Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Okładka książki Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Okładka książki Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości
2018-09-24
2018-09-24
32 min.
literatura polska patriota niepodległość

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...
Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Szalik. O Wisł... Joanna Rusinek, Mic...

Piękna, wzruszająca, polecam z całego serca.

Piękna, wzruszająca, polecam z całego serca.

Wspaniała książka. Momentami wzrusza. Warta przeczytania wiele razy!

Wspaniała książka. Momentami wzrusza. Warta przeczytania wiele razy!

Wyzwanie LC 2021 na czerwiec. #Książka z ilustracjami

Świetne wierszyki o patriotyzmie, polskości i wolności Michała Rusinka nie tylko dla dzieci, a dodatkowo piękne ilustracje Joanny Rusinek.
POLECAM !!!

Wyzwanie LC 2021 na czerwiec. #Książka z ilustracjami

POLECAM !!!

Michał Rusinek pisze swoje książki dla dzieci żywym językiem, barwnym i na wskroś polskim - jest już w samej jego formie, abstrahując nawet od treści, duża doza patriotyzmu. Ale nie jest to patriotyzm nadęty (z połkniętym kijem od szczotki),a pełen humoru i dystansu do siebie i świata. To patriotyzm oparty na miłości. Prawdziwej miłości do polskości, a zwłaszcza do jej pięknego języka.

W tej niewielkiej objętościowo książeczce, która jest literacką (a co - tak to trzeba nazwać!) próbą napisania bełzowskiego „Katechizmu polskiego dziecka” na nowo znajdziemy oprócz oczywistych narodowych symboli, takich jak język, flaga czy hymn, również wykładnię godnych pochwały postaw. Jakie to postawy? Zajrzyjcie do książeczki i czytajcie ją Waszemu dziecku, a wiele je nauczycie.

Rusinek jest najlepszy. Jego książki kupuję w ciemno.

Rusinek jest najlepszy. Jego książki kupuję w ciemno.

Kim ty jesteś? Polak Mały.
Jaki znak Twój? Orzeł biały?
Skąd ty jesteś? Z polskiej ziemi.

Taka była nasza litania, nasz wierszyk, nasza przysięga... Od dziecka uczono nas patriotyzmu przy użyciu górnolotnych słów. Obecnie patriotyzm uległ konwersji. Już dla wielu z nas stanowi znak zapytania, co do którego nie warto szukać głębokich przemyśleń czy wywodów, które by ową wątpliwość wyjaśniły. Dlatego dzieci trzeba uczyć patriotyzmu, lecz w inny, nieco bardziej przystępny sposób. Kim Ty Jesteś? Jestem chłopcem dorastającym na swoim osiedlu, przy swojej ulicy, przy swoich sąsiadach. Szanuję trawę i innych, sprzątam po sobie i po swoim psie. Jaki znak twój? No... znak?- pyta dziecko. Czy to emotikon, czy może jakieś internetowe oznaczenie? Ależ nie. Moim znakiem jest miłość do rodziny, moim znakiem jest biało czerwona flaga, która powiewa na wietrze i orzełek z wielką koroną na głowie. Orzeł, co to patrzy na prawo, bo pewnie ten profil ma lepszy od lewego, coś jak babcia.

I choć to cieniutka bajko-wierszo-rymowana pana Rusinka okraszona bajecznymi rysunkami autorstwa siostry, też Rusinek, to zaskoczę i powiem, że jest bardzo wartościowa. Łatwa w obiorze i przyswojeniu. Coś dla naszych dorastających patriotów, którzy już od małego muszą pojmować, rozumieć i starać się wdrażać w życie godne postępowanie.

Kim ty jesteś? Polak Mały.
Jaki znak Twój? Orzeł biały?
Skąd ty jesteś? Z polskiej ziemi.

Rok 2018 był wyjątkowy dla Polaków - obchodziliśmy wtedy setną rocznicę odzyskania niepodległości. W szkole podstawowej, do której uczęszcza moja córka na wielu płaszczyznach pokazywano dzieciom jak ważny to dla nas czas. Poprzez uczestnictwo w konkursach uczniowie podkreślali rozumienie niepodległości. Dzięki jednej z nauczycielek nauczania początkowego, która organizowała konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej poznałam książkę Michała Rusinka "Jaki znak Twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości". Zresztą zawartość tak mi się spodobała podczas pobieżnego przejrzenia, że moja Ośmiolatka jednego z wierszyków nauczyła się do tegoż konkursu.

Niebanalna okładka działa na nasz wzrok. W dłoniach czujemy twardą oprawę. A później rozpoczynamy cudowną podróż poprzez odpowiedzi na bardzo ważne dla nas, Polaków pytania. Dotychczas znaliśmy tylko wersję dziesięciu pytań Bełzy, teraz na topie będzie dziesiątka Rusinka :) Dlaczego? Ponieważ od chwili stworzenia przez Władysława Bełzę "Katechizmu polskiego dziecka" wiele się zmieniło. Owszem, odpowiedzi pozostają te same, ale otaczający świat a wraz z nim ludzie poddani zostali przemianom.

Książeczka w sposób niezwykle przystępny udziela odpowiedzi na "Kto ty jesteś?", "Jaki znak twój?", "Gdzie ty mieszkasz?", "W jakim kraju?" i tak dalej... Brzmi znajomo, prawda? Jednak odpowiedzi u Rusinka są dłuższe, zabawniejsze, rymowane. Nie tylko szybko zapadają w pamięć, ale również sprawiają, że przedszkolaki czy uczniowie zrozumieją czym jest flaga, hymn, jaka jest nasza historia, czym jest dla nas Polska, Europa, świat.

Chyba śmiało mogę nazwać książeczkę dziełem Rusinka, bowiem pomijając już nawet zdanie małoletnich, osobiście uważam, że jest przepiękna. Nie tylko graficznie, gdyż ilustracje przemawiają dosłownie i chwytają za serce, ale przede wszystkim z uwagi na przesłanie zawarte w tekście. A że autor nie postawił na sztywne regułki, lecz ton lekki, prosty i z humorem, dosyć szybko można z pamięci recytować fragmenty.

Niezmiernie ucieszyła mnie propozycja od Wydawnictwa Znak a co za tym idzie szansa na posiadanie własnego egzemplarza - córka wygrała konkurs i książeczka wciąż zajmuje szczególne miejsce w jej czytelniczym życiu. Serdecznie Wam polecam sięgnięcie po tak wyjątkową pozycję patriotyczną.

Książeczka otrzymała nagrodę literacką w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku 2018"! Całkowicie się z tym zgadzam i gratuluję :)

Jeśli chcesz zajrzeć do wnętrza zapraszam na bloga: https://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2019/01/micha-rusinek-jaki-znak-twoj.html

Ponad sto lat temu, w 1900 roku, polskie dzieci po raz pierwszy przeczytały wierszyk, który zaczyna się od słów: „Kto ty jesteś? Polak mały”. Niedługi, prosty w formie, lecz głęboki w treści, uczył miłości do ojczyzny, której nie było wówczas na mapie Europy. Istniała w sercach, narodowej dumie i myślach Polaków. Kilkanaście lat później te myśli zamieniły się w czyny i Polska odzyskała swoje miejsce wśród innych państw Europy i świata. Mijały lata, a krótki wierszyk o „Polaku małym” recytowały kolejne pokolenia polskich dzieci na szkolnych akademiach, zuchowych zbiórkach i u cioci na imieninach.

„Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, bo oczywiście o nim mowa, wychował rzesze Polaków, ucząc szacunku do ojczyzny. Dziś jego strofy mogą wydawać się trochę patetyczne, staroświeckie, nieprzystające do rzeczywistości. Świat się zmienił, a Polska razem z nim. Można więc zadać pytanie, kim dziś – w czasach, gdy nie potrzebujemy już ofiary z „krwi i blizny” – jest „Polak mały” i czym dla niego jest ojczyzna.

Odpowiedzi na te pytania udzielił Michał Rusinek, pisząc nowy „katechizm” – „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości”. Napisał go w roku wyjątkowym, roku, w którym obchodziliśmy stulecie odzyskania polskiej państwowości. Można zaryzykować stwierdzenie, że utwór Rusinka jest hołdem złożonym starszemu koledze po piórze, którego patriotyczny wierszyk z dużym stopniu przyczynił się do tego, że dziś mamy co świętować.

Władysław Bełza zadał „Polakowi małemu” dziesięć prostych pytań i udzielił dziesięciu równie prostych, dwuwyrazowych odpowiedzi. Michał Rusinek postawił te same pytania – co świadczy o ich ważności i ponadczasowości – lecz jego odpowiedzi są nowe, bardziej obszerne i odpowiadające czasom, w których żyjemy.

Kim dziś jest „Polak mały”? Przede wszystkim Polakiem, bo „po polsku gada, myśli oraz odpowiada”, ale też Europejczykiem i obywatelem świata, pewnym siebie, wykształconym, tolerancyjnym i otwartym na innych ludzi, niezależnie od ich pochodzenia lub koloru skóry, bo „nikt nie jest lepszy czy gorszy od nikogo”.

Nowoczesna technologia i wielka polityka sprawiły, że świat się skurczył, zniknęła większość granic, a my żyjemy w globalnej wiosce. Łatwość przemieszania się z kraju do kraju sprawia, że ojczysta ziemia „Polaka małego” może być wszędzie, bo „Polska żyje sobie w nas”. Pod każdą szerokością geograficzną czuje się jak we własnym domu, a ten dom „jest zawsze otwarty dla wszystkich fajnych gości”.

W świecie, którym rządzi internet, „Polakowi małemu” wyraz znak prędzej kojarzyć się będzie z emotikonem niż „orłem białym”, co wcale nie znaczy, że orła lekceważy. Przeciwnie, czci godło, flagę i hymn, choć ten ostatni najczęściej słyszy, gdy „śpiewają go piłkarze”. I nic dziwnego, w czasach pokoju mężczyźni ganiają za piłką na boisku, zamiast wymachiwać szabelką. „Polak mały” żyje teraźniejszością, ale nie zapomina o historii – tej wielkiej „pełnej bitew, armat, koni, powstań i zawierzeń broni” i tej małej, rodzinnej. Obu należy się szacunek, bo uczą „żeby kilka razy z rzędu nie popełniać starych błędów”.

Miłość do ojczyzny jest dziś wciąż istotną sprawą, lecz inaczej pojmowaną. „Polak mały” na szczęście nie musi dokonywać już heroicznych czynów, wystarczy, że skasuje bilet w tramwaju, nie marnuje wody, kibicuje naszym sportowcom, posprząta po swoim psie czy wykona podobne, równie prozaiczne czynności. W czasach pokoju szacunek dla ojczyzny przejawia się w byciu uczciwym, porządnym człowiekiem.

„Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy oparł się czasowi i – w wierszach Rusinka – zyskał nowy wymiar… znacznie większy. Czy „Jaki znak twój” trafi pod strzechy i za sto lat będzie recytowany przez kolejne pokolenia, tego nie wiem. Bez wątpienia te dziesięć radosnych, łatwo wpadających w ucho wierszyków, które Michał Rusinek napisał – a Joanna Rusinek pięknie zilustrowała – będzie żartobliwym obrazem życia „Polaka małego” początków XXI wieku, jego poglądów, zachowań i sposobu myślenia.

"-Kto Ty jesteś? -Polak mały. -Jaki znak Twój? -Orzeł biały." Każdy Polak doskonale zna te słowa z "Katechizmu młodego Polaka" Władysława Bełzy sprzed ponad stu lat. Pan Michał postanowił napisać nową, współczesną wersję tego dzieła.
Przyznajmy szczerze, dzieci na słowa "Coś jej winien? -Oddać życie!" mogą się nieco przestraszyć i stwierdzić, że jeśli mają umierać za Polskę, to wcale nie chcą być patriotami. Patrząc przez pryzmat maluchów, jest to całkiem zrozumiała reakcja. Patriotyzm można przecież okazywać poprzez zwykłe, przyziemne zachowania i o tym właśnie jest ta książka. O byciu patriotą, ale przede wszystkim o byciu zwykłym człowiekiem! Autor w przemyślany sposób przez mianowanie dziecka narratorem uświadamia nam, kim jesteśmy i jaką mamy rolę w społeczeństwie. Powinniśmy być otwarci na innych ludzi niezależnie od kultury czy wyznania oraz traktować się wzajemnie z należytym szacunkiem. Twórca książki podkreśla, iż patriotyzm nie ogranicza się do granic państwa, bo Polskę nosimy w sercu. Tu nie jest wymagana od nas heroiczna postawa, lecz godne zachowanie w codziennych sytuacjach m.in kasowanie biletów w tramwajach, niemarnowanie wody czy też sprzątanie po swoim psie :) Powinniśmy jednak dobrze znać historię naszego kraju bez względu na ponoszone porażki i wspominać ją nie tylko od święta. Ważne są także znaczące symbole takie jak flaga, godło, hymn. Ponadto możemy jako Polacy być bardzo dumni z naszego świszczącego i szeleszczącego języka, który jest jedyny w swoim rodzaju i sprawia nie mało kłopotów. 😉
Myślę, że ta książka jest idealnym pretekstem do rozmów z dziećmi o Polsce, obywatelstwie i szacunku. Tekst jest rymowany, napisany z humorem prostym dla dzieci językiem, więc każdy maluch zrozumie treść bez problemu. Książka uczy, uświadamia i z pewnością jest obowiązkową lekturą małych czytelników, tak na co dzień. Brawo dla autora! Polecam szczerze.

Michał Rusinek wziął na tapetę wiersz Władysława Bełzy pt. “Katechizm polskiego dziecka”, zaczynający się od słów: “Kto ty jesteś? Polak mały" i parafrazował go na język współczesny. Na 100-lecie niepodległości Polski wypisał nowe wejrzenia na patriotyzm. Wierszem, wykorzystując dziesięć strof z "Katechizmu..." Władysława Bełzy przywołał współczesne odpowiedzi na zadane wtedy pytania.

Zrozumiale, bez zadęcia, ale z powagą i szacunkiem wskazuje czytelnikom dzisiejsze postrzeganie swojej ojczyzny i wszystkich jej symboli. Nasze codzienne dylematy, sprawy i powinności. Pokazuje co dzisiaj może oznaczać słowo obywatel, czy warto przywiązywać się do miejsca, czy uczyć się historii kraju, czy należy pielęgnować ten trudny język? I po co to wszystko, przecież to w dzisiejszych czasach jest nieprzydatne i z tego nie ma pieniędzy.

Niemniej siłę dają korzenie, najlepiej mocne i zdrowe do, których zawsze można się odwołać w chwilach zwątpienia lub smutku, zasilić się życiodajnymi sokami, podeprzeć podczas burz.

W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy wśród wolnych ludzi, dajemy wolność sobie i innym, mamy tolerancję na tych, którzy inaczej... ważne jest aby pamiętać o swojej tożsamości. I choć dzisiaj inaczej, ale warto wykazać się postawą odpowiedzialności i empatii. Obecnie ważne są proste gesty i działania, bo taki jest cudowny czas, bez niepokojów i burz. Warto dbać o swoje otoczenie i pamiętać, że zostanie ono dla przyszłych pokoleń. Forma podania tych prawd jest bardzo ciekawa dla dzieci, a ilustracje Joanny Rusinek przyciągają uwagę, podkreślają wymowę wierszy, uzmysławiają i przekładają na różne rodzaje pamięci.

Jestem pod wrażeniem treści i obrazów tej książki, piękny współczesny podręcznik dla młodszych i starszych o miłości do ojczyzny i szacunku do współobywateli.

• Dla dzieci
  • E2) Podstawówka 1-3
  • Książki dla dzieci 2018/2019
  • 1j) Literatura polska
  • Polskie

Dodaj cytat z książki Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości

Video

Video