Najpierw Ty

poradniki
Kłębek Uczuć
2021-07-15
2021-07-15

Ciężko mi ocenić tę książkę. Myślałam że mi pomoże, a tylko brutalnie odsłoniła wszystkie błędy, które kiedyś popełniłam i których już nie cofnę. Męczyła mnie też niespójność całej książki; czytając nie miałam poczucia że czytam jakąś całość, raczej mało ze sobą powiązane, wyrywkowe historie.
Dałabym jednak wiele, aby móc to przeczytać to jakieś 20 lat temu, co być może ustrzegłoby mnie i moją rodzinę przed wieloma błędami.

Myślę jednak, że najważniejsze przesłanie jest zawarte w tych kilku zdaniach:

"Tego, co się wydarzyło, nie cofniesz. To było wszystko, co w danej chwili potrafiłeś zrobić. Bez względu na to, czy nie umiałeś inaczej, czy znałeś inne opcje, ale ta była dla Ciebie najprostsza, to właśnie ją wybrałeś. I jest to już za Tobą."

To bardzo ważne, aby sobie wybaczyć. I chyba jest to jeszcze przede mną.

Mam jeszcze dwie książki tej autorki - na pewno po nie sięgnę, może znajdę w nich to, czego szukam.

Piękna książka, umocniła podwaliny terapii.

Piękna książka, umocniła podwaliny terapii.

Książka Klaudii jak zwykle mnie zaskoczyła. Dzięki niej zrozumiałam, że człowiek musi wybaczyć, pomóc wpierw sobie, żeby potem pomagać innym. Autorka porusza tematy takie jak: kłamstwa, akceptacja, ocenienie, komunikacji, porażek, wybaczania, autodestrukcji, a także samookaleczania, ale i również innych równie ważnych rzeczy. Każdy dzięki temu poradnikowi zrozumie osoby, które miały trudne dzieciństwo. Zrozumiemy, że czas dla nas jest równie ważny jak czas z rodziną, z dziećmi. To, że chcemy spędzić na przykład popołudnie bez dzieci nie oznacza od razu, że jesteśmy złym rodzicem. Każdy potrzebuje chwili dla siebie, chwili gdzie zwolni i zajmie się sobą. Musimy pamiętać, że nikt nie jest idealny. My nie jesteśmy idealni. Każdy z nas jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju i pamiętajmy o tym. Nie porównujmy się do innych osób. Patrzymy na siebie. Na swoje osiągnięcia, sukcesy, porażki, wzloty, upadki. Każdy z nas jest inny i to jest właśnie piękne. Doceńmy to.

"Najpierw ty" Klaudii Tokarz-Laska to poradnik, który wyjaśnia, jak odnaleźć wewnętrzny spokój i szczęście. Autorka zauważa, że to poczucie harmonii zależy od nas samych, od naszego nastawienia i akceptowania siebie.

W kulturze polskiej topos matki Polki rozpowszechnia matkę poświęcającą się dla dzieci, strzegącą ciepła ogniska domowego i znajdującą swój główny życiowy cel w prowadzeniu rodziny. Matka powinna być idealna - zadbany dom, zaopiekowane dzieci, zdrowe obiady... I nie ma niczego w tym złego, o ile rzeczywiście sprawia to kobiecie satysfakcję. Autorka uświadamia jednak, że zdrowy egoizm nikomu nie zaszkodził, czyli ten, w myśl którego matka najpierw sama powinna być szczęśliwa, by wychować szczęśliwe dzieci. Nikogo nie krytykuje, nie poucza, opowiada bardzo zajmująco o swojej drodze, jaką pokonała, by żyć w zgodzie sama ze sobą.
Przytaczając różne sytuacje pokazuje, że każda matka ma prawo do posiadania czasu tylko dla siebie, w którym może rozwijać swoje pasje albo po prostu odpocząć.

Książka zawiera wiele przemyśleń, różne opisy zdarzeń, w których możemy się przeglądnąć jak w lustrze. Ważnym spostrzeżeniem jest także myśl, że powinniśmy przeanalizować naszą przeszłość, sprawdzić, co nam w niej doskwierało i znaleźć tego przyczynę, by uniknąć podobnych zachowań. Obwinianie kogokolwiek, w tym samej siebie, i rozpamiętywanie prowadzi jedynie do pogłębionej frustracji, a przecież przeszłość jest działem zamkniętym. W niej niczego nie możemy zmienić, ale powinniśmy wyciągnąć z niej wnioski.

Podsumowując, z książki płynie prosty, a jednocześnie dla niektórych trudny w realizacji przekaz: nie bójmy się myśleć o sobie, o swoich potrzebach, nauczmy się asertywności, niezgadzania się na to, co jest sprzeczne z naszym wewnętrznym głosem.

,,By zrozumieć innych, zrozum siebie”.

Witajcie kochani. Lubicie poradniki? Dziś przychodzę do Was z recenzją jednego z nich. Mianowicie mowa o książce ,,Najpierw Ty” autorstwa Klaudii Tokarz-Laska.

Czy stawiasz czasem swoje plany, marzenia oraz własne aspiracje na pierwszym miejscu? Czy jednak myślisz o wszystkim innym, niż o sobie? Ja niestety zazwyczaj jestem drugim typem człowieka. Ta książka pokazuje czytelnikom, jak fundamentalne i ważne jest skupienie się na sobie i swoich potrzebach. Dbanie o siebie nie jest przejawem egoizmu. Samoakceptacja oraz realizacja własnych potrzeb są człowiekowi bardzo potrzebne.
Autorka pokazuje czytelnikom, jak dzieciństwo wpływa na nas w kolejnych latach życia oraz jak istotne jest nasze nastawienie do samych siebie.

Bardzo przydatna książka. Napisana przejrzystym językiem. Autorka przedstawia tu historie obrazujące każdy z poszczególnych problemów. Dzięki temu łatwiej je przełożyć na własne życie. To też sprawiło, że książka skłoniła mnie do wielu refleksji nad własnym życiem. Dochodzę do wniosku, że za bardzo skupiam uwagę na potrzeby innych, nie patrząc na siebie. Mam coraz mniej czasu wolnego, gdyż skupiam się na wszystkich dookoła. Przekaz w książce jest prosty- należy zacząć od siebie. Bardzo wartościowy poradnik zarówno dla kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Polecam z całego serca! Dziękuję autorce oraz wydawnictwu Kłębek Uczuć za zaufanie oraz egzemplarz do recenzji.

,,By zrozumieć innych, zrozum siebie”.

Jeśli chcesz poczuć się przytulonym, zaopiekowanym przez autorkę i treść książki to sięgnij po poradnik życia autorstwa Klaudii Laska – Tokarz „Najpierw Ty”.

W bardzo ciepły sposób pani Klaudia powiem Wam, ejjj, Ty jesteś warty i najważniejszy, nie zaniedbuj się. Podpowie, jak ważny jest czas dla siebie, chwila odosobnienia, by odseparować się od życia i jego ciągłego pędu.

Ta książka to opis przeżyć autorki, więc jest bardzo prawdziwie, czasem i bardzo boleśnie. Nie ma tu ani odrobiny naukowego języka, tylko osobiste doświadczenia i to jest jej największa wartość.

Dajesz sobie czas na odpoczynek?

Dążysz do ideału, zadowolenia wszystkich w około, wbrew sobie?

Wymagasz od siebie zbyt wiele, najeżdżasz na siebie, że nie wychodzi ci nic dobrze, bo za mało starałaś?

Przeczytanie „Najpierw Ty” to taki początek na drodze do własnego szczęścia, wiary w siebie i rozwoju.

Ocenianie siebie czy porównywanie siebie do innych to zawsze niepewność, strach, że wypadniemy gorzej. To zatrzymuje nasz rozwój, też tego doświadczyłam, a teraz zbieram za to cięgi. Dlatego ocenianie należałoby zmienić w akceptację. Akceptacja swoich emocji i przeżyć to przełomowy krok w pracy nad sobą.

Tak samo ważne jest zrozumienie i zaakceptowanie "potworów" z przeszłości, bo one potrafią nas wykończyć. Bardzo prawdziwe jest zdanie, zresztą wiele zdań w tym poradniku, że "złościmy się na sytuację, a nie chcemy jej zmienić".

Pomimo tylko 150 stron daje w kość, płakałam, złościłam się i czułam ulgę oraz zrozumienie.

Można jej nie przeczytać do końca, bo za bardzo będzie boleć, ale sądzę, że w odpowiednim momencie życia powrócicie do niej i nawet się polubicie.

W "Najpierw Ty" przeczytasz o tym, jak duże znaczenie ma wyrozumiałość wobec siebie i przestrzeń na swoje błędy. Dowiesz się o pewnych zachowaniach dziecka i sposobach reagowania na nie. Przeczytasz jak ważna jest akceptacja swojej osoby oraz komunikacja z innymi, a także jaki wpływ na nasze życie ma wybaczenie oraz jakie rozumienie tego słowa proponuje sama autorka 😉

Dlaczego warto być uważnym? Po co mówić na głos (lub pisać) o tym, co nam "zalega"? Jaki wpływ ma na nas nasz sposób myślenia? A w ogóle to dlaczego warto o siebie zadbać i mieć czas dla siebie nawet będąc w związku ❔

Na te, i inne pytania znajdziecie odpowiedzi czytając tę książkę. Co ciekawe, nie jest to typowy poradnik. To historie z życia (autorki) wzięte, które bardzo dobrze popierają każde słowo napisane przez Panią Klaudię. Autorka dowodzi, że można mieć fatalne dzieciństwo, a i tak mieć szczęśliwe dorosłe życie. Wymaga to jednak pracy nad sobą, co nie zawsze jest łatwe, ale zawsze się opłaca 💪

Bardzo lubię sposób pisania Pani Klaudii. To są pełne ciepła słowa, które dają ukojenie, jakiś taki spokój, wyciszenie. Można też zobaczyć to w jej postach na Instagramie pod nazwą @klebekuczuc.pl ❤

Ze wszystkich dotychczasowych książek, moja ulubiona to: "Oczami dziecka", później "Najpierw Ty", a potem "Najpierw głowa, później dom". Po wszystkie warto sięgnąć ze względu na ich wartość 📚

W "Najpierw Ty" przeczytasz o tym, jak duże znaczenie ma wyrozumiałość wobec siebie i przestrzeń na swoje błędy. Dowiesz się o pewnych zachowaniach dziecka i sposobach reagowania na nie. Przeczytasz jak ważna jest akceptacja swojej osoby oraz komunikacja z innymi, a także jaki wpływ na nasze życie ma wybaczenie oraz jakie rozumienie tego słowa proponuje sama autorka...

By zadbać o innych, najpierw zadbaj o siebie

"Najpierw Ty" to kolejne spotkanie z panią Klaudią, która w prostych słowach przypomina nam, to co najważniejsze, a mianowicie, że my sami i nasze potrzeby są równie ważne jak inni i ich potrzeby, że każdy z nas czasem potrzebuje chwili dla siebie, w samotności, by móc odetchnąć, odpocząć od codziennego zgiełku, by poukładać myśli, emocje, że nie musimy spełniać czyichś oczekiwań, wymagań, jeśli są one niezgodne z naszymi pragnieniami, marzeniami, jeśli sprawiają nam dyskomfort, przysparzają cierpienia czy zadają ból, a także, że dzieciństwo i nasze relacje z rodzicami mają duży wpływ na nasze dorosłe życie, na nasze przyszłe relacje z innymi, na to jak my będziemy wychowywać, traktować własne dzieci, ale przypomina także, że złe doświadczenia z przeszłości nas nie definiują, że to od nas zależy czy przepracujemy traumy, lęki z przeszłości i staniemy się lepszą wersją samych siebie, pozwolimy sobie na miłość, zaufanie, wyrażanie emocji, rozmawianie o nich, byciem nie tylko dla innych, ale przede wszystkim dla siebie.

W tej publikacji autorka ponownie przybliża czytelnikowi swoją trudną przeszłość i to jak powoli, poprzez pracę nad sobą, nad swoimi lękami, wyszła na prosto, założyła szczęśliwą rodzinę, udowadniając w ten sposób że da się, mimo trudnego dzieciństwa, mimo braków w sferze emocjonalnej, zaniedbań w sferze psychicznej ze strony rodziców, bliskich osób, da się być szczęśliwym, pełnym, spełnionym rodzicem, mężem, żoną, przyjacielem, że da się pokonać traumy i lęki, stosując się do najważniejszej zasady, myśli przewodniej tej pozycji, a mianowicie, że by zrozumieć innych, trzeba wpierw zrozumieć siebie, że dbając o siebie, nie jesteśmy egoistami, że to ważne, bo dzięki temu potem możemy zadbać o innych, gdy my będziemy szczęśliwi, szczęśliwi będą nasi najbliżsi.

"Najpierw Ty" to bardzo ciekawa, ważna i poruszająca publikacja, która zwraca uwagę czytelników na istotne kwestie i pozwala zatrzymać się na chwilę w tym codziennym pędzie i zastanowić nad swoimi emocjami, potrzebami, uczuciami, myślami. Napisana prostym, przystępnym językiem, wpada do serca i na długo w nim zostaje, a także skłania do myślenia, a to chyba najważniejsze w tego typu literaturze. Polecam !

Dziękuję za egzemplarz do recenzji wydawnictwu Kłębek uczuć.

By zadbać o innych, najpierw zadbaj o siebie

Czy zdarza się Wam tak, że poświęcacie się w 100% dla innych bagatelizując własne potrzeby? Tylko po to, by innym było lepiej, by uszczęśliwić partnera/partnerkę, dziecko czy całe otoczenie? Jeśli tak, to powiem Wam, że kluczem do ich szczęścia jesteście wy i wasze szczęście! Więcej szczegółów na ten temat w cudownej książce ‘Najpierw Ty’.
Jest to poradnik, który daje do myślenia a przede wszystkim uświadamia, że najważniejsi jesteśmy my sami. Na samym wstępie muszę Was uspokoić - nie jest to zwykły poradnik, w którym znajdziemy naukowy bełkot, a autor wymądrza się oraz tylko wytyka nam błędy. Tego tu nie znajdziecie. Wręcz przeciwnie, jest to dość cienka książka, w której zawarte są same konkrety i, co najważniejsze, życiowe porady oraz przykłady. Czytając ją miałam wrażenie jak bym słuchała najlepszej przyjaciółki. Dzięki przystępnemu językowi i bardzo przyjemnemu stylowi pisania autorki, nawet do najbardziej opornego czytelnika dotrze prawda, że aby móc uszczęśliwiać innych trzeba przede wszystkim polubić i uszczęśliwić siebie.
Autorka w swojej książce uczy nas zdrowego egoizmu, takiego dzięki któremu zyskujemy my sami ale i nasze otoczenie. Nie, nie chodzi tu teraz o to, żeby mieć wszystko i wszystkich gdzieś. Dowiesz się z niej jak twoje zdanie na swój temat odbija się na całym otoczeniu, a zwłaszcza na twoich dzieciach oraz partnerce/partnerze. Bo jak się okazuje kluczem do uszczęśliwienia dziecka czy otoczenia nie jest poświęcanie wszystkiego dala nich lecz danie im przykładu, jak dbać o swoje potrzeby. Szczegółów książki nie chcę Wam zdradzać, lepiej będzie jak każdy w swoim tempie odkryje to, co autorka chce przekazać.
Jeśli zdecydujecie się sięgnąć po tę książkę, to będzie to tak jakbyście zrobili pierwszy krok na drodze do własnego szczęścia i nie boję się tego napisać! Dlatego polecam ją z całego serca i każdej Pani oraz każdemu Panu, bez względu na wiek, gdyż nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by nauczyć się żyć szczęśliwie. Mocno zachęcam do sienięci po nią, naprawdę warto.

Jest to poradnik, który daje do...

"Pozwól sobie poznać samego siebie. Zrozum, zaakceptuj i wybacz. To pozwoli Ci też poznać, zrozumieć, zaakceptować i wybaczyć innym." ❤️

Rozumiesz siebie?
Dajesz sobie przyzwolenie na błędy, na złe decyzje, na odpoczynek, na złość i smutek?
A może niczym robot dążysz do perfekcji i zaspokajasz potrzeby wszystkich wokół, zapominając o sobie?
A przecież to.. Ty jesteś najważniejsza!
Tak, dobrze widzisz.
Twoi bliscy, twoje dzieci, twój mąż czy partner są bardzo ważni, ale to właśnie ty jesteś najważniejsza!
Mamy ogromne tendencje do tego, by wymagać od siebie wiele! Czujemy, że musimy być silni, że nie możemy pozwolić sobie na momenty słabości. Zapominamy przy tym, że jesteśmy tylko ludźmi. Ludźmi, którzy popełniają błędy. Ludźmi, którzy odczuwają złość czy bezsilność. Ludźmi, którzy potrzebują odpoczynku.
Dlatego..
Nauczmy się dbać o siebie!
Nauczmy się troszczyć o swoje potrzeby!
Zróbmy to dla własnego poczucia, że jesteśmy ważni!

Żałuję, że tak długo przekładałam tą książkę z miejsca na miejsce. To świetna publikacja!
Już jakiś czas temu zaczęłam interesować się tematem #selfcare, zaczęłam zwalniać, stałam się bardziej uważna. Widzę ogromną zmianę w moim podejściu do życia, do wychowania synów. Dużo jest w naszym domu rozmów o emocjach i uczuciach. Jednak wiem, że praca nad sobą to proces! Proces, który Ty również możesz rozpocząć! Nawet dziś! Myślę, że książki @klebekuczuc.pl będą tego idealnym początkiem!
Pamiętaj!
Żyj dobrze - dla siebie ❤️
Współpraca: @wydawnictwo.klebekuczuc.pl ❤️
#jako_taka_matka

Rozumiesz siebie?
A przecież to.. Ty jesteś...

• Czytane w 2022
  • Zdrowie