Oczami dziecka

Psychoskok
2018-07-10
2018-07-10
9788381192804
dorastanie szacunek szczerość odpowiednie traktowanie uczucia dla rodziców o dzieciach wartości rozmowy z dzieckiem Smutek i radość zniewaga miłość nienawiść

Cały zestaw "książek" tej autorki powinien przejść przede wszystkim korektę, zanim każe się ludziom za to płacić. Po pierwsze, są to cienkie, krótkie broszurki bez ładu i składu, a cena jak za porządny bestseller. Błędy językowe, błędy gramatyczne, literówki. Czasami trzeba czytać jeden fragment trzykrotnie i dopiero się domyślić, o co mogło chodzić, bo podmiot z orzeczeniem stoją w zdaniu nie tam gdzie trzeba. Przecinki też postawione nieraz w bardzo losowych miejscach. Jest to cholernie frustrujące, że wydaje się książki bez jakiejkolwiek korekty i bierze za nie taką kasę. Pomysł, który autorka chciała przedstawić ma duży potencjał, ale w tej formie to powinno być co najwyżej rozdawane w internecie za darmo.

Przedstawione w książce historie są poruszające i pokazują jak ogromny wpływ na dzieci mają zachowania rodziców - jednak zabrakło mi komentarza do każdej z sytuacji. W posłowiu w zasadzie było więcej konkretnej treści niż w całej reszcie książki. Szkoda.

Książka pisana z serca do serca. Ma formą krótkich refleksyjnych historyjek opowiedzianych z perspektywy dzieci w różnym wieku: od niemowlaka po niemal dorosłe już osoby. Opowiastki są proste, niemal banalne, ale wiele z nich zawiera w sobie jakąś ukrytą siłę. Siłę emocji, które potrafią wywołać u czytającego. Każda z nich prosi by się na chwilę zatrzymać, o niej pomyśleć, i zadać sobie pytanie czy mnie samego w niej nie ma; albo kogoś z mojego bliskiego otoczenia. Wszystko co robimy zostawia jakiś ślad w innych, niekiedy trwały. Szczególnie dotyczy to relacji rodzic – dziecko. Dzieci ranione zwykle nie przestają kochać rodziców, kochają je miłością będącą uzależnieniem, za to przestają kochać samych siebie.

O tym jak dzieci chłoną otaczającą ich rzeczywistość, choć często rodzicom wydaje się, że ich dzieci są za małe żeby "to" zrozumieć.

Książkę, którą powinien przeczytać każdy rodzic, opiekun i myślę, że każdy dorosły. Po to, by zrozumieć, że mamy różne historie, różne problemy, nie jesteśmy sami a każdy napotkany człowiek ma swój bagaż i różną wrażliwość. Nie jesteśmy sami, świat można zmienić zaczynając od siebie. Książka napisana w formie krótkich opowiadań, daje sporo do myślenia.

Przyznam, że ta książka mnie trochę rozczarowała. Spodziewałam się czegoś innego, w większym stopniu poradnikowego. Tymczasem dostałam szereg historyjek do refleksji. Nie ma w tym może niczego złego, jest to dość ciekawa forma ukazania zagadnienia i bardzo ciekawy sposób na wpłynięcie na myślenie czytelnika, takie zmuszenie go do zastanowienia się nad problemem, bez podawania jasnych wskazówek. Ja jednak nie jestem wielką fanką (tak mi się zdaje). Muszę też przyznać, że chociaż w dużej mierze zgadzam się z autorką w jej myśleniu o dzieciach (tych dorosłych także),to jednak jej filozofia również nie do końca mnie przekonuje...

Wiele książek mnie bawiło, wzruszało i skłaniało do refleksji. Ale nigdy żadna książka mną tak nie wstrząsnęła jak "Oczami dziecka", której autorką jest Pani Klaudia Tokarz-Laska.
Nigdy nie byłam tak poruszona i tak pełna różnych emocji jak podczas czytania historii mojej, mojej siostry, dziadka, cioci, koleżanki z ławki, kolegi z placu zabaw albo tej kasjerki ze sklepu na rogu. Historii, które tak naprawdę dotyczą każdego z nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Historii, które dławią, bolą i jednocześnie uświadamiają co w życiu jest najważniejsze, a co trzeba odłożyć na bok. Te historie są dla każdego "dorosłego dziecka". Przeczytajcie - jeśli jesteście mamą, przeczytajcie - jeśli jesteście tatą, przeczytajcie- jeśli macie w sobie swoje wewnętrzne dziecko. Jeśli macie w sobie niezgodę, złość i niezrozumienie.

Żeby to jeszcze było wiarygodne...

Żeby to jeszcze było wiarygodne...

Dzieci to odrębne jednostki, które należy traktować poważnie, wspierać i kochać. Bo to co przeżyją odbije się w ich dorosłym życiu. Opisane w książce historie i uczucia skłaniają do refleksji.

Piękna książka pełna empatii. Bądźmy świadomymi ludźmi, świadomymi rodzicami. Mamy uszy aby słyszeć, oczy aby widzieć. Zobaczmy i usłyszmy drugiego człowieka, bądźmy wrażliwi na jego potrzeby, na potrzeby naszych dzieci. Jesteśmy tutaj dla siebie nawzajem, bądźmy wyrozumiali. Zatrzymajmy się na chwilę i poddajmy refleksji nasze relacje z innymi ludźmi. Z naszymi rodzicami, partnerami, dziećmi. Niech będą to świadome relacje i pełne miłości.

• Przeczytane w 2021

Dodaj cytat z książki Oczami dziecka