Ciotka Julia i skryba

Okładka książki Ciotka Julia i skryba
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Znak literatura piękna
473 str. 7 godz. 53 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
La tía Julia y el escribidor
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2008-04-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Data 1. wydania:
2020-01-01
Liczba stron:
473
Czas czytania
7 godz. 53 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324009527
Tłumacz:
Danuta Rycerz

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
2257 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
696
408

Na półkach: ,

"Ciotka Julia i skryba" to powieść w dużej mierze autobiograficzna Maria Vargasa Llosy.
W książce opisuje on między innymi swój związek z piękną Julią, starszą od niego o 13 lat. Czyżby dlatego na tylnej okładce widnieje opis książki: "Powieść pełna rozpusty"? Tej rozpusty trudno się doszukać. "Ciotka" którą celowo ujmuję w cudzysłów, nie jest spokrewniona z bohaterem-autorem. Jest siostrą żony jego wuja. Jednak w kraju, w którym utrzymywane są bliskie relacje w całej rodzinie, bliskiej, dalszej, z rodziną rodziny, wszystkie kobiety z nią związane tytułuje się per "ciotka". Julia jest w dodatku rozwódką. To dodaje pikanterii i pewności negatywnego odbioru tego związku przez tak szeroko rozumianą rodzinę. W społeczeństwie pruderyjnym romans 18-latka z dojrzałą kobietą będącą po rozwodzie i należącą do rodzinnego klanu jest niewątpliwie skandalem. Wariactwo czynione w imię miłości! Uwielbiam takie romantyczne historie. Relacje te nie były w żaden sposób naznaczone rozpustą, a prawdziwym uczuciem. Trzeba przyznać, że Mario Vargas Llosa był już jako młodzieniec człowiekiem pewnym siebie, odważnym i nieprzeciętnym, puszczającym oko do świata z jednoczesnym przewrotnym uśmieszkiem, decydując się na taki związek. Pamiętajmy, że było to prawie 60 lat temu! Wątek ten nie jest jednak opisany w sposób pasjonujący. Odniosłam wrażenie, że przedstawiony jest wręcz z pewnym dystansem, nie odkrywając wszelkich niuansów pomiędzy dwojgiem zakochanych. Tak, jakby opisywała je osoba z zewnątrz, a nie osobiście zaangażowany autor. Czyta się tę historię jak sprawozdanie, a nie jak powieść. Być może Llosa ze względu na swoją partnerkę nie chciał zdradzać tajemnic łączącej ich relacji. Julia nie zajmuje dużej części dzieła, jak mogłoby wynikać z tytułu.

Kolejnym wątkiem jest praca Maria w radiu, jego relacje z kolegami i innymi współpracownikami. Obok tych dwóch tematów w książce trzecią część zajmują opowiadania emitowane na antenie. Początkowo uważałam je za najmocniejszy punkt książki z powodu ich świetnej konstrukcji i tematyki. Traktują o skrajnych przypadkach w życiu mieszkańców Limy. Z biegiem czasu radiosłuchacze zaczynają narzekać na mieszanie faktów, zmiany w cechach postaci opowiadań i przypisywanie minionych zdarzeń innej osobie (np. ktoś umiera, by potem znów się pojawić, z jednoczesną informacją o wcześniejszej śmierci innego bohatera). Również same opowiadania przyjmują taką formę, stają się w swej treści niespójne. Efekt był taki, że fabuła historyjek straciła płynność, a ja ostatecznie zarzuciłam dochodzenie kto jest kim. Zatracił się ich sens, ostatecznie stając się jednym wielkim absurdem. Zabieg ten został przez Maria Vargasa Llosę zastosowany celowo, w związku z dalszą fabułą, mnie jednak się nie podobał.

Gdybym miała zaczynać swą znajomość z noblistą od "Ciotki Julii i skryby", to na tej książce skończyłaby się. Nie zaciekawiała mnie kolejnymi stronami i przez to czytanie zajęło mi niezmiernie dużo czasu. Nie mogłam się doczekać, kiedy wreszcie skończę tę książkę. Zdarzało się, że mój komentarz wypowiadany pod nosem, a dotyczący czytanej treści, brzmiał (o, zgrozo!): "Bla, bla, bla.". Jestem zawiedziona, bo po panu Llosie oczekiwałam czegoś innego, lepszego. Podobnież powieść ta jest bardzo bliska ideałowi "powieści totalnej". Niestety, ale nie w moim guście.

Warto poznać ciekawe życie ciekawego człowieka, przecież laureata Nagrody Nobla w 2010 roku. "Ciotki Julii i skryby" jako dzieła nie oceniam jednak wysoko. Na szczęście Llosa ma na swoim koncie poza tą książką, naprawdę solidny kawał literatury.

"Ciotka Julia i skryba" to powieść w dużej mierze autobiograficzna Maria Vargasa Llosy.
W książce opisuje on między innymi swój związek z piękną Julią, starszą od niego o 13 lat. Czyżby dlatego na tylnej okładce widnieje opis książki: "Powieść pełna rozpusty"? Tej rozpusty trudno się doszukać. "Ciotka" którą celowo ujmuję w cudzysłów, nie jest spokrewniona z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 980
  • Chcę przeczytać
    1 422
  • Posiadam
    849
  • Ulubione
    93
  • Chcę w prezencie
    62
  • Teraz czytam
    62
  • Nobliści
    28
  • 2013
    26
  • Literatura iberoamerykańska
    21
  • Mario Vargas Llosa
    18

Cytaty

Więcej
Mario Vargas Llosa Ciotka Julia i skryba Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Ciotka Julia i skryba Zobacz więcej
Mario Vargas Llosa Ciotka Julia i skryba Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także