All Systems Red

Okładka książki All Systems Red Martha Wells
Okładka książki All Systems Red
Martha Wells Wydawnictwo: Tom Doherty Associates Cykl: Pamiętniki Mordbota (tom 1) fantasy, science fiction
Pamiętniki Mordbota (tom 1)
All Systems Red
Tom Doherty Associates
2017-05-02
2017-05-02

Jak na sci-fi bardzo, BARDZO mało technikaliów, mało jakichkolwiek opisów (do dziś nie wiem jak Murderbot wygląda, poza tym że jest facetem bez narządów) i wszystko jest dość miałkie, nijakie i mało; jak na super odległą przyszłość; zaawansowane. Jak serial telewizyjny (lol) z niewielkim budżetem, gdzie producent dał głównemu aktorowi pomalowany na srebrno kombinezon motocyklowy, który ma robić za skafander próżniowy.
Zgodnie z zasadą "żart ciągle powtarzany staje się nieśmieszny", ciągłe przypominanie że Murderbot chce oglądać swój serial robi się szybko nudne i nie przestaje takim być w kolejnych książkach.

Ktoś polecał w necie, a że była „za darmo”… Nie warto, nawet za darmo. Chyba, że już absolutnie nie ma nic do czytania. Nie wiem dla kogo są pisane takie książki, ale zdecydowanie nie dla mnie.

Zero napięcia, zero emocji. Fabuła to praktycznie sam dialog (albo monolog w głowie „cyborga”). Nie jest może źle napisana, ale tak jakby na odwal. Zdecydowanie cykl umarł dla mnie na pierwszej części.

Nieszczególnie zaintrygowało, ale to dopiero pierwsza część.

Nieszczególnie zaintrygowało, ale to dopiero pierwsza część.

O Murderbocie słyszałem kilka razy, zazwyczaj w samych superlatywach. Może przez to miałem zbyt duże oczekiwania. Miło, że Audible udostępnił pierwszą część (w zasadzie bardziej opowiadanko) za darmo - dzięki temu wiem, że tej serii raczej nie będę kontynuował.

W zasadzie nie wiem, czego dokładnie spodziewałem się po "All Systems Red". Może w miarę oryginalnego settingu sci-fi, zamiast którego dostałem w zasadzie ledwo zarysowaną, stockową międzyplanetarną korpodystopię. Może głównego bohatera pokroju HK-47 z 'The Old Republic' zamiast kanapowego tygrysa, który może zabić, ale chciałby tylko mieć spokój i taśmowo oglądać Netflixa. Może soczystych dialogów z humorem punktującym 'worki mięsa' z perspektywy robota, zamiast wewnętrznych przeżyć turbointrowertyka, nawet jeśli zarysowanych całkiem nieźle.

Nie chcę oceniać zbyć ostro, bo może faktycznie miałem rozbujane oczekiwania, ale fakt pozostaje faktem - dawno książka nie była mi tak obojętna.

"Proszę się nie pchać i nieco odsunąć. Nie lubię bliskości osób ludzkich. Proszę też o niezadawanie pytań na tematy moich uczuć. Szalenie mnie irytują. Prosze też przestać pytać dlaczego w moich logach odnoszę się do siebie mianem "murderbota". To prywatna sprawa. Dementuję też pogłoski o tym, że mój moduł nadzorczy został zhakowany. Działa znakomicie, ponieważ Korporacja która jest moim właścicielem nigdy nie oszczędza na komponentach... "

Ciekawa, krótka książka. Przeczytałem ją jako wprowadzenie do uniwersum, w którym dzieje się wielokrotnie nagradzana "Network Effect". Zainteresowała mnie ta pozycja, więc zacząłem od początku.

W tej książce najbardziej podobał mi się charakter Mordbota. Był on przekonujący, interesujący i zabawny. Fabuła była w porządku, choć zakończenie mogło być bardziej rozpisane - trochę wolniejsze.

Polecam i planuję przeczytać kolejne tomy.

Rewelacja, nigdy nie czytałam takiej książki

Rewelacja, nigdy nie czytałam takiej książki

Było super. Bardzo szybko się czyta (niecałe dwieście stron, przeczytałem w dobę). Narracja świetnie prowadzona zarówno przez autorkę jak i głównego bohatera. Strasznie podoba mi się, że robot nie jest tutaj typowym maczo zabijaką a jest trochę wycofany, zamknięty w sobie. Poza tym, protagonista - robot w spektrum autyzmu jest imo super reprezentacją.
Fabuła jest bardzo fajna i wciągająca, no złego słowa nie mogę powiedzieć, 10/10

Fabuła jest bardzo...

Gdyby to był serial, to tej książki starczyłoby na pilotowy odcinek.

Pytanie, czy ten serial dobrze się zapowiada i czy chcemy go dalej oglądać? Z opisu zakładałem, że dostanę super robota z psychiką Dr.Housa. Jednak życie wewnętrzne głównego bohatera nie okazało się tak pasjonujące, jak obiecuje wydawca.

Trudno zrozumieć ewentualne zachwyty nad tą pozycją, bo cóż takiego można zmieścić na mniej niż 200 str? trochę akcji, kilka uszczypliwości wobec kondycji człowieka i obietnicę złożonego uniwersum, która pewnie nigdy nie zostanie spełniona, jeśli pozostałe książki w serii tez są tak krótkie...

Gdyby to był serial, to tej książki starczyłoby na pilotowy odcinek.

Trudno zrozumieć ewentualne zachwyty nad tą pozycją, bo cóż...

Cyber-organiczna maszyna do zabijania która ma... lekką fobię społeczną i odczuwa duży dyskomfort przy każdej rozmowie z ludźmi, a tak w ogóle to wolałaby oglądać seriale zamiast zajmować się czymkolwiek innym? Nie spodziewałem się takiego rozwiązania fabularnego, ale Autorka sprawiła, że sprawdziło się nadspodziewanie dobrze. Bardzo też sprawdza się krótka forma. Zdecydowanie złapię kolejne tomy :).

• Po angielsku
  • Kindle