Po pierwsze Ja. Jak dbać o innych nie zaniedbując siebie

Okładka książki Po pierwsze Ja. Jak dbać o innych nie zaniedbując siebie Emma Reed Turrel
Okładka książki Po pierwsze Ja. Jak dbać o innych nie zaniedbując siebie
Emma Reed Turrel Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Please Yourself
Muza
2021-10-20
2021-10-20

Trudno mi chyba po raz pierwszy napisać opinię o książce.
Jest z pewnością merytoryczna, wartościowa, a jednak trudno mi było przez nią przebrnąć. Zapowiadała się bardzo obiecująco, jednak bardzo mnie zmęczyła. Być może to wina małej ilości przykładów historii osób, które były bohaterami - pacjentami Pani doktor i ich nie do końca przedstawione historie. Czytając czułam właśnie niedosyt. Miałam też problem z uchwycenien wątku problemu przy zbudowanych, mocno złożonych zdaniach. Odnosiłam wrażenie braku koncentracji na treści. Może to wynik tłumaczenia tekstu, w którym znajdowałam co rusz błędy wydawnicze.
Problemy z zadowalaniem siebie samych ma w moim przekonaniu coraz więcej osób w naszym społeczeństwie.

Trudno mi chyba po raz pierwszy napisać opinię o książce.

"Po pierwsze ja. Jak dbać o innych, nie zaniedbując siebie" to książka, która skierowana jest do osób, które często czują się winne i mają trudności z wyrażaniem swoich potrzeb i opinii. Autorka, Emma Reed Turrell, brytyjska terapeutka i doradca kliniczny, dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, pokazując czytelnikom, jak nauczyć się dbać o siebie, jednocześnie nie zaniedbując innych.

Książka rozpoczyna się od refleksji na temat presji społecznej, która sprawia, że wielu z nas stara się zadowalać innych, niezależnie od kosztów dla nas samych. Turrell podkreśla, że to krzywdzące i prowadzi do utraty własnej tożsamości. Autorka zachęca nas do odważnego mówienia "nie", gdy sytuacja tego wymaga, i do akceptacji faktu, że nie zawsze każdy nas polubi. Przekonuje nas, że stawianie siebie na pierwszym miejscu może prowadzić do bardziej satysfakcjonujących relacji z innymi.

Książka bazuje na praktycznych przykładach z terapeutycznych sesji prowadzonych przez autorkę. Turrell stawia pytania, które skłaniają czytelnika do refleksji nad własnymi uczuciami, potrzebami i granicami. Pokazuje, jak rozpoznawać i wyrażać te elementy w zdrowy i konstruktywny sposób. Autorka prezentuje również różne techniki i podejścia, które mogą pomóc nam zrozumieć siebie lepiej i skierować się ku bardziej satysfakcjonującemu życiu.

Jednym z ważnych tematów poruszanych przez Turrell jest obawa przed oceną innych. Autorka pomaga czytelnikom przezwyciężyć ten strach i nauczyć się akceptować siebie takimi, jakimi są. Podkreśla, że relacje, w których nasze potrzeby i uczucia są ignorowane, nie są warte naszego czasu i wysiłku. Zamiast tego, powinniśmy skoncentrować się na tych osobach, które szanują nasze potrzeby i traktują nas z szacunkiem.

Pióro Emmi Reed Turrell jest przystępne, klarowne i pełne empatii. Autorka potrafi przedstawić trudne tematy w sposób łatwy do zrozumienia i przystępny dla szerokiego kręgu czytelników. Jej styl pisania jest angażujący i skłania do refleksji, co sprawia, że czytanie książki jest szybkie i interesujące. Turrell używa realistycznych przykładów, które czytelnicy mogą łatwo zidentyfikować z własnymi doświadczeniami, co dodaje autentyczności i wartości praktycznej książce.

"Po pierwsze ja. Jak dbać o innych, nie zaniedbując siebie" to nie tylko podręcznik, ale również inspirująca lektura. Książka skłania do głębszego zrozumienia samego siebie, do odważnego wyrażania swoich potrzeb i do świadomego budowania zdrowych relacji z innymi. To doskonała propozycja dla osób, które czują, że ich wyrzuty sumienia i trudności z mówieniem "nie" ograniczają ich możliwości i szczęście. To lektura, która może zmienić sposób, w jaki patrzymy na siebie i relacje z innymi. Gorąco polecam tę książkę wszystkim, którzy pragną odnaleźć równowagę między troską o innych a dbaniem o siebie.

Generlanie - nic odkrywczego. Zapowiadało się dobrze, ale mam wrażenie, że książka krąży wokół jednej i tej samej myśli, powtarzanej do znudzenia.

Dla mnie książka okazała się odkrywcza. Spędziłam wiele czasu zastanawiając się jak to "bycie miłym" wygląda u mnie i u moich bliskich. Autorka, która jest też doświadczoną psychoterapeutką, prostym językiem przedstawia skąd schemat zadowalania innych lub całkowitego oporu wobec zadowalania innych się u nas bierze. Co ciekawe, "bycie miłym" jest też objawem egoizmu i próbą manipulowania otoczeniem?! Zapewne, dla nikogo, kto interesuje się psychologią, nie będzie spoilerem to, że źródłem takich zachowań jest dzieciństwo. Zarówno dzieciństwo z nadmiernymi wymaganiami rodziców (dlaczego tylko 4+, a nie 5),jak i brakiem wymagań np. w postaci rozmytych granic do tego co można i nie można. To wszystko (i jeszcze więcej) powoduje utrwalanie się krzywdzących schematów. Schematy te, dopóki nie przepracowane, będą powielane całe życie. Jeśli temat z kimś z Czytelników dziś rezonuje, to widocznie jest dobry moment na sięgniecie po lekturę.

pierwsze ja. Jak dbać o innych, nie zaniedbując siebie✨ @emmareedturrell

Zdecydowanie to najlepszy #poradnik tego roku. To niezwykła podróż przez doświadczenia autorki.

Nowy Rok to idealna okazja do zadbania o swoje życie, a stawianie siebie na pierwszym miejscu przyniesie pozytywne konsekwencje.

Wyznaczanie granic jest zdrową umiejętnością, o której często zapominamy przy tworzeniu nowych znajomosci. Ta książka szczególnie pomoże tym, którzy za wszelką cenę dają szczęście innym kosztem siebie.

pierwsze ja. Jak dbać o innych, nie zaniedbując siebie✨ @emmareedturrell

Wyznaczanie granic jest zdrową umiejętnością, o której często...

Nie wciągnęła mnie. Nie przeczytałam do końca.

Nie wciągnęła mnie. Nie przeczytałam do końca.

Bardzo dobra książka opisującą wiele osobowości i bardzo dużo przykładów zachowań ludzkich do których możemy się odnieść. Chodzi tutaj o uszczęśliwiaczy innych, ale również o wyzyskiwaczach.

Szczerze powiem, że to najlepsza książka, jaką czytałam do tej pory z półki ,,poradniki".

Emma Reed Turrell wspaniale nawiązuje kontakt z czytelnikiem, co jest niebywale ważne dla mnie. Jest szczera, ale nie krzywdzi swoich odbiorców prawdą.

Rozpracowała na tych 320 stronach różne aspekty życiowe, wiele relacji. Opowieści swoich pacjentów, które przytoczyła, niekiedy przyprawiały mnie o niezły zawrót głowy. Nierzadko nasuwało mi się pytanie: ,,Ale jak to, istnieje takie zachowanie na świecie?".

Opisała podstawowych zadowalaczy, takich jak opornik, klasyk, cień i pacyfista. Nie do końca jestem w stanie stwierdzić, którym z Nich jestem. Zapewne każdy z Nas ma trochę z każdego - nie obraźcie się.

Nie ukrywam, że w pewnym momencie książki miałam wrażenie, że czytam o sobie - w jednej z historii. To z kolei otworzyło mi oczy, że tak, powinnam stawiać opór niektórym zachowaniom innych względem mnie. Robiłam to do tej pory od jakiegoś czasu, ale mając wyrzuty sumienia, że może nie powinnam, że nie mogę. Od dziś pozbywam się tych wyrzutów i nie chcę żyć pod presją innych czy siebie pod wpływem innych. Dziś zaczynam rozmawiać ze swoimi emocjami i uczuciami.

Zmiana podejścia do samego siebie jest kluczowa w zmianie swojego życia. Należy zwracać się do siebie z szacunkiem. Od kilku miesięcy staram się przytulać swoje emocje, akceptować je i rozumieć. Po tej książce chcę to robić jeszcze lepiej.

Najwspanialsze cytaty:
,,Jeśli ktoś używa poczucia winy do sprawowania kontroli nad twoimi wyborami, to jest to szantaż emocjonalny i wymuszenie. Ty nie masz za co przepraszać, ale osoba, która tak postępuje - owszem. Nie możemy naginać się bez końca do standardów wyznaczanych przez innych, powinniśmy postępować zgodnie ze swoimi standardami."

,,Depresja nie jest tym samym, co złe samopoczucie emocjonalne. To stan, w którym raczej nie odczuwamy NICZEGO. Polega to na podświadomym tłumieniu uczuć aż do momentu, w którym przestajemy odczuwać jakąkolwiek radość i motywację. Depresja jest często bezwiednym tłumieniem smutku, złości lub strachu - emocji, które mogą zagrażać osobom uszczęśliwiającym innych, jeżeli poświęcałyby one tym uczuciom całą swoją uwagę. Są to emocje, które stanowią dla tych osób ryzyko utraty zdolności funkcjonowania - takiego funkcjonowania, jakie oni uważają za słuszne, zaprzestania uszczęśliwiania innych i odrzucenia przez ludzi, których chcą zadowalać."

Z czystym sumieniem mogę polecić tę lekturkę każdej osobie. Nie tylko tym, którzy chcieliby zmienić swoje życie, ale też może ktoś zrozumie postępowanie innych dzięki tym 320 stronom.

Jakże często zwracamy uwagę na potrzeby innych niż swoje własne. Zachowujemy się troskliwie w stosunku do bliskich, często zaniedbując własne, podobne, a nawet identyczne potrzeby. Niektórzy uważają, że dbanie o siebie jest samolubne. W rzeczywistości jest na odwrót.

Zarówno Ty, jak i osoby z Twojego otoczenia, odniesiesz ogromne korzyści, poświęcając czas na zadbanie o swoje fizyczne, emocjonalne i psychiczne samopoczucie. Zatem jak dbać o innych, nie zaniedbując siebie?

W książce Po pierwsze ja, Emmy Reed Turrell, terapeutki i akredytowanej członkini Brytyjskiego Stowarzyszenia Poradnictwa i Psychoterapii czytamy:

„Ta książka nauczy cię akceptacji tego, że ktoś może cię nie lubić. Pomoże ci również w przejściu nad tym faktem do porządku dziennego. Przestaniesz bać się porażki. Dowiesz się, jak znosić to, że inni cię osądzają.”

Książka uczy, jak być sobą, a jednocześnie oferuje alternatywę dla uszczęśliwiania innych. Wszyscy wiemy, jak to jest chcieć, aby ludzie nas kochali, aprobowali nas i akceptowali. To część tego, co czyni nas ludźmi. I nie ma nic złego w chęci wspierania i pomagania innym. Problem pojawia się, gdy po drodze rezygnujemy z własnych potrzeb.

Ponieważ kiedy pragniemy, aby inni nas lubili lub akceptowali, robimy to, by wzmocnić nasze poczucie własnej wartości, aby czuć się potrzebnym lub aby uniknąć bolesnych emocji. Dajemy, aby otrzymać. I rzadko dostajemy to, czego naprawdę potrzebujemy. Emma Reed Turrell na co dzień pracuje jako psychoterapeuta z osobami, które sprawiają przyjemność innym – klientami borykającymi się w życiu ze skomplikowanymi dylematami. Osobami, które nie mogąc zadowolić wszystkich, ale nie mają jeszcze w sobie pozwolenia, aby zadowolić siebie.

W tej przełomowej, pomocnej i niezbędnej książce autorka przedstawia alternatywę dla zadowalania ludzi. Poprzez historie osób, które zadowalają ludzi ze wszystkich środowisk, oferuje spostrzeżenia i techniki, które pomogą pełniej zrozumieć siebie i żyć bardziej autentycznie.

„Nie możesz się zaniedbywać, dbając tylko o dobro innych. Pamiętaj, że istnieje sposób na uszczęśliwianie siebie i ta metoda wcale nie musi być egoistyczna. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz być zadowalaczem, czy autentyczną osobą.”

Zobaczysz, że bycie mniej nielubianym nie jest takie straszne, a nawet istnieją tego pozytywne konsekwencje. Pozwoli to odnieść sukces, zamiast bać się porażki. Nauczy akceptacji zamiast izolacji i odkryje, jak się bardziej skupić na sobie i lepiej o siebie zadbać.

Przede wszystkim pomoże lepiej dbać o innych, bez przejmowania ich problemów, poprzez lepszą troskę o siebie. Niejednokrotnie zatrzymasz się co jakiś czas, by przeanalizować treść i zauważysz jak ludzie i wydarzenia, które opisała autorka, pasują do tych z Twojego życia.

Poznasz, dlaczego uszczęśliwiamy innych, dowiesz się, jak wygląda ciemniejsza strona uszczęśliwiana innych, nauczysz się również zdrowego dbania o innych i zrozumiesz, dlaczego uszczęśliwianie przybiera różne formy. Następnie odkryjesz wiele scenariuszy, które ukazują różne sposoby uszczęśliwiana ludzi, od dzieciństwa po związki, przyjaźnie i nie tylko. Turrell ucieka się do swoich prawdziwych pacjentów, aby zilustrować dokładnie punkt po punkcie, w taki sposób, aby czytelnik mógł zrozumieć problemy na konkretnych przykładach. Nie trzeba czytać książki rozdział po rozdziale – można wybrać to co do ciebie pasuje i co interesuje najbardziej, Jednak jeśli przeczytasz je wszystkie to tylko z korzyścią dla ciebie. Dzięki temu zdobędziesz mnóstwo cennych wskazówek, które być może kiedyś wykorzystasz. Autorka zresztą gorąco do tego zachęca.

To pomocna książka, niezależnie czy jesteś rodzicem, czy osobą w związku, bez względu na wiek i płeć, autorka zachęca do zapoznania się z opisanymi w książce historiami. Zachęca do przeanalizowania ich, poprzez wgląd we własne życie. Zadaje pytania, które mają mobilizować do refleksji – poznasz techniki i sposoby lepszego poznania i zrozumienia siebie. To doskonały podręcznik o tym jak o siebie zadbać bez wyrzutów sumienia, w zgodzie z sobą. Nauczysz się kierować opiekę na tych, którzy na to zasługują, jednak z uwzględnianiem swoich własnych potrzeb.

I najważniejsze na koniec – pamiętaj, to ty decydujesz o tym dokąd zmierzasz! Powodzenia!

Początek ciekawy, ale potem się strasznie dłużyła. Jeśli czujesz, ze inni Cię wykorzystują lub dajesz z siebie 200% a ktoś inny nie - to koniecznie przeczytaj ta książkę :)

• Psychologia
  • Przeczytane 2021
  • Egzemplarz recenzencki

Emma Reed Turrel Po pierwsze Ja. Jak dbać o innych nie zaniedbując siebie Zobacz więcej