Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

Okładka książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Małgorzata Rejmer
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii
Małgorzata Rejmer
8,1 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina reportaż
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Sulina
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2018-10-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-17
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380497450
Tagi:
Albania dyktator dyktatura Enver Hoxha Enwer Hodża komunizm literatura faktu reportaż terror totalitaryzm tyran wspomnienia zsyłki życie codzienne
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (70) / 2023 Marcin Czerkasow, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Ryszard Koziołek, Karolina Lewestam, Tadeusz Michrowski, Joanna Rajkowska, Redakcja magazynu Pismo, Maria Reimann, Małgorzata Rejmer, Zofia Sawicka, Grzegorz Uzdański, Mirosław Wlekły
Ocena 8,0
Pismo. Magazyn... Marcin Czerkasow, M...
Okładka książki Pisać. Rozmowy o książkach Piotr Ambroziewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maciej Bernatt-Reszczyński, Artur Boratczuk, Jerzy Wojciech Borejsza, Natalia Budzyńska, Kamil Całus, Wojciech Chmielewski, Paweł Chojnacki, Daria Czarnecka, Małgorzata Czyńska, Rafał Dajbor, Piotr Dobrowolski, Krzysztof Drozdowski, Agnieszka Frączek, Piotr Gajdziński, Barbara Gawryluk, Dorota Hartwich, Wacław Holewiński, Marcin Jacoby, Andrzej Jankowski, Elżbieta Jodko-Kula, Grzegorz Kalinowski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Marcin Kozioł, Joanna Kuciel-Frydryszak, Karolina Kuszyk, Cezary Łazarewicz, Magda Louis, Marcin Ludwicki, Nina Majewska-Brown, Agata Maksimowska, Ewa Małkowska-Bieniek, Anna Mateja, Anna Mieszkowska, Anna Milewska, Katarzyna Miller, Krystyna Mirek, Jarosław Molenda, Ewa Ornacka, Adam Pękalski, Jan Krzysztof Piasecki, Renata Piątkowska, Krzysztof Potaczała, Małgorzata Rejmer, Alek Rogoziński, Zbigniew Rokita, Dominik Rutkowski, Beata Sabała-Zielińska, Anna Sakowicz, Andrzej Skalimowski, Małgorzata Strzałkowska, Justyna Suchecka, Mariusz Surosz, Anna Synoradzka-Demadre, Piotr Szarota, Joanna Szyndler, Anna Tomiak, Mariusz Urbanek, Wojciech Widłak, Violetta Wiernicka, Marcin Wilk, Janusz Leon Wiśniewski, Mirosław Wlekły, Daniel Wyszogrodzki, Andrzej Zbrożek, Robert Ziębiński, Bartosz Żurawiecki
Ocena 7,1
Pisać. Rozmowy... Piotr Ambroziewicz,...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Nauczyć się wolności



555 264 42

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
2567 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1505
1505

Na półkach: , , ,

„W tle każdej rodzinnej historii jest dyktator, każda rodzina, świadomie lub nie, potwierdzała mechanizmy władzy i poddawała się im ... .albański komunizm to było zbiorowe szaleństwo ...Żeby żyć dalej po takiej traumie, musieliśmy o niej jak najszybciej zapomnieć. Tylko że przeszłość jest wszędzie, dźwigamy ją w sobie.” - mówią rozmówcy Małgorzaty Rejmer.

Spośród europejskich państw budujących komunizm Albania robiła to najbardziej konsekwentnie. Czy straszliwe przejawy „skutków ubocznych” wynikały z samej ideologii? A może Albańczycy mieli pecha, bo trafił im się jako przywódca wynaturzony psychopata? Jak to się działo, że dyktator potrafił skupić wokół siebie gorliwych wykonawców skrajnie represyjnej polityki, mimo że nie omijała ona także ich grona? Skąd się brało tylu donosicieli, wśród krewnych, przyjaciół i sąsiadów? Dlaczego wreszcie niektórzy Albańczycy nadal z sentymentem wspominają Envera Hoxhę?

Autorka poświęciła na przygotowanie i napisanie książki kilka lat. Jeździła po całym kraju, rozmawiała z wieloma ludźmi, ofiarami, ich rodzinami, także z ówczesnymi niemymi świadkami zbrodni i osobami przekonanymi, że egzekucje, więzienia, internowania są kosztami wymierzania sprawiedliwości dziejowej, a głód i bieda wynikają z knowań wrogów ludu i obcych mocarstw. Niektóre rozmowy są sztampowe, ich uczestnicy nie potrafią lub nie chcą wyjść poza przewidywalne ogólnikowe frazesy. Jednak większość historii robi duże wrażenie, może przyśnić się po nocach, szczególnie młodszym i nieobeznanym z tego typu literaturą czytelnikom. Tym bardziej, że warsztat pisarski Małgorzaty Rejmer (ur. 1985) jest ciekawy i dojrzały, język niemal pozbawiony osobistych wtrętów. Za naprawdę duże osiągnięcie należy uznać jej umiejętność różnicowania stylu wypowiedzi poszczególnych interlokutorów, choć godzi się przyznać, że przeważają wśród nich intelektualiści.

Osobiście liczyłam na szerszy reporterski przekaz z szoku przełomu i nadal trudnej albańskiej rzeczywistości. Owszem, ostatnia, piąta część książki poświęcona jest relacjom jak „kruszyła się twierdza” po śmierci Hoxhy. Jeden z rozmówców autorki opowiada, jak dosłownie „rozwalił berliński mur Albanii”. Inny wspomina dramatyczny rejs uciekinierów i ich dziesięciodniowy pobyt przed deportacją na stadionie w Bari. „Tak, myślałem, że Albania była piekłem ... Ale piekło to stać u bram raju i nie móc do niego wejść” - mówi. Jednak z jego opowieści wynika, że piekło rozgorzało na stadionie, zanim jeszcze ostatecznie rozwiała się nadzieja, że będą mogli pozostać we Włoszech. Kiedy to wśród tysięcy stłoczonych w nieludzkich warunkach Albańczyków odżyły stare podziały, a walka o lepszy dostęp do jedzenia, wody, powietrza i kawałka ziemi do spania stawała się coraz bardziej bezwzględna. Wiele jeszcze wypowiedzi tworzących postkomunistyczny albański pejzaż można będzie zapewne przeczytać, ale dopiero w kolejnej przygotowywanej przez autorkę książce.

„W tle każdej rodzinnej historii jest dyktator, każda rodzina, świadomie lub nie, potwierdzała mechanizmy władzy i poddawała się im ... .albański komunizm to było zbiorowe szaleństwo ...Żeby żyć dalej po takiej traumie, musieliśmy o niej jak najszybciej zapomnieć. Tylko że przeszłość jest wszędzie, dźwigamy ją w sobie.” - mówią rozmówcy Małgorzaty Rejmer.

Spośród...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 009
  • Chcę przeczytać
    2 579
  • Posiadam
    569
  • 2019
    202
  • Reportaż
    74
  • Teraz czytam
    71
  • Ulubione
    64
  • 2020
    47
  • 2020
    47
  • Literatura faktu
    41

Cytaty

Więcej
Małgorzata Rejmer Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Zobacz więcej
Małgorzata Rejmer Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Zobacz więcej
Małgorzata Rejmer Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także