

Książeczka jest naprawdę pięknie wydana, zawiera ciekawe ilustracje, a gama kolorów aż prosi się o uwagę! Jest to bardzo zabawna i interesująca historia o warzywach, których spożywanie prowadzi do naprawdę dziwnych skutków ubocznych. Autorka tym sposobem zagwarantowała zarówno dzieciom, jak i rodzicom sporą dawkę dobrego humoru. Jednak pośród tych dowcipów znajdziemy także porządną garść wiedzy o warzywach. Lektura tej książki, mimo że przeznaczona dla dzieci bardzo mnie zaciekawiła i narobiła smaka na przepyszne jarzyny. Dodatkowo, aby lepiej zobrazować cudowność warzyw dostajemy niemało wyśmienitych i barwnych przepisów, które brzdące z pewnością pokochają! Na końcu książeczki mamy także miejsce na nasze własne przepisy.

Moim zdaniem Ignaś Ziółko na pewno zaprzyjaźni się z Waszymi pociechami i razem z nim będą poznawać pozytywne wartości i cudowny smak warzyw. Książka jest idealnym sposobem na zabranie dzieci do nie tylko zdrowego, ale i niezwykle smacznego świata.

Książeczka jest naprawdę pięknie wydana, zawiera ciekawe...

Na półkach: , , , , , ,

Wiele dzieci ma opory przed spożywaniem warzyw, np. mój czteroipółletni przedszkolak absolutnie nie akceptuje marchewki, twierdząc, że jest trująca (w ekstremalnych sytuacjach, że chcę nią go otruć :O ),muszę się zatem nieźle nagimnastykować, by przemycić chociaż odrobinę przy okazji niektórych dań, które są w stanie ją zamaskować! Z innymi warzywami sprawa wygląda zupełnie inaczej, jednego dnia lubi to, czy tamto, by następnego twierdzić coś zupełnie odwrotnego, usiłując postawić na swoim, że taka sytuacja w ogóle nie miała miejsca. I zabawa zaczyna się od nowa...

Pozostaje zatem pytanie, jak przekonać malucha do spożywania warzyw (i owoców),pokazując mu, że dania z nich przyrządzone nie muszą być nudne i... niesmaczne, za to mogą być kolorowe, smaczne i można świetnie bawić się w czasie ich [posiłków] przygotowywania. I nie zapominajmy o aspekcie zdrowotnym!
Przygoda w warzywniaku nadaje się idealnie do oswojenia dziecka z warzywami i myślą o tym, że są one smaczne, zdrowe i zabawne, a zajadanie się nimi wpływa korzystnie na ich mały, ciągle rozwijający się organizm. Tym razem Ignaś Ziółko i jego przyjaciel pies Kminek wylądowali na buraczkowej planecie, na której to poznali specjalistę od warzywek – Klodwika.

Autorka snuje lekką, humorystyczną historyjkę o różnych warzywach i potrawach, jakie mogą z nich powstać, wraz ze śmiesznymi „efektami”, jakie może wywołać konsumpcja, a towarzyszą jej na każdym kroku, to jest stronie, kolorowe, wyraziste ilustracje, które przyciągają wzrok (i rzekłabym, że wzmagają apetyt, mniam!). I chyba teoria mojego malucha o złych właściwościach marchewki ma jakieś uzasadnienie, bohaterowie bowiem obawiają się marchewkowych zębów, po spożyciu tego warzywa!

Jednak poza tym, że warzywne perypetie Ignasia i Kminka są świetną zabawą, uczą. Joanna Krzyżanek wplata bowiem w treść kilka ważnych informacji, takich jak to, że warzywa dają super moc, a w zasadnie to, co w sobie skrywają – witaminy. Dzieci dowiedzą się także (wraz z rodzicami),jakie warzywa dobrze wpływają np. na serce, czy żołądek, jakie pomagają walczyć ze stresem albo troszczą się o kości. Ta „warzywna tablica” idealnie nada się do nauki nazw warzyw i łączenia ich z konkretnym kształtem, co zdecydowanie ułatwi zakupy w warzywniaku lub na dziale warzywnym, zwłaszcza gdy ma się tak „pomocnego” syna, jak mój. ;) Autorka przedstawia także podział warzyw pod względem kolorów i... przedstawia ściągawkę dla przyszłych kucharzy, by ci wiedzieli, jak obchodzić się z warzywami nim zaczną przyrządzać z nich wyśmienite, wielobarwne dania.

Na samym końcu znajduje się 17 warzywnych przepisów na dania, które powinny pomóc w przekonywaniu dzieci do warzyw, a dla tych, które je uwielbiają (albo co najmniej je lubią) będą smacznym urozmaiceniem do dotychczasowych posiłków. Ja zbieram się do szpinakowych babeczek – takie zadanie dostałam od syna – leśne babeczki rządzą, ale... mogę Wam zdradzić, że ziemniaczane placuszki Ignasia są rewelacyjne!

• Polscy autorzy
  • Czytam sama :)