Kwiatuszek

Wojciech Czernek Wydawnictwo: Plectrum literatura obyczajowa, romans
Plectrum
2023-01-01
2023-01-01

Zdobyta w rozdaniu, lekka w swojej fabule chociaż bardzo intrygująca. Miłość nastolatki do autora ulubionych powieści. Skrywane tajemnice małej miejscowości.
Polecam

Polecam

" Kwiatuszek" ~ W. Czernek

[...] ᴅᴢɪᴇᴡ­ᴄᴢʏ­ɴᴀ sᴋʀᴢʏ­ᴡɪ­ᴌᴀ sɪᴇ̨ ᴢ ʙᴏ́ʟᴜ, ᴀʟᴇ ɴɪᴇ ᴘᴏ­ᴢᴡᴏ­ʟɪ­ᴌᴀ sᴏʙɪᴇ ɴᴀ ᴏᴋᴀ­ᴢʏ­ᴡᴀ­ɴɪᴇ ᴡɪᴇ̨ᴋ­sᴢᴇᴊ sᴌᴀ­ʙᴏ­śᴄɪ. – ᴛᴀᴋᴀ ʙʏᴌᴀś ᴋᴏ­ᴄʜᴀ­ᴊᴀ̨­ᴄᴀ, ᴛᴀᴋᴀ ʀᴏᴢ­sᴀ̨ᴅ­ɴᴀ, ᴀ ᴢᴀ ᴘʟᴇ­ᴄᴀ­ᴍɪ ᴡʏ­ᴡɪ­ɴᴇ̨­ᴌᴀś ᴍɪ ᴛᴀᴋɪ ɴᴜᴍᴇʀ! ɴɪᴇ ᴍʏśʟ, ᴢ̇ᴇ ɴɪᴇ ᴡɪᴇᴍ!

Kuba Wilk jest znanym pisarzem, który od jakiegoś czasu boryka się z niemocą twórczą. Aby wyjść z pogłębiającego się dołka, postanawia zmienić coś w swoim życiu. Porzuca dotychczasową codzienność i wyjeżdża do małego miasteczka Pąsowieje, gdzie kupuje owiany złą sławą dom. Pełen nadziei na odnalezienie tego, co w którymś momencie stracił, przenosi się do nowego miejsca. Tam poznaje Alicję, wrażliwą siedemnastolatkę, która okazuje się jego bratnią duszą. Wzajemna fascynacja szybko przeradza się w coś więcej, jednak na drodze do szczęścia zakochanych staje nie tylko różnica wieku, lecz także inne osoby i krążące nad Pąsowiejami widmo przeszłości.

Jak potoczą się losy tej dwójki? Jakiego wyboru będzie musiał dokonać Wilk? Do czego posunie się Alicja, by być z ukochanym? Jak rolę odegra kuzynka dziewczyny? A przede wszystkim – co naprawdę wydarzyło się przed laty w wiosce?

[...] ᴊᴇᴊ ᴡᴢʀᴏᴋ ᴛᴀᴋ ɪɴ­ᴛᴇɴ­sʏᴡ­ɴɪᴇ ᴡᴘᴀ­ᴛʀᴜ­ᴊᴀ̨­ᴄʏ sɪᴇ̨ ᴡ ᴊᴇɢᴏ ᴏsᴏʙᴇ̨. ɴɪᴇ ᴏᴅᴇ­ʀᴡᴀ­ᴌᴀ ɢᴏ ɴᴀᴡᴇᴛ ɴᴀ ᴍᴏ­ᴍᴇɴᴛ, ᴀ ᴊᴇᴍᴜ ᴡʏ­ᴅᴀ­ᴡᴀ­ᴌᴏ sɪᴇ̨, ᴢ̇ᴇ ᴘᴏ ᴊᴇᴊ ᴘᴏ­ʟɪᴄᴢ­ᴋᴜ sᴘᴌʏ­ɴᴇ̨­ᴌᴀ ᴌᴢᴀ. ᴡʏ­ᴛᴏ­ᴄᴢʏ­ᴌᴀ sɪᴇ̨ sᴘᴏᴅ ᴘᴏ­ᴡɪᴇ­ᴋɪ, ᴢᴀ­sᴢᴋʟɪ­ᴌᴀ ᴏᴋᴏ ɪ ᴘᴏ­ᴡᴇ̨­ᴅʀᴏ­ᴡᴀ­ᴌᴀ ᴘᴏ ɢᴌᴀᴅ­ᴋɪᴇᴊ sᴋᴏ́­ʀᴢᴇ ɴᴀ ᴘᴏ­ʟɪᴄᴢ­ᴋᴜ, ɴɪᴋ­ɴᴀ̨ᴄ ᴡʀᴇsᴢ­ᴄɪᴇ ɢᴅᴢɪᴇś ɴᴀ sᴢʏɪ, ᴢɴᴀ­ᴄᴢᴀ̨ᴄ ᴡɪʟ­ɢᴏᴛ­ɴᴀ̨ ʀʏsᴇ̨ ɴᴀ ᴊᴇᴊ ᴛᴡᴀ­ʀᴢʏ. ɪʟᴇ ᴏɴᴀ ᴍᴀ ʟᴀᴛ?

" Kwiatuszek" to debiut, a jak wiecie ja kocham odkrywać nowych pisarzy i pisarki. Uwielbiam poznawać nowe style i wyobraźnię. Jednak z debiutami bywa różnie. Raz są niesamowitą torpedą, a innym razem wstępem w swojej karierze. Tym razem trafiłam na debiut, który mnie nie do końca porwał.

Okładka książki jest genialna. Na żywo wygląda cudownie. Pomyśł na historie oryginalny, ciekawy i przede wszystkim mogący dostarczyć czytelnikowi wszystkie pożądane emocje. Książka króciutka. Liczącą niecałe 300 stron. Akcja dosyć szybka.

Całość podsumowuje na przywoity debiut. Niestety nie było u mnie efektu Wow. Spodziewałam się znacznie więcej po prologu i opisie. Uważam, że autor mógł pokusić się o przeciągnięcie trochę tych emocji i wydarzeń. Jak dla mnie sytuacja między bohaterami rozwinęła się zdecydować za szybko. Dziewczyna - 16/17 letnia nastolatka - była dosyć dobrze stworzona pod względem charakteru jak na tak młodą osobę. Natomiast Kuba dla mnie był bez szału. Brakowało mi w nim czegoś.

Nie mogę powiedzieć też, że książka jest zła. Oprócz wspomnianej okładki, pomysłu i idealnego odzwierciedlenia nastolatki podobał mi się także pomysł podziału książki na części oraz zakończenie, które zaskoczyło. Jest to dosyć dobrze napisana książka, której brakuje nieco doświadczenia. Myślę, że warto poświęcić jej trochę czasu i zobaczyć jak może wyglądać książka stworzona z męskiej ręki!

Zachęcam do przeczytania i wyrobienia własnej opinii 😁. Ja natomiast czekam na kolejną książkę autora aby zobaczyć co jeszcze siedzi w jego głowie i trzymam kciuki za kolejną książkę.

" Kwiatuszek" ~ W. Czernek

Kuba Wilk jest znanym pisarzem. Niestety ostatnio opuściła go wena. Postanawia zmienić swoje otoczenie szukając w tym pomyśle nadziei. Kupuje owiany złą sławą dom w maleńkich Pąsowiejach. Kiedy wszystko wydaje się powoli ruszać do przodu poznaje nastolatkę Alicję, która jest jego fanką. Wzajemna fascynacja szybko się przekształca w coś znacznie głębszego, co nastręcza wiele problemów i trudności. Cegiełką pograć zającą tę relację są krążące po okolicy wydarzenia z przeszłości dotyczące miejscowości Pąsowieje.
Co takiego stało się przed laty w miasteczku? Jak rozwinie się relacja między bohaterami? Co teraz się wydarzy?

W ciągu ostatnich dwóch lat na palcach jednej dłoni mogę policzyć ile razy czytałam książki napisane przez autorów. Dlaczego tak jest? Chyba mnie odrzuciło w pewnym momencie z uwagi na sceny miłosne, które kolosalnie różnią się od kobiecego spojrzenia. Na półkach w mojej biblioteczce goszczą tylko dwaj polscy znani autorzy. Dlatego tym razem postanowiłam zapoznać się ze stylem nowego dla mnie autora, z twórczością którego dotąd nie miałam styczności. Jak było?
Przede wszystkim bardzo podobał mi się wątek z wydarzeniami z przeszłości. To ona najlepiej oddała klimat sensacji. Tego elementu grozy, rodem z thrillera. Była pożądana adrenalina i dynamika akcji.
Aż żałuję, że tak mało tego było. Osobiście właśnie od tego zaczęłabym tę historię. Dając na początek, oczywiście odpowiednio rozbudowaną, przeszłość, dopiero potem dałabym przeskok do teraźniejszości. Moim zdaniem wtedy byłaby jeszcze większa niepewność co do rozwoju wydarzeń. Morze obaw o to, czy historia się nie powtórzy. Byłoby bardziej fascynująco i przerażająco.
Kuba Wilk to postać, która ciekawiła i intrygowała. Dał się polubić, aczkolwiek zabrakło mu wyrazistości.
Tak samo jak młodziutka Ala (tu podkreślę błąd, jaki znalazłam - na okładce 17 lat a w tekście o rok mniej, na str. 52 jest podany wiek). Czyny i zachowanie tej postaci były dostosowane do wieku.
Wzajemna fascynacja i zauroczenie ładnie rozbudowało fabułę. Aczkolwiek troszkę przekombinowane jeśli chodzi o postać Pauliny. Zostały także zawarte elementy zaskoczenia, zwroty akcji, spiski i intrygi. Ale nie wywołały na mnie efektu wow.
Autor pokazał jak bardzo życie jest nieprzewidywalne. To, jak los potrafi zaskoczyć. Każdy spotkany człowiek jest zagadką, która nie zawsze jest przyjemna i pozytywna.
Uważam, że "Kwiatuszek" jest odpowiedni dla czytelników mniej wymagających. Dla fanów mrocznych historii, elektryzujących fabuł i złych do szpiku kości bohaterów ta pozycja może się okazać za słaba. Dla mnie samej jest to książka, którą po prostu przeczytałam ale finalnie, mimo swego krótkiego rozmiaru, dłużyła mi się. Napisana jest dużą czcionką (dla mnie zbyt dużą) - to taki plus dla oczu.
Czy polecam? Raczej pół na pół. Mimo wszystko zachęcam do wyrobienia sobie własnego zdania - wszak gusta są różne.

Współpraca: Wydawnictwo Plectrum

#recenzja

Pierwsza miłość jest niewinna, budzi nostalgię, emocje są bardzo silne, często działamy impulsywnie, razem przeciwko całemu światu, stajemy się odważniejsi, często się buntujemy. Młodość ma swoje prawa, ale czy na wszystkie uchybienia można przymykać oczy?

Alicja zwana przez wieś kwiatuszkiem jest rozsądną i dobrze ułożoną 16 latką w dodatku bardzo utalentowaną artystką, swoim urokiem osobistym przyciąga innych. Z dnia na dzień staje się bardziej niedostępna, zaczyna wagarować, nie potrafi się na niczym skupić, najgorsze jest jednak to, że traci kontakt ze swoją kuzynką Pauliną, a rodzice stracili do niej zaufanie. Czyżby zachowanie Alicji miało związek z tajemniczym mężczyzną, który wprowadził się do przeklętego domu?

Kuba Wilk pisarz, który szukając swojej weny postanawia zaszyć się w ustronnym, cichym miejscu. Ma nadzieje, że zmieniając otoczenie i ludzi ucieknie od szarej rzeczywistości i w nowy miejscu odnajdzie swoją artystyczną cząstkę. Nie przeszkadza mu fakt, że dom który kupił ma swoją mroczną tajemnicę i wisielca. Postrzega to jako nowy bodziec dzięki któremu stworzy niepowtarzalną historię. Nie wie jednak, że to miasteczko zmieni jego dotychczasowe życie.

Wbrew pozorom ta książka wzbudza skrajne emocje, widzimy młodą kobietę, która dopiero co stawia pierwsze kroki do dorosłości, a już zatraca się w fascynacji, jest bardzo łatwowierna i szybko otwiera swoje serce, ale i widzi do czego doprowadza zazdrość. Intryga goni kolejną, a niektórzy muszą liczyć się z konsekwencjami. Dojrzały mężczyzna, który walczy ze swoimi demonami jak i uczuciami, a może to tylko pożądanie? Jego ruchy są śledzone czy dobrze wykorzysta czas w nowy zakątku?

Kwiatuszek jest zaskakującą książką. Historia, która została tutaj przedstawiona z jednej strony może lekko przerazić, a z drugiej tak czytelnika zaciekawić, że nie będzie w stanie się od niej oderwać. Losy Kuby, Alicji, rodziny Kwiatkowskich oraz całej wsi Pąsowiejów nie pozwolą ci na pewno spokojnie spać.
Kuba Wilk jest znanym pisarzem, który od pewnego czasu ma niemoc twórczą. Żeby z niej wyjść postanawia coś zmienić w swoim życiu. Dlatego też kupuje dom w wiosce, która tak naprawdę jest odcięta od reszty świata. Idealne miejsce dla pisarza. Lecz nie zdaje sobie sprawy, że wprowadzając się do domu, który tak wiele przeżył, spotka na swej drodze dwie osoby, które całkowicie wywrócą do góry nogami jego życie.
Relacja między Kubą a Alicją została tutaj w ciekawy sposób przedstawiona. Czuć od nich bijące emocje. Książkę czytało mi się z przyjemnością, ale i też z wielkim zaskoczeniem. Pochłaniając ją czułam, że ta książka jest wyjątkowa. Jeszcze nie spotkałam takiej historii, która wywołała u mnie tyle myśli.
Ta książka mi się bardzo podobała. Nie mówię dlatego, bo jest to mój patronat, a dlatego, że ta fabuła jest świetna. Nadaje takiej fajnej świeżości. Ogromnie gratuluję autorowi tej premiery, która według mnie w pełni się udała. Z wielką przyjemnością polecam tą książkę, ponieważ uważam, że warto ją poznać.

Kuba Wilk jest znanym pisarzem, który od pewnego czasu ma niemoc...

Bardzo lekki styl pisarski, który potrafi nas przekonać do występujących tu wydarzeń. Pisana z perspektywy dwóch postaci, ale to narrator nam ich wersje przedstawia. Świetnie wykreowani bohaterowie, które mają charakterystyczne cechy osobowości. Wspaniale dobrane porównania, które podkreślają nawet najmniej istotne zachowanie, co sprawia, że treść zapada w naszej pamięci.
Już nie wspomnę o historii pewnej rodziny, która będzie ukazana przez pryzmat dawniejszych wydarzeń. Dwóch synów i ich zniknięcie w tajemniczych okolicznościach. Dom do którego przeprowadza się główny bohater z ciążącą na nim klątwą. To jakby historia w historii, lecz głównym wątkiem będzie właśnie osoba Kuby, który się tam wprowadzi. Wspaniały pisarz dla którego liczą się emocje ludzi i zadowolenie wypisane na twarzy, kiedy jego książkę czytają. Ma z tego duży zysk, lecz to jego była dziewczyna czerpała z tego najwięcej korzyści. Raniąc go na najbardziej wrażliwy sposób i niewiele widząc w tym jakiejkolwiek winy myślała, że dostęp do jego konta wciąż będzie możliwy. Te wydarzenia i inne sprawiły, że jego wena twórcza gdzieś tam wygasła. Potrzebował odosobnienia, obcowania z nowym klimatem, który pobudziłby jego wyobraźnię. Przekonał się, że alkohol jest kiepskim doradcą i pomaga tylko na chwilę. Nie zastanawiając się więc długo, z szeroko rozłożonymi rękami wita Pąsowieje. Miejsce widoczne jedynie na mapie, coś na kształt małego miasteczka, gdzie diabeł mówi dobranoc. Droga usłana kurzem i autobus wręcz proszący o nowe życie nie były zbyt zachęcającym widokiem. W wyniku pewnych sytuacji poznał pewną dziewczynę, której udzielił pomocy. Nie spodziewał się, że gdzieś tam obok będzie ta druga, która całkiem zawiruje mu w głowie. Nic jednak nie będzie proste, gdyż niby bliźniaczka nieco tutaj namiesza. Jednak czy na tyle, by tych dwoje nie mogło być razem?
Świetna historia, doskonała wrażliwość, nieco słownej opryskliwości, nutka miłości, garść goryczy i sporów. Oto przepis na dobrą książkę z której skorzystał autor. Bardzo mi się podobała:-)

Znany pisarz Jakub Wilk od jakiegoś czasu boryka się z brakiem weny twórczej... Aby zmienić coś w swoim życiu, wyjeżdża do małego miasteczka, gdzie kupuje owiany złą sławą dom. To właśnie tam poznaje 17-letnią Alicję, która jest oczkiem w głowie rodziców i całej wioski. Na drodze do szczęścia zakochanych staje nie tylko różnica wieku, ale również inne osoby i tajemnica sprzed lat...

"Kwiatuszek" to moje pierwsze spotkanie z twórczością @wojtek_czernek
Książkę czyta się szybko, a już sam prolog wzbudza duże zainteresowanie, ale i ciary na plecach. 😬 Ciekawy pomysł na fabułę różnica wieku, zakazana miłość, intrygi i tajemnice sprzed lat. Oj trochę to się tu działo!

Ciekawie wykreowani bohaterzy, z którymi na pewno nie da się nudzić! Relacja pomiędzy Kubą a Alicją dla mnie troszkę za szybko się rozwinęła.
Gdyby tak dodać z trzy rozdziały i bardziej rozbudować ten wątek... 🤔 #kwiatuszek liczę sobie 280 stron, dlatego spokojnie może być książką na jeden wieczór.

Autor podzielił powieść na trzy poszczególne części, w każdej z nich poznajemy kolejne etapy historii. Historii, która prowadzi do zakończenia, ale takiego, którego za nic się nie spodziewałam.
Czy Jakub i Alicja będą razem? Na to pytanie odpowiedź musicie sobie znaleźć sami... 🤪

"Kwiatuszek" to mój kolejny patronat. To także moje pierwsze spotkanie z autorem i na pewno nie ostatnie. Z przyjemnością sięgnę po kolejne, jak i poprzednie książki autora. Historia, jaką tu przeczytamy zaskoczy nas nie tylko fabuła ale także i lekkością czytania.

Jakub to pisarz, który odniósł sukces. Jego książki sprzedają się jak ciepłe bułki a on sam ma szereg fanów. Zawsze stara się być uprzejmy wobec nich, bo to dzięki nim zarabia pieniądze Jednak dopada go zastój pisarski. Niemoc trwa już jakiś czas dlatego postanawia coś zmienić. Rozstaje się z Gabrielą, która zaczyna mu ciążyć i kupuje dom w Pąsowiejach. Ale dom ma złą sławę. Kto w nim mieszkał? Tam też poznaje Alicję i jej kuzynkę. Ta pierwsza wywiera na nim duże wrażenie.

Alicja to młoda dziewczyna, która mimo swoich szesnastu lat ma bardzo dojrzale podejście. Mądra i odnosząca sukcesu w konkursach nastolatka jest lubiana przez mieszkańców. Wszyscy mówią na nią Kwiatuszek. Kiedy do wsi sprowadza się Kuba jej ulubiony pisarz, w którym się zadurzyła jest szczęśliwa. Ale na jej drodze staje kuzynka, która zauważa zauroczenie dziewczyny. Gdy Alicje i Kubę połączy więź. Czy ich uczucie ma szansę? Co stanie im na przeszkodzie?

Historia jest ciekawa, z nutą tajemniczości i intrygą. Książka zaczyna się od prologu na tyle intrygującego, że nie mogłam się doczekać aż autor wyjaśni nam wydarzenia z niego. Muszę przyznać ,że wyjaśnienie było zaskakujące. Całość trzyma w napięciu.

Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza, gdy Jakub kupuje dom w Pąsowiejach i poznaje mieszkańców. W niej tez między Alicją a Kuba pojawia się fascynacja. Ala kocha Kubę nie tylko jako swojego ulubionego pisarza, ale i mężczyznę. Jakub jest zauroczony dziewczyną, ale wie, że duża różnica wieku nie jest dla niego korzystna. W dodatku Alicja jest niepełnoletnia i to sprawia, że mężczyzna wstrzymuje swoje uczucia. Druga części to w niej pojawiają się wydarzenia, które zakazują. Jakub pomaga jednym z mieszkańców, oferuje pomoc księdzu i sołtysowi. Ale ktoś usilnie próbuje zaszkodzić Jakubowi. Trzecia część to dramatyczne wydarzenia. Wiemy, że Paulina mąci ale kim jest osoba z anonimowego sma-a? Komu zależy, by odseparować Jakuba i Alicje? Dowiadujemy się także o skrywanej tajemnicy mieszkańców i wydarzeniach sprzed lat, które zapoczątkował prolog.

Historia mieszkańców tej wsi ma drugie dno. Łączy się nieodzownie z domem, który kupił Jakub. Ktoś chce także zaszkodzić rodzącemu się związkowi Alicji i Kuby. Anonimowy sms do ojca Alicji budzi uśpione demony mieszkańców. Co wydarzyło się w przeszłości? Muszę przyznać, że autor sprytnie nami zamotał. Postacie są świetnie opisane. Fabuła dobrze przemyślan i świetnie poprowadzona. Wszystko ma swoje logiczne wytłumaczenie. Zakończenie zakończyło. Muszę przyznać, że nie takiego się spodziewałam. Jak zakończyła się historia Alicji i Jakuba? Czy będą razem? A może komuś udało się wyprowadzić wszystkich w pole? Jeśli chcecie poznać historie Pąsowiej , Alicji i Kuby musicie sięgnąć po tą książkę. Zakończenie zostawi was z szeroko otwartymi oczyma i z wielkim niedowierzaniem. Polecam

Przedstawiam Wam mój najnowszy patronat. Trochę z opóźnieniem, bo książka miała swoją premierę 28 października, ale zapamiętajcie ten tytuł, bo zdecydowanie jest godny uwagi :)

"Kwiatuszek" autorstwa Wojciecha Czernek , to niebanalna historia, która wciąga już od pierwszej strony.

Kuba Wilk to pisarz, który ostatnimi czasy ma trudności w stworzeniu nowej historii. Postanawia zmienić coś w swoim życiu. Przeprowadza się do małego miasteczka Pąsowieje. Kupuje tu dom, który owiany jest złą sławą.

Szybko okazuje się, że ma tu swoją największą fankę, szesnastoletnią Alicję. Ta dwójka dość szybko ma okazję się poznać i... to, że dziewczyna jest w nim ślepo zakochana wiadomo, ale Kuba mimo sporej różnicy wieku, również zauroczył się w Ali.

Mieszkańcy miasteczka obserwując co się dzieje, nie chcą dopuścić by tragedia sprzed lat wydarzyła się na nowo. Robią wszystko, by ta dwójka nie była ze sobą.

Jak zakończy się ta historia? Czy Alicja i Kuba mają prawo stworzyć szczęśliwy związek mimo różnicy wieku? No i co wydarzyło się przed laty?

Wooooow, co to była za historia. Tajemnicza, delikatnie mroczna i wciągająca od początku. Trzyma w napięciu do ostatniej strony i nie pozwala odłożyć książki na bok. Z jednej strony dobrze, że nie jest to mocno rozbudowana historia, bo noc miałabym z głowy, ale z drugiej... Bardzo żałowałam, że dobrnęłam już do końca i ta historia dla mnie się skończyła :(

Bardzo, ale to bardzo serdecznie polecam jeśli szukacie czegoś, czego nie da się odłożyć, zanim poznacie zakończenie!

"Kwiatuszek" mnie bardziej rozczarował, niż zachwycił. Toporny styl autora, nieco infantylny. Akcja mocno rozciągnięta, nudnawe przemyślenia bohaterów, a finał taki szybciutki...
Książka nierówna. Nie podobało mi się.

Książka nierówna. Nie podobało mi się.

• Patronat
  • Chcę kupić