Okładka książki Mit wieku złotego w literaturze polskiego renesansu. Wzory - warianty - zastosowania Dariusz Śnieżko
Dariusz Śnieżko Wydawnictwo: Semper językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Semper
1996-01-01
1996-01-01
Literatura polska Renesans Literatura renesansowa Mitologia Mit złotego wieku Recepcja antyku Literatura staropolska Polonistyka

Okładka książki Teksty Drugie nr 2 / 2019 Łukasz Cybulski, Andrzej Dąbrówka, Magdalena Górska, Janusz S. Gruchała, Mariusz Kazańczuk, Anna Kochan, Jarosław Nowaszczuk, Joanna Partyka, Marek Prejs, Redakcja pisma Teksty Drugie, Kinga Siewior, Dariusz Śnieżko, Grażyna Urban-Godziek, Witold Wojtowicz, Marek Zaleski
Teksty Drugie ... Łukasz Cybulski, An...
Okładka książki Od pióra do sieci. Zmienne media literatury Anna Godzińska, Agnieszka Gruszczyńska, Zbigniew Jarzębowski, Erazm Kuźma, Janusz Łastowiecki, Jerzy Madejski, Piotr Michałowski, Julia Poświatowska, Dariusz Śnieżko, Andrzej Sulikowski, Paweł Wolski, Agata Zawiszewska
Od pióra do si... Anna Godzińska, Agn...

Na półkach: , , , , , , , ,

Ponieważ interesuje mnie recepcja antyku w epoce nowożytnej, sięgnąłem po pracę o wieku złotym, jednym z najważniejszych literackich mitów starożytności eksploatowanym przez licznych poetów greckich i rzymskich. Autor zaczyna od przedstawienia antycznych realizacji tego toposu, a więc od Hezjoda i twórców, którzy od niego czerpali. Nie ogranicza się przy tym do prostego wyliczenia, ale omawia też filozoficzne znaczenie tego wątku. W tym miejscu brak trochę wskazania szerszego kontekstu istnienia tego mitu również u innych ludów. W dalszej, zasadniczej części pracy, Śnieżko analizuje polskie realizacje tematu mitu złotego w jego różnych zastosowaniach, przede wszystkim jako przejawu historiozofii chrześcijańskiej, środka służącemu krytyce współczesnych, wykorzystania w panegiryku i w sielance. Autor dobrze pokazał, jak niektóre elementy antycznego mitu "odnalazły się" w renesansie i służyły tym samym, co dawniej celom, a więc choćby narzekaniu na zbytek i chciwość. Analizie poddane zostały nie tylko utwory największych twórców tej epoki, lecz także tych autorów mniejszego kalibru, których dobrze czasem przypomnieć. Poza tym w książce jest dużo cytatów wybranych w oparciu o kryterium reprezentatywności pewnych rozwiązań literackich. Warta uwagi pozycja dla chcących lepiej zrozumieć antyczne korzenie polskiego renesansu.

• XVII wiek
  • Polska
  • Renesans
  • Recepcja antyku
  • Nowożytność
  • Religie, wierzenia i mity starożytności
  • XVI wiek
  • Polonistyka