Życie w średniowiecznym mieście

Okładka książki Życie w średniowiecznym mieście Frances Gies, Joseph Gies
Okładka książki Życie w średniowiecznym mieście
Frances GiesJoseph Gies Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Życie w średniowieczu (tom 3) historia
historia
Życie w średniowieczu (tom 3)
Life in a Medieval City
Znak Horyzont
2018-09-17
1981-01-01
Jakub Janik
Historia Mediewistyka Średniowiecze Historia średniowiecza Szampania Troyes Historia Francji Życie codzienne Życie codzienne w średniowieczu

Okładka książki Przeżyj miłość w średniowieczu Frances Gies, Joseph Gies
Przeżyj miłość... Frances Gies, Josep...
Okładka książki Życie średniowiecznej rodziny Frances Gies, Joseph Gies
Życie średniow... Frances Gies, Josep...
Okładka książki Życie średniowiecznej kobiety Frances Gies, Joseph Gies
Życie średniow... Frances Gies, Josep...

Przeczytane; nadziei z pewnością nie zawiodło! Bardzo miły rytm opowieści; nieco ogólnego tła społecznego i historycznego, a w nim osadzone rozmaite sceny z codzienności.

Autorzy postarali się odnieść do wszelkich istotnych spraw w życiu; od pracy, poprzez poród, aż do pogrzebu.

Sporo miejsca poświęcono na opis praktycznego działania ówczesnej gospodarki; w końcu gł. bohaterem i inspiracją dla książki jest Troyes; jedno z najbogatszych ówczesnych miast. Miasto wyjątkowo ciekawe poprzez fakt, iż poniekąd wyznaczało trendy ku bardziej nowoczesnej gospodarce - ale także dlatego, że jego zabudowa w olbrzymim stopniu przetrwała od XIII w., co oznacza, dysponujemy świetną ilustracją opisywanych czasów!

Co zresztą jest zaletą, ale powinno być również ostrzeżeniem - tytuł nie do końca oddaje treść książki; jest ona wyraźnie skupiona na konkretnym mieście francuskim w XIII w. (z wycieczkami w inne okresy) Dla mnie to nie wada, bo Autorzy wyraźnie starali się, by ich dzieło pokazywało wiele sytuacji typowych dla tej kultury - która przy tym, jak wiemy, była dość podobna w całym ówczesnym świecie chrześcijańskim. Tym niemniej, jeśli ktoś szukałby tutaj opisu zmian i różnic na przestrzeni średniowiecza w całej Europie, mógłby się zawieść okrutnie. Może lepiej pasowałby tytuł: "Rok życia w mieście średniowiecznej Francji" - ale mniejsza.

Jeśli czytelnik się przyłoży, wyciągnie z tej książki całkiem dokładny opis funkcjonowania społeczności - jednak lektura jest lekka i przyjemna, dzięki częstemu pokazywaniu codziennych szczegółów i zdarzeń.

Cenną, a obecnie rzadką zaletą książki jest równowaga, którą Autorzy utrzymują w podejściu do dawnej epoki. - Rozumieją, że dla ówczesnych ludzi inne rzeczy były ważniejsze niż dla nas; choćby religia. Zarazem nie popadają w obsesję i potrafią dostrzec, że owi dawni ludzie mieli podobne podstawowe lęki i potrzeby, choć nieraz przeżywali je w inny sposób. - Nie uzyskujemy więc ani obrazka ludzi nam współczesnych, na siłę "takich, jak my", a jedynie przebranych w dawne kostiumy - ale również nie wtłacza nam się sensacyjnej opowiastki o małpoludach w "tym strasznym średniowieczu", aby czytelnik mógł się fascynować osobliwością naszych przodków z pozycji bezpiecznej "wyższości" nas, ludzi "cywilizowanych". Po prostu - ta książka nie jest dziecinna!

Dużo fajnych rysunków z epoki, reprodukcji, oraz zdjęć miasta Troyes - wszystko bardzo ciekawe i na temat, szkoda jedynie, że w czarno-bieli.

Książka ma pewnie długość "w sam raz" - dużo informacji, ale mają nie przytłoczyć. - Wydaje mi się jednak, że Autorzy podejmowali wiele trudnych wyborów, co w książce umieścić, by nie była za gruba... cóż, osobiście ucieszyłbym się, gdyby była nawet dwukrotnie większa; zda mi się, że słyszę skomlenie tych wszystkich anegdot, którym nie pozwolono wepchnąć się na jej strony!

Miałem lekkie obawy, kiedy zobaczyłem, że książka powstała kilkadziesiąt lat temu - w odniesieniu do historii instynktownie spodziewamy się zwykle, że najcenniejsze są dzieła najnowsze, bo uwzględniają jakieś nowoczesne metody badań, czy nieznane dawniej odkrycia. - Jednak w tym przypadku ogrom szczegółów dostępnych Autorom, ich erudycja, oraz piękny styl - łączący zdolność syntezy z lekkością anegdoty - zdecydowanie mnie przekonały. - Jako zawodowy historyk z pewnością zadbałbym o sprawdzenie także nowszych dzieł "na temat" - ale ja pragnąłem po prostu poczuć, jak przebiegało ówczesne życie (tak od strony praktycznej, jak i mentalnej),i na ile było odmienne od naszego - jako taki czytelnik trafiłem bardzo dobrze!

Świetna książka zawierająca mnóstwo ciekawych i kompletnie nieznanych faktów i ciekawych aspektów życia w tych ciemnych czasach a jednak okazuje się że tamte czasy nie były tak ciemne .

Bardzo fajna pozycja dla osób chcących zaznajomić się ze Średniowieczem (konkretnie z jego miejską odsłoną) bez wchodzenia w jakiejś wielkie szczegóły.
Na podstawie francuskiego miasta Troyes poznajemy średniowieczne miejskie życie w jego różnych aspektach. Przejrzysta forma i przystępny język sprawiają, że książkę czyta się bardzo sprawnie i przyjemnie.
Mam jeszcze kilka książek z tej serii i na pewno chętnie po nie sięgnę.

Mam jeszcze kilka...

Baardzo dobrze mi się to czytało. Kilka naprawdę ciekawych informacji a jednocześnie tekst prosty i zrozumiały.

Bardzo ciekawa lektura, choć raczej popularna niż naukowa. Interesuje mnie historia średniowiecza, choć historykiem absolutnie nie jestem. Niektóre przytoczone w książce fakty były dla mnie oczywiste, inne odkrywcze.

Książka godna polecenia, choć nie można stawiać przed nią zbyt wysokich wymagań - mediewiście nie znajdą tu wielu nowych informacji.

Lekka i przyjemna książka o życiu codziennym w średniowieczu. Mi pomogła zrozumieć niektóre aspekty życia w tamtych czasach. Podobało mi się też opisanie wnętrza typowych domów czy pracowni w tamtych czasach.

Mogła bardziej szczegółowiej opisać niektóre elementy miasta, jak np. dokładniej opisać gildie i cechy.

Ogólnie jednak polecam tą książkę.

Ogólnie jednak polecam tą książkę.

43/2021
To moja trzecia wycieczka z małżeństwem Gies jako przewodnikami po średniowieczu. Oprowadzali mnie już po średniowiecznych zamkach, po ówczesnych wsiach, pora przyszła więc na miasta w wiekach średnich.

Każdy, kto zna poprzednie/pozostałe części tego cyklu – wie, czego się spodziewać. Ci, którzy przygodę z serią rozpoczną od akurat tego tomu – szybko dadzą się porwać ciekawej opowieści o specyfice funkcjonowania złożonego organizmu, jaki w średniowieczu stanowiło miasto.

Autorzy omawiają to zjawisko urbanistyczne od początku, czyli od uwarunkowań społeczno-polityczno-gospodarczych, które wpłynęły na zaistnienie idei miast. Następnie prowadzą nas przez wieki, skupiając się szczegółowiej na wieku XIII i konkretnie – francuskim mieście Troyes.

Poszczególne rozdziały poświęcone są ważnym zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem miejskich społeczności.
Dowiemy się więc sporo o średniowiecznej klasie społecznej, jaką stanowili mieszczanie, w tym – o ich życiu codziennym: prowadzeniu domu, porodach i wychowaniu dzieci, o ślubach i pogrzebach. Przeczytamy o rozwoju handlu, o roli kupiectwa w życiu miasta, o przedsiębiorczości drobnej, jak i wielkich ówczesnych “biznesach” oraz ważnym podówczas zjawisku ekonomicznym: jarmarkach.
Autorzy opowiadają o niegdysiejszym szkolnictwie i edukacji, służbie zdrowia, roli Kościoła w życiu miasta, powstawaniu i kopiowaniu ksiąg, o budowach katedr (mój ulubiony rozdział – lektury Folleta i Fakconesa zrobiły swoje).
Osobną część Autorzy poświęcają omówieniu administracji średniowiecznego miasta, struktury władz miejskich i sposobów zarządzania miejskiego zespołu.
Ciekawe są też momenty poświęcone okresom świąt i zabawy ówczesnego homo ludens oraz tragicznym skutkom klęsk żywiołowych nawiedzających miejskie skupiska na przestrzeni wieków: głodowi, zarazom, pożarom czy powodziom.

Wydawnictwo ma charakter popularno-naukowy, opracowane jest bardzo przystępnie. Omawiane zjawiska są tak złożone, że każdemu z nich poświęcono już wcześniej opasłe tomy naukowych dociekań i objaśnień. Siłą rzeczy więc ta autorska seria wydawnicza charakteryzuje się pewną skrótowością, stanowi jednak świetny punkt wyjścia do ewentualnych dalszych poszukiwań czytelnika rozbudzonego ciekawością.

43/2021

Książka, która daje ogólny obraz, na temat życia w średniowiecznym mieście. Miejscami zadaje kłam wyobrażeniom, które pokutują w związku z amerykańskimi filmami (i nie tylko amerykańskimi) na temat tego, jak żyło się w średniowieczu. Nie jest to książka "dzieląca włos na czworo" ale raczej popularnonaukowa pozycja, która doskonale nadaje się na wakacyjną lekturą lub na coś, co można poczytać "po rozdziale" po powrocie z pracy.

Książka jest bardzo przyjemna w odbiorze. Czytało się szybko i przy okazji dowiedziałam się paru ciekawych informacji. Polecam jeśli interesuje was okres średniowiecza.

Najlepsza z pierwszej trójki.

Najlepsza z pierwszej trójki.

• Średniowiecze
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Życie w średniowiecznym mieście