Ja, Jonasz i cała reszta

Tłumaczenie: Anna Michalczuk
Seria: Bliskie dalekie sąsiedztwo
Wydawnictwo: Widnokrąg
Bezimienna

Tobiasz chodzi do przedszkola, a jego młodszy brat Jonasz jeszcze nie, więc nie zna się na wielu rzeczach – choć mama i tato mówią, że zna się po swojemu. Tobiasz lubi jeździć pociągiem, mama – autobusem, a tato – rowerem. Tato lubi wątróbkę, mama lukrecję, a Jonasz rozrzucać jedzenie dookoła. Tato lubi wszystkie zwierzęta, Tobiasz – tylko te mniejsze od niego, a Jonasz boi się nawet kury (za to nie boi się strasznych historii). Są różni, ale bardzo się kochają, dlatego w ich domu jest tak wesoło! To jest opowieść Tobiasza o tym, jak się mają różne sprawy w ich domu w Estonii.

Książka nagrodzona w Estonii m.in. tytułem „Rodzynek Roku 2013” przyznawanym najlepszym książkom dla dzieci.

Dzięki zamieszczonym w książce kodom QR można dowiedzieć się więcej o Estonii, a nawet ją zobaczyć.

Książka otwiera projekt „Bliskie dalekie sąsiedztwo”, w ramach którego wydawane będą książki uznanych estońskich i fińskich autorów, dzięki którym młodzi polscy czytelnicy będą mogli poznać oba sąsiadujące z Polską kraje, ich mieszkańców, zwyczaje i najlepszych autorów literatury dziecięcej.

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/produkt/ja_jonasz_cala_reszta/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-widnokrag.pl/produkt/ja_jonasz_cala_reszta/

Michelle | 2018-06-22
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Wydawnictwo Widnokrąg książką Antiego Saara otwiera serię Bliskie dalekie sąsiedztwo, która ma na celu przybliżyć autorów książek dla dzieci innych krajów oraz same kraje. Ja, Jonasz i cała reszta stanowi wprowadzenie do estońskiej literatury dziecięcej.

Książka Antiego Saara opowiada o estońskiej rodzinie i jej zwyczajach. I zapewne nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że narratorem jest przedszkolach, który z przejęciem opowiada o wszystkim, co tylko przyjdzie mu do głowy, często zbaczając z głównego tematu... Nie miejcie mu tego za złe, niejeden z Was zapewne wie, jak wyglądają opowieści kilkulatka – słowo „chaos” w małej części oddaje rzeczywistość. ;)

Za sprawą tej pomarańczowej książeczki poznacie życie rodzinne Tobiasza i jego rodziny. Wspólne posiłki, wspólne opowiadanie historii (tych mniej i bardziej strasznych), czy historię o krasnoludkach. Na tych 150 stromach autor przybliża nam co nieco zwyczaje panujące w Estonii, a ujęcie ich z perspektywy dziecka...

Qulturasłowa | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Zwykłe życie (nie)zwykłego chłopca…

„Mama mówi, że najważniejsze, że mamy siebie. I z tym się chyba wszyscy zgadzamy” – z tym stwierdzeniem zgadzają się zapewne nie tylko bohaterowie porywającej książki dla młodych czytelników pt. „Ja, Jonasz i cała reszta”, ale też wszyscy czytelnicy, którzy cenią sobie fundamentalne radości, dla których rodzina jest rzeczą najważniejszą. Wiedzą oni bowiem doskonale, że niezależnie od chwilowych problemów, od przejściowych konfliktów, od zakazów, nakazów i reguł, z którymi nie zawsze się zgadzają, są członkami rodziny powiązanymi nierozerwalnymi więzami, że kochają się ponad wszystko (i dotyczy to nawet młodszych braci).
Wyjątkowości swojej rodziny jest świadomy Tobiasz, bohater wspomnianej książki dla młodych czytelników, autorstwa Anti Saar. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Widnokrąg historia chłopca o imieniu Tobiasz, bogato ilustrowana przez Alvara Jaaksona, to pozycja wyjątkowa, która nie tylko zaprasza do wspólnego przeżywania...

Iliana | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Uwielbiam książki, w których głos i głównymi bohaterami są dzieci. Jakie to wszystko wokół zdaje się dziwne, obce, a jednocześnie tak proste i bezpośrednie. Taka jest perspektywa dzieci. Mówią co myślą i widzą. Bez owijania w bawełnę. Bohaterem książki, z perspektywy którego otrzymujemy ciekawą opowieść jest Tobiasz. Tobiasz jest przedszkolakiem, a Jonasz to jego młodszy brat. Wraz z rodziną chłopca przenosimy się do Estonii. Kraju zupełnie odmiennym kulturowo, a niezwykle interesującym. A to za sprawą Tobiasza, który opisuje różne miejsca, czy zdarzenia z życia jego wesołej rodzinki bardzo plastycznie i zabawnie.

Właśnie język opowieści jest tutaj dużym plusem. Zrozumiały, prosty. Nawet dziecko samodzielnie może czytać owe historie. Tobiasz jest rezolutnym dzieckiem, ale tylko dzieckiem. Ma prawo do gaf, pomyłek, czy zadawania pytań. Ma też, jak każde dziecko marzenia. Chłopiec dużo opowiada o rodzinnych i lokalnych tradycjach, ciekawych miejscach, czy wyjątkowych zabytkach....

Za książkę Ja, Jonasz i cała reszta zdecydowałam się tylko z powodu faktu, że jej akcja dzieje się w Estonii. Staram się unikać książek dla dzieci, gdyż gdybym tego nie robiła czytałabym zapewne tylko takie. Kuszą one swoim wydaniem, kolorami, ilustracjami... Dla wzrokowca jest to czasami pokusa nie do opanowania. Tym razem znalazłam jednak usprawiedliwienie dla faktu, że po książkę dla młodszych sięgam, więc szybciutko dorwałam wolną chwilkę i wzięłam ją do ręki. Trochę się zawiodłam, nie będę ukrywać.

Tobiasz mieszka w Estonii wraz ze swoim młodszym bratem, Jonaszem, mamą i tatą. Mają także piec o imieniu Janusz, babcie i dziadków, do których czasami jeżdżą i ulubione miejsca oraz potrawy. Każdy z nich jest inny, więc chłopiec postanawia opowiedzieć o tym, czym się różnią, jak żyją, jak spędzają czas i o ogólnym życiu w jego kraju.

Tobiasz jest bohaterem bardzo sympatycznym, jednak nie umiałam odnaleźć się w jego narracji. Autor doskonale wczuł się w rolę kilkuletniego...

grejfrutoowa | 2018-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Tobiasz jest przedszkolakiem i starszym bratem Jonasza. Chłopcy ze swoją rodziną mieszkają w Estonii, gdzie zajmują się normalnymi sprawami – pomagają w kuchni, rysują, bawią się, ale też kłócą. Każdy dzień przynosi coś nowego. Mimo wszystko rodzina bardzo się kocha, o czym Tobiasz chętnie opowiada.
Ja, Jonasz i cała reszta Anti Saar to pozycja, która wielokrotnie została nagrodzona w Estonii. Narratorem jest Tobiasz, przedszkolak, który opowiada o swojej rodzinie, a najwięcej miejsca w jego historii zajmuje młodszy brat, Jonasz. Tobiasz jest zabawny, otwarty i zdaje sobie sprawę, że ma czytelników, zwraca się do nich często, zachęca do kolorowania książki czy rysowania, ale też przyciąga ich uwagę bezpośrednimi pytaniami.
Książka składa się z różnych historii z rodziny Tobiasza. Są tekst o wspólnym gotowaniu, o jedzeniu, opowiadaniu historii, kłótniach i jeździe samochodem. To z pozoru prozaiczne czynności, jednak jak wiadomo każda rodzina ma własne przyzwyczajenia i zwyczaje i...

Czytaczyk | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Narratorem jest przedszkolak Tobiasz. Ma młodszego brata, mamę oraz tatę. Chłopiec przytacza zabawne historie ze swojego życia; mówi o tym, jak postrzega otaczający go świat; snuje poważne rozważania, oczywiście na miarę swojego wieku. Wszystko to jest przedstawiane w lekkim i humorystycznym języku.

Książeczka jest podzielona na rozdziały, z których każdy dotyczy czegoś kompletnie nowego. Treść aż kipi ciepłą, rodziną atmosfera. Ubarwieniem są ilustracje naszkicowane prostą kreską, w których niektóre elementy są koloru pomarańczowego. Obrazują one wyobrażenia Tobiasza na temat różnych rzeczy, które często są przezabawne. Przy tekście pojawiają się kody QR, które odczytuje się za pomocą dostępnej do pobrania aplikacji. Po zeskanowaniu kodu uzyskujemy dodatkowe zdjęcia bądź informacje, z których można się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy. Na końcu jest strona przeznaczona na rysunek dziecka, które ma pokazać jak to wygląda u niego w domu.

Magda | 2018-05-09
Przeczytana: 24 marca 2018

Jestem głęboko przekonana, że Tobiasz bardzo szybko znajdzie wspólny język ze swoimi czytelnikami. Natomiast ci, którzy skuszą się na przeczytanie lub wysłuchanie opowieści bohatera, z pewnością znajdą w nim bratnią duszę. Niejednokrotnie, podzielając jego obawy czy spostrzeżenia, dotyczące świata dorosłych.
Recenzja w całości: http://mamao.pl/ja-jonasz-i-cala-reszta-anti-saar/

Monika | 2018-08-16