Książka Roku 2018

Dlaczego, mamo?

Wydawnictwo: Videograf
nastolatka, ciąża, macierzyństwo
Asiek

Kobieta jest w stanie znieść wiele, ale nie wszystko… Nastoletnia ciąża zawsze jest zaskoczeniem. Tak samo było w przypadku Marleny, dla której stan błogosławiony był początkiem zmian. Całe jej życie przewróciło się do góry nogami, kiedy ona starała się walczyć… Ile trudu wymaga wychowanie dziecka dla kogoś, kto sam nim wciąż jest? I jak wiele może znieść nastolatka, której życie nie raczyło...

Kobieta jest w stanie znieść wiele, ale nie wszystko…
Nastoletnia ciąża zawsze jest zaskoczeniem. Tak samo było w przypadku Marleny, dla której stan błogosławiony był początkiem zmian. Całe jej życie przewróciło się do góry nogami, kiedy ona starała się walczyć… Ile trudu wymaga wychowanie dziecka dla kogoś, kto sam nim wciąż jest? I jak wiele może znieść nastolatka, której życie nie raczyło oszczędzić?
„Dlaczego, mamo?” to opowieść nie tylko o macierzyństwie, ale także o sprawach z nim związanych, o których na co dzień się nie mówi.

źródło opisu: Wydawnictwo

źródło okładki: Wydawnictwo

„Dlaczego, mamo?” to trudna historia, która pokazuje te strony macierzyństwa, o których głośno się nie mówi. Daria Skiba stworzyła powieść, która jest przepełniona najprawdziwszymi emocjami, która porusza i nie pozostawia obojętnie. O tej książce nie można zapomnieć, gorąco polecam!

CAŁOŚĆ:

kasia_recenzuje | 2019-02-09
Na półkach: Patronaty, Posiadam, Przeczytane

"-Dziękuję. - usłyszałem z ust młodej matki. Kiedy spojrzała kątem oka na swoją córeczkę, zaszkliły jej się oczy.
Z całą pewnością to był ten moment, który lubiłem oglądać. Pomiędzy nimi dwiema wytwarzała się niesamowita więź, która miała połączyć dwa serca do końca życia. Nie ma silniejszej miłości niż ta, którą ofiarowuje matka swojemu dziecku."

Wyobraź sobie, że jesteś nastolatką... A może właśnie nią jesteś? Masz szkołę, powoli zastanawiasz się jaki obrać kierunek studiów, jesteś zakochana w jednym z najbardziej rozchwytywanych chłopaków w szkole. Ba! Nawet od jakiegoś czasu jesteście parą! W zasadzie to chyba nie może być lepiej, aż tu w jednej chwili za sprawą małego plastikowego przedmiotu cała Twoja przyszłość rozpada się niczym domek z kart. Tak, w ręku trzymasz test ciążowy, pozytywny. Będziesz mamą, ale przecież sama jesteś jeszcze dzieckiem. Masz chłopaka, ale jego decyzja jest tak bardzo dojrzała, jak on sam. Ile może znieść nastoletnia mama? Przecież ciąża w młodym...

red_sonia | 2019-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2019

Daria Skiba jest kolejną autorką, która chce pokazać, że o trudnych tematach należy dyskutować, nie wolno ich unikać, a już na pewno nie starać się ich bagatelizować. W „Dlaczego mamo?” Daria nie szczędzi czytelnikowi emocji, bo nad historią Marleny nie sposób przejść obojętnie. Dziewczyna jako nastolatka zachodzi w ciążę, jednak ojciec dziecka wyrzeka się ich na starcie. Zraniona i zgubiona dzień za dniem stawia czoła własnym lękom. Bo czy sama będąc jeszcze dzieckiem, może wychować dobrze istotę, którą się nosi pod sercem?

Emocje targające Marleną na pewno łatwiej będzie zrozumieć kobietom, które macierzyństwo mają już za sobą. Pamiętają lęk związany z tym, jak ubrać bodziaka takiej mało stabilnej istotce, jak ją nakarmić, jak nie zrobić jej krzywdy... instynkt macierzyński? Nie kochani, to pojęcie jest grubo przereklamowane! Nie zawsze jesteśmy gotowe wejść w ogień za własnym dzieckiem, tej miłości czasem trzeba się nauczyć, a czasem po prostu do niej dojrzeć.
Pewnych zachowań...

Grazia_czytaninka_ | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Pierwszy raz książkę przeczytałam już jakiś czas temu, w sumie chyba zaraz po tym jak Daria skończyła pisać całość. Ale postanowiłam odświeżyć sobie pamięć i sięgnęłam po książkę jeszcze raz. Przyznaję, że za pierwszym razem czytając ją, nie byłam do niej przekonana w 100%. Odnosiłam wrażenie, że brak jej emocji, a one tak naprawdę skrywały się głęboko, a ja musiałam do nich dojrzeć. Dziś przeczytawszy po raz drugi zrozumiałam jak wiele Daria chciała nam przekazać przez swoją powieść.

Marlena jest młoda, uczęszcza do szkoły, zastanawia się nad dalszym wyborem nauki, ma przystojnego chłopaka za którym oglądają się wszystkie dziewczyny w szkole. Czy może chcieć czegoś więcej? Pewnego dnia, za sprawą jednego małego plastikowego przedmiotu z dwoma kreseczkami życie Marleny przewraca się do góry nogami. Czy jest gotowa na to, aby zostać matką, kiedy sama tak naprawdę jest jeszcze dzieckiem? Do tego Krystian zostawia ją z tym samą. Nie tak miało wyglądać jej życie… Nie tak sobie je...

Ania | 2019-02-20
KulturalnaArena | 2019-01-31