Amour Fou

Novae Res
2018-06-18
2018-06-18

2062

Tak zaczyna się ta niezła historia, troszkę chyba taka YA, ale nie tylko.
Jest przyjaźń, jest pierwsza miłość, jest i druga miłość. Jest zbrodnia, jest zemsta i kara.
Duchy, które chyba nie do końca są duchami? Jest egzorcysta, który uważa, że ściga demona. I jest właściciel demona, który chyba nie do końca demonem jest.
Generalnie dobra opowieść o młodości, małym miasteczku i grupie przyjaciół, z mystery tłem.
Jest klimacik.
Polecam, soczysta, uczciwa lektura, prosta i przyjemna i odbiorze.

Tak zaczyna się ta niezła historia, troszkę chyba taka YA, ale nie tylko.
Generalnie dobra opowieść o młodości, małym...

Szalona młodość, szalona miłość. "Amour fou" mnie zaskoczyła nie tylko intrygującym tytułem ale też tym, że jest to historia o pierwszej nastoletniej miłości, która wraz z upływem czasu nie przemija, jest to historia o radzeniu sobie po stracie oraz dramat o przemocy domowej a to wszystko z elementami paranormalnymi. bardzo ciekawe połączenie.

Mogłoby się wydawać, że Czarek Polarek to zwykły nastolatek, który wraz z kolegami biega za piłką. Ma jednak sekret – potajemnie kocha się w młodszej siostrze swojego przyjaciela - Asi. Gdy dziewczyna dorasta i w końcu jest gotowa na uczucie, zostaje zamordowana, a do zabójstwa przyznaje się miejscowy menel – Stary Rower. Chłopak nie może sobie poradzić ze stratą ukochanej, a dodatkowo rodzina wcale mu nie pomaga. Jest niechcianym dzieckiem, co na każdym kroku mu przypominają. Poza tym od dziecka Czarka nawiedzają duchy, również jego ukochanej. Czy winni śmierci dziewczyny na pewno zostali ukarani?
„Amour Fou” to zeszłoroczny debiut Wojciecha Czarnek, który już w kwietniu wyda swoją drugą książkę „Lot Ikara”.
Co do historii nastoletniego Czarka, to bardzo mi się podobała. Mimo, że książka liczy ponad 400 stron, czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Została napisana bardzo lekkim językiem, właściwym dla nastolatków, co sprawia, że jest bardzo autentyczna. Podczas jej lektury poznajemy uczucia, jakie targają młodym i nieszczęśliwym człowiekiem, który nie dość, że stracił swoją pierwszą miłość, to jeszcze czuje się odrzucony i niechciany przez swoją rodzinę. Bohater doświadcza wielu negatywnych emocji, takich jak strach, złość, czy cierpienie po stracie bliskiej osoby. Jest mu bardzo trudno i ma problem, aby sobie z tym wszystkim poradzić, a otoczenie zdecydowanie mu tego nie ułatwia. Czytając tą książkę miałam wrażenie, jakbym sama spacerowała wraz z Czarkiem po Mesznej i brała udział w tych niesamowitych wydarzeniach.
Książki raczej nie zaliczyłabym do młodzieżówek, a raczej do obyczajówki z elementami mistycznymi i kryminalnymi, a nawet thrillera.
„Amour Fou” to piękna historia o pierwszej miłości, której nigdy się nie zapomina, nawet, jeżeli trwała zaledwie chwilę.
Dziękuję autorowi, że mogłam ją przeczytać.

Czarek jest nastolatkiem, który w swoim życiu przeżył dość dużo: rodzina bardzo dawała mu odczuć to, że jest wpadką. Ojciec i siostra wręcz się nad nim znęcali - psychicznie. Stracił dziewczynę, o którą zabiegał bardzo długo, a wraz z nią swoich przyjaciół, którzy zaczęli się od niego oddalać.
Po morderstwie Asi chłopak bardzo się zmienił, załamał się i prawie codziennie chodził odwiedzać jej grób. Pewnego dnia dzieje się coś, co zmienia jego życie, jego samego jako człowieka.

,,Amour Fou" niezwykle przypadła mi do gustu. Nie wierzę w zjawiska paranormalne i staram się nie czytać książek, które to uwzględniają. Tutaj nie miałam z tym problemu, bo one nadawały książce charakter. A wątki romantyczne nie zaburzały budującego się napięcia, one także niezwykle mi się spodobały i bardzo polubiłam Oliwkę - dziewczynę, którą Cezary poznał na pewnej domówce. I do tej pory ubolewam nad tym jak zakończyła się ich relacja.
Autor - Wojciech Czernek - bardzo zaskoczył mnie w zakończeniu, nie spodziewałam się tego, nie miałam pojęcia kto będzie mordercą i pomysłodawcą. Możliwe, że było naprowadzenie na ten trop, ale ja prawdopodobnie nie go nie wyłapałam.

Możliwość obserwacji tego, jak bohaterowie zmieniają się z upływem lat to po prostu bajka, uwielbiam, kiedy autorzy dają mi, nam możliwość takiej obserwacji.
Nie sądziłam, że ,,Amour Fou" może mieć inne ukryte przesłanie. O co mi chodzi? O to na czym teraz zależy ludziom - na pieniądzach. Pragna ich tak bardzo, że są w stanie znienawidzić rodzinę, wyrządzić jej krzywdę, zniszczyć ją. Nie rozumiem zachowania ojca Czarka - Bogdana Polarka i wydaje mi się, że nigdy nie zrozumiem.

Książka jest przeznaczona głównie dla młodzieży, z tego co mi wiadomo dorosłym nie bardzo się spodobała z różnych względów, ale jednym, najczęściej wymienianym był styl - typowy dla młodzieżówek. Szczerze powiedziawszy musiałam zapytać się autora do jakiej kategorii wiekowej zaliczyć tę książkę, wahałam się pomiędzy młodzieżówką, a young adult.

Jestem w stanie powiedzieć teraz, że jest to mój ulubiony thriller, wręcz ulubiona książka. Uwielbiam ją niemal tak jak ,,Dni naszego życia", a to o czymś świadczy. Naprawdę polecam tą książkę.

(spojler)

Dodatkowo - ciekawostka. Pan Wociech napisał mi, że jeden element z tej książki, a mianowicie zapach, który czuł bohater w przeddzień śmierci bliskiej osoby miał miejsce w prawdziwym życiu, tylko nie umierała bliska osoba, ktoś po prostu umierał.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Uwielbiamy czytać debiuty!!! Są świeże, mocne, pełne pasji i nadziei na lepsze :)
Jesteśmy pod wrażeniem tej książki.
Jesteśmy zachwycone z jaką lekkością autor przeniósł nas w nasze lata młodości. To wszystko było tak prawdziwe... że aż bolało.
Zatęskniłyśmy tak strasznie za tymi latami, że naprawdę ciężko było nam się rozstać z Czarkiem, jego otoczeniem i życiem. To były naprawdę piękne chwile spędzone w tej książce. Mimo tego co wydarzyło się w życiu głównego bohatera, cała otoczka, obudziła w nas wspomnienia, które powoli zaczynają blaknąć. Dzięki autorowi przeniosłyśmy się w czasie, gdzie jak się słuchało "Jak zapomnieć" Zespołu Jeden Osiem L, to miało się złamane serce.
Gdzie David Beckham wołał z plakatu i był idolem numer jeden. Gdzie pakiet esemesów oszczędnie się wydawało i doładowywało konto za drobne żeby mieć kontakt z otoczeniem. To były czasy gdzie discman był w modzie, gdzie z lampionem z zapartym tchem szliśmy na roraty, gdzie wyznanie miłości odbywało się na kartkach. Wtedy Nasza Klasa była wielkim bum, a dzieciaki jeszcze wychodziły grać w piłkę na podwórko.
Tyle elementów zostało przywołanych, że głowa pękała od natłoku, a serce puchło z żalu, że tamte dni już minęły. Obudziło w nas tęsknotę za tamtymi czasami.... To było niesamowite przeżycie...
Amour Fou jest opowieścią o pierwszej miłości, która potrafi zakotwiczyć się na zawsze w naszych sercach i nie daje już szansy na kochanie kogokolwiek innego. Taką właśnie miłość przeżył Czarek Polarek. Obdarzył uczuciem kogoś, kto odwzajemnił ją nie co później, ale warto było na nią czekać.
Czarek był dzieckiem niechcianym, odtrąconym przez ojca i dręczonym przez siostrę i jej znajomych. Miał swoich przyjaciół i swoją upragnioną miłość...Lecz kiedy wszystko się wali, nie tylko straci najcenniejszą osobę, lecz także wszystko to co się z nią wiązało. Będzie z całych sił starał się otrząsnąć i żyć dalej. Czy mu się uda?? Czy może jakieś nadludzkie moce pomogą mu podjąć właściwe decyzje?
"Możecie mówić nadal, że gdy miała dwanaście lat, obdarzyłem ją szczeniackim uczuciem, że gówniarze nie mogą wiedzieć nic o miłości. Że to wszystko to zwykła zaduma lub zauroczenie. Nie musicie traktować tego poważnie. Ja wiem swoje."
Jest to historia o miłości ..Tak, to na pewno, jednak wplecenie do niej kryminału i thrillera sprawiło, że czytało się ją z zapartym tchem. Kartki same się przewracały, żeby znać zakończenie tej historii. To co przeżył główny bohater, i jakiemu zadaniu się podjął mrozi krew w żyłach. Opisy miejsc, okolicy, sprawiały, że czułyśmy się jakbyśmy wszędzie podążały w ślad za Czarkiem. Czułyśmy jego strach, później jego wahanie, dezorientację, odwagę, miłość.. Wszystkie te uczucia sprawiły, że przeżywałyśmy tą historię razem z nim. Naprawdę w pewnych momentach nawet bałyśmy się o niego. Gwarantujemy tu pełną napięcia i chwil strachu i grozy powieść....
Opisać mogłybyśmy tutaj bardzo dużo, ale wtedy mógłby to być jeden wielki spoiler, a tego nie chcemy. Bardzo chciałybyśmy, żebyście sięgnęły po tą pozycję i przeżyły z Czarkiem choć jeden dzień. A szczególnie te osoby urodzone w latach 80-tych będą zachwycone, bo te lata autor oddał nam z bardzo dokładną starannością. Jeżeli lubicie się bać o głównego bohatera, lubicie w lekkiej obyczajówce odrobinę horroru i kryminału to polecamy sięgnąć po tą książkę :) Same przekonacie się jaką moc i władzę posiada pierwsza miłość....
"Za życia zawładnęła moim sercem, a po śmierci umysłem."
Dziękujemy za egzemplarz autorowi i Wydawnictwo WasPos​ za to, że o nas pamiętało <3

Wojciech Czernek - autor​
Wydawnictwo Novae Res​

Jesteśmy pod wrażeniem tej książki.

Powieść bardzo nierówna często ocierająca się o grafomaństwo.Myślę,że napisana przez kogoś innego byłaby o wiele znośniejsza do czytania.

Ocena ciut na wyrost, ale to za to, że dobrze się czytało. Opowieść sentymentalna, na poły sensacyjna. Miejscami trochę uproszczona, ale ogólne wrażenie pozytywne.

Język prosty i przyjemny. Historia zaserwowała mi piękny powrót do przeszłości.
Jestem mile zaskoczony i sięgam po kolejny tytuł.

Język prosty i przyjemny. Historia zaserwowała mi piękny powrót do przeszłości.
Jestem mile zaskoczony i sięgam po kolejny tytuł.

Ebook,ale to petarda.Czyta się super. Fajne postaci

Ebook,ale to petarda.Czyta się super. Fajne postaci