Paula

Wydawnictwo: Muza
Paula
8373196579
DramaQueer

W grudniu 1991 roku u córki Isabel Allende, Pauli, wystąpiły pierwsze objawy ostrej postaci porfirii. Krótko potem zapadła w śpiączkę, z której miała nigdy nie wyjść. Rok później zmarła. Ta książka powstawała podczas długich godzin, jakie autorka spędzała przy łóżku nieprzytomnej Pauli najpierw w madryckim szpitalu, potem w swym domu, w Kalifornii. Świadoma spustoszeń, jakie choroba czyni w mózgu córki, Isabel pisała tę osobistą spowiedź z własnego życia, początkowo jedynie po to, by Paula, w której powrót do zdrowia niezmiennie wierzyła, nie miała trudności z odtworzeniem sobie szczegółów, jakie mogłyby zatrzeć się w jej pamięci. Kiedy stało się jasne, że Paula umrze, nigdy nie odzyskawszy przytomności, Isabel Allende pisała nadal, sama z kolei wiedziona potrzebą zachowania w pamięci postaci córki. "Wiem, że będziecie o mnie pamiętać, a póki będziecie pamiętać - ja będę z wami", pisała Paula w swoim ostatnim liście. Publikacja tej wstrząsająco osobistej książki Isabel Allende sprawiła, że postać Pauli, zwyczajnej, młodej dziewczyny, której nieuleczalna choroba nie pozwoliła długo cieszyć się wielką miłością, ani zrealizować nawet części tych planów, którymi tak była pochłonięta za życia, zapada w pamięć milionów czytelników. Mimo osobistego wydźwięku każdej ze stron tej książki, autorka całkowicie panuje nad literackim rzemiosłem. Jej specyficzny styl narracji, który wcześniej urzekł Czytelników Ewy Luny, przenosi niepozorną Paulę w wymiar dostępny jedynie bohaterom literatury wysokiej próby.

kasandra_85 | 2011-12-08
Przeczytana: grudzień 2011

Animi | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 maja 2014

Czułam się, jakbym nie miała prawa czytać tak osobistej opowieści. Jakbym zaglądała do pamiętnika autorki przeznaczonego tylko dla oczu jej córki, którego treści nigdy nie miała i nie będzie miała okazji poznać. Wszystkie słowa napisane dla niej czytałam ja, odbierając im jakąś pierwotną wartość, której nigdy nie będę potrafiła zwrócić.

Jeśli powieść rzeczywiście zawiera od początku do końca prawdę, jestem pod ogromnym wrażeniem, że można zdobyć się na taką szczerość i otwarcie przed czytelnikami. A równocześnie wiem, że momentami się nudziłam, bo nie potrafię do końca docenić tej wartości. Choć przeżywałam chwile cierpienia wraz z matką, która przygląda się śmierci swojego dziecka, nie wiem i nie chcę wiedzieć, jak to jest być na jej miejscu. Choć Isabel Allende potrafi opowiadać o swoim życiu, pojawia się w nim monotonia i czysto historyczne fakty. Z kolei fragmenty o chorobie Pauli to próby określenia na różne sposoby tych samych rozdzierających emocji. Jak sadzę, nikt nie...

Monika | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Pierwszy raz sięgnęłam po książkę Isabel Allende i jestem oczarowana stylem pisania autorki. "Paula" to swego rodzaju pamiętnik, jaki pisze Allende dla swojej chorej i pogrążonej w śpiączce córki. Na kartach tej książki żywi u umarli egzystują obok siebie, jest magicznie i ciekawie. Choć w smutnych okolicznościach, to jednak bardzo dobra opowieść wyszła spod pióra autorki, tworzona w większości na korytarzu straconych kroków, jak autorka nazywa szpitalny hol, w którym z nadzieją czekała na cud. Polecam!

Bigos | 2010-10-19
Przeczytana: 18 października 2010

"Paula", to dla mnie rodzaj literackiej piety. Obraz ukuty ze słów, matki trzymającej w rękach umierające dziecko. Nic nie jest wstanie przewyższyć jej rozpaczy, nikt zrozumieć bólu rozdzierającego serce. O ile każdy z nas jest mniej lub bardziej przygotowany na śmierć swoich rodziców, czy starszych krewnych, tak żadna matka trzymająca w rękach nowonarodzone dziecko nie potrafi wyobrazić sobie, że będzie żyła dłużej niż ono.

Ciężko więc pisać, że książka jest wspaniała, gdyż poruszany przez nią temat nie należy do lekkich ani pięknych. Jednakże niezawodny styl autorki sprawia, że jej osobista tragedia przelana na papier, po raz kolejny zamienia się w ciekawą i niesamowitą opowieść. Nie spieszyłam się więc czytając, bo chociaż czasami ciężko było oderwać się od ciekawych losów rodziny autorki, momenty gdy opisywała swój matczyny ból raczej nastrajały do refleksji i skupienia.

Paula, młodziutka, nieprzytomnie zakochana, świeżo upieczona mężatka, zapada w śpiączkę. Przy jej łóżku...

MarthaB | 2014-03-10
Przeczytana: 09 marca 2014

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Dostałam ją jakiś czas temu, coś dawniej o niej słyszałam, ale nie nastawiałam się ani pozytywnie ani negatywnie.
A tymczasem znalazłam w niej wiele mądrości przydatnych każdemu. Autorka porusza wiele tematów, to nie tylko pean na cześć córki, ale wspaniała biografia. Doceniam też koronkową robotę autorki, bo czasem e najmniej spodziewanych momentach łączy jakieś drobne wątki z różnych części książki.
Zdecydowanie polecam.

macieklew | 2011-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Piękna opowieść o życiu, której autorka uchroniła się w prawie stu procentach przed niebezpieczeństwami sentymentalizmu. Ciepła i magiczna.

marypoppins | 2011-09-18
Przeczytana: 17 września 2011

Powieść - list skierowany do ciężko chorej córki.
Isabel Allende z wielką szczerością opowiada o sobie, zdradza wiele
szczegółów z prywatnego życia. Można tu znaleźć wiele wskazówek dotyczących samego pisarstwa udzielanych bądź co bądź przez wykładowczynię na kursach pisarskich, które są tak popularne w Kalifornii.Można obserwować Allende, która nieśmiałym głosem zaczyna nazywać siebie pisarką. A jak do tego doszło? Odpowiedź znajdziecie na kartach tej powieści.
Ta powieść - list płynie jak rzeka, raz leniwie, szczęśliwie to znów woda pieni się i burzy, napotyka przeszkody, przez które przewala się niczym wodospad lub omija i tworzy nowe koryto.
Chciałoby się powiedzieć jak życie.
Spotkałam w tej powieści wiele postaci znanych mi z "Sumy naszych dni".Wiem jak powstała "Ewa Luna" Jednak książkę czytało mi się trudniej niż inne powieści tej autorki.Myślę, że powodem tego był smutek wydzierający się z każdej kartki. Świadomość dlaczego ta książka powstała nie dawała mi spokoju....

Seagull | 2014-10-08

Wspaniała książka!
Kupiłam ją ze względu na.. porfirię - chorobę tytułowej bohaterki która i mnie dotknęła.
Zaczęłam czytać i okazało się, że Allende to ta od "Domu Duchów/Dusz" mojego ukochanego filmu z czasów liceum i tym bardziej wydała mi się bliska (Ciekawie było poczytać o prototypach bohaterów i inspiracjach pisarki.)
"Paula" to swobodna autobiografia lub bardzo osobisty pamiętnik pisarki. Pięknie napisana, dotyka trudnych i ważnych tematów. Chłonęłam kolejne strony na których oprócz szczegółowego opisu ataku choroby córki (bliskiego moim osobistym doświadczeniom) odnalazłam przede wszystkim..wielką apoteozę życia. Wobec niewyobrażalnego cierpienia jakie dotknęło pisarkę i jej rodzinę, Allende daje czytelnikowi nie tylko refleksje o chorobie i śmierci ale wielką dawkę pozytywnego przekazu o naszym bycie na tym ziemskim padole. Nie do końca zgadzam się z liberalnym światopoglądem pisarki ale jej postawa wobec życia pełna nadziei i optymizmu jest godna naśladowania. Ta...

moi | 2015-03-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

"Paula" była książką pisaną dla chorej i będącej w śpiączce córki Autorki. Miała pomóc jej po przebudzeniu, gdyby miała problemy z pamięcią, zrozumieć kim jest i jakie są jej korzenie. Dlatego Autorka pisze szczerze o sobie, o sytuacji politycznej ówczesnego Chile, snuje koligacje rodzinne i przedstawia śpiącej córce wszystkich swoich bliższych i dalszych przyjaciół. Isabel Allende nie porzuca pisania, gdy staje się już jasne, że Paula nigdy się nie obudzi, że jej sen jest odchodzeniem ze wspólnego świata matki i córki w inny wymiar. Jej zapiski stają się jeszcze bardziej intymne. Pisze o zdradzie, o fałszywych przyjaciołach, zawiedzionych miłościach. O rzeczach bolesnych, które najchętniej pochowalibyśmy na dnie pamięci.

Ale wbrew cierpieniu, którym jest ta książka przesiąknięta, jest ona także pokrzepieniem, że nasze życie, nawet to najkrótsze, jest chciane i potrzebne wśród innych ludzi. Że ten ślad, który zostawiamy, gdy spotyka się człowiek z człowiekiem, nie przekreśla...

Beata | 2010-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2010

Po opisie książki liczyłam na coś lepszego.Bardziej porywającego.Niestety wynudziła mnie ta książka.Są to bardziej wspomnienia życia autorki książki.Dopiero koniec książki mnie porwał.Wzruszyło mnie natomiast lis Pauli do rodziny.Niczego nie przeczuwając Paula napisała list pożegnalny do swojej rodziny.To bardzo trudne czytać taki lis swojego dziecka.Pozwolić umrzeć swojemu dziecku.