Przeciw demokracji. Idee polityczne XX wieku w Europie

Okładka książki Przeciw demokracji. Idee polityczne XX wieku w Europie Jan-Werner Müller
Okładka książki Przeciw demokracji. Idee polityczne XX wieku w Europie
Jan-Werner Müller Wydawnictwo: Krytyka Polityczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Das demokratische Zeitalter. Eine politische Ideengeschichte Europas im 20. Jahrhundert
Krytyka Polityczna
2016-09-30
2016-09-30
Jakub Majmurek
idee polityczne europa politologia XX wiek

Książka niewątpliwie wymagająca skupienia i uwagi, jednak dobrze mi się ją czytało. Nie jest to typowa historia doktryn politycznych XX wieku, lecz raczej analiza idei, które miały wpływ na wydarzenia polityczne w tym okresie. Wiele osób, nawet interesujących się polityką na co dzień, nie do końca zdaje sobie sprawę, że mówiąc o poglądach, programie czy strategii politycznej, poruszamy się w kręgu ograniczonej ilości używanych idei. Niektóre są wciąż aktualne i budzące emocje, inne mniej lub bardziej zapomniane, co jakiś czas odkurzane i przywracane do życia. Książka może być też ostrzeżeniem, choć Muller stara się ograniczać do prezentacji, analizy i wyjaśniania, a nie do oceny. Demokracja nie jawi się tu bynajmniej jako cel sam w sobie, lecz ukazane są też zagrożenia wynikające z braku wbudowanych w nią mechanizmów kontrolnych. Stąd de facto różne rodzaje demokracji. Ta przedwojenna przekształciła się w nazizm, stalinizm, frankizm i inne autorytarne reżimy, które korzystając z niej w sposób instrumentalny, doprowadziły w końcu do kolejnej wojny światowej. Ta powojenna została obarczona niedemokratycznymi instytucjami kontrolnymi, takimi jak np sądy czy trybunały konstytucyjne. Oddaliśmy część wolności w zamian za bezpieczeństwo. Trochę kontrowersyjne może być tak ścisłe powiązanie idei z realnym życiem polityczno - ekonomicznym, czasami ma się wrażenie, że teoria wyprzedzała praktykę, choć na pewno nie brakowało takich sytuacji. Książę zdecydowanie warto polecić.

Bardzo fajna pozycja. Autor pokazuje nam z jakimi ustrojami musiała demokracja konkurować w XX wiecznej Europie m.in w Rosji, Niemczech, Portugalii, czy Francji. Przywołuje poglądy najbardziej znanych myślicieli politycznych. Napisana dosyć trudnym językiem ( warto mieć słownik pod ręką),raczej dla zapaleńców tematu.

Albo to moje ograniczenie intelektualne (niewykluczone),albo trochę nieczytelnie napisane, czasem jest wrażenie, jakby myśl się zaczynała, ale nie kończyła. Dla początkujących na pewno zbyt mało objaśnień.

• Polityka
  • Chcę mieć