Hashimoto. Droga do uzdrowienia siebie

Edipresse
2018-07-04
2018-07-04
HASHIMOTO

"Życie każdego człowieka płynie według jakiegoś scenariusza. Nie zawsze piszesz go sama. Najczęściej tworzy go wielu ludzi. To oni mówią ci, jak masz żyć. A przecież to twoje życie!"

Od wielu lat zmagam się z Hashimoto i nauczyłam się już z nią żyć, ale zawsze gdy coś wpadnie mi w ręce na temat tej choroby, to staram się przeczytać. Nigdy nie wie się wszystkiego, a może ktoś ma inne spojrzenie i sposób na tę nieuleczalną przypadłość.
Do przeczytania tej książki skusiła mnie okładka, żółto-niebieska, przyjemna dla oka aż chciało się do niej zajrzeć. Co prawda zbyt dużo nowego się nie dowiedziałam, ale z pewnością odrobinę poszerzyłam swoją wiedzę i upewniłam się w swoim działaniu. Wiem, że mnóstwo osób ma problem z tą chorobą, najgorzej, że małe dzieci mają z tym problem.
W tej książce jest moim zdaniem zbyt długi wstęp o pracy i życiu autorki, który za wiele nie wnosi do walki z ta chorobą. Tym bardziej, że pani Beata pisze, że dużo zawdzięcza modlitwie i Bogu. Owszem, być może jest to ważne, ale sama wiara i modlitwa nie jest w stanie wyleczyć człowieka. Przynajmniej ja mam takie odczucia. Sama zmieniałam kilku lekarzy aby wreszcie podjąć właściwe leczenie, które pozwala mi w miarę normalnie żyć.

"Miałam wielu znajomych, ale tak naprawdę byłam sama i samotna jak nigdy dotąd."

Zauważyłam, że bardzo motywują mnie do walki z chorobą wszystkie takiego typu publikacje. Wiem, że to może nie jest takie oczywiste, ale jest mi dużo lepiej, że nie tylko ja z tym walczę i żyję. Walka nie jest do końca wyrównana, gdyż ta choroba jest bardzo podstępna i nigdy nie jest wiadomo czy jest ok.
Jest w tej publikacji sporo informacji popartych naukowo, lecz to jakby przetłumaczenie na prosty język podręcznika. Dobrze, również, że pani Beata podała jakie badania należy wykonać aby potwierdzić Hashimoto. Niektóre przepisy autorki warte są wypróbowania.

Książkę tę należy potraktować jako jedną z wielu pomocy przy chorobie Hashimoto. Każda osoba ma inne objawy, inne metody walki z nią i u każdej osoby powoduje różne spustoszenia w organizmie. Ważne jest aby jak najwcześniej zacząć leczenie.

Sporo informacji popartych naukowo, jednocześnie napisanych przystępnym językiem - to na plus. Jeśli chodzi o podane przypisy, to mam mieszane uczucia - generalnie oceniam je pozytywnie, dzięki nim można zweryfikować informacje i zgłębić zagadnienie, jednak podawanie stron internetowych typu poradnikzdrowie.pl uważam za nieprofesjonalne. Pisząc książkę należałoby się bardziej przyłożyć i zweryfikować informacje w poważniejszych źródłach. Za dużo też „prywaty”, która nic nie wnosi, spokojnie można było te fragmenty skrócić, by dać tylko zarys, jak stres i inne czynniki mogą wpłynąć na rozwinięcie się choroby. Nie każdy też odnajdzie się w treściach na temat „duchowości” - do mnie to kompletnie nie przemawia, ale to już kwestia indywidualna.

W książce autorka na podstawie własnych przeżyć i doświadczeń opowiada o swojej walce z chorobą Hashimoto. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o tej chorobie, o spustoszeniu jaki powoduje ona w naszym organizmie oraz w jaki sposób można z nią walczyć. Ponadto książka może zdopingować do podjęcia walki z chorobą oraz do wprowadzenia zmian w swojej diecie w celu poprawy własnego zdrowia. Mnie zdopingowała zamierzam zawalczyć:-)

Traktuję tę książkę jako wskazówkę gdzie i czego szukać, stąd ocena dobra. Musiałam zmienić podejście z pomysłu, że jest to uniwersalny poradnik. No nie, nie jest. To raczej forma bloga, historia życia autorki i jej wyborów, a czytelnik musi zdystansować się do własnych przekonań i ocen, by wyłuskać tę historię i przydatne informacje z masy banałów czy wiadomości rodem z Wikipedii.

Pierwszy atut tej książki - piękna, kolorowa okładka! Zachęca zdecydowanie do przeczytania! Środek już mniej kolorowy, choć autorka zamieściła duz zdjeć, które ułatwiają odbor książki,tak samo jak krótkie, jasne, konkretne rozdziały. Nie wiem czy książka wnosi dużo wiedzy na temat Hashimoto,...w zasadzie nie dowiedziałam się niczego więcej poza tym, co już wiem... Ale z pewnością bardzo motywuje do zmiany zycia w przypadku osób z tą chorobą, jeśli do tej pory jeszcze takich zmian nie wprowadziły... Duży plus za wyszczególnienie dokładnych badań, które trzeba wykonać podczas diagnozy oraz odnośników do ich interpretacji. Fajnie, że autorka zamieściła też kilka ulubionych przepisów. Ogółem - przydatna książka, sporo informacji, bez zbędnego przynudzania :)

Z autorką mam pierwszy raz styczność. Po książkę sięgnąłem ze względu na moją chorą na hashimoto dziewczynę.
Wstęp to bardzo długa opowieść o życiu autorki - jej chorobach i warunków w jakich żyła oraz pracowała.
Kolejna część książki to istny podręcznik do immunologi przetłumaczony na prosty język zrozumiały dla odbiorcy.
W książce została opisana STARA piramida zdrowego żywienia IŻŻ - obecnie jej podstawą jest aktywność fizyczna więc zarzut skierowany w stosunku do niej jest bezpodstawny (książka wyszła w lipcu, piramida w lutym więc autorka miała dostatecznie dużo czasu na przerobienie tego).
Autorka mówi o glutenie, nabiale, jajach jako środkach które źle działają na tarczycę. Zgodnie z "Kostiukow A., Rosołek M., Romanowski M., Ignaszak E., Samborski W. Dieta jako istotny czynnik wspomagający leczenie choroby Hashimoto. Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, 205." obecnie nie zaleca się stosowania diety eliminacyjnej, chyba, że zostanie stwierdzona nietolerancja/alergia na te produkty. Wtedy można eliminować. Autorka oczywiście zaznaczyła, że takie badania przeszła - za co plus.
Autorka podaje również, iż musi spożywać produkty o niskim/średnim indeksie glikemicznym - co jest całkowitą prawdą (na podstawie tego samego artykułu).
Zwrócenie uwagi na aktywność fizyczną jest ogromnym plusem tej książki. Szczególnie jeżeli tą aktywnością jest joga.
Sekcja z przepisami na końcu książki? Również na plus.
Co więc mi nie grało? Do końca nie wiem po co jest ta książka - jest to opis przypadku jednej osoby, prawie biografia. Jest napisana dobrze i słucha się jej też nieźle. Ale czegoś brakowało...
Polecam książkę osobom chorującym na hashimoto ale również lekarzom i dietetykom. Czemu? Pozwoli wam zrozumieć co przeżywa pacjent podczas choroby.
OGROMNY plus dla autorki, za to że zmieniała lekarzy w czasie "akcji książki" to ważne zwrócenie uwagi aby uniknąć lekarzy którzy "uczyli się tylko z jednej książki". Porównaj co mówi jeden lekarz, drugi, trzeci. Widzisz coś w trzecim nie tak? Nie pomaga tobie? Zmień lekarza i leć do następnego. Twoje życie to nie jest czyjaś zabawka - ktoś nie ma pojęcia o twojej chorobie to trzeba szukać kogoś kto "dogada się z twoim organizmem.
Czy stosować się do wszystkich wskazówek względem swojego organizmu? Autorka nie odradzała odstawienia leków, pokazywała jak zdrowo zmienić swój styl życia. Należy pamiętać, żeby wszystkie zmiany w diecie przedyskutować ze swoim lekarzem/dietetykiem. Nie robić nic na własną rękę ponieważ mogą wystąpić niedobory.

W książce została opisana STARA piramida...

Książka dostaje ode mnie dużego plusa za jasne wskazanie kierunku w którym trzeba "szukać", jeśli ktoś zmaga się z Hashimoto. Dużo przydatnych informacji, wyjaśnień i historii.

Za dużo jak dla mnie pokładania w wiarę, Boga i modlitwę. Sorry, ale w taki sposób to ja się nie wyleczę. Niestety nie dotrwałam do części "praktycznej" o chorobie. Nie dla mnie.

Nie wiem czego oczekiwałam, chyba głównie odpowiedzi na nurtujące pytania i trochę informacji o Hashimoto. Dostałam wzruszającą autobiografię autorki. Sensownych jest może 20stron. Nawet proponowane przepisy nie są odkrywcze.

Wielki plus za ukierunkowanie chorych na dokładne przebadanie swojego ciała. Plus za informacje o objawach Hashimoto.
Wielki minus - przyjemniej dla mnie - za włożenie w te kilkanaście stron wiary autorki. Strasznie to było męczące i niepotrzebne.

• Zdrowie