20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #1

Okładka książki 20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #1 Naoki Urasawa
Okładka książki 20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #1
Naoki Urasawa Wydawnictwo: Hanami Cykl: 20th Century Boys (tom 1-2) komiksy
komiksy
20th Century Boys (tom 1-2)
20世紀少年 (20 Seiki Shounen)
Hanami
2018-09-11
2018-09-11
9788365520241
Radosław Bolałek
manga seinen akcja dramat sci-fi psychologiczny

Okładka książki Mity Cthulhu Alberto Breccia, Norberto Buscaglia, H.P. Lovecraft
Mity Cthulhu Alberto Breccia, No...
Okładka książki Pluto tom 1 Osamu Tezuka, Naoki Urasawa
Pluto tom 1 Osamu Tezuka, Naoki...
Okładka książki Saga o Potworze z Bagien. Tom Pierwszy Stephen Bissette, Alan Moore, John Totleben
Saga o Potworz... Stephen Bissette, A...

Autorowi udało się zbudować atmosferę tajemnicy, która trzyma w napięciu i wciąga. Dodatkowo sprawnie wpleciono humorystyczne sceny w dość mroczną fabułę.

2080

Jestem Collins.

Początek, jak początek - zapoznanie z bohaterami. Praca w sklepie, ślub kolegi, pogrzeb kolegi. Ot, życie. Tylko że w tym życiu przewija się co rusz tajemniczy symbol, który ma związek z Kenjim, no ale niestety chłop ma kiepską pamięć i gdyby nie pewne zdarzenie, toby sobie nie przypomniał, że kiedy Kenji mały był, to miał grupę kumpli, bazę, Księgę Przepowiedni i tajemniczy symbol...

I symbol ten prowadzi do zgromadzenia wokół osoby Przyjaciela. Kto to jest i do czego dąży - nie wiem. Wiem, że nie mają większych oporów przed zabójstwem i wiem, że działają jak sekty. Właściwie to całkiem ładnie powstawanie takich grup religijnych jest tu pokazane. W działaniach dość radykalni, a ich siatka sięga w miejsca, w które nie powinna sięgać.

Jak czytałam skany w pl, kiedy jeszcze WsechbibliaMangi istniała, to nie czułam takiego... niepokoju. Przy czytaniu. Ale teraz czuję, bo jest czego się bać.

Jestem Collins.

Głównym bohaterem mangi 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku jest Kenji. Mężczyzna po 30 nie zaszedł w życiu zbyt daleko. Pracuje ze swoją mamą w sklepiku odziedziczonym po ojcu i opiekuje się niemowlakiem podrzuconym przez siostrę. Życie płynie powoli i nie jest zbyt emocjonujące. Na pewno nie przypomina ono dziecięcych aspiracji i młodzieńczych ambicji bohatera.

Pozorne i monotonne życie bohatera odmienia się po serii dziwnych zdarzeń. Pierw w okolicy nagle znika jedna rodzina. Później kolega z młodości popełnia samobójstwo, które wydaje się strasznie podejrzane. Na dokładkę ze wszystkimi zastanawiającymi sytuacjami powiązany jest pewien symbol. Proste logo, które Kenji kojarzy jeszcze z czasów dzieciństwa. Czy ten znak może być powodem śmierci kolegi? Czy Bohater w końcu spełni swoje marzenie o ratowaniu świata przed olbrzymim zagrożeniem?

Dopiero pod koniec tego tomu akcja się rzeczywiście rozkręca. Trudno mi stwierdzić na ten moment, czy ta historia mi się podoba, ale z pewnością zaintrygowała na tyle, że dotarłam do ostatniej strony pierwszej części. „Monster” tego samego autora uznaję za jedną z bardziej interesujących rzeczy, jakie miałam okazję czytać, więc „Chłopakom…” też chcę dać szansę. Opowieść ma potencjał.

Na początku trochę chaos z powodu kilku linii czasowych i nieznajomości bohaterów, później się klaruje.

1953

Naoki Urasawa jest u nas znany z serii „Pluto” i „Monster”. W latach 1999-2006 stworzył też serię „Chłopaki dwudziestego wieku”, która doczekała się dwudziestu dwóch tomów, a także aktorskiej adaptacji. Wiele elementów tej serii było wymyślanych na bieżąco. Czy w związku z tym nie jest to zbyt chaotyczna historia?

Opowieść rozgrywa się na paru płaszczyznach czasowych. Grupa przyjaciół z dzieciństwa spotyka się po latach przy okazji samobójczej śmierci jednego z nich. Prawdopodobnie jednak wcale nie było to samobójstwo, a całość jest powiązana z sektą tajemniczego „Przyjaciela” posługującego się symbolem jaki koledzy wymyślili w dzieciństwie.

W trakcie lektury miałem silne skojarzenia z powieścią „To!” Stephena Kinga. Tam również równolegle były opowiadane dwie płaszczyzny czasowe, a obecne zagrożenie wydaje się wynikać z wydarzeń z dzieciństwa, kiedy to między bohaterami nawiązała się przyjaźń. Tutaj jednak płaszczyzn czasowych jest więcej niż dwie. Pokazywane jest co się działo wcześniej, w międzyczasie, a także co wydarzy się później. Przez to można się na początku pogubić, ale na szczęście komiks jasno pokazuje co kiedy się dzieje.

Podobnie jak w innych seriach tego autora, mocnym elementem jest warstwa obyczajowa. Są przedstawiane historie paru bohaterów, dzięki czemu są bardziej wiarygodni. Można uwierzyć, że ich przyjaźń jest autentyczna.

Jak na razie ciężko coś powiedzieć o głównej tajemnicy. Trochę kojarzy mi się z tym, co było w „Monsterze”, ale to być może moja błędna interpretacja. Dużo jest tu pytań pozbawionych jak na razie odpowiedzi. Nawet sceny z przyszłości wydają się bardzo niejasne.

Podobnie jak w innych tytułach tego autora rysunki stoją na wysokim poziomie. Każda z postaci jest bardzo ekspresyjna, a poszczególni bohaterowie reprezentują różny typ urody.

Początek serii jest bardzo intrygujący, a tajemnica wciąga. Mam nadzieję, że kolejne tomy nie rozczarują mnie.

Opowieść rozgrywa się na paru płaszczyznach czasowych....

Hanami to Dostawcy Mistrzostwa.

Po fenomenalnej Sadze Winlandzkiej teraz dotarłem do „Chłopaków”… i to jest kolejna megamanga. Wielowątkowość cudownie poprowadzona, niebywałe zupełnie sceny z bohaterami czwartego planu (ten policjant! ten narzeczony siostry Kenjiego!),świetna kreska, no jest tu wszystko co dobre. Fabuła z pozoru wygląda na zwariowaną: jest tu coś z „12 małp”, jest trochę feelingu z „To!”, jest wielki robot w bardzo japońskin stylu… Jest też wielu bohaterów, ale linia fabularna bierze ich na warsztat naprawdę umiejętnie, nie miałem poczucia zagubienia chyba ani razu. Polecam!
10/10

Hanami to Dostawcy Mistrzostwa.

Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o tym, że marzenia z dzieciństwa nigdy nie umierają i warto je spełniać. Pięknie narysowane, wspaniale opowiedziane. Uważam "Chłopaków z XX wieku" za arcydzieło.

Początkowo dość zawikłana, ale powoli wszystko wpada na swoje miejsca. Bardzo dobrze poprowadzona narracja. Ciekawe rysunki.

Swietna historia, ktora bardzo dobrze ostrzy apetyt na kolejne tomy. Manga zapowiada sie bardzo interesujaco.
W tym tomie poznajemy bohaterow oraz zapoznajemy sie z ogolnym zarysem fabuly.
Rysunki sa ladne i szczegolowe.
Polecam.

W tym tomie poznajemy bohaterow oraz zapoznajemy sie z ogolnym zarysem fabuly.
Rysunki sa ladne i szczegolowe.
Polecam.

• Manga