Życie w średniowiecznym mieście

Tłumaczenie: Jakub Janik
Cykl: Życie w średniowieczu (tom 3)
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Life in a Medieval City
historia
Dreamer

Swobodnie poruszasz się w miejskiej dżungli? A wiesz, że istaniała już średniowieczu? Zanurz się w świat średniowiecznego miasta i poznaj jego życie od podszewki. Razem z dwojgiem cenionych historyków zwiedzisz teatr, kościół i szkołę, zrobisz zakupy na rynku i pójdziesz do lekarza. Zawitasz w domu mieszczanina i poznasz jego żonę. Zostaniesz zaproszony na ślub i pogrzeb, a nawet zajrzysz na...

Zanurz się w świat średniowiecznego miasta i poznaj jego życie od podszewki. Razem z dwojgiem cenionych historyków zwiedzisz teatr, kościół i szkołę, zrobisz zakupy na rynku i pójdziesz do lekarza. Zawitasz w domu mieszczanina i poznasz jego żonę. Zostaniesz zaproszony na ślub i pogrzeb, a nawet zajrzysz na salę porodową.

Co ludzie robili w kościele? A co w budynku pod szyldem z jednorożcem? Jak lekarze traktowali swoich pacjentów? Czym zajmowali się średniowieczni studenci? Jak działały sądy?
Czemu małżonkowie trzymali bieliznę pod poduszką?

Frances i Joseph Gies znowu udowadniają, że średniowiecze to fascynująca epoka!

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: wydawnictwo

książek: 1932
Basia_ | 2018-12-16
Na półkach: Przeczytane, ∎ ~ Historia

Książka ukazuje rozwój średniowiecznych miast przez pryzmat francuskiego miasta Troyes w Szampanii w XIII wieku. Obserwujemy jak wyglądało codzienne życie mieszkańców, z jakimi problemami się stykali na co dzień, czym się trudnili, a czym pasjonowali, wreszcie jak kształtowały się władze miejskie, jaka była rola kościoła i w końcu jaki wpływ na rozwój miast miały jarmarki.

Spora dawka historii opowiedziana w ciekawy i przystępny sposób.
Polecam !.

Elevander | 2018-09-12
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Z trzech dotychczas wydanych po polsku książek małżeństwa Giesów ta część wydaje mi się najlepsza. Autorzy zajęli się miastem Troyes we francuskiej Szampanii i ukazali je w szczytowym okresie jego rozwoju, tj. w XIII wieku. Punktem wyjścia był upadek miasta starożytnego, ruralizacja świata porzymskiego, a potem stopniowy rozwój miast związany z postępem w dziedzinie handlu i rzemiosła. Dobrze, że Giesowie wybrali Troyes, a nie któreś z miast włoskich czy niderlandzkich: tamte są dobrze opisane (również w dostępnej po polsku literaturze przedmiotu), a ich rozwój przebiegał innymi torami. Przy okazji niejako otrzymał tu czytelnik wgląd w strukturę feudalnej Francji z jej silnymi partykularyzmami, potęgą wasalów korony i centralistycznymi tendencjami Kapetyngów. Poza tym jak zawsze u Giesów otrzymujemy dobry wykład na temat życia codziennego.

Tomasz Babnis

Smuggler | 2018-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2018

Trzeci tom „średniowiecznej trylogii” przenosi nas do miasta Troyes we Francji.

I wiecie co, mam wrażenie, że to najlepsza część z wszystkich! Bo w wypadku zamku wszystko koncentrowało się wokół jego właściciela, a życie średniowiecznej wsi było w sumie (z dzisiejszego punktu widzenia) nudne (no i kogo tak naprawdę interesowała struktura upraw? czy proces o skradziony obornik?), tak tutaj mamy zaskakującą różnorodność – zwiedzamy domy, kościoły, katedry (obserwujemy kto i jak je wznosi), jarmarki, sklepy, gildie. Poznajemy życie codziennie biednych i bogatych, kupców i rzemieślników, a także zwykłych mieszczan. Ciągle coś się dzieje, każdy rozdział jest o czymś innym. Masa ciekawych faktów i lekkość stylu sprawia, że czyta się to niczym jakieś „Imię róży”. Warto!

Anna | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Pamiętacie recenzję książki " Życie w średniowiecznej wsi" ?
Tym razem dostała mi się w ręce kolejna część stworzona przez tych autorów pod tytułem " Życie w średniowiecznym mieście" .

Zastanawiało Was kiedyś jak to ludzie żyli w tamtych czasach ? Jak działały kościoły ? Jak lekarze traktowali swoich pacjentów ? Czy działali już wtedy dentyści ? Albo sądy?
I co równie ważne : jak działały małżeństwa ? Dzięki tej powieści dowiadujemy się także wielu rzeczy na temat działających wówczas teatrów, szkół , kościołów czy choćby tak przyziemnych rzeczy jak zwykłe zakupy na rynku.

" Życie w średniowiecznym mieście " jest lekturą nie tylko lekką i przyjemną, ale również dużo można się z niej dowiedzieć . Autorzy w świetny sposób opisują i pokazują nam tamtejsze życie, zwyczaje oraz to jak miasto wówczas funkcjonowało. Można śmiało porównać sobie tamte czasy z tym co mamy teraz i uświadomić sobie jakie zmiany ludzkość przeszła. W powieści mamy...

Mecha_Kulturacja | 2018-10-12

Życie w Średniowiecznym Mieście to lektura łatwa, przystępna i na swój sposób czarująca. Zabiera nas bowiem w podróż do przeszłości, do świata, który możemy znać głównie z filmów i książek, ale ukazuje go w sposób zgoła odmienny, prawdziwy. Nie są to czasy mroczne, ale rozwojowe, a twórcy rewelacyjnie je rekonstruują, serwując nam fascynującą opowieść o tych nie do końca zrozumiałych przez współczesnych czasach

Karakalla | 2019-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2019

Książka przybliżająca życie w XIII-wiecznym francuskim mieście, które było centru handlu. Całość porusza wiele interesujących wątków. Napisana lekkim językiem w formie opowieści. Czytając ją czułem się trochę jak gdybym oglądał film dokumentalny na Discovery ;)

SenioritaM | 2019-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Dla osób interesujących się historią, ciekawskich jak ja, co też "piszczało w trawie" w średniowieczu gorąco polecam!
Dowiecie się o tym jak mieszkano, w co się ubierano, jakie obowiązki miały Panie domu, jak się rodziło, o dzieciach, różnych zawodach i wiele innych ciekawych rzeczach.
Polecam. M:o)

Graven | 2019-01-01
Przeczytana: grudzień 2018

Zdecydowanie najlepsza część cyklu. Bogactwo ciekawostek porównywalne do "Zamku", ale przyjemniej podane, bo ograniczono prawnicze wstawki. Jeśli ktoś nie czytał żadnej części, albo planuje prezent to zalecam właśnie tą część.

Adrian Kopp | 2019-01-21
Na półkach: Przeczytane, Historycznie
Przeczytana: 21 stycznia 2019

Pozycja o wiele ciekawsza od "Zamku". W tym przypadku skupienie na jednym mieście wyszło na dobre - do tego ukazanie różnych aspektów - życiowych, ekonomicznych, handlowych wzbogaca pozycję. Napisane niezbyt skomplikowanym językiem przybliża w dobry sposób epokę i realia tamtych czasów i tamtych miast. Mam mały niedosyt związany ze zbyt małą ilością ciekawostek i dykteryjek, ale spora baza źródłowa nadrabia nieco te braki.

Grażyna | 2019-03-18
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam