Historia samotności i samotników

Tłumaczenie: Wanda Klenczon
Wydawnictwo: Aletheia
samotność, izolacja, depresja
historia

Historia człowieka poucza nas o jego (naszej) naturze. Georges Minois (ur. 1946) kontynuuje dzieło kilku już pokoleń francuskich historyków, którzy zajęli się rekonstrukcją historii życia codziennego, zwykłej powszedniości spoza wielkich wydarzeń. Pola jego zainteresowań nie stanowi już jednak kultura materialna, lecz historia mentalności. Jest autorem kilkunastu książek o historii depresji, samobójstwa, śmiechu czy drwiny. Niniejsza opowieść o samotnikach i samotnictwie jako zjawisku historycznym rysuje zarazem syntetyczny obraz dziejów naszej kultury. W motywacji do samotnego życia odzwierciedla się ona nadzwyczaj dobitnie od religijnej decyzji pustelnika po gest poety romantycznego. Autor przeprowadza czytelnika przez dzieje samotnictwa od momentu, w którym jednostki mogły sobie pozwolić na ten „luksus” bezpiecznego oderwania się od wspólnoty, po czasy dzisiejsze, w których, jak twierdzi, samotność nie oznacza świadomego wyboru w imię domniemanego lepszego życia, lecz niewidoczne, skryte zagrożenie w samym sercu aktywności na forach „społecznościowych”. Na prawie sześciuset stronach zebrana została fascynująca historia samotnictwa obfitująca w sensacyjne niekiedy fakty jak choćby ten, że anachoreci wczesnego chrześcijaństwa znali samotność tylko z marzeń, otoczeni tysiącami gapiów i podobnych „pustelników”. Skłonność do samotności, czy to w imię spotkania z Bogiem, czy z sobą, stanowi wyróżnik człowieczeństwa i o tyle ta historia samotnika przechodzi niepostrzeżenie w jego filozofię.

źródło opisu: aletheia.pl

źródło okładki: aletheia.pl

joly_fh | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Żyjąc w XXI wieku jesteśmy pod presją otwartości, towarzyskości, ekstrawertyzmu, socjalizowania się, integrowania i komunikowania. Samotnik dziś to ofiara, albo wariat. Wydawało mi się, że poprzednie stulecia z większą tolerancją podchodziły do osób, które niekoniecznie do szczęścia potrzebowały tłumów (inna sprawa, że w dawnych wiekach o te tłumy było znacznie trudniej niż w dzisiejszym, przeludnionym świecie). Okazuje się, że nic bardziej mylnego - właściwie we wszystkich epokach, nawet w średniowieczu, samotność była potępiana jako coś sprzecznego z ludzką naturą, negatywnego, szkodliwego, równoznacznego z mizoginizmem. Patologia. Mimo to osób samotnych, czy to z wyboru, czy z konieczności nigdy nie brakowało, więc nasze czasy nie są tu jakimś ewenementem.
Książka Minois to podróż przez epoki historyczne (zachodniocentryczna, co prawda), rzucająca promień światła na ich mentalność i pozwalająca zastanowić się nad własnym podejściem do podejmowanego zagadnienia. Autor przytacza...

Johnny | 2019-01-06

"Gdy żyłem w samotności, często pragnąłem świata, a gdy byłem w świecie pragnąłem samotności" - Maine de Biran

Z niezwykle zajmującej i merytorycznej pracy Minoisa dotyczącej kulturowych zmian w pojmowaniu samotności i różnic wśród samotników, wysuwam podstawowy wniosek: samotność jest zdobyczą człowieka wolnego i pogodzonego ze sobą. W przeciwnym razie jest cierpieniem i odrzuceniem, prowadzi do nieszczęścia. Jak każde dobro człowieka, musi być zrównoważona z innymi dobrami - towarzyska rozmaitość przeżyć czy przyjacielskie i miłosne relacje. Jak pogodzić błogość, jaką daje oddawanie się samotnym rozrywkom i naturalną potrzebę bliskości drugiego człowieka? Nie znajdziemy tu prostych rozwiązań lecz raczej przegląd wartościowych sądów wśród filozofów i pisarzy. Ta pasjonująca jazda przez epoki szukająca samotników, daje asumpt do szukania własnej ścieżki życia, podbudowuje ale i ostrzega.

Constance | 2018-11-23
Na półkach: Przeczytane, Aaaaaaaaaaa
Przeczytana: 23 listopada 2018

Autor w niesamowicie ciekawy i przystępny sposób opisuje koncepcje samotności i ich społeczny wpływ na historię cywilizacji zachodniej.

PatrykJakub | 2019-01-06
Miłosz | 2018-08-11