Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata

Okładka książki Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata Tomek Michniewicz
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata
Tomek Michniewicz
8,5 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Otwarte reportaż
450 str. 7 godz. 30 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Otwarte
Data wydania:
2018-10-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-17
Liczba stron:
450
Czas czytania
7 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375154948
Tagi:
Uganda USA Kolumbia Indie Finlandia Zimbabwe Japonia życie ludzie los
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Siedem codzienności



2801 258 91

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
4331 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
275
270

Na półkach: ,

Recenzja pochodzi z bloga https://blurppp.com/blog/tomasz-michniewicz-chrobot/

Czytając „Chrobot” – najnowszą pozycję w dorobku Tomka Michniewicza towarzyszyłem dojrzewaniu, wchodzeniu w dorosłość, zmianie priorytetów czy mówiąc ogólniej rozwojowi ośmiu osób. Siedem z nich to pochodzący z różnych kontynentów bohaterowie książki. Ósmym z nich jest sam autor. Chrobot jest jasnym dowodem tego, jak autor się rozwinął.
Od wydania debiutanckiej „Samsary” mięło raptem sześć lat, co w rozwoju twórczym nie jest okresem przesadnie długim.Przed laty poznaliśmy mdłego, pełnego pasji ale i entuzjazmu, ciekawego świata i tym światem zachwyconego autora. Człowieka chcącego podzielić się SWOIMI doświadczeniami, przygodami (często ocierającymi się o granice rozsądku), człowieka zachwyconego światem ale w opowieści skupionego na sobie i własnym odczuwaniu.
W każdej kolejnej publikacji, a w miedzy czasie były jeszcze trzy, Tomka było coraz mniej a spojrzenie stawało się coraz bardziej krytyczne. Świat w opowieściach stawał się coraz mniej kolorowym miejscem, za to spotykani ludzie nabierali głębi i to oni a nie miejsca wysuwają się na pierwszy plan.
Konsekwencją tej drogi kształtowania się pisarskiego spojrzenia Michniewicza jest „Chrobot”, książka która od poprzednich dzieli prawie wszystko, i to już przy pierwszym kontakcie. Biorąc ja do ręki zapomnijcie o kredowym papierze i wysokiej jakości wysmakowanych fotografiach. Tu jest czarnobiała okładka i równie czarnobiałe strony.
Spójrzcie w tekst i dostaniecie antytezę choćby „Innego Światu”. Autor nie zaprasza nas już do miejsc niedostępnych, nie tylko dla nas, ale i dla miejscowych. Tym razem działa wręcz przeciwnie pokazuje nam to co jest dostępne i zwykłe, pokazuje nam codzienność, z tym że jest to codzienność w wielu wypadkach odmienna od naszej, przez co fascynująca.
Jasne, Tomek sprytnie wykorzystała nasze ciągotki podglądaczy, wszak najchętniej spoglądamy w okna takich jak my, przysłowiowych Kowalskich, przeciętnych ludzi. To oni nas interesują, bo mogą dla nas być swoistym punktem odniesieni. I Michniewicz nam pokazuje właśnie takich ludzi. Nie ofiary głodu, wojennych uchodźców albo z drugiego końca milionerów, gwiazdy czy celebrytów. Opowieść jest o „szarym człowieku”, takim jak ja czy ty. Ale ta „zwyczajność” ma tyle obliczy że traci swoje znaczenie i swój sens. Bo przestaje być zwyczajna, ale wciąż pozostaje codziennością.
Właściwie nie jest to codzienność a zbiór codzienności, siedmiu codzienności siedmiu przeciętnych ludzi. Część z nich znamy z innych aktywności Tomka. Jak choćby Reilly Travers, postać której nie trzeba przedstawiać osobą wspierającym projekt Tatende. Inni są trudniejsi do zidentyfikowania. Łączy ich to, że przyszli na świat mniej więcej w tym samym czasie, a dzieli właśnie codzienność. Tak bardzo odmienna dla każdego z nich.
I właśnie codzienność i nigdzie nie wypowiedziane ale wiszące nad cała książką pytanie o to czy człowiek kształtuje swój świat czy to raczej świat kształtuje człowieka są tematem tej pozycji. „Chrobot” nie daje tu jasnej odpowiedzi, raczej mnoży kolejne pytania. Niektóre oczywiste, jak to czy gdyby każdego z bohaterów kształtowały inne okoliczności czy byłby inny? Czy gdyby Reilly Travers urodził się w Finlandii wciąż miałby tyle energii by ratować to co wydaje się niemożliwym do uratowania. Inne trudniejsze bo dotyczące sensu życia i kierunku w jakim zmierzamy i czy wszyscy idziemy w tę samą stronę.
Pewną podpowiedzią jest oczywiście kontekst jaki kształtował każdego z bohaterów. To też autor stara się by „Chrobot” również objaśniał okoliczności w jakich przyszło żyć owej siódemce. Pisze o tym co działa się w około, w najbliższej i ciut dalszej okolicy. Jakie procesy kształtowały rzeczywistość, i jak sama rzeczywistość wpływała na ich przebieg. Uwypukla owo niezwykłe sprzężenie zwrotne będące siło sprawczą wszechświata. Okoliczności kształtują nas, ale o my ukształtowani przez okoliczności kreujemy rzeczywistość, a to ona kreuje okoliczności. I tak w kółko, bez przerwy, i tylko od konkretnej osobowości zależy jak silny wpływ owe okoliczności odcisną na konkretną osobę.
Takie pytania może stawiać tylko reportażysta dużej klasy, i Michniewicz na takiego wyrasta. A to, że „Chrobot” reportażem nie jest, nic tu nie znaczy. Chodzi o pewną wrażliwość i pewien specyficzny sposób ciekawości świata, o swoiste poszukiwanie prawdy, z uwzględnienie jej subiektywności. Dziś Michniewicz to już nie jest chłopiec opowiadający o procesji ludzi ze sztyletami wbitymi w policzki a obserwator rzeczy ulotnych, tego wszystkiego na co turysta, czy nawet większość dziennikarzy jest ślepa. Tylko ktoś taki z monotonii szarej codzienności jest w stanie utkać pasjonująca opowieść. A „Chrobot” pasjonującą opowieścią jest i to bez dwóch zdań. Czymś co nie tyle się czyta co połyka wraz z okładkami. Co przykuwa i nie pozwala oderwać się w stopniu porównywalny z najlepszymi powieściami sensacyjnymi.
„Chrobot” to bardzo dojrzał i pomimo potoczystości odpowiedzi wcale nie łatwa pozycja. Niby Tomek znów zabiera nas w podróż, ale tym razem nie będzie wodotrysków, będzie szare życie czyli codzienność (tak wiem nadużywam tego określenia) i bardzo wiele pytań, często nie wypowiedzianych i prawie zawsze pozostawionych bez odpowiedzi. Będzie też dużo zaskakujących informacji i jeszcze więcej małych za to nie łatwych emocji, które połączone razem tworzą coś czego na polskim rynku jeszcze nie było. I te z pozoru bardzo nieatrakcyjne składowe w sumie dały jedną z najważniejszych książek non fiction tego roku.
Po „Chrobot” trzeba sięgnąć, to jedna z tych książek o których będzie się rozmawiało. I to tak w kontekście jej bohaterów jaki niezwykłego rozwoju autora. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że od „Samsary” minęło tylko sześć lat, ale jak mawia sam Tomek, w podróży czas płynie inaczej.

Recenzja pochodzi z bloga https://blurppp.com/blog/tomasz-michniewicz-chrobot/

Czytając „Chrobot” – najnowszą pozycję w dorobku Tomka Michniewicza towarzyszyłem dojrzewaniu, wchodzeniu w dorosłość, zmianie priorytetów czy mówiąc ogólniej rozwojowi ośmiu osób. Siedem z nich to pochodzący z różnych kontynentów bohaterowie książki. Ósmym z nich jest sam autor. Chrobot jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5 082
  • Chcę przeczytać
    4 623
  • Posiadam
    749
  • Ulubione
    206
  • 2019
    181
  • Teraz czytam
    178
  • Reportaż
    63
  • 2020
    57
  • 2021
    54
  • 2020
    50

Cytaty

Więcej
Tomek Michniewicz Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata Zobacz więcej
Tomek Michniewicz Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata Zobacz więcej
Tomek Michniewicz Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także