Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne

interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Papilon
2023-09-08
2023-09-08

Jeremi Kowadełko, Julian Koksik, Pan Mątewka - w tej książce nie znajdziecie zwykłych, nudnych bohaterów, tutaj są same niezwykłe osobowości (i osobliwości)!

Urocze opowiastki z uroczymi bohaterami o (a jakże!) uroczych imionach, przeplatane są marchewkowymi i ptasimi ciekawostkami o literach, rzeczownikach, głoskach i dwuznakach, o których istnieniu nie miałam pojęcia. "Króliki Ludwiki" to kolejna perełka od Wydawnictwa Papilon.

Ciekawy format książki sprawia, że czyta (i ogląda) się ją bardzo dobrze, dzieci mogą podziwiać piękne ilustracje, a litery są duże, wyraźne, bardzo czytelne. Moje serce skradły nieco pokraczne koty, słodkie myszki z wielkimi noskami i pocieszne króliki. Ilustracje niejako oswajają niełatwy temat jakim jest gramatyka języka polskiego i sprawiają, że trudno pohamować uśmiech podczas lektury.

O ile sam temat przeznaczony jest dla dzieci wczesnoszkolnych, z książki mogą korzystać młodsze dzieci: podziwiając zwierzęcą menażerię czy wsłuchując się w zabawne, pełne uroku opowieści o bohaterach o ujmujących imionach takich jak Terenia Szafranko, Tycjan Pędzel czy wesoła rodzina Chrabąszczów, która spędza czas oglądając TV OWADZIK.

Miałam nieodparte wrażenie, że autorka Joanna Krzyżanek bawiła się przednio pisząc tę książkę, bo czuć tę błogość i radość pisania z każdej strony i nawet dorosły znajdzie w niej dużo smaczków i uśmieszków, co na pewno umili wieczorne (i nie tylko) czytanie maluchom. A ilustracje Zenona Wiewiurki to jest złoto oraz sztos. Czytajcie i literujcie!

Jak określilibyście swoją relację z gramatyką? Czy to, coś co spędzało Wam sen z powiek w szkole, czy wręcz przeciwnie – nie mieliście z nią żadnych kłopotów? Mnie gramatyka większych trudności nigdy nie sprawiała, chociaż wiem, że zdarza mi się popełniać błędy w tym obszarze. Purystką językową ani gramatyczną nie jestem, więc jestem w stanie te swoje potknięcia sama sobie wybaczać 😉

Gramatyka, zwłaszcza w języku polskim, do najłatwiejszych nie należy – te wszystkie rodzaje, przypadki, czasy, liczby, rodzaje rzeczowników i czasowników, dokonane czy niedokonane, stopniowanie przymiotników… Jest tego całkiem sporo, a co dopiero dla małej, mądrej główki, która rozpoczyna naukę w szkole i musi to jakoś ogarnąć!?

Na szczęście zawsze znajdzie się jakaś warta uwagi pomoc, która w przyjazny sposób wyjaśni te wszystkie zawiłości. W przypadku potyczek gramatycznych może być nią książka Joanny Krzyżanek „Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne” z dodającymi nauce przyjemnego klimatu ilustracjami Zenona Wiewiurki.

To solidna porcja wiedzy dla adeptów poprawnej polszczyzny, która poprzez krótkie i proste opowiastki stara się przybliżyć liczne zagadnienia gramatyczne – od tych najprostszych, jak głoski, dwuznaki czy wyrazy, po bardziej skomplikowane, jak odmiana przez przypadki i przez czasy, czy stopniowanie. Jedna opowiastka to jedno zagadnienie, które jest klarownie omówione na zakończenie lektury. A także ponownie na końcu publikacji, tworząc swoiste wademekum wiedzy, z którego można korzystać w celu przypomnienia omówionych zagadnień.

Idea książki jest warta uwagi. Dla mnie nie wszystkie historyjki były jasne, do czego się odnoszą i co mają przekazywać, nie wszystkie też były ciekawe i atrakcyjne. Jednak zdecydowanie doceniam walor edukacyjny tej publikacji i z ciekawością zerknę do pozostałych tytułów z serii.

Klikon Jeremi Kowadełko, król Królik I, Czesław i Szymon, kucharka Barbara, pracowity królik, Ireneusz Mątewka, Ferdynanda Klupś, pan Bobkin i Pani Burgo, rodzina Machiczków, pan Drucik, Frania, Joanna Mulina, rodzina Chrabąszczów, Asia i Gosia, Tycjan Pędzel, czerwone smoki, Konrad Rurek, olbrzym i liliputek, trzy słonie, woźny Szperełko, Długouchy i Krótkoucha - czyli 22 historie niesamowitych bohaterów, które zabiorą nas w podróż do krainy gramatyki.

Głoski, litery, dwuznaki, wyrazy, sylaby, rodzina wyrazów, rzeczowniki - liczba pojedyńcza i mnoga, rodzaje, przypadki, czasowniki - liczba pojedyńcza i mnoga, rodzaje, aspekty, odmiana przez osoby, czasy, przymiotniki - liczba pojedyńcza i mnoga, stopnie, przysłówki, liczebniki, spójniki - brzmi nudno i strasznie? Nic bardziej mylnego! "Króliki Ludwik. Opowiastki gramatyczne" to książka, która udowadnia, że gramatyka może być zabawna i interesująca. Z tą książeczką pochłanianie wiedzy jest super.

Fascynujące opowiastki, zabawne rysunki i podstawowe wiadomości z gramatyki. To wszystko znajdziecie w najnowszej książce z serii autorstwa Joanny Krzyżanek. Autorka od dłuższego czasu przemyca nam niezwykle ważną wiedzę, którą prędzej czy później i tak każdy będzie musiał posiąść, w bardzo przyjemnym i ciekawym stylu. Bo czy może być coś lepszego niż zabawne historyjki, głównie o zwierzakach, które przemycają nam gramatyczne wiadomości? Na końcu książki znajduje się krótkie podsumowanie każdego z wątków, tzw. gramatyka w skrócie. Joanna Krzyżanek udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna. Książka skierowana głównie do uczniów klas I-IV szkoły podstawowej ale każdy nawet i młodszy czytelnik (a zwłaszcza dzieci, które lubią się uczyć) znajdzie w niej coś dla siebie. Ta nietuzinkowa książeczka od pierwszych stron mnie oczarowała. Bardzo chętnie nadrobię poprzednie tomy z tej serii. Gorąco polecam!

"Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne" to niezwykle przyjemna i edukacyjna książka, która wprowadza najmłodszych czytelników w świat gramatyki. Publikacja zawiera interesujące historie, ciekawe ilustracje, jak i również w przystępny sposób przedstawione podstawowe wiadomości z gramatyki.

Bardzo podoba mi się, że każda historia to odrębne zagadnienie gramatyczne. Dzięki czemu uczenie się jej jest bardziej uporządkowane i zrozumiałe.

Walorami edukacyjnymi tej książki są nie tylko przyswojenie podstawowych zagadnień gramatycznych, ale również rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, koncentracji i skupiania uwagi. Oprócz tego, ta lektura uczy dzieci precyzyjnego formułowania zdań i poprawnego użycia języka polskiego.

Jest to zdecydowanie godna polecenia pozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzięki tej książce nauka gramatyki stanie się dla nich interesująca i zabawna, co powinno wpływać pozytywnie na rozwijanie ich umiejętności językowych.

Nauka gramatyki z pewnością może początkowo przerażać dziecko, ale bez wątpienia jest to jeden z kluczowych elementów umożliwiających opanowanie języka polskiego. Im wcześniej nasza pociecha opanuje podstawy, tym łatwiej jej będzie na kolejnych etapach edukacji szkolnej. Co jednak, gdy już same trudne nazwy zagadnień odstraszają i zniechęcają? Z pomocą przybywa wyjątkowa, nieszablonowa książka o jakże wdzięcznym tytule „Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne”, która w wyjątkowy sposób łączy urocze, angażujące opowiadania z podstawowymi zasadami gramatycznymi, czyniąc w ten sposób z niełatwej nauki fascynującą, emocjonującą zabawę, dzięki jakiej wszelkie informacje przyswojone zostaną w zawrotnym tempie, a co lepsze, zapamiętane na bardzo długo!

Począwszy od głosek i alfabetu, poprzez naukę dwuznaków, wyrazów, omówienie rzeczowników, czasowników, aż do liczebników czy spójników. Ta wspaniała książeczka to przepiękne kompendium wiedzy, które jest zarazem idealnym wprowadzeniem w świat gramatyki, jak i z pewnością okaże się niezastąpioną pomocą, jaka będzie wspierać młodych uczniów przez wiele lat.

Szata graficzna jest wspaniała, skutecznie zachęca do lektury. Co ważne, tekst nakreślony został sporą czcionką, dlatego dziecko z przyjemnością będzie próbowało czytać go samodzielnie. Znajdziemy tu nie tylko barwne, przyciągające wzrok obrazki, ale też ciekawe przepisy. Ważne informacje zostały wyróżnione innym kolorem, co skutecznie przykuwa uwagę małego czytelnika. Bezsprzecznie ta nietuzinkowa, wyjątkowa forma oczaruje absolutnie każde dziecko!

„Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne” to zabawna, pięknie zilustrowana pozycja, która krok po kroku wprowadzi dziecko w świat gramatycznych zasad i udowodni, że nauka wcale nie musi być trudna czy nużąca. My jesteśmy nią absolutnie oczarowani i na pewno sięgniemy po pozostałe tytuły z tej nietuzinkowej serii! Polecamy gorąco!

Moim zdaniem efektywne przekazanie wiedzy innym, wytłumaczenie jakiegoś zagadnienia to cenna umiejętność. A przekazywanie wiedzy dzieciom to już sztuka 😉. Jeśli chcecie pomóc swoim pociechom zrozumieć podstawy gramatyki, to ogromną pomocą będzie książka „Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne”. Ta książka to też duże wsparcie dla rodziców dzieci z klas I-IV szkoły podstawowej.

Znajdziecie tu jasne i zrozumiałe wyjaśnienie czym są litery, głoski, sylaby, rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki i inne zagadnienia z dziedziny gramatyki. Podoba mi się sposób przedstawienia tej treści przez autorkę. Najpierw jest opowiadanie nawiązujące do tematu rozdziału. Następnie jest krótkie i rzeczowe wyjaśnienie wraz z przykładami. Opowiadania są zabawne i interesujące. Są też, moim zdaniem odpowiedniej długości, nie za długie, nie za krótkie, lecz w sam raz 😉Muszę też wspomnieć o ciekawych i przykuwających wzrok ilustracjach, które na pewno spodobają się młodym czytelnikom.

Chociaż w naszym przypadku książka będzie musiała trochę poczekać, aż Nina do niej urośnie, to zostaje z nami, bo taka pomoc to skarb i dla dziecka i dla rodzica 😍

Gramatyka, czyli potoczne określenie reguł językowych, w przypadku języka polskiego jest dość skomplikowana, a opanowanie wszelkich zasad może przysporzyć nieco problemów. Warto już na początku edukacji w tym zakresie sięgnąć po odpowiednie pomoce dydaktyczne.
Jedną z nich jest wspaniałe wydana książka pt. "Króliki Ludwiki. Opowieści gramatyczne" autorstwa Joanny Krzyżanek (znanej mam z serii opowiadań o Cecylce Knedelek i gąsce Walerci) z wesołymi i bardzo kolorowymi ilustracjami Zenona Wiewiurki.
Autorka zaprasza czytelników do fascynującej krainy gramatyki. W krótkich opowiastkach dzieli się wiedzą, opisując w zabawny, a przy tym przystępy sposób:
- głoski,
- dwuznaki,
- wyrazy,
-sylaby,
- rzeczowniki, ich rodzaje i odmianę przez przypadki,
- rodzaje czasowników,
- przymiotniki,
- przysłówki,
- liczebniki,
- spójniki.
Z tą książką dziecko nauczy się szeptać z Jagienką, pozna bardzo pracowitego królika, a nawet upiecze miętowe ciasteczka! Dowie się, gdzie zniknął zielony garnek Ambrożego Kluski i policzy króliki Ludwiki.
W ostatnim rozdziale "Gramatyka w skrócie" znajduje się podsumowanie najważniejszych informacji.
Wszystkie historyjki są zabawnym wstępem do poznania gramatycznych zasad. Połączenie nauki i zabawy doskonale się w tej książce równoważy.
Mimo, że dedykowana jest uczniom klas I-IV szkoły podstawowej, młodsze dzieci również nie będą się przy niej nudzić. Kto wie, możne nawet całkiem sporo tej, przydatnej w późniejszych latach życia, wiedzy zapamiętają.
Polecam serdecznie poznać tę książkę. Dzięki takim publikacjom nauka nie jest nudna i męcząca. Odpowiednia forma przekazywania wiedzy może zdziałać cuda i nawet trudne pojęcia łatwo zapadną w pamięć.

Czy gramatyka może być ciekawa? Może 😀 Przekonają się o tym młodzi czytelnicy, którzy sięgną po książkę pełną królików.
Poznajcie historię o królu Króliku I, który w 6 urodziny podarował córce wyjątkowy prezent, swój najcenniejszy skarb, litery. Czy królewna dobrze je wykorzystała i co z nimi zrobiła?
Czym są litery i czym są głoski? Które z liter to samogłoski, a które to spółgłoski? Mamy też sylaby, wyrazy i zdania. Czym są rzeczowniki abstrakcyjne, żywotne i pospolite? Mówiąc o nich nie można też zapomnieć o deklinacji. Jak myślicie, trudno jest odmienić rzeczownik królik w liczbie pojedynczej i mnogiej przez przypadki?
Autorka bierze pod lupę też przymiotniki, czasowniki, a także przysłówki, liczebniki i nawet spójniki. Każda porcja wiedzy zaczyna się od opowiadania, które nawiązuje do tematyki i oczywiście do królików. Na końcu książki mamy krótkie podsumowanie.
Ta książka bardzo mi się podoba, podobnie jak wszystkie inne z tej serii. Jest prosta, zabawna, nie brakuje tu krótkich i ciekawych historii, a sama wiedza przekazywana jest także na zrozumiałych dla dzieci przykładach w fajny, humorystyczny sposób. Znajdziecie tu kompendium wiedzy, powiedziałabym mniej więcej tak do 3 klasy szkoły podstawowej włącznie. Całość zdobią ciekawe i bardzo kolorowe ilustracje. Duży plus za to, że u góry strony mamy oznaczenia rozdziałów i tym samym omawianych zagadnień.
Polecam, to książka, z którą gramatyka staje się łatwa i przyjemna.

Czym są litery i czym są głoski? Które z liter to samogłoski, a które to...

Gramatyka języka polskiego uważana jest za jedną z trudniejszych, dlatego warto już na początku poświęcić jej nieco więcej uwagi. Dobrą pomocą do rozpoczęcia nauki gramatyki będzie właśnie ta książka.

Pomiędzy zabawne opowiastki i rysunki wpleciono podstawowe wiadomości z gramatyki - głoski, alfabet, dwuznaki, sylaby, rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, przysłówki, liczebniki, spójniki i wszystko co z nimi związane, jak na przykład odmiana rzeczowników przez przypadki, rodzaje czasowników, czy stopniowanie przymiotników. A wszystko to kręci się wokół tytułowych króliczków. Na końcu książki znajdziecie skrót wszystkich rozdziałów.

Nauka gramatyki w takiej przyjaznej dla dziecka oprawie z pewnością jest przyjemniejsza.

,,Króliki Ludwiki. Opowiastki gramatyczne" to kolejna bardzo ciekawa propozycja od @wydawnictwo_papilon, którą chciałabym pokazać Wam w ten upalny dzień.

Książeczka pełna jest fascynujących opowiastek, sympatycznych rysunkowych ilustracji, garści informacji z zakresu gramatyki, którą małymi krokami poznają dzieci z pierwszych klas podstawówki. W towarzystwie królików zapoznacie się z alfabetem, sylabami, rodziną wyrazów, przyszłowkami i liczebnikami a nawet ze stopniowaniem przymiotników.

Wiele informacji, które już za chwilę będę potrzebne naszym uczniom w kolorowym i przyjemnym dla oka wydaniu!

Wydawca: @wydawnictwo_papilonData premiery: 09.08.2023
Wiek: 6-9

#papilon #wydawnictwopapilon #królikiludwiki #gramatyka #nauka #szkolapodstawowa #idedoszkoly #lubiesieuczyc #naukajestfajna #książkidladzieci #dladzieci #publicat

Może znacie Pieski Tereski, Kotki Dorotki, Byki Weroniki lub Świnki Sabinki? Dziś do tej gromadki dołączają KRÓLIKI LUDWIKI, czyli książka która w zabawny i doskonały sposób potrafi rozkochać dzieci w gramatyce....

• Dla dzieci
  • Samodzielne