Cukiernia Pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów

Cykl: Saga o Gutowie (tom 5)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

Druga część kolejnej serii "Cukierni Pod Amorem". Każdy dzień przynosi bohaterom nowe zawirowania, a historie sprzed czterdziestu lat ciążą do dziś. Sierpień 2016 roku. Cukiernia Pod Amorem znów zwycięża w dorocznym konkursie na Ciastko Roku. Wokół imprezy robi się duże zamieszanie, które powoduje, że największy beneficjent staje się jej największym przegranym. Waldemara Hrycia drogo...

Druga część kolejnej serii "Cukierni Pod Amorem".

Sierpień 2016 roku. Cukiernia Pod Amorem znów zwycięża w dorocznym konkursie na Ciastko Roku. Wokół imprezy robi się duże zamieszanie, które powoduje, że największy beneficjent staje się jej największym przegranym. Waldemara Hrycia drogo kosztują wątpliwości związane z kwestią prawidłowego wyłonienia zwycięzcy. Okazuje się, że za jego plecami knuje bliska mu kiedyś osoba. Ta zapomniana już prawie historia wraca teraz, wpływając na losy całej rodziny oraz miasteczka.
Burmistrz Gutowa, jako organizator konkursu, czuje się odpowiedzialny za jego konsekwencje, plecie więc misterną polityczną intrygę, aby załagodzić ewentualne roszczenia Hryciów, a zwłaszcza swego największego oponenta - byłego burmistrza, obecnie posła Grzegorza Hrycia.
Zbyszek Hryć, chociaż zdążył się już zaręczyć, nabrał poważnych wątpliwości co do swego związku z dziewczyną z Płocka, Martyną Nowak.
Na to wszystko nieco z boku, patrzą nadal przebywające w okolicy dawne mieszkanki Zajezierzyc: Monika Grochowska-Adams oraz Tessa Steinmeyer. Z bohaterami współczesnych wydarzeń wiąże je niemal pięćdziesięcioletnia więź, która okazuje się na tyle silna, że obie panie angażują się w rozgrywające się w Gutowie wypadki.

źródło opisu: https://www.proszynski.pl/Cukiernia_Pod_Amorem__Dz...(?)

źródło okładki: https://www.proszynski.pl/Cukiernia_Pod_Amorem__Dz...»

Niestety dla mnie ta powieść jest tylko dobra i do tego dużo słabsza od poprzednich. Może dlatego, że o samych Hryciach jest stosunkowo mało, natomiast więcej miejsca autorka poświęca bohaterom drugoplanowym, czyli Monice i Teresie.
Akcja jak zwykle biegnie dwutorowo.
Współcześnie to tylko kilka dni sierpnia od 28-30,tuż po zakończeniu dni Gutowa, gdy na rodzinę Hryciów spada nieoczekiwana tragedia. W krótkich rozdziałach autorka pokazuje jak zachowują się poszczególni członkowie rodziny, ale nie ma tu żadnych emocji i wszystko dzieje się tak,jakby nic się nie stało. Za to mamy trochę polityki i to bardzo mnie denerwowało, bo sympatie czy antypatie autorki w ogóle mnie nie interesują. Ta współczesna część jest czasami nudna, bo pozbawiona w zasadzie akcji.
Bardziej podobały mi się rozdziały dotyczące losów Moniki i Teresy, chociaż i tu bardzo dużo miejsca poświęcone jest sytuacji politycznej Polski końca lat 60-tych. Mamy strajk studentów w Warszawie, dużo na temat wydarzeń...

czytamcałyczas | 2019-02-17

Okładka
Ja luibię ciacha
skąd
biblioteka
moja opinia
Kolejna piękna ,mądra książka o Gutowie.I nie tylko .Pozwoliłem sobie na kilka plusów i minusów.

Na plusy
+ Ogromne zmiany w życiu bohaterów
+historia PRL zwłaszcza marzec 1968 rok
+pokazywanie że można osiągnąc sukces nie.Nie tylko w dużych miatach.
+ sytuacja w Wiedniu,jak to nie smakowała coca-cola
+nazwisko Paździoch
+płynne przechodzenie z czasów komuny do współczesnej
+ akcja w USA
a na minusy
-jakoś mało opisów jak robią ciacha
-czasem zbyt krótkie rozdziały (może tylko ja to widzę )

Ogólnie piękna

Anna | 2018-10-29
Przeczytana: 28 października 2018

„Dziedzictwo Hryciów” to druga część ponownej kontynuacji sagi „Cukiernia pod Amorem” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.
Tym razem również akcja toczy się naprzemiennie. Współcześnie w 2016-tym roku i w przeszłości, w latach sześćdziesiątych. To już nie tylko powieść obyczajowa z tajemnicą w tle. Tajemnicą nie tyle dla czytelnika co dla bohaterów. To również kawałek polskiej historii. Do tego wątek sensacyjny. Wszystko to składa się na fabułę intrygującą i niesamowicie wciągającą. Rewelacyjna książka na długie, ponure jesienne wieczory. Czyta się w zasadzie bez odkładania. Zakończenie nie satysfakcjonuje. Poplątane losy bohaterów powieści są o krok od wyjaśnienia. Żeby jednak je poznać znów trzeba poczekać na kolejny tom.
Tymczasem „Cukiernia pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów” GORĄCO POLECAM!

Madi | 2019-05-18
Przeczytana: 18 maja 2019

Cudowna kontynuacja losów rodziny Hryciów.
Muszę przyznać ,że trochę obawiałam się,iż autorka dopisując kolejną trylogię o Gutowie niczym mnie już nie zaskoczy.Jednak moje obawy rozwiały się już przy cudownym 4 tomie i to zauroczenie trwa nadal.
Tu również akcja toczy się dwutorowo.Śledzimy na bieżąco losy naszych bohaterów,właścicieli cukierni oraz poznajemy historię dwóch starszych pań,byłych mieszkanek Gutowa -Tessy i Moniki,które były przyjaciółkami i w niewyjaśniony sposób zostały rozdzielone.Teraz po ponad 50 latach spotykają się w Gutowie ,by wszystko sobie wyjaśnić.
Choć już wiem jaką tajemnice ma do przekazana Tessa Monice ,to strasznie jestem ciekawa ciągu dalszego.Kibicuję również Zbyszkowi ,najmłodszemu z Hryciów,który w chwili zauroczenia wpadł w sidła przebiegłej Martyny,panny lekkich obyczajów i matki dwójki dzieci.Mam nadzieję,że w końcu przejrzy na oczy.
A kiedy kolejny tom??Ja już nie mogę się doczekać.

Książkowo_czyta | 2019-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Twórczości tej autorki nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać, gdyż Małgorzata Gutowska – Adamczyk ma już w swoim literackim dorobku wiele książek przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców: od dzieci, poprzez młodzież, aż po dorosłych czytelników.

Powieść, o której chciałabym Wam dziś opowiedzieć jest drugą częścią drugiej serii Cukierni pod Amorem i nosi ona tytuł „Dziedzictwo Hryciów” (pierwszą odsłoną drugiej serii było „Ciastko z wróżbą”).
Akcja opowieści toczy się dwutorowo, jedną z jej perspektyw jest teraźniejszość, a drugą perypetie pierwszoplanowych bohaterek, Teresy i Moniki, dziejące się w latach 60-tych i 70-tych, ale nie tylko.

Autorka bardzo sprawnie, a zarazem interesująco ukazuje swoim czytelnikom dzieje naszego kraju i zachodzących w nim zmian na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Nie jest to jednak w najmniejszym nawet stopniu nużący, historyczny wywód. Odniesienie do historii stanowi bowiem kanwę do opowieści o ludziach z krwi o kości, o trudach ich...

szczypiorek5 | 2019-01-17
Na półkach: 2019, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Małgorzata Gutowska- Adamczyk ma naprawdę dobre, lekkie pióro. Kolejny tom Cukierni po Amorem niezmiennie interesujący, trzymający uwagę czytelnika i niedosyt bo historia ma być kontynuowana w kolejnym tomie.
Czekam więc na niego z niecierpliwością i polecam tę książkę oraz cały cykl.

Anna | 2019-04-02
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

W takich sagach najbardziej dziwi mnie to, że czytam je zachłannie, choć najbardziej podobał mi się pierwszy tom. Znawcom tematu opowiadać nie trzeba, a nie-znawcom polecam zacząć od pierwszego tomu:)

MałaPisareczka | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Konkurs na Ciasto Roku zostaje roztrzygnięty i nikt się nie spodziewa, jakie konsekwencje będzie to za sobą niosło. Waldemar Hryć bardzo przeżywa nie tylko "sukces" syna, ale przede wszystkim jego związek z nieznaną mu kobietą. Można by rzec, że historia koło zatacza, ale Helena Hryć czuje, że Martyna Nowak jest zupełnie inną kobietą, niż ona była. Na rodzinne kłopoty patrzą z boku dwie dawne mieszkanki Zajerzyc: Monika Grochowska-Adams oraz Tessa Steinmeyer. To wraz z nimi cofamy się w czasie, by doświadczyć najważniejszych polskich wydarzeń drugiej połowy XX wieku.

Co tu dużo mówić - Cukiernia pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów wciąga od pierwszej strony i nie pozostawia wątpliwości, że pozostawi po sobie niezapomnianego kaca literackiego. Bo jak tu teraz spokojnie przejść do innej lektury, skoro całym sercem jest się z bohaterami tejże serii? Małgorzata Gutowska-Adamczyk tworzy sprawnie i lekko historię osadzoną w polskich realiach, z nostalgią opowiadając o dawnych latach, ale...

Katarzyna | 2019-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: kwiecień 2019

Kontynuacja losów naszych bohaterów, owianych tajemnicami z przeszłości i nierozwiązanymi zagadkami, tocząca się nadal na dwóch płaszczyznach czasowych. Głównym wątkiem staje się historia przyjaciółek - Teresy i Moniki, które obdarzone niełaskawym losem, starają się odkryć siebie i swoje życie na nowo. Natomiast we współczesnym czasie poznajemy dalsze losy rodziny Hryciów - niespodziewana śmierć Waldka, manipulacje Martyny oraz zrozpaczenie Zbyszka, podłe intrygi Grzegorza, a także owiany tajemnicą skarb, ukryty w podziemiach cukierni.

Szczerze? nie mogę się doczekać dalszych części. Jestem zachwyconą tą sagą.

anawa004 | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Cały cykl "Cukierni pod Amorem" czyta się lekko i przyjemnie. Jak zwykle akcja biegnie dwutorowo, w teraźniejszości i przeszłości. Nie będę nic pisała poza tym, że naprawdę zrobiło mi się żal, że tak szybko przeczytałam, zdecydowanie lepsza od poprzedniej "Ciastko z wróżbą", którego jest kontynuacją. Kto czytał "Cukiernię..." na pewno nie rozczaruje się i będzie część kolejna, na którą już dziś czekam z niecierpliwością. :-)