20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #1

Okładka książki 20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #1
Naoki Urasawa Wydawnictwo: Hanami Cykl: 20th Century Boys (tom 1-2) komiksy
komiksy
20th Century Boys (tom 1-2)
20世紀少年 (20 Seiki Shounen)
Hanami
2018-09-11
2018-09-11
9788365520241
Radosław Bolałek
manga seinen akcja dramat sci-fi psychologiczny

Chłopaki z XX wieku to moja pierwsza manga jaką przeczytałam. Przed nią uważałam, że manga jest głupawym komiksem dla dzieci / młodzieży. Ku mojemu zdziwieniu ta książka wciągnęłam mnie na całego. Postaci są bardzo ciekawe i sprawiające wrażenie, że chciałoby się znać takich ludzi osobiście. Podoba mi się sposób opowiadania całej historii.
Pierwszą część pochłonęłam i od razu zamówiłam 3 kolejne tomy.

Pierwszą część pochłonęłam i...

Urasawa stał się moim ulubionym twórcą mangi. Zarówno Pluto, jak i Monster są znakomite, a i Chłopaki nie pozwalają się odłożyć. Początek dosyć niemrawy i nie bardzo wiadomo o chodzi, w czym nie pomaga różny czas akcji. Ale z każdą kolejną strona coraz bardziej poznajemy bohaterów, a wydarzenia nabierają sensu i całość zaczyna się zazebiac aż do finału, po którym natychmiast chce się czytać Tom 2.

Bardzo polecam - tego twórcę można brać w ciemno.

Kenji, Otcho, Yoshitsune i Maruo to grupka przyjaciół, którzy cały swój czas wolny spędzają w swojej „tajnej bazie”. To właśnie tam ich dziecięca fantazja podsuwa im liczne plany na przyszłość. Cel jest dość prosty – kiedy dorosną, staną się prawdziwymi obrońcami świata, którzy ochronią go przed zagładą. Każdy jednak doskonale wie o tym, że los bywa bardzo przewrotny i złośliwy, przez co „życiowe plany” nie zawsze się sprawdzają. Każdego z nich dopada więc nieunikniona „dorosłość”, która mocno weryfikuje wszelkie zakładane cele. Niegdyś nierozłączna paczka, zmaga się teraz z własnymi problemami związanymi z pracą czy rodziną. Szara codzienność zostaje nagle przerwana przez samobójstwo jednego z dawnych towarzyszy zabaw. Kenji nie może jednak uwierzyć, że ich kolega odebrał sobie życie i zaczyna coraz mocniej drążyć w sprawie. Pewne odkrywane ślady zaczynają łączyć się z tajemniczą sektą, której przewodzi nikomu nieznany „przyjaciel”. Działania owej organizacji mocno destabilizują światową sytuację u progu XXI wieku, który może okazać się dla całej ludzkości niezbyt przyjemny. To od czwórki wspomnianych „chłopaków” zależeć będzie wygląd przyszłości. Muszą oni rozwikłać zawiłą zagadkę i stać się tymi, którymi planowali w dzieciństwie, co wcale nie będzie takie łatwe.

20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku to dzieło Naoki Urasawy, które sprzedało się na całym świecie w nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy i prawie zawsze zaliczane jest do ścisłej czołówki najlepszych mang „wszechczasów”. Nie powinno to nikogo specjalnie dziwić, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fabułę, jaką serwuje czytelnikowi twórca.

Tytuł można określić mianem mocno wciągającego kryminału, byłoby to jednak ogromne niedopowiedzenie. Urasawa bawi się tutaj bowiem od samego początku różnymi gatunkami, wybierając z nich to, co najlepsze i dostosowując pewne elementy do swoich własnych potrzeb. Abstrakcyjny jest dla twórcy również „czas akcji”, który rozlewa się tutaj na trzy różne okresy. W jednej chwili autor pokazuje świat początku XXI wieku, chwilę później przenosi czytelnika do lat 60-tych, kiedy to grupka dzieciaków snuje plany na przyszłość, aby zaraz przeskoczyć do lat 90-tych i ukazać te same postacie jako już dorosłych bohaterów. Taka forma nielinearnego operowania wydarzeniami ukazanymi w różnych okresach pozwala twórcy kreślić naprawdę intensywną i mocno nietuzinkową intrygę, dzięki której manga zdobyła tak liczne wyróżnienia. Urasawa wykorzystuje tutaj również „czas” jako socjologiczny dodatek, pokazując zmiany kulturowe – społeczne, zachodzące w Japonii i jej mieszkańcach na przestrzeni mijających lat (czego sam był świadkiem). Wiąże się to również z dość licznymi nawiązaniami do popkultury Japonii od lat 60-tych do 90-tych, co stanowi świetny smaczek dla pasjonatów Dalekiego Wschodu.

Trzymając w dłoniach dzieło Naokiego Urasawy i zachwalając kreśloną przez niego intrygę, nie można nie zwrócić uwagi na najważniejszą elementarną cząstkę, prawie każdego jego dzieła, którą są bohaterowie. Każda z zaprezentowanych tutaj postaci jest indywidualną jednostką, która ma własne pragnienia i co innego motywuje ją do intensywnego działania. Każdy z bohaterów ma również swoje własne problemy i pewne lepsze lub gorsze wspomnienia związane z przeszłością, która zdeterminowały całego jego obecne życie. W pierwszym tomie przed szereg znacząco wysuwa się Kenji, który w całej historii będzie odgrywał znaczącą rolę. Autor w swoim tempie snuje całą historię, dodając coraz to nowsze wątki, które jakoś wiążą się z ową postacią i powoli kształtują obraz całości. Nic nie będzie tutaj jednak nazbyt oczywiste, początkowo nawet manga może wydawać się troszkę chaotyczna, im dalej jednak będziemy zagłębiać się w historię, tym mocniej zostaniemy porwani przez jej złożoność i geniusz.

Zachwalając wspaniałą wciągającą fabułę, nie można zapomnieć o oprawie graficznej, która równie mocno hipnotyzuje potencjalnego odbiorcę. Realizm, dbałość o każdy nawet najdrobniejszy detal, umiejętne ukazywanie głębi rysunków przez świetnie nakreślone warstwy (od pierwszego planu po najdalsze tło), umiejętne wydobywanie z postaci ich emocjonalności oraz zawarcie w niektórych planszach mocno żartobliwego charakteru. Całość jest tak typowa dla Urasawy, że nie można pomylić tego stylu z żadnym innym twórca komiksów.

Cała recenzja na:

Oficjalnie moja pierwsza manga (hura). Historia jest zdecydowanie intrygująca, tajemnica wokół niebezpiecznej sekty wciąga coraz bardziej, a przy tym bohaterowie są bardzo ludzcy, "swojscy" i dający się polubić (zwłaszcza Kenji) lub nie bardzo. Mam jednak wrażenie że toczy się to ciut za wolno, pewne fakty w sprawie tytułowego znaku są parę razy niepotrzebnie powtarzane. Zdecydowanie zakupię i przeczytam kolejny tom, bo wszystko tu dopiero się rozkręca.

(Poniżej mikroskopijny spoiler odnośnie pierwszego tomu, a zarazem żaden spoiler w kontekście całej serii).

Masz jakieś dwanaście lat. Siedzicie sobie z kumplami w waszej "tajnej bazie" i z nudów wymyślacie scenariusz potencjalnej apokalipsy. W jakich okolicznościach skończy się świat? Tajemnicza choroba zdziesiątkuje ludzkość? Wielki robot zniszczy wszystko laserami z oczu? A może czeka nas inwazja kosmitów? Macie ubaw po pachy i mnóstwo kapitalnych pomysłów - spisujecie je wszystkie w niepozornym szesnastokartkowym zeszyciku...

Mija niemal trzydzieści lat. I nagle - jako dorośli ludzie - odkrywacie, że ktoś zaczyna wdrażać w życie kolejne elementy waszego planu zagłady ludzkości. Planu, który opracowaliście wtedy, jako dzieci.

To jakieś szaleństwo - myślisz sobie. To zbyt absurdalne, żeby było prawdziwe. Ale jednak - to się dzieje. Teraz, na twoich oczach. I wiesz, że tylko wy możecie to powstrzymać.

Długie, długie lata czekałem na polską edycję 20th Century Boys. I wreszcie jest. Przeczytałem pierwsze podwójne tomisko od #WydawnictwoHanami i przypomniałem sobie, dlaczego kiedyś tak bardzo pokochałem ten tytuł.

Mało tego - przy drugim podejściu zacząłem „Chłopaków” cenić jeszcze bardziej. Bo dopiero teraz widzę, jak Urasawa całą tę intrygę po mistrzowsku zaplanował. Już w pierwszym tomie pojawia się mnóstwo hintów, ukrytych wskazówek i zalążków przyszłych wątków (z których znaczna część 23 tomy później zamknięta zostanie genialną klamrą!).

Serię polecam także tym, którzy zrazili się do magnum opus autora (tj. do serii „MONSTER”). Jak wielu innych czytelników, mam taki problem z Monsterem, że Urasawa pisze go zupełnie na serio, podczas gdy mi ciężko wziąć tę historię na poważnie. 20thCB jest pisane podobnie, ale to całkowicie inna konwencja, gdzie naiwność scenariusza w żaden sposób nie razi, a wręcz dodaje uroku opowiadanej historii. Ponownie jest tu wiele przegiętych motywów w stylu „małe dziecko na czele sekty”, ale tym razem Urasawa nie udaje, że pisze głęboki thriller psychologiczny, tylko wykorzystuje swoje doświadczenie do zręcznej zabawy z czytelnikiem. Czytając Monstera, wielokrotnie kręciłem głową z politowaniem, tymczasem równie niedorzeczne momenty w 20thCB dostarczały mi kupę radochy.

Na pytanie „czy warto?” odpowiadam: KONIECZNIE.

instagram.com/polishpopkulture

// to 8 gwiazdek możecie potraktować jako ocenę dla całej serii ;).

Miłe, śmieszne, ciekawe. Dojrzale opowiedziane postaci i to bardziej oni (a mniej historia) skłaniały mnie do czytania

Wciąga :)

Wciąga :)

Swietna historia, ktora bardzo dobrze ostrzy apetyt na kolejne tomy. Manga zapowiada sie bardzo interesujaco.
W tym tomie poznajemy bohaterow oraz zapoznajemy sie z ogolnym zarysem fabuly.
Rysunki sa ladne i szczegolowe.
Polecam.

W tym tomie poznajemy bohaterow oraz zapoznajemy sie z ogolnym zarysem fabuly.
Rysunki sa ladne i szczegolowe.
Polecam.

Początkowo dość zawikłana, ale powoli wszystko wpada na swoje miejsca. Bardzo dobrze poprowadzona narracja. Ciekawe rysunki.

Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o tym, że marzenia z dzieciństwa nigdy nie umierają i warto je spełniać. Pięknie narysowane, wspaniale opowiedziane. Uważam "Chłopaków z XX wieku" za arcydzieło.

Dodaj cytat z książki 20th Century Boys: Chłopaki z dwudziestego wieku #1