Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka

Okładka książki Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska
Okładka książki Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka
Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska Wydawnictwo: Muza poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka
Muza
2021-10-27
2021-10-27
medycyna zdrowie dziecko noworodek niemowlak wiek dziecięcy pediatria

Bardzo dobry zbiór niezbędnych informacji dla początkujących rodziców.

Bardzo dobry zbiór niezbędnych informacji dla początkujących rodziców.

Ogólnie bardzo polecam ale nie podobało mi się parę kwestii poruszonych w książce. Wspominanie o mleku matki że jakie to one oh i ah, nie bacząc że możeczytac to kobieta, która np. Mimo usilnych starań nie mogła karmić, non stop mówienie o palaczach - wystarczyło by raz... jak już ktoś wspomniał niektóre tematy były mielone parę razy.

Wszystko w pigułce co powinno się wiedzieć jako nowy rodzic.

Wszystko w pigułce co powinno się wiedzieć jako nowy rodzic.

Ten świetny poradnik dostałam w prezencie już po porodzie, jednak warto zapoznać się z nim jeszcze w czasie ciąży.

Jest to książka z punktu widzenia pediatry, a więc pozornie ciąża nie jest tu głównym tematem, Fajnie jednak, że znalazły się tu też krótkie rozdziały o profilaktyce i działaniach, które warto poznać przed przyjściem malucha na świat.

Ponieważ ciążę mam już za sobą, najbardziej skorzystałam z działu "Noworodek i niemowlak". Wydawało mi się, że skoro chodziłam do szkoły rodzenia i słuchałam masy specjalistów, to jestem przygotowana do prawidłowego zajmowania się noworodkiem.
Jednak później w trosce o wszystko co najlepsze dla maluszka czasem i mnie dopadały wątpliwości: czy na pewno robie to dobrze?
Wtedy otworem stawał internet. Tylko które artykuły tym natłoku informacji są prawdziwe?

Tutaj nie musicie się zastanawiać. Znajdziecie dużo przydatnych, a przede wszystkim SPRAWDZONYCH informacji. Jest trochę rad, a także mega praktyczne rzeczy, takie jak nieświadome błędy rodziców czy jak wdrożyć w życie dobre codzienne nawyki.

Wiek dziecięcy jeszcze przed nami, a książka przyda mi się pewnie nie raz.

Ponieważ ciążę mam już...

Czy nie byłoby cudownie, gdyby do nowo narodzonego bobasa panie pielęgniarki dorzucamy na wyjście jego instrukcje obsługi? 😀

A najlepiej taką skrojoną idealnie pod nasze dziecko, gdzie człowiek nie będzie się zastanawiać, czy aby ten objaw to dotyczy jego, czy może jednak nie.

No cóż. Pomarzyć można. I myślę, że każda z nas, niezależnie czy przy pierwszy czy przy kolejnym dziecku, dałaby wszystko za taką instrukcje. Ja na pewno...

I wtedy z ratunkiem przychodzi do przyszłych, jak i obecnych mam cała masa poradników. Jest w czym wybierać. A tu dołącza do nich kolejny - JAK ZADBAĆ O ZDROWIE SWOJEGO DZIECKA. od @wydawnictwomuza.

Czy już sam tytuł nie powoduje, że chcecie ją mieć? Bo co jak co, ale zdrowie jest najcenniejsze, szczególnie naszych bliskich. 💛 Często my mamy oceniamy swoje kompetencje wychowawcze właśnie poprzez zapewniony dziecku dobrostan. A jak nam nie idzie (a z pewnością tak się zdarzy) to od razu myślimy o sobie źle.

I wtedy Pani Dagmara, mama i pediatra w jednym, która sama wszystko przeżyła na własnej skórze wyciąga do nas rękę i mówi "będzie dobrze"!

Ta książka to taki trochę plasterek na matczyne serce, taka ręka która nas poprowadzi przez ten tajemniczy świat rodzicielstwa, napisana jakbyście rozmawiali nie z lekarzem, a koleżanką.

Wszystko zaczyna się jeszcze zanim zajdziesz w ciążę, tematy tej książki też. Bo to jak się przygotujesz ma ogromny wpływ na dziecko. A jak się maluszek pojawi to dowiemy się jak ze spokojem do niego podejść i jak działać gdy coś nas zaniepokoi. Ważne rozdziały dla mnie to te o: połogu (pamiętaj o sobie!),wszelkich niepokojących objawach, szczepieniach, nieświadomych błędach które popełniamy, odporności i o pierwszej pomocy. Znajdziemy tu też dział poświęcony starszym dzieciom i najczęstszym choroba, które je dotykają.

Aż chciałoby się pokusić o stwierdzenie, że to kompendium wiedzy o dziecku, ale nawet sama autorka twierdzi, że można by o nim pisać i pisać. To co jednak najważniejsze na początkowym etapie tu znajdziecie.

A jeśli poczujecie niedosyt to Panią Dagmarę Chmurzyńską-Rutkowską możecie spotkać w sieci jako @mamapediatra_blog. Chętnie dzieli się wiedzą, a tej jej nie brakuje 😀❤️

Książka bardzo przydatna zgodzę z tym, jednak liczyłam, że będzie bardziej opisana jako mama niż pediatria. Często przytaczane przepisy itd.
Owszem warto się zapoznać co lekarze zalecają, jak będzie wyglądała wizyta o czym trzeba pamiętać tym bardziej przy pierwszym dziecku.

Książka wypełniona bardzo przydatnymi informacjami dla osób które chcą mieć dziecko i świeżo upieczonych rodziców. Rzetelne i dokładne wiadomości przekazane w przystępny i zrozumiały sposób, poparte jasnymi przykładami. Imponująca bibliografia.

Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka? Gdy na świecie pojawia się dziecko, każdy rodzic szuka jak najwięcej informacji: co, gdzie, jak i kiedy podać? Sama Sięgnęłam po ten poradnik, gdyż 7mc temu zostałam mamą.
Ta książka znacznie różni się od innych pozycji. Autorka jest zarówno mamą, jak i pediatrą. Znajdziemy tutaj rzeczowo informacje, które przydadzą się doświadczonym rodzicom, jak i tym którzy dopiero co wkraczają w tajniki rodzicielstwa.

Książka podzielona jest, na kilka rozdziałów
W pierwszej części tematem jest głównie ciążą i przebieg porodu. Znajdziemy tutaj tematy wyprawki co zapakować? Byłam bardzo zdziwiona, gdyż lista rzeczy różniła się stanowczo od tej standardowej, którą znajdziemy w sieci i innych dostępnych broszurach.
Kolejna część dotyczy opieki nad noworodkiem w pierwszych wspólnych chwilach. To, co się dzieje z ciałem kobiety po porodzie.

Kolejna część poświęcona jest odporności dziecka . Po co I na co szczepić ? Temat bardzo ważny i w sposób zrozumiały napisany dla czytelnika.

Bardzo żałuję, że książka nie została wydana rok temu. Może byłabym bardziej świadomą mamą?

#mamąbyć
#jakzadbaćozdrowieswojegodziecka
#pediatra
#czytameszędzie
#receznjaksiążki
#recenzja

Poradniki TAK, czy NIE?
Ten rok mogę od strony literatury, nazwać rokiem poradników. Nie bez przyczyny interesują mnie te z kategorii "dla rodziców". Jako mama prawie sześciomiesięcznego łobuza, wiedza teoretyczna jest dla mnie szczególnie ważna.

Ostatnim poradnikiem, z jakim miałam okazję się zapoznać, był "Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka" Mamy Pediatry. Temat jak myślę, na czasie. Sezon katarków i kaszelków w pełni.
Książka napisana językiem łatwym w odbiorze. Niekiedy nawet miałam wrażenie, że słucham porady doświadczonej koleżanki. Autorka z racji swojego zawodu rozwija problemy, z którymi pediatrzy spotykają się na co dzień.
Parę kwestii było dla mnie oczywistych, ale zdarzały się rozdziały, które mnie zaskoczyły. Czym w praktyce jest katar lub jaka jest różnica między nietolerancja a alergią. Jak dbać o odporność dziecka przez cały rok lub kiedy zostać z chorym dzieckiem w domu, a kiedy należy udać się do pediatry.

Mam wrażenie, że ostatnio słowo "Poradnik" owiane jest złą sławą. Właściwie wcale mnie to nie dziw. W dzisiejszych czasach radzić chce każdy, od lekarzy, farmaceutów, po celebrytów. Jak z tego gąszczu "fachowej" literatury wyłowić to, co wartościowe. Ja wspieram się rzetelnymi recenzjami, osób, którym w tej kwestii ufam. Wracając do książki, która jest dzisiejszym tematem, ja jestem na TAK.

Poradniki TAK, czy NIE?

Ciekawa jestem ilu moich czytelników to rodzice? Doskonale wiecie jak posiadanie dzieci potrafi być trudne i wymagające, szczególnie gdy w grę wchodzi zdrowie waszej latorośli.

Z odsieczą przybywa lekarka, autorka bloga Mama Pediatra, która w szczegółowy sposób tłumaczy młodym rodzicom jak dbać o dzieci, obalając przy tym wiele mitów. Z poradnika dowiedzieć się jak radzić sobie z ulewaniem, na czym polega dieta matki karmiącej, jak pokonać biegunki i przeziębienie. Jest też rozdział poświęcony badaniom przesiewowym. Mam wrażenie że w tej książce jest wszystko.

Całą wiedzę możecie też poszerzyć sięgając po literaturę z bibliografii, posłużyła ona autorce do tworzenia książki i dlatego możemy śmiało stwierdzić, że informacje w niej zawarte są poparte dowodami naukowymi.

Co prawda jeszcze nie mam dzieci ale książkę z pewnością sobie zostawię na przyszłość, czuję że wiedza w niej zawarta tak szybko się nie zdezaktualizuje.

• Poradniki
  • Dziecko
  • Rodzicielstwo

Dodaj cytat z książki Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka