Miłość w cieniu wielkiej wojny

Okładka książki Miłość w cieniu wielkiej wojny Bogna Ziembicka
Okładka książki Miłość w cieniu wielkiej wojny
Bogna Ziembicka Wydawnictwo: Filia Cykl: Panie na Koborowie (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Panie na Koborowie (tom 1)
Filia
2019-01-30
2019-01-30

Wojna, medycyna i miłość

Niestety muszę zgodzić z innymi opiniami. Postanowiłem trochę liznąć polskiego romansu i się zawiodłem. Fabuła taka sobie i książka mi się nagle kończy w połowie. A szkoda....

Powieść z kategorii romansu przygodowego , rozgrywająca się w czasie kampanii Napoleona w Hiszpanii. W tych nieprzyjemnych czasach stykają się drogi doświadczonej przez los Polki, która marzy o tym aby być lekarką i Francuza, który stracił wszystko w skutek rewolucji francuskiej, a teraz jako lekarz służy w armii Napoleona. Bohaterami drugiego planu są zawadiaccy Polacy, którzy mają nadzieję, że służba we francuskiej armii sprawi, że Polska odzyska niepodległość. Książka do przeczytania na raz, lekka i mocno cukierkowa jeżeli chodzi i opisy wyczynów Polaków. Plusem jest dodatek, w którym autorka zawarła dane historyczne z okresu rewolucji francuskiej i panowania Napoleona

Pisarka pięknym piórem pisze,każda jej książka przyciąga mnie,ta książka nie powaliła mnie na kolana,męczyłam się czytając ją.
Taka sobie,myślałam,że to będzie świetna lektura,a jednak nudna.
Zanudziłam się.

Taka sobie,myślałam,że to będzie świetna lektura,a jednak nudna.
Zanudziłam się.

Bardzo lubię opowiadania z historią w tle,ta jednak nie zachwyciła mnie,tym bardziej ,że ponad sto stron książki to nie powieść tylko historia i przebyte wojny Francji .Jak dla mnie nudna,a że lubię doczytać książkę do końca ,to ją wymęczyłam.

Zaczyna sie ciekawie, jednak fabula nie zostaje zbytnio rozbudowana.
"Historia malo znana" jak dla mnie niepotrzebna tutaj. To raczej tresc na osobna ksiazke, typowo historyczna. Nie przebrnelam tutaj do konca.

Zaczyna sie ciekawie, jednak fabula nie zostaje zbytnio rozbudowana.

Książki z historią w tle lubię, czytam takie najczęściej. Ta zapowiadała się świetnie, czasy napoleońskie, Polacy we Francji i Hiszpanii. Młoda Polka poznaje Francuza i z nim ucieka przed ojcem, który chciał ją wysłać do zakonu.
Potem przeskakujemy w czasie poznajemy pole bitwy w właściwie szpital polowy oraz lekarzy, a w nim Gastona - doświadczonego lekarza. Poznajemy też tajemniczą kobietę zwaną Muriel (dopiero poznając jej historię, domyślamy się że to owa młoda Polka - imię na to nie wskazuje). Ten wątek jest ciekawy ale zdecydowanie zbyt mało jest rozbudowany. Pomijam już że 1/4 książki to historia Francji.
Cóż mnie nie porwała. Zastanawiam się czy sięgnę za kolejny tom.

"Różany" to to nie są;),choć czyta się dobrze, a tło historyczne (które lubię) wprowadza pewną głębię i pozwala autorce wykroczyć poza efekt romansowy. Wbrew opiniom, jakie czytałam, dodatek historyczny na końcu tomu ujął mnie niebanalnością, a ponadto poszerzył mą wiedzę bez uciążliwego szukania innych źródeł. Ową historyczną "pigułkę" czytałam z nie mniejszym zainteresowaniem niż tekst fabularny. Bez zachwytu samą powieścią (jest poprawna) sięgnę po tom drugi - może będzie lepiej?

Nie uwiodła mnie ta powieść. Wątki obyczajowe owszem ciekawe, ale zbyt wiele jak dla mnie suchej historii.

"Wszystkie rewolucje zaczynają się od walki o prawa i zasady, a kończą walką o władzę". (str.273)

Historia krwawych dziejów Francji, wojen napoleońskich pochłaniających niezliczoną liczbę ofiar. W tych ciężkich czasach rodzi się miłość bohaterów powieści Polki i Francuza.
Ona nastolatka wychowywana przez ukochaną babcię , niesłusznie oskarżana o śmierć matki z surowym i apodyktycznym ojcem, przed wstąpieniem do klasztoru poznaje życie w Paryżu. Mądra, skromna zawsze robiła to czego od niej oczekiwano.Jej marzeniem było zostać lekarzem. W końcu postanowiła zrobić coś dla siebie. Decyduje się na zamążpójście za starszego od niej mężczyznę.Jednak związek nie trwał zbyt długo, po tragedii której była świadkiem ucieka do Hiszpanii. Po trudnej pełnej przygód przeprawie zajmuje się tym o czym tak marzyła, leczy ludzi i zwierzęta.

On francuski lekarz mający nieszczęście żyć w trudnych czasach opanowanym przez rewolucję kraju. Jego osobista tragedia i strata bliskich. Po zgilotynowaniu króla Ludwika dla możnych nastał trudny okres. Czas republiki, gdzie byli masowo mordowani, majątki konfiskowane a tłum triumfował. Oskarżeni obywatele musieli udowadniać swoją lojalność. Lekarz oskarżony przez Radę Generalną Komuny Marsylii wiele razy żegnał się ze swoim życiem.Przenoszony z więzienia do więzienia , które były przepełnione a warunki bytowe tragiczne dzielnie walczył o przetrwanie i życie. Nieustannie towarzyszyła mu myśl o ucieczce, którą udało mu się zrealizować. Odnajduje się w Hiszpanii gdzie pracuje jako lekarz polowy całkowicie oddany swojej pracy. Jego misja dobiegała końca kiedy poznaje kobietę w której się ze wzajemnością zakochuje. Oboje ciężko doświadczeni przez los odnajdują swoje szczęście w miłości. Planowali wspólną przyszłość jednak los im nie sprzyjał.

Autorka pod koniec powieści zamieściła rozdział zatytułowany " Historia mało znana", w której przedstawia dzieje Francji od czasów królewskich do rewolucji i utworzenia republiki krwawo okupionej śmiercią setek tysięcy ludzi, wybuch wojny domowej, dyktaturę i terror jakobinów, wyroki i śmierć żyrondystów, profanowanie grobów królewskich, niszczenie kościołów, a także historię wojen napoleońskich, wojnę na Półwyspie Iberyjskim trwającą siedem lat, w której Hiszpanów wsparli Anglicy, jednak ich działania były nieudolne i szybko rozpoczęli odwrót. Dzielną postawę mieszkańców Saragossy stawiającą opór przez dwa miesiące. Opis obrony miasta w którym najeźdźcy przyszło zdobywać dom po domu, a do obrony włączyły się także kobiety.
Sylwetka Napoleona jako doskonałego stratega i dowódcy uwielbianego przez żołnierzy, koronacja na cesarza Francji.
Tworzenie Legionów Polskich wierząc naiwnie, że Francja pomoże odzyskać Polsce niepodległość.

Tak jak ktoś już wcześniej napisał: książka bardzo dobra, ale niedokończona! Zamiast dalszych losów bohaterów mamy fragment podręcznika z historią Francji.

• Powieść historyczna

Bogna Ziembicka Miłość w cieniu wielkiej wojny Zobacz więcej