Projektant

2018-09-14
2018-09-14
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik

,,Projektant,, autorstwa Mariusa Gabriela to powieść osadzona w czasach tuż po wyzwoleniu Paryża. Autor przybliża czytelnikowi odległy świat wielkiej mody. Co ciekawe, głównym bohaterem powieści nie jest tytułowy Christian Dior, lecz jego przyjaciółka Cooper Reilly. To ona dostrzega potencjał w nieśmiałym, skromnym Tianie i powstawania odkryć go dla reszty świata.

Lekka i przyjemna powieść, którą szybko się czyta.
Nie jest to jednak książka dla osób, które chcą szczegółowego zagłębić się w życiorys samego Christiana Diora.

Lekka i...

Ach , co to była za historia! Niesamowita, zagadkowa. Wspaniały świat Paryża, mody i wojny w tle zawładną mną zupełnie. Przepadłam na cała noc z czytaniem. Postać Diora, Paryż czasów wojny, marzenia, ambicje, zdrady, no i oczywiście wielka miłość , która tez rodzi się powoli! Świat mody, panujące tam relacje zachwycają, ambicje głównych bohaterów dają nadzieję na to, że ludzie zawsze spełniali swoje marzenia niezależnie od przekonań! Gorąco polecam!

Boshe, co to jest za książka!? Zakochałam się! 😍 Najlepsza książka jaką ostatnio czytałam. Mimo tego, że nie lubię książek z wydarzeniami historycznymi w tle tę książkę czy stało się przyjemnie. Wręcz nie mogłam się od niej oderwać. Wspaniali bohaterowi i wspaniałą historia! 😍

To jedna z tych książek, które czytają się same. "Projektant" to nie tylko historia narodzin nowych trendów w modzie i wielkiego sukcesu Christiana Diora. To również piękna opowieść o przyjaźni, o powstawaniu z ruin po wojnie i okupacji, o miłości, pasji.
Oprócz tytułowego projektanta, główną bohaterką jest Amerykanka, Oona, zwana Copper. Znalazła się we Francji u boku męża, który chce pisać o wojnie i jej skutkach. Amory jest niewierny i źle traktuje żonę, dlatego kobieta postanawia się rozwieść i zacząć nowe życie w Paryżu. Zaprzyjaźnia się z Diorem, poznaje wiele barwnych osób i mężczyznę, który zupełnie nie przypomina jej pierwszego męża. Ponadto, młoda kobieta postanawia zrealizować swoje marzenie i zaczyna pisać artykuły do gazet, aby udowodnić sobie i światu, że może być niezależna.

Książka jest bardzo wciągająca, drugoplanowi bohaterowie są bardzo wyraziści, tak jak główne postaci. Fascynująca historia umiejscowiona w czasach wielkich zmian. Polecam.

Książka była gwiazdkowym prezentem dla siostry i jakoś tak wyszło, że wpadła mi w ręce. Nie miałam wielkich oczekiwań i bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta pozycja. Nie jestem wielką fanką mody, ale wcale nie trzeba nią być, aby naprawdę dać się wciągnąć tej książce. Mnie osobiście bardzo skojarzyła się że scenami z filmu "o północy w Paryżu", który bardzo bardzo lubię. Cudownie było przenieść się w realia powojennego Paryża i choć autor zaznacza, że postacie choć oparte na rzeczywistych są w zupełności fikcyjne jeśli chodzi o dialogi lub sceny z życia, to sprawiło mi przyjemność poznanie znanych projektantów i samego Diora. Nie miałam o nim zbyt wielkiej wiedzy, przez co dosłownie polykalam niektóre fragmenty książki. Co również przypadło mi do gustu, to to, że choć książka skupia się w pewnym stopniu na modzie, jest to odpowiednia jej dawka. Nie nudzi i nie przytłacza materiałami, krojami i szyciem. Ogólnie polecam tą pozycję i zaciekawiona autorem poszukam innych książek tego autora w języku angielskim lub niemieckim.

"Sztuka zadowalania innych polega na umiejętności odkrywania, czego pragną zanim sami to odkryją".(str.100)

Akcja powieści toczy się w Paryżu w roku 1944, mieście już wyzwolonym od niemieckiego okupanta, jednakże stabilizacja jest bardzo krucha. Poznajemy świat paryskiej bohemy z ich odmiennymi związkami partnerskimi, alkoholem, narkotykami, sławnych artystów, kreatorów mody. Obserwujemy jak jeden z nich Christian Dior mozolnie wspina się po szczeblach drabiny wiodącej do kariery. Nieśmiały, wycofany, o odmiennej orientacji seksualnej, pracownik firmy krawieckiej Lelonga, mimo biedy zawsze nienagannie ubrany. Dla niego moda była sztuką, a siebie uważał za artystę. Uczył się od wielkich świata mody i ona go fascynowała, pobudzała do kreatywności. To było jego wymarzone życie. Uwielbiany przez przyjaciół, nazywany geniuszem.
Główną bohaterką jest amerykańska dziennikarka, przeżywająca kryzys małżeński, powodowany licznymi zdradami, wiecznym niezadowoleniem i niedojrzałością partnera, pisarza, który chciał doświadczać życia i to czynił. Kiedy niecne postępki męża przebrały miarę, podejmuje decyzję samotnego życia i kariery dziennikarskiej. Na swojej drodze spotyka Diora i tworzą zgodną parę prawdziwych przyjaciół, uzupełniającą się przeciwieństwami, opartą na oddaniu, wzajemnej pomocy i wspieraniu, a także wskazywaniu dróg rozwojowych.
Związała się z paryskim światem mody, pisząc artykuły z jego wydarzeń, zaskarbiając sobie coraz większą rzeszę czytelników i wydawców.
Przykre doświadczenia małżeńskie nauczyły ją ostrożniej podchodzić do życia. Doceniła cenę wolności i niezależności i czasowo postanowiła być im wierna, mimo nadarzających się okazji do przeciwstawienia im.
Z upływem czasu jednak z nich rezygnuje z nich znajdując oparcie, spokój spełnienie, miłość i pożądanie działające w obie strony. Była przez drugiego męża uwielbiana, doceniana, a także wspierana w swojej pracy dziennikarskiej, przynoszącej coraz większe profity.
Przygnębiający obraz wyzwalanych obozów koncentracyjnych, głęboko utkwiony w umysłach wyzwolicieli, a także osób badających temat zbrodni nazistowskich.
Rok 1947, w którym Dior doczekał się swojego wielkiego pokazu, a jak on brał się do pracy wszystko musiało być z górnej półki. Jak każdy wielki tego świata miał swoich zwolenników i przeciwników.
"Ratował modę, bo w pojedynkę sprawił, że bycie modną, znowu stało się modne"
(str.417)

Wspaniała i zaskakująca powieść , która przenosi czytelnika do powojennego Paryża. Jestem pod wrażeniem. Do tego bohaterka spotyka przypadkowo znanego projektanta mody. Cała powieść była dla mnie wielką przyjemnością.
Polecam

Polecam

Świetna książka. Fascynująca historia Cooper i Diora jak i wiele innych ciekawych postaci. Powojenny Paryż mimo wszystko budzi zachwyt jak życie tam płynie pomimo przykrych wydarzeń. Rewelacyjny pokaz przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Niedoczytana. Początek ciekawy, jednak później niestety nie dałam już rady.

Niedoczytana. Początek ciekawy, jednak później niestety nie dałam już rady.

Im dalej w las,tym bardziej nudno.

Im dalej w las,tym bardziej nudno.

• Lit. kobieca
  • Rok 2020